Πεντάδα ή δεκάδα αγαπημένων πόλεων...

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Κάτω τα χέρια από την Dim !!
Καλά λέει ο babaduma, ηρεμήστε λίγο, το 'πιπέρι στη μύτη' το 'χετε.. :roll:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
έχεις δίκαιο! γενικά η φτώχια η μιζέρια οι γύφτοι και οι βλάχοι προσφέρονται για πολύ πλάκα λέμε! Νάστε καλά που γελάσαμε πάλι!
Το ευχαριστω μου πηγαινει για την πλακα που σου προσφεραμε.
Το γελιο κανει καλο.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Κάτω τα χέρια από την Dim !!
Καλά λέει ο babaduma, ηρεμήστε λίγο, το 'πιπέρι στη μύτη' το 'χετε.. :roll:
Ορκίζομαι στο θεό τον Αλλάχ και το Βούδα ότι ποτέ δεν άπλωσα τα χέρια στην Dim kyr, μια απλή διόρθωση θέλησα να κάνω για την αλήθεια του πράγματος. (απάντησα δεύτερη φορά επειδή η dim kyr επέμενε). Αν δεν είναι ζητούμενο η αλήθεια, τι να πει η ANEL που δέχθηκε τέτοια επίθεση επειδή ήθελε να βάλει ένα δεύτερο πρόσωπο να συμμετέχει στις συζητήσεις της?
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Ορκίζομαι στο θεό τον Αλλάχ και το Βούδα ότι ποτέ δεν άπλωσα τα χέρια στην Dim kyr,........
Επιβεβαιώνω!!! Ποτέ δεν άπλωσε χέρι πάνω μου!!! Ενα απλό ραντεβού βγήκαμε μόνο και ήταν τζέντλεμαν..... μέχρι και τα ποτά πλήρωσε..
 

ΝΑΝΑΕΑ

Member
Μηνύματα
30
Likes
27
Ταξίδι-Όνειρο
και πάλι Βραζιλία!
1. Ρίο ντε Τζανεϊρο - για το πιο αλλόκωτο αλλά τόσο ταιριαστό δέσιμο αντιθέσεων που έχω δει (παλιο - καινουργιο, φυσικό - τεχνιτό, πλούσιο - φτωχο)
2. Ρώμη - γιατί είναι ολόκληρη ένα μουσείο
3.Χευδελβεργη - Για το έντονο μεσαιωνικό στοιχείο της
4. Παρίσι - Γιατί είναι tres chique!
5. Βρυξέλλες - Γιατι το Grand Place μου προκάλεσε απιστευτο δέος. Ενιωθα ότι από στιγμή σε στιγμή θα φέρουν οι φρουροί κάποιον αιρετικό για να τον κάψουν στην πυρά.

Και με κίνδυνο να φάω χοντρό κράξιμο θα βάλω και μια έκτη:
Schwaebisch Gmuend - πόλη στη νότια Γερμανία, όπου μεγάλωσα. Μικρή, γραφική, με έντονο το σουαβικό στοιχείο και πολλά μεσαιωνικά και αναγεννησιακά κτίρια.
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Η δική μου 10αδα κατοπιν σκέψεως και λαμβάνοντας υπόψιν όχι μονο την ομορφιά τα αξιοθέατα και την ιστορία κάθε πόλης αλλά και το πώς με άγγιξε αυτή καθώς και τις αναμνήσεις που έχω :
1)New York
2)Contantinople
3)Brugge
4)Colmar
5)Yangshuo
6)Cairns
7)Sydney
8)San Franscisco
9)Halstadt
10)Tallin
Δυσκολεύτηκα να επιλέξω μεταξύ μεγαλουπόλεων και μικρότερων πόλεων .Άφησα απο έξω απο την λίστα πόλεις όπως το Bamberg,Baden Baden,Hong Kong, Havana, Buenos Aires,Ronda,Vienna ,Lindau,Saint Petersburg, Stockholm, Prague,Jerusaleem,Seville,Obidos,Budapest,Berlin, Bergen, Paris,Saint Paul du vence, Salzburg κοκ ,μα πάνω απόλα άφησα εκτός συναγωνισμού το αγαπημένο μου Φραιμπουργκ διοτι θα ήταν άδικο γιαυτό να το βάλω σε σύγκριση έπειτα απόλα αυτα που μου έχει προσφέρει.
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Και με κίνδυνο να φάω χοντρό κράξιμο θα βάλω και μια έκτη:
Schwaebisch Gmuend - πόλη στη νότια Γερμανία, όπου μεγάλωσα. Μικρή, γραφική, με έντονο το σουαβικό στοιχείο και πολλά μεσαιωνικά και αναγεννησιακά κτίρια.
Δεν την είχα ξανακούσει αλλά μου κέντρισες το ενδιαφέρον και την έψαξα στο ίντερνετ. Φαίνεται πολύ όμορφη και φαντάζομαι ότι θα είναι ελάχιστα τουριστική; Ίσως τη συμπεριλάβω σε προσεχές μου ταξίδι.
Μεγάλωσες σε πολύ όμορφο τόπο!
 

ΝΑΝΑΕΑ

Member
Μηνύματα
30
Likes
27
Ταξίδι-Όνειρο
και πάλι Βραζιλία!
Δεν ξέρω αν φταίει που μεγάλωσα εκεί, αλλά πραγματικά τη θεωρώ πολύ ενδιαφέρουσα. Δεν είναι ιδιαίτερα τουριστική, αλλά πιστεύω ότι αν κανείς βρεθεί στη Στουτγκάρδη δεν χάνει τίποτα να κάνει μια βολτίτσα. Είναι μόλις 45 λεπτά με το τρένο από τον κεντρικό σταθμό της.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
1) Παρίσι γιατί είναι η ωραιότερη,ρομαντικότερη,η πιό ΕΡΩΤΙΚΗ πόλη!τα λόγια είναι περιττά!
2)Βιέννη γιατί είναι αριστοκρατική!,χωρίς να υπολείπεται σε ρομαντισμό και πολύ"συμμαζεμένη"
3)Ρώμη γιατί ΔΕΝ μοιάζει με καμία,η πόλη μουσείο(και όχι μόνο)που κάθε φορά με μαγεύει και γιατί εκεί(οι γυναίκες του φόρουμ με καταλαβαίνουν..)η λέξη φλέρτ εξακολουθεί να υπάρχει όχι μόνο στο λεξιλόγιο αλλά να γίνεται ΚΑΙ ΠΡΑΞΗ!
4)Λονδίνο!γιατί ενώ δεν είναι όμορφη πόλη κατάφερε να με κάνει να το αγαπήσω με την πληθώρα,την διαφορετικότητα των "πραγμάτων"που παρουσιάζει...γιατί βρισκόμενη εκεί ΔΕΝ βαριέμαι!
5)Αθήνα το ιστορικό κέντρο της Αθήνας με την Ακρόπολη,τον πεζόδρομο γύρω της ...την Πλάκα κλπ νομίζω ΔΕΝ υπάρχει πουθενά και η αύρα που εκπέμπει όοοοοολο αυτό το κομμάτι!!και όχι μόνο!έχει πολλές ομορφιές η Αθήνα που αναδείχθηκαν χάρις στα έργα που έγιναν μετά τους Ολυμπιακούς και την απολαμβάνω όποτε την επισκέπτομαι.
6)Αμστερνταμ γιατί είναι σαν κουκλίτσα!τα κανάλια,τα ποδήλατα,η ευγένεια των κατοίκων και το ότι είναι μικρή πόλη που την περπατάς!μ'ενθουσίασε.
 

gligli

Member
Μηνύματα
41
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
Κιργιζία
Τα κριτήρια μου είναι ανάμεικτα. Σε κάποιες θα έμενα, σε κάποιες- μόλις τις είδα- έμεινα απλώς με ανοιχτό στόμα...
1) Κωνσταντινούπολη
2) Κάιρο
3) Πειραιάς
4) Λονδίνο
5) Μπακταπούρ
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Θα αντιστρεψω την ερωτηση για να ψηφισω τις χειροτερες πολεις
1 αθηνα
2 αργος
3 αγρινιο
4 ηρακλειο πριν πολλα χρονια που την επισκεφτηκα για να μην προσβαλλω κανενα δημιουργικο δημαρχο που θητευσε απο τοτε
5 κοζανη.
Τυχαιο που ολες βρισκονται στην ελλαδα? δε νομιζω
Αντε να βαλω και την casablanca για να μην με πειτε ανθελληνα.
 

MARCANGELO

Member
Μηνύματα
142
Likes
83
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ιαπωνία πακέτοοο...
Εγώ πάλι θα παίξω ανάποδα και θα ψηφίσω τις πέντε ωραιότερες ελληνικές πόλεις(ο τίτλος του τόπικ δε λέει μόνο για εξωτερικό, λέει?)
1)Ρόδος
2)Χανιά
3)Κέρκυρα
4)Ναύπλιο
5)Ερμούπολη
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.234
Μηνύματα
884.504
Μέλη
38.924
Νεότερο μέλος
panvarv

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom