Πεντάδα ή δεκάδα αγαπημένων πόλεων...

mixalis21

Member
Μηνύματα
33
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία (Κρακοβία)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ακόμα το ψάχνω.
Ένα top-5 πόλεων
1.- Λισαβόνα
2.- Φιλιππούπολη
3.- Σεγόβια
4.- Ρώμη
5.- Ντουμπάι
 
Μηνύματα
29
Likes
110
Ας βάλω και εγώ, αφού έτσι κι αλλιώς για την ώρα μόνο να ονειρευόμαστε μπορούμε.
Με τυχαία σειρά λοιπόν:
- Βενετία
- Σεβίλλη
- Σιγκαπούρη
- Αβάνα
- Σάντα Μόνικα
- Πόρτο
- Μαρακές
Και φυσικά οι πάντα αμφιλεγόμενες Ρώμη και Μαδρίτη.
Santa monica εννοούμε την παραλία του Λος άντζελες;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.112
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Για να διευκρινίσουμε, οι δεκάδες τώρα είναι για τη νυχτερινή ζωή ή για την ομορφιά γενικώς;
Διαβάζοντας τον topic starter είπα να κάνω ένα top-5 και να το αιτιολογήσω. Το θεώρησα πιο ενδιαφέρον και οτι μπορεί να υπάρξει και πληροφορία μέσα απο αυτό. Αν έβαζα έτσι σκέτο ένα top-5 η top-10 πόλεων, θα ήταν πολύ διαφορετικό καθώς η διασκέδαση δεν είναι ο βασικός λόγος για να επισκεφτώ μια πόλη. Οι λόγοι είναι πολλοί περισσότεροι πχ πολιτισμός, φυσική ομορφιά και άλλα.
Sorry αν προκάλεσα μπέρδεμα...

Santiago de Compostela
Medellín
Habana
Berlín
Dakar
Tehran
Las Vegas
Caracas
Seville
Tokyo
Να φανταστώ οτι απάντησες βάση διασκέδασης, οπότε αυτόματα το μάτι μου έπεσε στη Τεχεράνη....Αν το ανέλυες λίγο αυτό με τη Τεχεράνη, εμένα θα με ενδιέφερε, γιατί εκτός απο τους αρχαιολογικούς χώρους του Ιράν (που θα ήθελα πολύ να δω και ουκ ολίγοι είναι), θα είχε τρομερό ενδιαφέρον να μάθω πως θα μπορούσα να διασκεδάσω με "μαντήλια και φερετζέδες". Γιατί η διασκέδαση είναι και λίγο υποκειμενική...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.259
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ας επανέλθω κι εγώ με μια ανανεωμένη λίστα, 10 (!) χρόνια μετά. Το Λονδίνο έφυγε με συνοπτικές διαδικασίες. Η Ρώμη δε με συγκίνησε πολύ και δε θα τη συμπεριλάβω, αλλά, πριν με πείτε βλάσφημη, θα πω ότι δεν την επισκέφτηκα υπό τις ιδανικότερες συνθήκες οπότε της χρωστάω μία ακόμα ευκαιρία.

Με τυχαία σειρά:
1) Παρίσι
2) Πράγα
3) Βουδαπέστη
4) Λισσαβώνα
5) Σαν Φρανσίσκο
6) Άμστερνταμ
7) Κωνσταντινούπολη
8) Αγία Πετρούπολη
9) Βερολίνο
10) Βαρσοβία

Κάποιες από τις επιλαχούσες είναι οι εξής: Μόντρεαλ και οι μικρότερες Βαλέτα, Κότορ, Μόσταρ, Κολμάρ.

Τιμής ένεκεν, θα αναφέρω το νούμερο ένα αγαπημένο μου μέρος, τα Νησιά Svalbard. Δεν μπήκαν στη λίστα γιατί δεν είναι πόλη.
Διαβάζοντας τον topic starter είπα να κάνω ένα top-5 και να το αιτιολογήσω. Το θεώρησα πιο ενδιαφέρον και οτι μπορεί να υπάρξει και πληροφορία μέσα απο αυτό. Αν έβαζα έτσι σκέτο ένα top-5 η top-10 πόλεων, θα ήταν πολύ διαφορετικό καθώς η διασκέδαση δεν είναι ο βασικός λόγος για να επισκεφτώ μια πόλη. Οι λόγοι είναι πολλοί περισσότεροι πχ πολιτισμός, φυσική ομορφιά και άλλα.
Sorry αν προκάλεσα μπέρδεμα...


Να φανταστώ οτι απάντησες βάση διασκέδασης, οπότε αυτόματα το μάτι μου έπεσε στη Τεχεράνη....Αν το ανέλυες λίγο αυτό με τη Τεχεράνη, εμένα θα με ενδιέφερε, γιατί εκτός απο τους αρχαιολογικούς χώρους του Ιράν (που θα ήθελα πολύ να δω και ουκ ολίγοι είναι), θα είχε τρομερό ενδιαφέρον να μάθω πως θα μπορούσα να διασκεδάσω με "μαντήλια και φερετζέδες". Γιατί η διασκέδαση είναι και λίγο υποκειμενική...
Χωρίς μαντήλια και φερετζεδες, σε τοπικά πάρτι, ναρκωτικά, οργια και τέρμα αλκοόλ. Δεν ξέρω και πολλές χώρες που να έχει τέτοια πάρτι σε κάθε γειτονιά.
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Σε βρίσκουν, άμα είσαι ξενος σε σταματάνε τα γκομενάκια σε κάθε εστιατόριο.
Ξερουμε ποτε ανοιγει ξανά το αεροδρόμιο της Τεχεράνης?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.540
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom