Πεντάδα ή δεκάδα αγαπημένων πόλεων...

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Αν θες πες κάτι για το Τορίνο και το Αμβούργο γιατί μου φαίνονται επιλογές έκπληξη, αν και δεν έχω πάει σε καμία.

Όπως θα διαπίστωσες μου αρέσουν οι μεγάλες πόλεις.

Για το Αμβούργο θα σου πω ότι είναι μια υπέροχη πόλη, (ήταν η μεγαλύτερη της Γερμανίας, όσο το Βερολίνο ήταν χωρισμένο στα δυο).
Με πολλά κανάλια στο κέντρο της, υπέροχα κτίρια, πολυπολιτισμική ατμόσφαιρα και πολύ πιο αρχοντική από το Βερολίνο (Χανσεατική πόλη γαρ). Με χάλκινες στέγες και τρούλους, που πρασινίζουν στον ήλιο, έντονη νυχτερινή ζωή, ωραία μαγαζιά, πλούσιο και όμορφο κόσμο και μια ζωντανή ψαραγορά κοντά στο λιμάνι.

Το Τορίνο από την άλλη, έχει μια γοητεία που δύσκολα τη βρίσκεις σε άλλες ιταλικές πόλεις.
Μεγάλα αρχοντικά κτίρια με στοές, τεράστιες πλατείες και πάρκα, αλλά και μια ατμόσφαιρα που βγάζει δυναμισμό (χωρίς το δήθεν του Μιλάνου) είναι μια από τις πλουσιότερες πόλεις της Ευρώπης.

Κοινός παρονομαστής, είναι ότι πρόκειται για δυο μεγαλουπόλεις όμορφες και αυθεντικές, με δικές τους ανεξάρτητες οικονομίες, που έχουν τη δική τους ζωή, δεν έλκουν στίφη τουριστών και άρα δεν ζουν από τον τουρισμό.
Πόλεις που στο δρόμο βλέπεις ντόπιους και όχι ατέλειωτα γκρουπ να ανεβοκατεβαίνουν σε τουριστικά λεωφορεία.
 

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
Απο τα ''ατελειωτα'' μερη που εχω επισκεφθει θα ξεχωριζα τα εξης

1. Μπέργκεν (γιατι ειναι το αγαπημενο μου μερος στον πλανητη ετσι απλα)
2. Παρίσι (ενας χρονος ηταν αυτος)
3. Μόναχο (γιατι εχει ωραια μπύρα :bleh:)
4. Βερολίνο (γιατι ειναι τα παντα, κυριλε κ παρακμη, ανατολη κ δυση ολα συνυπαρχουν)
5. Αμστερνταμ (δε θυμαμαι γιατι:lol:)
6. Και 2 μικρα: Γρανάδα και Τολέδο. Η πρωτη κυριως λογω του υπεροχου Albayzin και το δευτερο λογω του oτι ειναι σαν ταξιδι πισω στο χρονο.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.394
Likes
14.334
Όπως θα διαπίστωσες μου αρέσουν οι μεγάλες πόλεις.

Για το Αμβούργο θα σου πω ότι είναι μια υπέροχη πόλη, (ήταν η μεγαλύτερη της Γερμανίας, όσο το Βερολίνο ήταν χωρισμένο στα δυο).
Με πολλά κανάλια στο κέντρο της, υπέροχα κτίρια, πολυπολιτισμική ατμόσφαιρα και πολύ πιο αρχοντική από το Βερολίνο (Χανσεατική πόλη γαρ). Με χάλκινες στέγες και τρούλους, που πρασινίζουν στον ήλιο, έντονη νυχτερινή ζωή, ωραία μαγαζιά, πλούσιο και όμορφο κόσμο και μια ζωντανή ψαραγορά κοντά στο λιμάνι..
Εδωσες αφορμή για να διαβάσω κάποια πράγματα για το Αμβούργο και την Χανσεατική ΄Ενωση.Δεν ήξερα:( οτι η Λουφτχάνσα λέγεται έτσι για να τιμήσει την Hansa.
 

Tolis-gef

Member
Μηνύματα
20
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Μ'αρέσει πολύ αυτό το θέμα! Παρατηρώ ότι η συντριπτική πλειοψηφία αναφέρει τις ίδιες πάνω κάτω πόλεις, είτε είναι άτομο που έχει πάει λίγα ταξίδια είτε είναι κοσμογυρισμένος. Αυτό με παραξένεψε γιατί θα περίμενα πολύ περισσότερη Ασία στους top προορισμούς, ίσως και πόλεις της Νοτίου Αφρικής; Σύδνευ; Δεν έχω πάει σε κάτι από τα παραπάνω αλλά δε ξέρω που να αποδώσω το γεγονός ότι οι προτιμήσεις μου είναι παρόμοιες με των πολυταξιδεμένων..Λέτε να φταίει το ότι μεγαλώσαμε Ελλάδα; Να είναι αυτές οι πόλεις το ..comfort food μας ας πούμε; Να έχουμε μια επίκτητη κοινή αισθητική;
Όπως και να'χει...Ιδού η λίστα μου, η οποία φαντάζομαι θα αλλάξει στα επόμενα χρόνια - αλλά σίγουρα μόνο για να προστεθούν νέες και όχι για να βγουν οι παρακάτω αγαπημένες:

1. Νέα Υόρκη. Η αφάνταστη ανακούφιση της πόλης που ανταποκρίνεται στις προσδοκίες σου. Η οικειότητά της. Εγώ κάποτε θα μετακομίσω εκεί, να μου το θυμηθείτε :)
2. Λονδίνο. Γιατί έχει τη γοητεία και την ομίχλη και τη βροχή και τους λιγότερους Άγγλους από κάθε άλλη αγγλική πόλη. Γιατί μένουν αγαπημένοι φίλοι.
3. Αθήνα - Χα! Οι Αθηναίοι εξ υμών ίσως γελάτε..
4. Βενετία. Γιατί όταν φεύγουν οι τουρίστες η πόλη ξεκουράζεται και αφήνεται, μόνη, έρημη, σιωπηλή, πανέμορφη. Έζησα εκεί και δε θα ξαναζούσα ποτέ, γιατί πόσο να μένεις αποκομμένος και μαγεμένος στο κέντρο μιας λιμνοθάλασσας; Αλλά τόση ομορφιά μαζεμένη δύσκολα βρίσκεται αλλού.
5. Βερολίνο -
Κάθε δρόμος και κάθε πλατεία είναι τόσο γεμάτα με ιστορία που νιώθεις να φορτίζεσαι. Γιατί η πόλη πέθανε και αναστήθηκε τρεις φορές σε 100 χρόνια και πάντα πάλλεται
6. Παρίσι - Γιατί ειναι σνομπ και oh tres chic
7. Κωνσταντινούπολη - έρωτας με την πρώτη ματιά και μια γλυκόπικρη αίσθηση κάθε στιγμή. Πώς να είναι να μένεις κάπου τόσο όμορφα και να σε διώχνουν;
8.Βερόνα. Γιατί δεν υπάρχει ζωή έξω από τα τείχη της Βερόνας, μόνο καθαρτήριο, βασανιστήρια και κόλαση: όποιος διώχθηκε από εδώ διώχθηκε από τον κόσμο και η εξορία από τον κόσμο είναι ο θάνατος :)
 

ΧΑΡΑ125

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία, Νεπάλ
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνία-Νησιά Σολομώντα
Stockholm
Buenos Aires
Stein am Rhein
Montreux
Yvoire sur Mere
Mont Saint Michelle
Barcelona
Saint Moritz
Bellagio
Rio de Janeiro
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Παρατηρώ ότι η συντριπτική πλειοψηφία αναφέρει τις ίδιες πάνω κάτω πόλεις, είτε είναι άτομο που έχει πάει λίγα ταξίδια είτε είναι κοσμογυρισμένος. Αυτό με παραξένεψε γιατί θα περίμενα πολύ περισσότερη Ασία στους top προορισμούς, ίσως και πόλεις της Νοτίου Αφρικής; Σύδνευ; Δεν έχω πάει σε κάτι από τα παραπάνω αλλά δε ξέρω που να αποδώσω το γεγονός ότι οι προτιμήσεις μου είναι παρόμοιες με των πολυταξιδεμένων..Λέτε να φταίει το ότι μεγαλώσαμε Ελλάδα; Να είναι αυτές οι πόλεις το ..comfort food μας ας πούμε; Να έχουμε μια επίκτητη κοινή αισθητική;
Αν παρατήρησες μέσα στις αγαπημένες μου πόλεις συγκαταλέγονται και το Κέιπ Τάουν και το Σύδνευ.
Τώρα για το άλλο, οι έλληνες αρέσκονται σε μεσαιωνικές πόλεις και μάλιστα με ευρωπαϊκό αέρα ( ακόμα και σε άλλες ηπείρους), γιατί εδώ δεν έχουμε κάτι αντίστοιχο. Ότι μας λέιπει, αυτό ψάχνουμε. Αν όλες οι πόλεις της Ελλάδας ήταν σαν τη Πράγα, ή την Κρακοβία, ή το Τολέδο, θα προτιμούσαμε το Μαιάμι, την Άγκυρα, ή το Σαντιάγκο.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Λίγο έξω από το θέμα αλλά πολύ ενδιαφέρον για μας, ο Peter H. Fogtdal, γνωστός Δανός συγγραφέας σε αντίστοιχο θέμα στο σάιτ δίνει:

The 5 greatest cities in the world
5. Molyvos, Greece
4. Perugia and Assisi, Italy
3.San Francisco
2.Hong Kong, China
1.Venice, Italy

the five worst
5. San Jose, Costa Rica
4. Ringsted, Denmark
3. Aberdeen, Washington, USA
2. Chaweng, Koh Samui, Thailand
1. Dortmund, Germany
Αν και πέρασε για αρκετό καιρό από την Ελλάδα καμία πόλη δεν εμφανίζεται στις χειρότερες!
 

ergina

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
οπουδήποτε
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Πιστεύω ότι θα έχει πλάκα αυτό το θέμα... θα καταλάβουμε με τι κριτήρια αποφασίζει κάποιος για τις ταξιδιωτικές επιλογές του...γράψτε την λίστα σας και αν θέλετε αιτιολογήστε για να έχει και περισσότερο γούστο...
Λονδίνο αν και δεν εχω πάει,το ονειρεύομαι...
Κωνσταντινούπολη γιατι είναι ατμοσφαιρικη...
Πράγα γιατί είναι παραμυθένια...
Βερολίνο γιατί θες να πας ξανά και ξανά...
Αμστερνταμ γιατί έτσι θα ήθελα να είναι η πόλη που ζω...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.798
Likes
18.600
Λίγο έξω από το θέμα αλλά πολύ ενδιαφέρον για μας, ο Peter H. Fogtdal, γνωστός Δανός συγγραφέας σε αντίστοιχο θέμα στο σάιτ δίνει:

The 5 greatest cities in the world
5. Molyvos, Greece
4. Perugia and Assisi, Italy
3.San Francisco
2.Hong Kong, China
1.Venice, Italy

the five worst
5. San Jose, Costa Rica
4. Ringsted, Denmark
3. Aberdeen, Washington, USA
2. Chaweng, Koh Samui, Thailand
1. Dortmund, Germany
Αν και πέρασε για αρκετό καιρό από την Ελλάδα καμία πόλη δεν εμφανίζεται στις χειρότερες!
Ο Μόλυβος και η περιοχή Chaweng στο Σαμούι δε νομίζω ότι εμπίπτουν στον ορισμό της πόλης....
 

giwrgos

Member
Μηνύματα
270
Likes
508
Επόμενο Ταξίδι
Περου,Περου,Περου,Περου..
1.κουσκοοοοοοοο:εκει πρεπει να ζουσα καποτε στο παρελθον...:haha::haha:
2.μεριδα:εκει θα γουσταρα να ζησω στο μελλον...:D
3.καρακας:εμ,με αυτα που εζησα εκει..??(και..δεν εχω γραψει ακομα..:D)
4.μπογκοτα:ετσι!απο αντιδραση που δεν με αφησαν να τη ζησω απο κοντα:haha:
5.λα παζ:απλα πρεπει να πας..:clap:

Η σειρα ειναι οπως θελει να τη δει κανεις..τυχαια η οχι..:bleh::bleh:

ναι..το ονειρο μου ειναι να γυρισω ολη την ηπειρο περπατωντας ξυπολητος..:haha::haha::haha::bleh::bleh::bleh:

τα αλλα πεντε τα αφηνω για το μελλον,γεροι να 'μαστε..:D:D:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom