Πελοπόννησο το Σ/Κ: που να πάω;

eleni_gemeni

Member
Μηνύματα
9
Likes
5
Γειά σας!

Σκεφτόμαστε με το αγόρι μου και άλλο ένα ζευγάρι φίλων να πάμε εκδρομή προς Πελοπόννησο για το σ/κ. Πήγα το καλοκαίρι Μονεμβασιά, Γύθειο, Λιμένι, Αρεόπολη, οπότε δε θέλουμε προς τα εκεί.

Θέλουμε να δούμε λίμνες, καταρράκτες, φύση.. Θα μείνουμε για ένα βράδυ..
Που προτείνετε να πάμε; Και που να μείνουμε;

Σημείωση: το αγόρι μου έχει έναν χρόνο το δίπλωμα και δεν έχει βγει εκτός Αθήνας, οδηγάει πολύ καλά, αλλά και πάλι δε θέλω να πάμε προς επικίνδυνους δρόμους.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Νομίζω η φύση υπερτερεί στην Αρκαδία.Μπορεί να μην έχει "ξακουστές" λίμνες αλλά έχει τον Λούσιο(ποταμός) που αξίζει.Αν θέλετε λίμνη οπωσδήποτε πηγαίνετε στην Στυμφαλία η στην Δόξα(Κορινθία).
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
μολις Επεστρεψα απο Πολυμνιο Καλαματα Μεσσηνια.... Νομιζω ο τιτλος του PLITVITSE της Ελλαδας δικαιως του ανηκει αν και προσωπικα προτιμω στο θεμα καταρρακτες και βαθρες την Σαμοθρακη!!!!
νομιζω οτι η καλαματα και το Πολυλιμνιο ειναι μια πολυ καλη επιλογη που νπορεις να συνδιασεις Φυσξ και μια πολη!
 

vangelis69

Member
Μηνύματα
154
Likes
193
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή - Παταγονία
Όρεινή Αρκαδία να πάτε και θα κατενθουσιαστείτε!!! Σας τη συνιστώ ανεπιφύλακτα. Στεμνίτσα, Δημητσάνα , Λαγκάδια είναι πανέμορφα χωριά και η φύση το φθινόπωρο μαγευτική!!!
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.365
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Γειά σας!

Σκεφτόμαστε με το αγόρι μου και άλλο ένα ζευγάρι φίλων να πάμε εκδρομή προς Πελοπόννησο για το σ/κ. Πήγα το καλοκαίρι Μονεμβασιά, Γύθειο, Λιμένι, Αρεόπολη, οπότε δε θέλουμε προς τα εκεί.

Θέλουμε να δούμε λίμνες, καταρράκτες, φύση.. Θα μείνουμε για ένα βράδυ..
Που προτείνετε να πάμε; Και που να μείνουμε;

Σημείωση: το αγόρι μου έχει έναν χρόνο το δίπλωμα και δεν έχει βγει εκτός Αθήνας, οδηγάει πολύ καλά, αλλά και πάλι δε θέλω να πάμε προς επικίνδυνους δρόμους.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!
Για ρίξε μια ματιά εδώ:

https://www.travelstories.gr/commun...άσεις-του-Σαββατοκύριακου-στην-Αρκαδία.64399/
και εδώ:

https://www.travelstories.gr/community/threads/Απόδραση-στην-Αχαΐα.64381/
Θα ακολουθήσουν σύντομα και άλλες ιδέες!
 
Last edited:

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Για μια μόνο διανυκτέρευση και αφού το αγόρι σου δεν ειναι έμπειρος οδηγός, θα πρότεινα Κορινθία. Λίμνες Δόξα (Φενεού) και Στυμφαλία. Διαμονή σε κάποιο από τα κοντινά στις λίμνες χωριουδάκια της Ορεινής Κορινθίας. Εναλλακτικά λίμνη Τσιβλού στην Αχαΐα, αν και θεωρώ ότι δεν είναι εξίσου ενδιαφέρουσα με τις αλλες.
Αρκαδία, Μεσσηνία και άλλα όμορφα που προτάθηκαν θέλουν κατά τη γνώμη μου δύο διανυκτερεύσεις μίνιμουμ για να τα χαρείτε χωρίς άγχος και βιασύνη.
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Κι εγώ Κορινθία θα πρότεινα.Η λίμνη Δόξα είναι φανταστική,μοναστήρι Αγίου Γεωργίου και πέριξ.Θα πρότεινα διανυκτέρευση στα Τρίκαλα που έχει πληθώρα επιλογών.Να περάσετε όμορφα!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Κι εγώ Κορινθία θα πρότεινα.Η λίμνη Δόξα είναι φανταστική,μοναστήρι Αγίου Γεωργίου και πέριξ.Θα πρότεινα διανυκτέρευση στα Τρίκαλα που έχει πληθώρα επιλογών.Να περάσετε όμορφα!
Το μόνο που με αγχωνει για τα Τρίκαλα είναι ότι αυτή την περίοδο γίνεται χαμός από κόσμο και το θέμα οδήγησης-παρκαρισματος μέσα στο χάος μπορεί να γίνει λίγο challenging για ένα νέο οδηγό. Κατά τα άλλα συμφωνώ και επαυξάνω, οι επιλογές στα Τρίκαλα πολλές και αξιόλογες. :)
 

Mikes

Member
Μηνύματα
120
Likes
921
Καλησπερα
Ημασταν μεταξυ Καλαβρυτων και Καρπενησιου για μια βολτα το σ/κ.
Καρπενησι νομιζω χρειαζονται 2-3 δ/ν καθως ειναι και μιση μερα δρομος απο Αθηνα, και στα Καλαβρυτα ριξαμε ακυρο μεχρι νεωτερας καθως θελαμε να κανουμε (μεταξυ των αλλων)καταβαση του Βουραϊκου και ανεβασμα με τον οδοντωτο,ο οποιος ακομα δεν εχει μπει σε λειτουργια.Να δουμε για Δημητσανα-Βυτινα-Στεμνιτσα(εχει αρκετες πληροφοριες στο forum) ή Τζιτζινα-Καστανιτσα(εχει δρομο μεταξυ τους αραγε?)-Πλατανος-Αγ. Πετρος-Ανω Δολιανα?...Ενα βραδυ θα ειναι ολο το στορυ🤔 αλλα ειναι νωρις για θαλασσινες βολτες καθως ακομα τα νερα ειναι παγωμενα
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Τζιτζινα-Καστανιτσα(εχει δρομο μεταξυ τους αραγε?)
Έχει δρόμο, πολύ όμορφη διαδρομή , κόσμο στα Τσίτζινα δε ξέρω αν έχει.

Πλατανος-Αγ. Πετρος-Ανω Δολιανα
Καρυές - Άγιο Πέτρο - Άγιο Ιωάννη. Πολύ καλό φαγητό και στα 3
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.711
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom