Γαλλία Περιοχή διαμονής/Οικονομικά ξενοδοχεία στο Παρίσι

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Πολυ κοντα στη σταση μετρο Ανβερ ,μεσα σ ενα μικρο κηπο,ειναι ο τοιχος των σ αγαπω,πλακακια σ ενα μεγαλο τοιχο που εχουν το σ αγαπω σε ολες τις γλωσσες του κοσμου.Αξιζει ενα περασμα,ειναι αλλωστε πολυ κοντα!
 

Grtraveler

Member
Μηνύματα
327
Likes
376
μονο απο αποψη τοποθεσιας θα ελεγα το πρωτο.

Το πρωτο ειναι στην περιοχη που καθομαι συνηθως και θεωρω οτι ειναι η πιο βολικη και ομορφη.Σαν περιοχη λοιπον,το προτιμω.
Έχω μείνει στη περιοχή του πύργου στο Μοντπαρρνας, νομίζω οτι είναι καλή περιοχή και ήσυχη και για να βγεις το βράδυ και συγκοινωνίες
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.961
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο ξενοδοχεία.
1. https://www.booking.com/hotel/fr/le-patio-st-antoine.el.html
2. https://www.booking.com/hotel/fr/de-suez.el.html
Ποιο προτείνετε;
Το δεύτερο είναι μέτριο προς κακό ξενοδοχείο, σε καλό σημείο για κάποια αξιοθέατα. Εγώ θα πήγαινα αβλεπί στο πρώτο όμως. Είναι καλή γειτονιά με εστιατόρια και μπαράκια, μοιάζει αισθητά καλύτερο ως ξενοδοχείο και από τις δυο κοντινές στάσεις μετρό έχεις 5 γρεμμές μετρό και μία RER, με τις οποίες πας γρήγορα σχεδόν παντού στην πόλη χωρίς αλλαγή.

Υ.Γ. Για την ακρίβεια, αν οι ημερομηνίες που έχεις βάλει ισχύουν, θα μένω ενάμισι χιλιόμετρο από το πρώτο.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
εχω ξαναγραψει πως ποτε δεν βλεπω τι γινεται με τα ξενοδοχεια,ουτε καν τιμες.αυτα αφορουν αυτον που πληρωνει και διαλεγει.γραφω μονο για τοποθεσια ,και αυτο μονο αν την γνωριζω.Αρα,σαν τοποθεσια για οποιον πρωτοπαει παρισι και θελει να δει δυο πραγματα,το δευτερο συμφερει.Για σενα που γνωριζεις το μερος και σε ενδιαφερει βασικα πως θα περασεις πιο καλα ειναι αλλα τα κριτηρια.Α
λλωστε κι εσυ εκει κοντα θα μεινεις...χαχα!
Οσο για μετρο,απεναντι στη δεξια οχθη,ειναι η Σατλε που παει παντου,η πιο χρησιμη σταση μετρο και οχι μονο!
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.961
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
εχω ξαναγραψει πως ποτε δεν βλεπω τι γινεται με τα ξενοδοχεια,ουτε καν τιμες.αυτα αφορουν αυτον που πληρωνει και διαλεγει.γραφω μονο για τοποθεσια ,και αυτο μονο αν την γνωριζω.Αρα,σαν τοποθεσια για οποιον πρωτοπαει παρισι και θελει να δει δυο πραγματα,το δευτερο συμφερει.Για σενα που γνωριζεις το μερος και σε ενδιαφερει βασικα πως θα περασεις πιο καλα ειναι αλλα τα κριτηρια.Α
λλωστε κι εσυ εκει κοντα θα μεινεις...χαχα!
Οσο για μετρο,απεναντι στη δεξια οχθη,ειναι η Σατλε που παει παντου,η πιο χρησιμη σταση μετρο και οχι μονο!
Το Παρίσι είναι μια πόλη που για οποιασδήποτε μορφής sightseeing θα χρειαστείς μετρό, γιατί πάντα κάποια αξιοθέατα θα είναι κοντά σου, αλλά άλλα δε θα είναι. Εγώ τουλάχιστον προτιμώ αν είναι να αποφύγω κάποια μετρό, αυτά να είναι τα βραδινά, από/προς από κει που θα βγω για βράδυ. Δε βρίσκω ιδιαίτερη αξία στο να μένεις καρακέντρο, δεν είναι εκεί η δράση (πια). Θεωρώ παραείναι τουριστικά, ούτε φούρνο της προκοπής δε θα βρείς. Τα τελευταία χρόνια όταν πηγαίνω χειμώνα προτιμώ να μένω στη Βαστίλη, στο Butte au Cailles ή ιδανικά στη Vavin. Και το ίδιο προτείνω σε όσους πηγαίνουν για sightseeing. Είναι όμορφο το Hotel du Cluny δίπλα στο de Suez, αλλά αν θες να το δεις θα πάρεις το μετρό και θα πας, δε χρειάζεται να περνάς απ' έξω κάθε μέρα.

Από την άλλη, στη γειτονιά του de Suez βέβαια βρίσκονται και πολύ καλές επιλογές: Το Bouillon Racine είναι εξαιρετικός χώρος και έχει εξαιρετικό φαί, κρίμα που οι τιμές δεν είναι κι αυτές εξαιρετικές. Το Le Petit Journal Saint-Michel είναι εξαιρετικό μικρό τζάζ μπαρ (έχει και φαί, μην το προτιμήσετε όμως, για ποτάκι μόνο). Η Rue Monsieur le Prince είναι γεμάτη Ιαπωνικά εστιατόρια με αξιοπρεπέστατο φαγητό σε πολύ προσγειωμένες τιμές, κ.ο.κ.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.961
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
@taver θα πάω 19 με 23 Μαρτίου.. πού θα μείνεις; για τα astotel τι γνώμη έχεις; ας πούμε για αυτό εδώ https://www.booking.com/hotel/fr/astoriaopera.el.html ..
Μόνο μία από τις μέρες θα συμπέσουμε. Σορρυ, δε θέλω να γράψω περισσότερες λεπτομέρειες δημόσια.

Το ξενοδοχείο καλό φαίνεται και καλή σχετικά γειτονιά (αν έχει μείνει τίποτα, γιατί σε κάποια κίτρινα γιλέκα πρόσφατα έβλεπα να τα σπάνε όλα εκεί γύρω). Περίμενε μήπως σχολιάσει και κανάς tripakias, είναι η γειτονιά του προς τα κει.
 

spiros_ts23

Member
Μηνύματα
56
Likes
17
Καλησπέρα σας,
Πάμε με την κοπέλα μου τριήμερο Αγίου πνεύματος Παρίσι. 14-17/6. Έχει να προτείνει κάποιος κάποιο καλό Airbnb σε καλό σημείο ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.516
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom