Γαλλία Περιοχή διαμονής/Οικονομικά ξενοδοχεία στο Παρίσι

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Καλα για τις μετακινησεις εχω πελαγωσει αλλα ας κλεισω ξενοδοχειο και θα το μελετησω εκ των υστερων. Θα ηθελα να ειναι καπως κεντρικα το ξενοδοχειο ωστε να μπορουμε το μεσημερι να πεταγομαστε για ενα διαλειμμα μιας και μας αρεσει να περπαταμε συνεχεια και οσο να ναι τα παιδια δεν αντεχουν τοσο οσο οι μεγαλοι. Το 2 της picollo_mondo δυστυχως ειναι εκτος μπατζετ οποτε -προς το παρον- κοιταω για καποια απο τα novotel να δω που θα καταληξω. Εννοειται αν υπαρχει κατι αλλο επανερχομαι .
Εγω εκλεισα το 5 τελικα, αφου φλερταρα αρκετα με το 2, κι αφου ειπε και ο tripakias οτι το 5 ειναι βολικο. Και μπαινοντας στο street view να δω τους δρομους γυρω απο το ξενοδοχειο ειδα οτι στην περπαταδα απο το ξενοδοχειο μεχρι το μετρο (σταση Pasteur) βλεπεις τον πυργο!!! Απο μακρια μεν, αλλα τον βλεπεις! Ε, με κερδισε!
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εγω εκλεισα το 5 τελικα, αφου φλερταρα αρκετα με το 2, κι αφου ειπε και ο tripakias οτι το 5 ειναι βολικο. Και μπαινοντας στο street view να δω τους δρομους γυρω απο το ξενοδοχειο ειδα οτι στην περπαταδα απο το ξενοδοχειο μεχρι το μετρο (σταση Pasteur) βλεπεις τον πυργο!!! Απο μακρια μεν, αλλα τον βλεπεις! Ε, με κερδισε!
Νόμιζα πως ήταν πιο κοντά στο Gare Montparnasse αλλά και δίπλα στον Pasteur να είναι πάλι καλά είναι. Γλιτώνεις και μια στάση για κέντρο.
 

meli90

Member
Μηνύματα
81
Likes
10
Δεν ξέρω αν μπορεί να σε βοηθήσει

Hébergements et handicap - Paris

Να αποφύγεις σίγουρα το 18ο, και τις περιοχές γύρω από Bellevile, Πάνθεον και την γειτονιά Butte aux Cailles και γενικά άμα βλέπεις Butte πολύ κοντά να περιμένεις ανηφόρες. Για άλλους λόγους να απορρίψεις το 19ο, το ανατολικό 20ο και το βόρειο 17ο. Φρόντισε να έχει κοντά στάση λεωφορείου.

Δυστυχώς σχεδόν όλο το κεντρικό Παρίσι έχει πολύ παλιά κτίρια που είναι αδύνατο να γίνουν παρεμβάσεις και υποδομές για ΑμεΑ. Αν δεν βρείτε κάτι κεντρικό κλείστε κάπου στα σύνορα 13ου, 14ου, 15ου και 16ου όπου έχει καινούριες πολυκατοικίες (μην φανταστείς καινούριες σε σχέση με τα 300+ έτη του κέντρου) και μονοκατοικίες που μπορεί να σας βολέψουν.
Αα σε ευχαριστώ παρα πολυ! Να είσαι καλα!
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.519
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Ολοι οσοι προβληματιζεστε για τις υπερβολικες τιμες και τις φτωχες παροχες γι αυτες τις τιμες φετος, γιατι δεν σπατε τη διαμονη στο Παρισι μιση μιση με μια επαρχιακη πολη πχ την καταπληκτικη Ρουεν πολυ κοντα απο κει, να δειτε και κατι αλλο?
Από μένα είναι ένα τεράστιο όχι. Ειδικά αν μιλάμε για πρώτη φορά στο Παρίσι, αυτό το πράγμα δεν το κάνεις.

Αναγκαστικά το παίρνεις απόφαση ότι θα δώσεις κάποια παραπάνω χρήματα από αυτά που υπολογίζες και συνεχίζεις με το αρχικό σου πλάνο. Μπορεί να μην ξαναπάς ποτέ στο Παρίσι, θα είναι κρίμα να μην δεις ότι θες και να τρέχεις σε πόλεις τύπου Rouen που τις βλέπεις σε μισή μέρα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί

nin00diii

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Καλησπέρα σας,
Πρόκειται να ταξιδέψω με τον σύζυγο μου και το παιδί μου 8 μηνών τον Φεβρουάριο για 5 ημέρες. Θα ήθελα τη γνώμη σας για τη τοποθεσία διαμονής,
Rue de la Chau. d'Antin, 9ο διαμερισμα.
Γενικά ψάχνω σε airbnb λόγω ότι με ενδιαφέρει να έχει κουζινάκι για τις ανάγκες του παιδιού.
ευχαριστώ εκ των προτέρων,
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλησπέρα σας,
Πρόκειται να ταξιδέψω με τον σύζυγο μου και το παιδί μου 8 μηνών τον Φεβρουάριο για 5 ημέρες. Θα ήθελα τη γνώμη σας για τη τοποθεσία διαμονής,
Rue de la Chau. d'Antin, 9ο διαμερισμα.
Γενικά ψάχνω σε airbnb λόγω ότι με ενδιαφέρει να έχει κουζινάκι για τις ανάγκες του παιδιού.
ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Από εμένα είναι ναι, καρακέντρο.
 

rea

Member
Μηνύματα
57
Likes
15
Μπορει να φταιει ο συγκεκριμενος μηνας και οι συγκεκριμενες ημερομηνιες. Μολις παω να δω στο επομενο σαββατοκυριακο, χωρις πρωινο ειναι ακριβοτερο απο το προηγουμενο με πρωινο το ιδιο ξενοδοχειο.
Τσεκαρα κι αλλες επιλογες στο Καρτιε Λατεν μετα τη συζητηση αυτη. Σ αυτες τις τιμες βλεπω με βαθμολογια 6-6,5. Δηλαδη ειναι αληθεια οτι βρισκεις και πιο κεντρικα, αλλα κατωτερο.
Επισης με την επιφυλαξη οτι θελω ξενοδοχειο και οχι διαμερισμα, που μαλλον θα ειναι φθηνοτερo, αλλα θελω τα προνομια της hotels.com.
Ποια είναι τα προνόμια αυτού του σάιτ;
 

rea

Member
Μηνύματα
57
Likes
15
Χαίρεταιιι! Αυτό το διαμέρισμα πως το βλέπετε από άποψη τοποθεσίας; Είναι ασφαλής; (Θα είμαστε μόνο γυναίκες) Επίσης σας φαίνεται και εσάς λίγο περίεργο που είναι τόσο ωραίο αλλά κοστίζει τόσο λίγο; 🙃😂
Stylish & designed flat - Center of Paris, Παρίσι, Γαλλία
Τελικά πήγατε σε αυτό το ξενοδοχείο; Γιατί το βρίσκω κι εγώ και είναι και 18 τετραγωνικά !
Το ΑΜHotel italie εννοώ
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.042
Ποια είναι τα προνόμια αυτού του σάιτ;
Οτι δινει μια διανυκτερευση δωρο για καθε 10 διανυκτερευσεις, οτι ορισμενα ξενοδοχεια ειναι φθηνοτερα απο booking και εχει ελαχιστους ιδιωτες με διαμερισματα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.714
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom