Γαλλία Περιοχή διαμονής/Οικονομικά ξενοδοχεία στο Παρίσι

steisy

Member
Μηνύματα
33
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ-ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
https://www.booking.com/Share-DemTpq αυτό το λέει σαν περιοχή; είναι αρκετά μακριά... Αλλά κοντά στη Disneyland. Συμφέρει ίσως για ένα βράδυ; ίσως τι τελευταίο; που κλείνει κάνεις ξενοδοχείο μαζί με είσοδο στο πάρκο;
Πολύ ωραίο φαίνεται! Σκέφτεσαι να μείνετε 1 βράδυ Disneyland και τις υπόλοιπες μέρες Παρίσι? Αν σας βολεύει πχ να πάτε στο πάρκο την τελευταία μέρα, να κοιμηθείτε εκεί το βράδυ κ την επομένη να φύγετε, είναι οκ. Εμένα η πτήση της επιστροφής είναι αργά κ θα έχανα μια μέρα το να είμαι τόσο μακριά.
 

james9t

Member
Μηνύματα
28
Likes
12
Καλημέρα σε όλους και καλή χρονιά!

Είπα να κατσω σήμερα να ξεμπερδεύω με την κράτηση του ξενοδοχείου και θέλω την βοήθειά σας. Έχω καταλήξει στα παρακάτω με σειρά προτίμησης οπότε θέλω την γνώμη σας για να κλείσω και να μου φύγει ένα άγχος.

1. Novotel Paris Centre Bercy (το βρήκα στα 1100 για 5 νύχτες και είναι ακριβώς δίπλα σε μετρό)
2. Novotel Paris 14 Porte d'orleans
3. Novotel Paris Gare Montparnasse
4. Novotel Paris Centre Tour Eifel
5. Novotel Paris Vaugirard Montparnasse

Καταλαβαινω οτι δεν υπάρχει το τέλειο αλλά τουλάχιστον θέλω να έχει μετρό κοντά , να είναι καθαρό και αξιοπρεπές μιας και έχω και 2 παιδιά 10 και 13 ετών.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Καμία βοήθεια βρε παιδιά? Όσο ψαχνω και διαβαζω τοσο περισσοτερο μπερδευομαι και διαβασα όλο το νημα!
 

ser_kav

Member
Μηνύματα
52
Likes
143
Καμία βοήθεια βρε παιδιά? Όσο ψαχνω και διαβαζω τοσο περισσοτερο μπερδευομαι και διαβασα όλο το νημα!
Μείναμε πέρσι τον Ιούνιο στο Novotel Paris Centre Bercy (οικογένεια με 2 παιδιά). Εξαιρετικό ξενοδοχείο , πολύ καθαρό , με αξιόλογο πρωινό, Πολύ βολικό , δίπλα στο μετρό , με πολλά δωμάτια να έχουν ωραία θέα (το δικό μας είχε στην Accor Arena και πλάγια στο ποτάμι) . Κοντά στις αποβάθρες του Σηκουάνα, στο πάρκο Bercy και στο ανοιχτό εμπορικό κέντρο (κυρίως εστίαση) Bercy Village.
10 λεπτά περπάτημα από το Gare de Lyon που αναχωρεί το τρένο για Disneyland.


tip : Εξαιρετικό φαγητό , οικονομικό και kids friendly στο ιταλικό εστιατόριο απέναντι από το ξενοδοχείο VENEZIA | RESTAURANT ITALIEN
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Καμία βοήθεια βρε παιδιά? Όσο ψαχνω και διαβαζω τοσο περισσοτερο μπερδευομαι και διαβασα όλο το νημα!
Απο μένα Novotel Paris Centre Gare Montparnasse & μετά το Novotel Paris Centre Bercy.
Και τα 2 εξυπηρετούν πολύ απο άποψη μετακινήσεων. Ειδικά το Montparnasse είναι κόμβος όλων των γραμμών. Γενικά όπου κλείσεις, επειδή ειδικά τώρα προ-ολυμπιακών κάνουν πολλά έργα συντήρησης και αρκετές γραμμές κλείνουν προσωρινά, κοιτά να μην εξαρτάσαι μόνο από μία γραμμή γιατί αν είναι κλειστή την πάτησες.
*Αν πάτε disneyland, βολεύει πολύ το bercy στο από και προς, αν και προτιμώ το Montparnasse σα περιοχή (στα + οτι απο τον κεντρικό δρόμο του ξενοδοχείου είδα οτι βλέπεις πιάτο τον Άιφελ).
 
Last edited:

james9t

Member
Μηνύματα
28
Likes
12
Μείναμε πέρσι τον Ιούνιο στο Novotel Paris Centre Bercy (οικογένεια με 2 παιδιά). Εξαιρετικό ξενοδοχείο , πολύ καθαρό , με αξιόλογο πρωινό, Πολύ βολικό , δίπλα στο μετρό , με πολλά δωμάτια να έχουν ωραία θέα (το δικό μας είχε στην Accor Arena και πλάγια στο ποτάμι) . Κοντά στις αποβάθρες του Σηκουάνα, στο πάρκο Bercy και στο ανοιχτό εμπορικό κέντρο (κυρίως εστίαση) Bercy Village.
10 λεπτά περπάτημα από το Gare de Lyon που αναχωρεί το τρένο για Disneyland.


tip : Εξαιρετικό φαγητό , οικονομικό και kids friendly στο ιταλικό εστιατόριο απέναντι από το ξενοδοχείο VENEZIA | RESTAURANT ITALIEN
Απο μένα Novotel Paris Centre Gare Montparnasse & μετά το Novotel Paris Centre Bercy.
Και τα 2 εξυπηρετούν πολύ απο άποψη μετακινήσεων. Ειδικά το Montparnasse είναι κόμβος όλων των γραμμών. Γενικά όπου κλείσεις, επειδή ειδικά τώρα προ-ολυμπιακών κάνουν πολλά έργα συντήρησης και αρκετές γραμμές κλείνουν προσωρινά, κοιτά να μην εξαρτάσαι μόνο από μία γραμμή γιατί αν είναι κλειστή την πάτησες.
*Αν πάτε disneyland, βολεύει πολύ το bercy στο από και προς, αν και προτιμώ το Montparnasse σα περιοχή (στα + οτι απο τον κεντρικό δρόμο του ξενοδοχείου είδα οτι βλέπεις πιάτο τον Άιφελ).
1100€ το Centre Bercy,
1320€ το Gare Montparnasse και
τελευταιο βρηκα πριν λίγο το TimHotel Opera στο 9ο διαμερισμα στα 1500€

Αξιζει η διαφορα ή να παω στο Bercy και να ξοδεψω την διαφορα αλλου?
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
1100€ το Centre Bercy,
1320€ το Gare Montparnasse και
τελευταιο βρηκα πριν λίγο το TimHotel Opera στο 9ο διαμερισμα στα 1500€

Αξιζει η διαφορα ή να παω στο Bercy και να ξοδεψω την διαφορα αλλου?
Οχι δεν αξίζει. Να πας στο Bercy. Δεν είναι κανένα καρακέντρο εξάλλου. Καλύτερα φάτε τα εκεί.
Το TimHotel είναι στους πρόποδες της Μονμάρτης. Κάποτε ήταν πολύ υποβαθμισμένα (μπουρδέλα, sex shop κτλ). Το 2023 που πήγα έχει αλλάξει πολύ η περιοχή και αποτελεί στέκι με διάφορα μπαράκια αλλά και πάλι. Με 2 παιδιά μάλλον δεν θα πήγαινα.
Αν το Montparnasse και το Bercy ήταν στα ίδια λεφτά θα σου έλεγα Montparnasse. Αλλά εφόσον έχουν 200€ διαφορά, δε αξίζει. Bercy! Σχεδόν 2,5 εισιτήρια disneyland βγάζεις...
 
Last edited:

james9t

Member
Μηνύματα
28
Likes
12
Οχι δεν αξίζει. Να πας στο Bercy. Δεν είναι κανένα καρακέντρο εξάλλου. Καλύτερα φάτε τα εκεί.
Το TimHotel είναι στους πρόποδες της Μονμάρτης. Κάποτε ήταν πολύ υποβαθμισμένα (μπουρδέλα, sex shop κτλ). Το 2023 που πήγα έχει αλλάξει πολύ η περιοχή και αποτελεί στέκι με διάφορα μπαράκια αλλά και πάλι. Με 2 παιδιά μάλλον δεν θα πήγαινα.
Αν το Montparnasse και το Bercy ήταν στα ίδια λεφτά θα σου έλεγα Montparnasse. Αλλά εφόσον έχουν 200€ διαφορά, δε αξίζει. Bercy!
Μην με παρεξηγεις , κοιταω οσο μπορω να μειωσω τις μετακινησεις και τις αλλαγες γραμμων στο μετρο. Ακομη και disneyland σκεφτομαι να παρω uber και να πληρωσω παραπανω αρκει να μην μπλεξω με συγκοινωνια.
Το Novotel Gare De lyon 1400€ και αν διαβασα καλα το χαρτη του μετρο ειναι κομβος, αρα καλυτερη γραμμη , με περισσοτερες επιλογες και λιγο πιο κοντα στο "κεντρο" ή κανω λάθος?
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Μην με παρεξηγεις , κοιταω οσο μπορω να μειωσω τις μετακινησεις και τις αλλαγες γραμμων στο μετρο. Ακομη και disneyland σκεφτομαι να παρω uber και να πληρωσω παραπανω αρκει να μην μπλεξω με συγκοινωνια.
Το Novotel Gare De lyon 1400€ και αν διαβασα καλα το χαρτη του μετρο ειναι κομβος, αρα καλυτερη γραμμη , με περισσοτερες επιλογες και λιγο πιο κοντα στο "κεντρο" ή κανω λάθος?
Δεν έχεις λόγο να πας disneyland με uber. H κοκκινη γραμμη rer θα σε πάει γρήγορα και οικονομικά απ' έξω. Μόνο στην επιστροφή ίσως να ταλαιπωρηθείτε γιατί φεύγει μαζικά όλος ο κόσμος και γίνεται χαμός.
Το Novotel Gare De lyon βολεύει τρελά αν το οικονομικό δεν είναι θέμα. Βέβαια αν είσαι χαλαρός με το οικονομικό, υπάρχουν και καλύτερες περιοχές εννοείται...
 

james9t

Member
Μηνύματα
28
Likes
12
Δεν έχεις λόγο να πας disneyland με uber. H κοκκινη γραμμη rer θα σε πάει γρήγορα και οικονομικά απ' έξω. Μόνο στην επιστροφή ίσως να ταλαιπωρηθείτε γιατί φεύγει μαζικά όλος ο κόσμος και γίνεται χαμός.
Το Novotel Gare De lyon βολεύει τρελά αν το οικονομικό δεν είναι θέμα. Βέβαια αν είσαι χαλαρός με το οικονομικό, υπάρχουν και καλύτερες περιοχές εννοείται...
Χαλαρός δεν είμαι με την έννοια ότι εχω ταβάνι τα 1400 ώστε να ειμαι ανετος με όλα τα υπολοιπα (εισιτηρια, φαγητα, αγορες στα παιδια κλπ). Win some lose some.

Οκ θα μπορουσα να δωσω 2Κ και να μεινω στο Novotel Les Halles πχ που βρηκα, αλλα σκεφτομαι οτι τα 600-700 ευρω διαφορα θα καλυψουν ενα σωρο αλλα εξοδα σε ενα τετοιο ταξιδι.

Οποτε τωρα ειμαι στην φαση 1100 στο Centre Bercy ή 1400€ στο Gare de Lyon. Κατι ειναι και αυτο μειωσα τις επιλογες , οποτε μεχρι το μεσημερι θα σκεφτω αν θα δωσω τα +300 για το 2ο ή θα μεινω στο Bercy
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Χαλαρός δεν είμαι με την έννοια ότι εχω ταβάνι τα 1400 ώστε να ειμαι ανετος με όλα τα υπολοιπα (εισιτηρια, φαγητα, αγορες στα παιδια κλπ). Win some lose some.

Οκ θα μπορουσα να δωσω 2Κ και να μεινω στο Novotel Les Halles πχ που βρηκα, αλλα σκεφτομαι οτι τα 600-700 ευρω διαφορα θα καλυψουν ενα σωρο αλλα εξοδα σε ενα τετοιο ταξιδι.

Οποτε τωρα ειμαι στην φαση 1100 στο Centre Bercy ή 1400€ στο Gare de Lyon. Κατι ειναι και αυτο μειωσα τις επιλογες , οποτε μεχρι το μεσημερι θα σκεφτω αν θα δωσω τα +300 για το 2ο ή θα μεινω στο Bercy
Καλά μη φανταστείς οτι το Les Halles είναι και οτι καλύτερο. Ειδικά στην περιοχή γύρω απο το σταθμό το βράδυ...
Πάντως ειλικρινά το bercy με το lyon είναι σχεδόν στην ίδια περιοχή. Δεν ξέρω αν αξίζει να δώσεις 300€. Γιατί κοιτάς αλήθεια μόνο Novotel?
 

james9t

Member
Μηνύματα
28
Likes
12
Καλά μη φανταστείς οτι το Les Halles είναι και οτι καλύτερο. Ειδικά στην περιοχή γύρω απο το σταθμό το βράδυ...
Πάντως ειλικρινά το bercy με το lyon είναι σχεδόν στην ίδια περιοχή. Δεν ξέρω αν αξίζει να δώσεις 300€. Γιατί κοιτάς αλήθεια μόνο Novotel?
Δεν εχω συγκεκριμενο λογο αληθεια. Διαβασα ολο το νημα ,ειλικρινα, τσεκαρα μια μια τις προτασεις , διαβασα εννοειται ολες τις αξιολογησεις (ψυχαναγκαστικος level 1000) και κατεληξα σε αυτα. Οκ το οτι ειναι αλυσιδα σου δινει μια επιπλεον "ασφαλεια" αλλα πραγματικα δεν πιστευω οτι αν συνεχισω να ψαχνω θα βρω κατι εξαιρετικα καλυτερο απο αυτα που κατεληξα. Λεω να κλεισω στο bercy μιας και εχεις και εσυ ιδία εμπειρια οποτε δεν κλεινω κατι στα τυφλα.
 

meli90

Member
Μηνύματα
81
Likes
10
Παιδιά επανήλθα. Αν είμαστε σε επαφή με το ξενοδοχείο και μας πει να βάλουμε μία προκαταβολή(εμείς κλεινουμε 3 δωμάτια άρα της τάξεως των 150€ πχ για κάθε δωμάτιο) τη βάζουμε μέσα από τη σελίδα του ξενοδοχείου; Κανονικά; Αν μας πουν να μας δώσουν αριθμούς λογαριασμού και τέτοια δε
Γίνεται ε;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.461
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom