Πεντάδα ή δεκάδα αγαπημένων πόλεων...

GTS

Member
Μηνύματα
6.819
Likes
18.764
Θα αντιστρεψω την ερωτηση για να ψηφισω τις χειροτερες πολεις
1 αθηνα
2 αργος
3 αγρινιο
4 ηρακλειο πριν πολλα χρονια που την επισκεφτηκα για να μην προσβαλλω κανενα δημιουργικο δημαρχο που θητευσε απο τοτε
5 κοζανη.
Τυχαιο που ολες βρισκονται στην ελλαδα? δε νομιζω
Αντε να βαλω και την casablanca για να μην με πειτε ανθελληνα.
Το Κάιρο πρωτεύει μακράν στη κατηγορία των χειρότερων πρωτευουσών του κόσμου...υπερβολές ότι οι χειρότερες πόλεις είναι στην Ελλάδα. Εκτός αν πούμε ότι έχει τις χειρότερες στην Ευρώπη (με εξαιρέσεις Βουλγαρίες, Αλβανίες και όμορες λοιπές), οπότε συμφωνώ απολύτως.....
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Συμφωνω για το Καιρο αλλα κατι παει κι ερχεται. Μακραν η χειροτερη πρωτευουσα το Αμαν.
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
Οι αγαπημένες μου πόλεις!!!
1. Ρώμη
2. Σλοβενία, το ξέρω δεν είναι πόλη...αλλά μου αρέσει όλη η χώρα!
3. Άμστερνταμ
4. Βιέννη
5. Στοκχόλμη

θα μου άρεσε να ζήσω σε όλες! Μα περισσότερο στην Σλοβενία..και συγκεκριμένα στο παρακάτω σπίτι...
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
αγαπημενη 5αδα:
1.Λονδινο για ολους τους παραπανω λογους που εχουμε προαναφερει
2.York γιατι ηταν η πιο παραμυθενια πολη που εχω δει στην Αγγλια
3.Πραγα γιατι απλα ειναι η Πραγα παρολο το κρυο που τραβηξα
4.Βολενταμ ενα απο τα πιο γραφικα ψαροχωρια στην Ολλανδια,ολα κυλουσαν σε αργο ρυθμο
5.Αviano για τις τελειες μακαροναδες που εφαγα και για την ησυχια του!

αυτα απο Ευρωπη μονο μιας και μονο Ευρωπη εχω γυρισει!
 

NATASA 09

Member
Μηνύματα
129
Likes
70
Ταξίδι-Όνειρο
Λαος Καμποτζη Βιετναμ
Κωνσταντινούπολη για τις απόμερες γειτονιές της, το Βόσπορο και τη μελαγχολία της
Βηρυτός για τους ανθρώπους της, το καλό φαγητό και την υπέροχη μυρωδιά του καπνού απο τις sisha στην corniche
Φεζ γιατι απλώς με μάγεψε
Λονδίνο γιατί αν και μεγαλούπολη δε με τρόμαξε
Γιάννενα γιατί είναι η πατρίδα μου κι ας είμαι μακρυά
 
Μηνύματα
52
Likes
9
Το Κάιρο πρωτεύει μακράν στη κατηγορία των χειρότερων πρωτευουσών του κόσμου...υπερβολές ότι οι χειρότερες πόλεις είναι στην Ελλάδα. Εκτός αν πούμε ότι έχει τις χειρότερες στην Ευρώπη (με εξαιρέσεις Βουλγαρίες, Αλβανίες και όμορες λοιπές), οπότε συμφωνώ απολύτως.....
ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟΤΟ CAIRO
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Το Κάιρο πρωτεύει μακράν στη κατηγορία των χειρότερων πρωτευουσών του κόσμου...υπερβολές ότι οι χειρότερες πόλεις είναι στην Ελλάδα. Εκτός αν πούμε ότι έχει τις χειρότερες στην Ευρώπη (με εξαιρέσεις Βουλγαρίες, Αλβανίες και όμορες λοιπές), οπότε συμφωνώ απολύτως.....
Ναι ειναι κακασχημο αλλα εχει λιγο απο τη γοητεια της ανατολης, καλοσυνατους κατοικους (και οχι τους τους βλοσυρους αγενεις και παντα βιαστικους συμπολιτες μου) και ενα ποταμι που του δινει αλλη αισθηση σε μερικες περιοχες. Ενταξει και η αθηνα εχει τον κηφισσο αλλα δεν ειναι το ιδιο.:D:D:D
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.785
Likes
1.114
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
το προβλημα ειναι οτι δεν τις εχω επισκεφτει ολες οσες θα ηθελα ακομη... πχ νεα υορκη.... οπότε ψηφίζω απο αυτές που εχω πάει...

  1. Παρίσι (όταν μια πόλη δε τη χορταίνεις όσες φορές κι αν την δεις αυτό τα λέει όλα... ήδη λαχταρω την επόμενη επίσκεψη...)
  2. Λονδίνο μία πραγματικη μητροπολη.....
  3. Βενετία για την μοναδικότητα της και τον απίστευτο ρομαντισμο που αποπνέει...
  4. Σαν φρανσισκο τα εχει όλα και συμφερει.... θαλασσα, μοντερνα πολη, ανηφορες κατηφόρες;), παραδοσιακά σπιτια βικτωριανού ρυθμου... ΔΕΝ κυκλοφορουν μυγες και κουνουπια:haha: και υπέροχα πάρκα-γεφυρες...
  5. Σιένα να βάλω και ένα αουτσαιντερ:D πολή υπόδειγμα μικρη και πανεμορφη, εχει υπεροχο φαγητο, τζελάτο, ντουομο, μοναδικη πλατεία και το σημαντικότερο ειναι στη καρδιά της πανέμορφης τοσκάνης!
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Δεν εχω δει οσες επρεπε να εχω δει γι'αυτο και εγω διαλεγω με βαση αυτες που λαχταρω και επιθυμω να ξαναδω.
1.Παρισι
2.Βερολινο
3.Κωνσταντινουπολη
4.Μαδριτη
5.Βρυξελλες
6.Λισσαβωνα
7.Νικαια
8.Χαλεπι
9.Μπανκοκ
10.Ααχεν
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Λοιπόν, χωρίς πολή σκέψη και με κίνδυνο να ξεχνάω "SOS" πόλεις, οι πόλεις που θέλω να πηγαίνω ξανά και ξανά... Ξεκινάμε με μια ισοπαλία στην πρώτη θέση:

1. Ν. Υόρκη.
- Παρίσι.
3. Αμστερνταμ.
4. Rio de Janeiro.
5. San Francisco.
6. Βενετία.
7. Μιλάνο, Τορίνο, Αμβούργο, Ρότερνταμ, Λος Άντζελες, Antwerp κλπ. Το ίδιο έργο πολλές φορές. Οι "Βιομηχανικές" κατά τα άλλα πόλεις που δε γεμίζουν το μάτι σε πρώτη ματιά, όμως έχουν ενδιαφέρουσα ζωή, πιο ενδιαφέροντες ανθρώπους, και παράγουν ζωντανό σημερινό πολιτισμό.
8. Μια θέση ανήκει στην "Τυπική" μεσαιωνική/παλιά πόλη, παρότι είναι συνήθως η "πόλη της μιας φοράς". Δεκάδες ή εκατοντάδες τέτοιες πόλεις, μεγάλες και μικρές, παρουσιάζουν παρόμοια εικόνα "παλιάς" συνοικίας, και η τουριστική τους κίνηση συντηρείται: Η άσφαλτος ξηλώνεται από τους δρόμους όπου στρώνονται καλντερίμια κλπ. Γενικά η εικόνα της παλιάς πόλης/ολίγον tourist attraction μου αρέσει, οστόσο η επίσκεψη εκεί είναι μόνο ευκαιρία για φωτογραφίες, όμορφες βόλτες, κλπ. Μου αρέσει που και που να βρίσκομαι σε τέτοιες πόλεις, παρότι δεν είναι για χόρταση. Παρότι δεν θέλω να πηγαίνω ξανά και ξανά, θέλω να επισκέπτομαι συχνά τέτοια μέρη, και πάω για τον ίδιο πάνω κάτω λόγο σε όλα. Μερικές τέτοιες πόλεις είναι π.χ. οι Brugge, Carcassonne, Arles, Avignon, Montpellier, Grasse, Sienna, Assisi, Heidelberg, Nurnberg, Bamberg, Dresden, Stein-am-rein, Bern, Luzern, Κρακοβία, Riga, Talin, Πράγα, Ρώμη, αλλά και τα βαλκανικά Dubrovnik, Split, Mostar, Sarajevo, Kotor, Veliko Tarnovo, Sighisoara, Sibiu κλπ.
9. Λονδίνο.
10. Δε μπορώ να αποφασίσω. Βερολίνο, Ζυρίχη, Στρασβούργο, Toulouse, Βιέννη, Buenos Aires, Μαδρίτη, Δουβλίνο, Monte Carlo, St Moritz... Μάλλον θα το "δώσω" με βραχεία κεφαλή στο Βερολίνο.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Από τα μέρη που μέχρι στιγμής έχω επισκεφθεί, διαλέγω με κριτήριο το πού θα ήθελα ανά πάσα στιγμή να ξαναβρεθώ και φυσικά όχι με σειρά προτεραιότητας.

1. Βενετία (γιατί είναι μια και μοναδική)
2. Ρώμη (γιατί τη νιώθω πολύ οικεία)
3. Σιένα (γιατί μπήκε εύκολα στην καρδιά μου κι έμεινε)
4. Πόρτο (για τον ίδιο λόγο με τη Σιένα)
5. Πράγα (γιατί ήταν το πρώτο παραμυθένιο μου ταξίδι σε εποχές που ο τουρισμός της ήταν σε υποφερτά επίπεδα)

Οι υπόλοιπες θέσεις θα συμπληρωθούν εν καιρώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.399
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom