Γαλλία Περιοχή διαμονής/Οικονομικά ξενοδοχεία στο Παρίσι

STKF

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
5.366
Καλησπερα παιδια!! Θα ταξιδεψω με την γυναικα μου 10-13 Ιουνιου στο Παρισι και ειμαστε σε φαση ευρεσης ξενοδοχειου. Οι τιμες πολυ τσιμπημενες οποτε εχουμε περιορισμενες επιλογες. Εχω κανει 3 κρατησεις σε μπατζετ εως 400ευρω για 3 βραδια. Ποιο θεωρειτε οτι θα ηταν καλυτερη επιλογη?

★★ Hôtel Paris Saint-Honoré, Παρίσι, Γαλλία

Hôtel du Cygne, Παρίσι, Γαλλία

★★★ Classics Hotel Bastille, Παρίσι, Γαλλία
Το 2ο και το 1ο. Με αυτή την σειρά.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ποιο θεωρειτε οτι θα ηταν καλυτερη επιλογη?
Συμφωνώ κι εγώ με τη τοποθέτηση του @STKF ,χωρίς βέβαια να ξέρω τις παροχές και τις βαθμολογίες των ξενοδοχείων. Από θέμα τοποθεσίας και μόνο που συζητάμε θα έμενα στο 2ο, κεντρικότατη και εξυπηρετική περιοχή με πρόσβαση σε πολλά σημεία με τα πόδια αλλά και με τα μέσα φυσικά και μια από τις πιο όμορφες συνοικίες της πόλης.
Μιλάμε για καράκεντρο με ότι αυτό συνεπάγεται. ;)
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
5.366
Μπορείτε να μου πείτε για ποιους λόγους προτείνετε με αυτή τη σειρά? Από θέμα ξενοδοχείου, ασφαλείας περιοχής, τοποθεσίας?
Αυτό που λέέι ο φίλος @psilos3. Από θέμα τοποθεσίας και ασφάλειας. :)
 

vivcdg

Member
Μηνύματα
10
Likes
15
Καλησπέρα σε όλους, νέο μέλος εγώ, καλώς σας βρήκα, σχεδιάζω ταξίδι στο Παρίσι. Πρώτη φορά.. θα είμαστε δυο οικογένειες με 2 παιδιά εκάστη ηλικίας 10 και 11 ετών. Η πρώτη ερώτηση... Βρήκαμε ξενοδοχείο στην Clamart. Το Ibis Styles. Θεωρείτε οι γνώστες ότι θα ταλαιπωρηθουμε πολύ, είναι πολύ μακριά;;; Θα μείνουμε 5 μέρες αποκλειστικά στο Παρίσι.
Μια δεύτερη επιλογή το greet boulogne billancourt paris.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Καλησπέρα σε όλους, νέο μέλος εγώ, καλώς σας βρήκα, σχεδιάζω ταξίδι στο Παρίσι. Πρώτη φορά.. θα είμαστε δυο οικογένειες με 2 παιδιά εκάστη ηλικίας 10 και 11 ετών. Η πρώτη ερώτηση... Βρήκαμε ξενοδοχείο στην Clamart. Το Ibis Styles. Θεωρείτε οι γνώστες ότι θα ταλαιπωρηθουμε πολύ, είναι πολύ μακριά;;; Θα μείνουμε 5 μέρες αποκλειστικά στο Παρίσι.
Μια δεύτερη επιλογή το greet boulogne billancourt paris.
Αν υπολογίσετε την ώρα που χρειάζεται από την ώρα που θα φύγετε από το ξενοδοχείο μέχρι να φτάσετε στα μέρη που σας ενδιαφέρουν θα έχετε απαντήσει στο ερώτημα σας.

Επίσης να σας πω ότι ταξί και uber είναι πανάκριβα σε περίπτωση που τα χρειαστείτε.
 

vivcdg

Member
Μηνύματα
10
Likes
15
Αν υπολογίσετε την ώρα που χρειάζεται από την ώρα που θα φύγετε από το ξενοδοχείο μέχρι να φτάσετε στα μέρη που σας ενδιαφέρουν θα έχετε απαντήσει στο ερώτημα σας.

Επίσης να σας πω ότι ταξί και uber είναι πανάκριβα σε περίπτωση που τα χρειαστείτε.
Στα σχολια του ξενοδοχείου έλεγε γύρω στα 45 λεπτά απόσταση από Λούβρο φερ ειπείν.
Αν υπολογίσετε την ώρα που χρειάζεται από την ώρα που θα φύγετε από το ξενοδοχείο μέχρι να φτάσετε στα μέρη που σας ενδιαφέρουν θα έχετε απαντήσει στο ερώτημα σας.

Επίσης να σας πω ότι ταξί και uber είναι πανάκριβα σε περίπτωση που τα χρειαστείτε.


Καλημερα, με το σκεπτικό ότι έτσι κι αλλώις θα χρησιμοποιούμε τα ΜΜΜ δεδομένων των αποστάσεων, είπαμε να μεινουμε πιο εξω κυρίως για οικονομικούς λόγους. Ομως επειδή καποιοι από εδώ έχετε πολύ καλή γνώση γι' αυτό ρωτώ.. εννοείται ότι διαβάζω διάφορα μέσα στο φόρουμ ... Τέλος πάντων, είδα ότι είναι μόλις δύο στάσεις μέχρι το Monparnasse.. Σαν περιοχή την Clamart τη γνωίρζετε; την προτείνετε; Μήπως η Μπουλόν Μπιγιανκούρ είναι καλύτερη επιλογή;; ευχαριστώ και πάλι.
 

waroo

Member
Μηνύματα
73
Likes
483
Για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους, ναι το Παρίσι είναι μεγάλο και θα χρειαστείς σίγουρα μέσο για να πιάσεις όλα τα must, αλλά είναι άλλη εμπειρία να μένεις κεντρικά και να μπορείς να πας στο 60-70% των αξιοθέατων με τα πόδια ή σε λίγες στάσεις. Και το βράδυ να μην έχεις το άγχος της επιστροφής...

Φυσικά αν κάποιος μπορεί να πάρει ένα μετρό το πρωί να κατέβει κέντρο και ένα μετρό το βράδυ να επιστρέψει στο ξενοδοχείο του, ίσως (ή πιο σωστά μάλλον) αξίζει τα χρήματα που θα γλιτώσει, με την προϋπόθεση ότι θα βρει μια τοποθεσία που είναι ασφαλής.

Αλλά τι γίνεται όταν για να επιστρέψεις πρέπει να αλλάξεις και 1 ή 2 μεταφορικά μέσα διότι δεν υπάρχει απευθείας σύνδεση; Στο συγκεκριμένο ibis προσωπικά δε θα έμενα - μένεις στο Χαϊδάρι για να δεις το κέντρο της Αθήνας
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Συμφωνώ! Το Παρίσι είναι μεγάλο αλλά είναι διαφορετικά να μείνεις σε κάποια περιοχή στα όρια του κέντρου και άλλο 45' μακρυά. Επίσης, άλλο να πάρεις τα ΜΜΜ για 1-2 στάσεις για να γλιτώσεις περπάτημα και άλλο να κάνετε ένα μικρό ταξίδι κάθε μέρα.
Εμείς πχ μείναμε στην περιοχή της Όπερας και επειδή μας αρέσει το περπάτημα, χρησιμοποιήσαμε ελάχιστα τα μέσα. Νομίζω ότι θα σας κουράσει κ θα χάσετε κάτι από την αίσθηση της πόλης.
 

vivcdg

Member
Μηνύματα
10
Likes
15
Συμφωνώ! Το Παρίσι είναι μεγάλο αλλά είναι διαφορετικά να μείνεις σε κάποια περιοχή στα όρια του κέντρου και άλλο 45' μακρυά. Επίσης, άλλο να πάρεις τα ΜΜΜ για 1-2 στάσεις για να γλιτώσεις περπάτημα και άλλο να κάνετε ένα μικρό ταξίδι κάθε μέρα.
Εμείς πχ μείναμε στην περιοχή της Όπερας και επειδή μας αρέσει το περπάτημα, χρησιμοποιήσαμε ελάχιστα τα μέσα. Νομίζω ότι θα σας κουράσει κ θα χάσετε κάτι από την αίσθηση της πόλης.
Είναι οι μέρες τέτοιες που δε βρίσκω τίποτα οικονομικό, χαχα, 1-6/7 και μετα θα πάμε και Disneyland για 3 βράδια..
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Είναι οι μέρες τέτοιες που δε βρίσκω τίποτα οικονομικό, χαχα, 1-6/7 και μετα θα πάμε και Disneyland για 3 βράδια..
Tην ίδια περίοδο είχαμε πάει πέρυσι και είχαμε πληρωσει 120ευρω το τρικλινο σε αυτο HÔTEL OPERA MAINTENON - Site officiel de l'hôtel (hotel-opera-maintenon.com) . Δεν ξερω αν εχει τετρακλινα. Μηπως θα σας συνεφερε περισσότερο καποιο διαμερισμα?
 

vivcdg

Member
Μηνύματα
10
Likes
15
Tην ίδια περίοδο είχαμε πάει πέρυσι και είχαμε πληρωσει 120ευρω το τρικλινο σε αυτο HÔTEL OPERA MAINTENON - Site officiel de l'hôtel (hotel-opera-maintenon.com) . Δεν ξερω αν εχει τετρακλινα. Μηπως θα σας συνεφερε περισσότερο καποιο διαμερισμα?
είδα και διαμερίσματα.. στα ουράνια..... ενα βήμα πριν την απελπισία..........
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.415
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom