Βουλγαρία Π.Γ.Δ.Μ. Περνάς τα σύνορα Σκοπίων - Βουλγαρίας με αστυνομική ταυτότητα;

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
και όμως έχω δίκιο

Citizens of the European Union and of the countries signatories to the Schengen Agreement can enter only with a valid officially issued ID card (or a passport).

μόλις βρω και το νόμο, θα το ποστάρω
καλά έλα να τα πεις αυτά στον σκοπιανό-ειδικά -βούλγαρο-ρουμάνο-
και άμα περάσεις άμα δεν θέλει-αφορμή ψάχνει
 

Orpheas

Member
Μηνύματα
15
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ-ΝΤΙΖΟΝ-ΖΥΡΙΧΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΤΟΚΥΟ (ΙΑΠΩΝΙΑ)
Η ταυτότητα ως έγγραφο θεωρείτε απο την Ευρωπαική ένωση και τα μέλη της ως διαβατήριο και την εφαρμόζουν όλες οι χώρες που ανήκουν στην Ε.Ε. Με λίγα λόγια ταξιδεύεις με την ταυτότητα μόνο σαν ελεύθερος πολίτης στις χώρες της Ε.Ε. Προσωπικά ταξίδεψα μόνο με την ταυτότητα στην Ιταλία-Γαλλία-Βέλγιο-Ολλανδία-Δανία-Σουηδία-Γερμανία και Αυστρία! Αν έχουν πρόβλημα οι Βουλγαρικές αρχές τότε (εκφράζω μια προσωπική άποψη) ένα τηλεφωνημα στις Ελληνικές προξενικές αρχές (στη Βουλγαρία) για να δείς οι Βούλγαροι για πότε συμμαζεύονται! Σχετικά όμως με τα Σκόπια που δέν ανήκει στην Ε.Ε. εξακολουθεί να ισχύει το διαβατήριο η τουλάχιστον έχουν το δικάιωμα να σου ζητήσουν διαβατήριο!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
θυμάμαι ακόμα στο παλιό μου διαβατήριο, που είχα βίζα MACEDONIA και πάνω στο MACEDONIA οι φαντάροι στα σύνορα βάζαν σφραγίδα ΑΚΥΡΟΝ
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
Αν έχουν πρόβλημα οι Βουλγαρικές αρχές τότε (εκφράζω μια προσωπική άποψη) ένα τηλεφωνημα στις Ελληνικές προξενικές αρχές (στη Βουλγαρία) για να δείς οι Βούλγαροι για πότε συμμαζεύονται!




αν ταξιδεύεις βραδυ συνεχεια όπως εγώ κάποιον θα βρείς δημόσιο υπάλληλο ειδικά βραδυ η σαββατοκύριακο-άσε άμα έχεις να κανεις χιλιόμετρα η καθυστέρηση φτάνει
 
Last edited by a moderator:

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
και γω πάντως πέρυσι που πήγα Ελλάδα Ρουμανία με λεωφορείο και στα ελληνοβουλγαρικά και στα βουλγαρορουμάνικα αλλά και στο γυρισμό μας ζήτησαν ταυτότητες,τις οποίες και είδαν στα γρήγορα και μάλιστα στα βουλγαρορουμάνικα σύνορα ο αστυνομικός που έκανε τον έλεγχο πουλούσε τσαμπουκά σε έναν φίλο μου γιατί η ταυτότητά του δεν ήταν σε πολύ καλή κατάσταση..ούτε διαβατήριο ούτε τίποτα
Αρχικό μήνυμα απο vagantos
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Οι Σκοπιανοί λοιπόν ζητούν απ τους Βούλγαρους διαβατήρια, ενω απ τους Ελληνες όχι.
νομίζω αυτό ισχύει γιατί η Ελλάδα έχει υπογράψει τη συνθήκη Σένγκεν ενώ η Βουλγαρία όχι
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου
Τελικά καταλήγουμε ότι για Σκόπια από Ελλάδα αρκεί η ταυτότητα, έτσι; Επειδή ίσως πάω αύριο και έχει λήξει το διαβατήριο μου.
 

TasosT

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Cluj Napoca, Romania
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιμπιζα, Μαγιόρκα
Επειδή βλέπω να γράφονται διάφορα, ανακριβή νομίζω, για τα σύνορα Βουλγαρίας και Ρουμανίας, να σας αναφέρω τις εμπειρίες μου. Μένω Θεσσαλονική και μεταβαίνω αρκετά συχνά στην Βουλγαρία για ψώνια, βενζίνη κτλ. Ποτέ μα ποτέ δεν υπήρξε πρόβλημα με την επίδειξη της αστυνομικής μου ταυτότητας, με λατινικούς χαρακτήρες μηχανογραφημένους, και ούτε συνάντησα δυσφορία απο τους τελωνειακούς υπαλλήλους. Επιπλεόν, στην Ρουμανία είναι ακόμα πιο απλά τα πράγματα,δεν σου κοιτούν καν την ταυτότητα γνωρίζοντας πως είσαι Έλληνας, λόγω ΕΕ. Έχω συγγενικό πρόσωπο στην χώρα και το επισκέπτομαι συχνά. Συνεπώς εάν θέλετε να ταξιδέψετε σε αυτές τις χώρες, απλά έχετε την αστυνομική σας ταυτότητα,σε περίπτωση που ζητηθεί. Το διαβατήριο είναι πλεονασμός και περιττό κόστος.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
Καλά ίσως παίζει ρόλο και από ποιο σημείο περνάς τα σύνορα.Από Σκόπια προς Βουλγαρία μπορεί να είναι διαφορετικά τα πράγματα.Από Ελλάδα προς Βουλγαρία και το αντίστροφο εννοείται πως περνάς με ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες.Το έχω κάνει 12 φορές και το έχουν κάνει φίλοι μου δεκάδες φορές με αυτοκίνητο κυρίως.Μάλιστα πολλές φορές ειδικά από Βουλγαρία προς Ελλάδα όταν τους δίνεις τις ταυτότητες τις πιάνουν για λίγο και δεν τις κοιτάνε καν:D
 

TasosT

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Cluj Napoca, Romania
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιμπιζα, Μαγιόρκα
Καλά ίσως παίζει ρόλο και από ποιο σημείο περνάς τα σύνορα.Από Σκόπια προς Βουλγαρία μπορεί να είναι διαφορετικά τα πράγματα.Από Ελλάδα προς Βουλγαρία και το αντίστροφο εννοείται πως περνάς με ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες.Το έχω κάνει 12 φορές και το έχουν κάνει φίλοι μου δεκάδες φορές με αυτοκίνητο κυρίως.Μάλιστα πολλές φορές ειδικά από Βουλγαρία προς Ελλάδα όταν τους δίνεις τις ταυτότητες τις πιάνουν για λίγο και δεν τις κοιτάνε καν:D
Αυτό ακριβώς. τυπικά τις κοιτούν...ουσιαστικά τις κρατούν λίγο και ξανά πίσω. Σκέψου Ρουμανία ακόμα πιο απλά
 

πετρος 81

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπερα κυριοι!!
Σκεφτομαι να παω αεροπορικος στην σοφια και μετα μπανσκο και εχω δυο ερωτησεις:
1 χρειαζεται διαβατηριο.
2 ποιος ειναι ο τροπος να μεταβω απο το αεροδρομιο τις σοφιας στομπανσκο?
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
1 χρειαζεται διαβατηριο.
2 ποιος ειναι ο τροπος να μεταβω απο το αεροδρομιο τις σοφιας στομπανσκο?
1) ατοπη ερωτηση, στην ΕΕ ανοικει η Βουλγαρια, αν δεν εχει αλλαξει κατι δραματικα τις τελευταιες ωρες :p , οποτε με αστυνομικη ταυτοτητα κρατους μελους της ΕΕ πας ελευθερα
2) Δεν ξερω αν υπαρχουν λεωφορεια αλλα περα αππ το αυτοκινητο υπαρχει και το τραινο. Βεβαια πριν δυο χρονια που το ειχα κοιταξει σα σκεψη πρεπει να ειχε (το τραινο) καπου στα 3-4 δρομολογια τη μερα και το ταξιδι να διαρκει 4-5 ωρες αν θυμαμαι καλα...
 

πετρος 81

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
1) ατοπη ερωτηση, στην ΕΕ ανοικει η Βουλγαρια, αν δεν εχει αλλαξει κατι δραματικα τις τελευταιες ωρες :p , οποτε με αστυνομικη ταυτοτητα κρατους μελους της ΕΕ πας ελευθερα
2) Δεν ξερω αν υπαρχουν λεωφορεια αλλα περα αππ το αυτοκινητο υπαρχει και το τραινο. Βεβαια πριν δυο χρονια που το ειχα κοιταξει σα σκεψη πρεπει να ειχε (το τραινο) καπου στα 3-4 δρομολογια τη μερα και το ταξιδι να διαρκει 4-5 ωρες αν θυμαμαι καλα...
Τοτε καλυτερα απο θεσσαλονικη οδηκος!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom