Περού Περού : Εκεί όπου έκλεψαν και τα διαβατήρια και την καρδιά μας

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια

Λιμα 22+ 23 Μαρτιου

Φθάνοντας στη Λιμα βραδάκι εκανε ζεστη με πολύ υγρασία , μιλαμε ομως για πολυ υγρασια ,αντι για αέρα αναπνεεις νερο !
Εδω αρχιζουν τα ζορικα 15 λεπτα μετά απο την αφιξη μας .
Ειχαμε προετοιμαστει να ειμαστε προσεκτικές για τα κλεφτρονια που περιμενουν τους τουριστες , τι να κανουμε για το μεροκαματο πανε και αυτοί και ειχαμε πάρει όλα τα αναλογα μέτρα .
Αυτό που δεν φανταζόμασταν ειναι οτι θα σπαγανε το τζάμι του αυτοκινητου που μας μετεφερε σε ενα φαναρι και θα αρπαζαν το σακίδιο της Λιας , που ειχε το διαβατηριο της μαζι με αυτο της Τουλας !
Χωρις διαβατηρια στο Περού ; Εκει λογω τρομοκρατιας μεχρι προσφατα σου ζητάνε διαβατηριο όλη την ώρα , ακομα και για να μπεις στο Ματσου Πικτσου.
Επιπλεον ειχαμε κανονισει για το τελος του ταξιδιου και λιγες μερες στη Βολιβία που φυσικα με πόνο καρδιας το ακυρωσαμε. Αλλά που πάτε κυριες μου χωρις ντοκουμεντα σε άλλη χωρα ;
Δηλωσαμε την απωλεια σε αστυνομικο τμημα για να παρουμε την αναλογη δηλωση κλοπής . Τελειως διεφθαρμένοι οι μπατσοι σε όλο το Περού με ενα ευρω φιλοδωρημα μας εδιναν προτεραιότητα παντου στις ουρές οσες φορές τους χρειαστήκαμε.
Καποια στιγμη αργα φτασαμε στο ξενοδοχειο κατακοπες. Η Λια στη κυριολεξια γιατι στα χερια ειχε κοψιματα απο το τζαμι.
Ωραιο ξεκίνημα !
Καναμε μια ολιγολεπτη συσκεψη και αποφασισαμε παρα το σοκ και τη σύγχυση να αφησουμε πίσω το γεγονός και να κοιταξουμε πως θα "ισιώσουμε" το ταξιδι μας.
Αποφασισαμε να να μην αναφερουμε τιποτα σε φιλους και συγγενεις στη πατριδα για να μην ανησυχουν . Μονος γνωστης και συμμαχος ο αγαπημενος της Λιας που χρειαζομασταν την βοηθεια του για να βρει τα στοιχεια των διαβατηριων τους απο την Αστυνομια .
Ακυρώσαμε την Βολιβια αναγκαστικά και αφησαμε να αποφασισουμε αργοτερα τι θα καναμε
εκεινες τις ημερες . Ωραια (λέμε τωρα ) αντε να πεσουμε για ύπνο .
Το ξενοδοχειο μας βγηκε διαμαντακι . Ειναι στο Miraflores , στη πιο ασφαλή περιοχή της πόλης . Κανει 52 ευρω το δικλινο με πλουσιο πρωινο , υπολογιστες στο σαλονι με γρηγορο και δωρεάν ιντερνετ και 24ωρη υπηρεσια δωματιων και αφανταστα καθαρο .
Το πιο καθαρό ξενοδοχειο που εχω μεινει ποτέ .

Ειρωνεια η μόνη που ειχε βγαλει φωτοτυπια διαβατηριου ημουν εγω και η μόνη που δεν την χρειαστηκα . Αντιθετα το διαβατηριο μου ηταν πολυτιμο στη συνεχεια γιατι οι κρατησεις ηταν στο ονομα μου και ετσι στα ξενοδοχεια και στις αεροπορικες το δειχναμε πρωτο και μετά δίναμε τα Α4 χαρτια που ειχαμε την πρεσβεια αντι διαβατηριου .
Το αλλο πρωι ξεκινησαμε για τη πρεσβεια μας . Μας υποδεχτηκε μια αγενης νεαρή προξενος .Μας αφησε ορθιες οσο ωρα μιλουσαμε και μας εκανε αυστηρες συστασεις γιατι η Λια ειχε το σακιδιο στα γονατα της και όχι στο δαπεδο του αυτοκινητου οπως πρεπει οταν εισαι στη Λιμα .
Ευχαριστουμε για τις παρατηρησεις , μας αρεσουν γιατι διορθωνόμαστε . Αλλά μη μας μαστιγώσετε , την επομενη φορα θα προσεχουμε !
Αντιθετα η γραμματεας μια γλυκυτατη κυρια Ελληνιδα εξ Αιγυπτου ,δίκαιη η φήμη για την ευγένεια τους , μας εστειλε για φωτογραφιες και ώσπου να γυρισουμε ειχε ετοιμασει τα χαρτια για να μπορεσουμε να συνεχισουμε το ταξιδι .
Να ειναι καλα η κυρια και την ευχαριστουμε πολυ .
Μετα αρχισε η οδυσσεια να βαλουμε visa εισοδου στα χαρτια . Η γνησια ηταν μαζι τα κλεμενα διαβατηρια , αυτο και αν ειναι προβλημα στο Περού. Την εχουν σε μεγαλη υποληψη τη σφραγιδα εισοδου εκει !Πλακα κανω , παντου ειναι πολυτιμη , αλλά στο Περού εχουν υστερια με τους ελέγχους ανα πάσα στιγμή.
Ως το μεσημερι που κλεισανε καναμε city tour σε απειρες δημοσιες υπηρεσιες στη Λιμα.
Φοβερή εμπειρία , ουτε στον εχθρο μου !
Η ελληνικη γραφειοκρατια στο δεκαπλασιο με αργους λατινικους ρυθμους .
Βιζα παντως δεν πηραμε . Ο τελευταιος που θα εβαζε την τιμημενη υπογραφη του ελειπε και οταν μαζευτηκε μας ειπε οτι ειχε κλεισει το τμημα του πριν 4 λεπτα !!
Τα σχολια περιττα , θου Κυριε .....
Γυρίζοντας στο ξενοδοχειο μας περιμενε αντιπροσωπος απο το πρακτορειο και ενας κυριος απο το Αλλοδαπων για να μας εκφρασουν τη λυπη τους γαι το γεγονος.
Οταν θελησαμε να πληρωσουμε για το αυτοκινητο και την συνοδο που ειχαμε ζητησει για το τρεξιμο ( 150 ευρω κοστος ) , μας απαντησαν οτι δεν κοστιζει κατι και οτι το βραδυ ειμαστε καλεσμενες για δειπνο μετά θεαματος . Αψογοι !
Σας κουρασα με την ιστορια των διαβατηριων και δεν ειπα τιποτα για τη Λιμα .Η αλήθεια ειναι οτι δεν ειδαμε και κάτι τουριστικο . Ειδαμε ομως την καθημερινοτητα στις Δημοσιες Υπηρεσιες
την υπομονη και την ευγενεια των Περουανων στις ουρες οι οποίοι μας παραχωρουσαν τη θεση τους για να προλαβουμε τη βιζα και πολλα άλλα που δηλωνουν πολλα για τους κατοικους μιας πόλης .
Το βραδυ φαγαμε πολυ νοστιμο φαγητο . Μας πήγαν σε ενα μαγαζι με θεα τον Ειρηνικο και ειδαμε τοπικους χορους , για τουριστικο το φαγητο και το θεαμα ηταν αξιοπρεπες .
Καμια σχεση με τις γυφτοταβερνες της Πλακας που πηγαινα τους καημενους τους τουριστες μου για κάτι αναλογο.
Η πρωτη εντυπωση για το φαγητο πολυ - πολυ καλή.
Στη πορεια του ταξιδιου καταλαβα οτι το φαγητο τους ειναι καταπληκτικο , κατατάσσω
τη κουζινα τους στις καλιτερες που εχω δοκιμασει.
Αντε παμε για υπνο ,γιατι αυριο εχει πτηση για το Puerto Maldonado.
Ο Αμαζονιος μας περιμενει . Εισαστε ετοιμοι ;
 

Attachments

Last edited:

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Αρκετα με το προλογο , συντομα θα μπω και στην ουσια !!!
Ουσια! Αυτά είναι! Περιμένουμε
(όταν πήγαμε Λάος Καμπότζη για 15 ημέρες ΚΑΙ οι δύο μαζί με τον συνταξιδιώτη μου, είχαμε περίπου 13 κιλά. Δεν μας προτίμησες.... καλά να πάθεις.)
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ουσια! Αυτά είναι! Περιμένουμε
(όταν πήγαμε Λάος Καμπότζη για 15 ημέρες ΚΑΙ οι δύο μαζί με τον συνταξιδιώτη μου, είχαμε περίπου 13 κιλά. Δεν μας προτίμησες.... καλά να πάθεις.)

Βρε καλώς τη Δημητρα !!
να ξερεις το οδοιπορικο το ονoμασα προς τιμή σου
"ταξιδι τυπου dim kyr !!!

Φαντασου μα ησουν και μαζι !!
θα επεφτε το Ματσου Πικτσου !!!
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Ώστε έτσι η Τούλα ε;;;;Και είχα μια κρυφή ελπίδα ότι θα είχαμε μια 2η Βούλα....αυτή της Ιωάννας,της Καραγιάννη ντε!!!!!:haha::haha:
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Βρε καλώς τη Δημητρα !!
να ξερεις το οδοιπορικο το ονoμασα προς τιμή σου
"ταξιδι τυπου dim kyr !!!

Φαντασου μα ησουν και μαζι !!
θα επεφτε το Ματσου Πικτσου !!!
E! Μα είδες τι λάθη κάνεις? Ειδοποία και εσύ! ειδοποία! το φαντάζεσαι?Δεν θα ήταν ταξίδι. Θα ήταν tour στην Κόλαση με τον Μητσοτάκη ξεναγό!. (γράψε , μην ξεχνιέσαι)
 

YBONNH

Member
Μηνύματα
234
Likes
115
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος του κοσμου
Ναιαιαιαι!:clap:
Περισσοτερο Περου! Περιμενω ,λοιπον, υπομονετικα για ολες τις λεπτομερειες,
φωτογραφιες, σχολια , κουτσομπολια ,πληροφοριες, τα παντα!
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Ωραία! Η παρέα έτοιμη! Περιμένω ανυπόμονα τις περιπέτειές σας και τις εντυπώσεις σας!
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Άντε Κική... Περιμένουμε...
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ναιαιαιαι!:clap:
Περισσοτερο Περου! Περιμενω ,λοιπον, υπομονετικα για ολες τις λεπτομερειες,
φωτογραφιες, σχολια , κουτσομπολια ,πληροφοριες, τα παντα!

Ερχονται !!!
Λίαν συντόμως στις οθόνες σας ....

Λιγο υπομονή , δεν εχω υπολογιστη στο σπίτι και πρέπει να γραφω στη δουλεια
οπου όλο με διακοπτουν !! (σαν δεν ντρεπονται οι πελατες , δεν ξερουν ότι το forum προηγείται , τι παραξενοι ανθρωποι υπάρχουν !!! )
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
:clap: Αγαπώ! Αγαπώ ιστορία για Περού!! :clap:
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
εδω πρεπει να πω ενα μεγαλο ευχαριστω στο συμφορουμιτη mavro75 γιατι οταν διαβασα την ωραια ιστορια του για το Περου , με ξεσηκωσε οτι πρεπει επιτελους να παω εκεί και να μην το αναβάλλω άλλο .

Επισης στο φιλο μου Γ. που μου βρηκε το τιτλο για την ιστορια (ψιλομελό, αλλά ωραιος και χαρακτηριστικός !! )
γιατι εγω απο φαντασια σε τιτλους , μηδεν !!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.555
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom