Περι φοιτητών ο λόγος

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Ηθελα να ρωτησω με το ελληνικο πασο μπορω να βγαλω εβδομαδιαια μειωμενη καρτα η αν υπαρχει καποια αλλη εκπτωση;ειμαι 27 χρονων.

Για Ελλάδα μιλάς ή εξωτερικό;; Στην Ελλάδα (ή ας μιλήσω καλύτερα για την Αθήνα) εφόσον έχεις πάσο τότε δικαιούσαι τη μειωμένη τιμή σε όλες τις κατηγορίες εισιτηρίων, δεν έχει σχέση η ηλικία. Για εξωτεριό εξαρτάται αν σου αναγνωρίσουν το ελληνικό πάσο ή όχι.
 

Voyager1

Member
Μηνύματα
286
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος της Γης
Το πάσο (student discount card) πλέον είναι σε μορφή κάρτας, δεν είναι όπως μέχρι περυσι χαρτινο. Τα στοιχεια αναφέρονται και στα αγγλικα, άρα γιατι να μη το αναγνωρίσουν;
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Το πάσο (student discount card) πλέον είναι σε μορφή κάρτας, δεν είναι όπως μέχρι περυσι χαρτινο. Τα στοιχεια αναφέρονται και στα αγγλικα, άρα γιατι να μη το αναγνωρίσουν;

Α ναι, το είχα ξεχάσει αυτό. Άρα λογικά δεν υπάρχει πρόβλημα ούτε στο εξωτερικό.

ΥΓ: Τώρα βέβαια που το ξανασκέφτομαι μου έχει τύχει πριν λίγα χρόνια να πάω σε μουσεία κλπ στο εξωτερικό και η μόνη κάρτα που δέχονταν για να έχεις έκπτωση είναι η ISIC που είναι διεθνής. (Κι αλλού πάλι μου αναγνώριζαν ακόμα και το ελληνικό πάσο!). Τέλος πάντων δε νομίζω ότι θα υπάρχει πρόβλημα με την ισχύουσα μορφή πάσο.
 

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Γιατί είμαι 27 χρονών και μήπως έχουν ηλικιακό όριο.Ας πούμε σε μουσεία δεν μπορώ να βγάλω μειωμένο αλλά μήπως μπορώ να έχω μειωμένο εισιτήριο σε ΜΜΜ;Πάω σε 3 βδομάδες Ρώμη και γι αυτο ρωτάω να το πάρω μαζί μου ή όχι;
 

Voyager1

Member
Μηνύματα
286
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος της Γης
Α ναι, το είχα ξεχάσει αυτό. Άρα λογικά δεν υπάρχει πρόβλημα ούτε στο εξωτερικό.

ΥΓ: Τώρα βέβαια που το ξανασκέφτομαι μου έχει τύχει πριν λίγα χρόνια να πάω σε μουσεία κλπ στο εξωτερικό και η μόνη κάρτα που δέχονταν για να έχεις έκπτωση είναι η ISIC που είναι διεθνής. (Κι αλλού πάλι μου αναγνώριζαν ακόμα και το ελληνικό πάσο!). Τέλος πάντων δε νομίζω ότι θα υπάρχει πρόβλημα με την ισχύουσα μορφή πάσο.
Γιατί είμαι 27 χρονών και μήπως έχουν ηλικιακό όριο.Ας πούμε σε μουσΜεία δεν μπορώ να βγάλω μειωμένο αλλά μήπως μπορώ να έχω μειωμένο εισιτήριο σε ΜΜ;Πάω σε 3 βδομάδες Ρώμη και γι αυτο ρωτάω να το πάρω μαζί μου ή όχι;
Alkistismaria
E δε σε πηρανε δα και τα χρόνια! Μπορεί να μοιαζεις εξάλλου για 20:cool: Λες να σου ζητήσουν ταυτότητα ήηη μήπως να σου αναλυσουν το dna+ rna για να δουν ποσο στ αληθεια είσαι;;:bleh: Παρτο, δεν εχεις να χάσεις τίποτα να δοκιμάσεις. Εξάλλου ουτε βάρος έχει ουτε χωρο πιανει..

Earthcitizen λογικό μου φαινεται να μην αναγνωριζαν το παλιο ελληνικό πάσο, έτσι όπως ήταν (το μαυρο του το χαλι ειχε αν δεν εκανες πλαστικοποιηση) μπορουσε ευκολα να το πλαστογραφησει οποιοσδηποτε, ασε που δεν ειχε λέξη στα αγγλικά.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Γιατί είμαι 27 χρονών και μήπως έχουν ηλικιακό όριο.Ας πούμε σε μουσεία δεν μπορώ να βγάλω μειωμένο αλλά μήπως μπορώ να έχω μειωμένο εισιτήριο σε ΜΜΜ;Πάω σε 3 βδομάδες Ρώμη και γι αυτο ρωτάω να το πάρω μαζί μου ή όχι;
Εφόσον έχεις πάσο δεν έχει σχέση η ηλικία.

Earthcitizen λογικό μου φαινεται να μην αναγνωριζαν το παλιο ελληνικό πάσο, έτσι όπως ήταν (το μαυρο του το χαλι ειχε αν δεν εκανες πλαστικοποιηση) μπορουσε ευκολα να το πλαστογραφησει οποιοσδηποτε, ασε που δεν ειχε λέξη στα αγγλικά.
Ναι σωστό αυτό. Αλλά γενικά δεν αναγνώριζαν σε κάποια μέρη οτιδήποτε άλλο εκτός από ISIC.
 

mariannax91

Member
Μηνύματα
20
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Υορκη
μετράει το νεο πάσο στο εξωτερικό?

καλησπέρα κ απο εμένα! ηθελα να ρωτήσω αν εχει ταξιδεψει κάποιος πρόσφατα στο εξωτερικό έχοντας το νεο πάσο που αναγράφονται κ στα αγγλικα τα στοιχεία.σας το δέχτηκαν κανονικά ή να πάω να βγάλω isic? ευχαριστω =)
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
μερικά μουσεία (βλέπε πχ Βαρκελώνη) δε δέχονται το πάσο άλλα μόνο ISIC, ή σε μερικά τρένα (βλέπε Πολωνία/Λιθουανία) για να πάρεις την έκπτωση θα πρέπει να δείξεις και το πάσο και την ISIC

ψάξτω πριν πας κάπου
 

broxopios

Member
Μηνύματα
14
Likes
3
Καλημέρα.

Αν και παλιό, επαναφέρω το θέμα με ερώτηση. Θα ταξιδέψω Βιέννη σε λίγες μέρες και αναρωτιόμουν αν μπορώ να χρησιμοποιήσω το φοιτητικό μου πάσο για αγορές εισιτηρίων για συγκοινωνίες, μουσεία κλπ.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλημέρα.

Αν και παλιό, επαναφέρω το θέμα με ερώτηση. Θα ταξιδέψω Βιέννη σε λίγες μέρες και αναρωτιόμουν αν μπορώ να χρησιμοποιήσω το φοιτητικό μου πάσο για αγορές εισιτηρίων για συγκοινωνίες, μουσεία κλπ.
Καλησπέρα. Δες εδώ: https://www.travelstories.gr/community/threads/Φοιτητικό-πάσο-στη-Βιέννη.58884/
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.666
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom