Περί Ποδοσφαίρου...

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.483
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πρώτη φορά στη ζωή μου έχω δει τόσες γερμανικές σημαίες στην Αβάνα, ούτε Κατοχή να είχαμε. Δε λείπουν βέβαια και οι υποστηρικτές της Αργεντινής, αλλά σημαίες δε βλέπω να βάζουν. Κάτι μου λέει ότι η γερμανική πρεσβεία τις μοιράζει αβέρτα-κουβέρτα.

Λοιπόν, Μαραντό σε φοβερό κρεσέντο ρεαλισμού και ταπεινότητας εχθές, το οποίο μαζί με τις δηλώσεις Σαβέλα, Μαστσεράνο και Λαβέσι περί "κεφαλιών κάτω", "δουλειάς" και "ταπεινότητας" (οι Αργεντίνοι; Ταπεινότητα; Θα τρελαθώ!) μου φαίνεται ότι κάτι αλλάζει εκεί κάτω. Η κρίση φταίει, το default, η εφτάρα της Βραζιλίας, δεν ξέρω, αλλά σε σχέση με κάτι άλλα Κόπα Αμέρικα, Μουντιάλ κλπ που θα τα έπαιρναν όλα οι Αργεντίνοι επειδή έχουν "αργεντίνικη καρδιά", "DNA νικητή" και "διανοητική ανωτερότητα" (μπουχαχα), βλέπω επιτέλους σοβαρότητα.

Τι είπε ο Μαραντό;
"Εγώ ξέρω ότι αν παίζαμε στην Αργεντινή, τη Βραζιλία θα τη γιούχαρε όλος ο κόσμος. Αντίθετα, είμαστε στη Βραζιλία και βλέπω ένα λαό που χαμογελάει, μας χτυπάει στην πλάτη, κι όχι μόνο εμάς, όλους. Ο βραζιλιάνικος λαός είναι ένας λαός που αγαπάει τον τουρίστα, σέβεται τον επισκέπτη, το έχει πάρει πατριωτικά, είναι φιλικός, χάσανε όπως χάσανε κι ακόμη χαιρετάνε τους Γερμανούς στο δρόμο. Πρέπει να μάθουμε από αυτούς. Γιατί πρέπει να πάω στη Βραζιλία για να δω πώς συμπεριφέρεται κανείς σε έναν επισκέπτη; Στην Αργεντινή είμαστε όλοι ψιλομύτες: είμαστε οι καλύτεροι, έρχεται ο ξένος και του λέμε ότι σαν τη δικιά μας χώρα αποκλείεται να είναι η δικιά του, όλο γκρινιάζουμε κι όταν ταξιδεύουμε είμαστε μέσα στην ξινίλα. Και τέλος πάντων να σταματήσουμε να λέμε ότι στην Αργεντινή είναι όλα καλύτερα, δεν είναι, εγώ έχω πάθει πλάκα με τη Βραζιλία. Να ενωθούμε και να προωθούμε αυτά που έχουμε. Οι γιάνκηδες έχουν το Νιαγάρα που τον έκαναν με δυναμίτη, με δυναμίτη ρε, και είναι ένα τίποτα μπροστά στο Ιγκουασού κι εμείς καθόμαστε και λέμε στους τουρίστες ότι από την αργεντίνικη πλευρά είναι καλύτεροι οι καταρράκτες απ' ό,τι από τη βραζιλιάνικη". Αυτά σε μεξικάνικο κανάλι και μετά τα είπε και στην εκπομπή του. Μωρέ μπράβο...
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Χορχε ειδες τελικά ο Μαραντόνα ; Μια χαρά τα ειπε για τους Αργεντινους και τους Βραζιλιανους , οταν θελει ξερει και μιλαει ....

και μερικα ωραία απο το Θεό
"Αν σκοτωθει ενας αμερικανος γίνεται σκανδαλο σε όλο το κόσμο.Αναρωτιέμαι 10000 ιρακινοί δεν ειναι άνθρωποι ; "

"Υπερασπιζομαι τους Κουβανούς , την τιμιοτητα τους , την ευγενεια τους ,το ταμπεραμεντο τους,τον πατριωτισμο τους ."

Οταν αρρωστησε απο την καρδια του και τη γλυτωσε
"Ο Χαρος δεν με ηθελε ακομα.Προφανώς ο Θεός φοβοταν οτι θα τα κανω μπαχαλο εκει πάνω, και μου ειπε να συνεχιζω να τα κανω μπαχαλο στη γη "

και το αγαπημενο μου
"Δεν θα γινω ποτέ ενας συνηθισμενος άνθρωπος . Η υπεροψία μου βγαινει αυθορμητα ".

για μενα μακραν ο καλιτερος μπαλαδορος ολων των εποχων αλλά και ο πιο αυτοκαταστροφικος τυπος απο τον αθλητικό χωρο . Ευτυχως ειναι εφταψυχος γιατι τον εχουμε κλαψει πολλες φορες ως τωρα .
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.483
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ πάντως την καλύτερη μπάλα που έχω δει ποτέ την έχω δει από το Ροναλντίνιο στα χρόνια στη Μπαρτσελόνα, απίστευτη ποικιλία κινήσεων, τρίπλας, κρίμα που κράτησε τόσο λίγο, τον έφαγαν τα τσιγάρα τα ποτά και τα ξενύχτια.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Τι είπε ο Μαραντό;
"Εγώ ξέρω ότι αν παίζαμε στην Αργεντινή, τη Βραζιλία θα τη γιούχαρε όλος ο κόσμος. Αντίθετα, είμαστε στη Βραζιλία και βλέπω ένα λαό που χαμογελάει, μας χτυπάει στην πλάτη, κι όχι μόνο εμάς, όλους. Ο βραζιλιάνικος λαός είναι ένας λαός που αγαπάει τον τουρίστα, σέβεται τον επισκέπτη, το έχει πάρει πατριωτικά, είναι φιλικός, χάσανε όπως χάσανε κι ακόμη χαιρετάνε τους Γερμανούς στο δρόμο. Πρέπει να μάθουμε από αυτούς. Γιατί πρέπει να πάω στη Βραζιλία για να δω πώς συμπεριφέρεται κανείς σε έναν επισκέπτη; Στην Αργεντινή είμαστε όλοι ψιλομύτες: είμαστε οι καλύτεροι, έρχεται ο ξένος και του λέμε ότι σαν τη δικιά μας χώρα αποκλείεται να είναι η δικιά του, όλο γκρινιάζουμε κι όταν ταξιδεύουμε είμαστε μέσα στην ξινίλα. Και τέλος πάντων να σταματήσουμε να λέμε ότι στην Αργεντινή είναι όλα καλύτερα, δεν είναι, εγώ έχω πάθει πλάκα με τη Βραζιλία. Να ενωθούμε και να προωθούμε αυτά που έχουμε. Οι γιάνκηδες έχουν το Νιαγάρα που τον έκαναν με δυναμίτη, με δυναμίτη ρε, και είναι ένα τίποτα μπροστά στο Ιγκουασού κι εμείς καθόμαστε και λέμε στους τουρίστες ότι από την αργεντίνικη πλευρά είναι καλύτεροι οι καταρράκτες απ' ό,τι από τη βραζιλιάνικη". Αυτά σε μεξικάνικο κανάλι και μετά τα είπε και στην εκπομπή του. Μωρέ μπράβο...
Speechless...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Εγώ πάντως την καλύτερη μπάλα που έχω δει ποτέ την έχω δει από το Ροναλντίνιο στα χρόνια στη Μπαρτσελόνα, απίστευτη ποικιλία κινήσεων, τρίπλας, κρίμα που κράτησε τόσο λίγο, τον έφαγαν τα τσιγάρα τα ποτά και τα ξενύχτια.
Ε τέτοιο ομορφόπαιδο λογικό ήταν. Δε μπορούσε να αντισταθεί καμία στη γοητεία του.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.483
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.483
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Και τον Σαβέλα να λιποθυμάει από πίσω...
 

liopyr

Member
Μηνύματα
322
Likes
627
Για τη γοητεία του δεν ξέρω αλλά μια πρώην του έλεγε ότι την ικανοποίησε 7 φορές σε ένα βράδυ.

Κι εδώ επιμένει ότι η νυχτερινή του ζωή ποτέ δεν επηρέασε την καριέρα του:
http://www.taringa.net/posts/deportes/16712714/Ronaldinho-La-noche-nunca-perjudico-mi-carrera.html

Μια εικόνα χίλιες καταχρήσεις:



..και παραπάνω:

 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.483
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν κρατήθηκα κι έπαιξα Γερμανία για να ρεφάρω. Καταλάβατε ή να κάνω και κακά;
 
Last edited:
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.788
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom