Περού Περού : Εκεί όπου έκλεψαν και τα διαβατήρια και την καρδιά μας

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.678
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Από εμβόλια κάνατε τίποτα;
οχι , γιατί σκεφθήκαμε οτι σε 3 νυχτες που μείναμε στον Αμαζονιο δεν υπήρχε
κινδυνος για κίτρινο πυρετό και επιπλεον στη Λακωνία που ζουμε δεν υπήρχαν εμβολια και μας είπαν να πάμε Τρίπολη !!! ( 200 χλμ πηγαινε - έλα )

Προσωπική εκτιμηση μας , εντάξει ;
παντως το εμβόλιο ειναι προαιρετικό , ετσι και αλλιώς.... μιλάω πάντα για κίτρινο πυρετό .

Κάτι άλλα τρελά που λένε για ...λύσσα κτλ δεν θα τα έκανα ούτε χάπια για μαλάρια θα έπαιρνα , αρκετα τραβηξαμε με το υψομετρο που σου επηρεαζει τη διάθεση φαντασου να είχα και τις επιδράσεις απο τα χάπια της μαλάριας !!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.561
Likes
8.238
οχι , γιατί σκεφθήκαμε οτι σε 3 νυχτες που μείναμε στον Αμαζονιο δεν υπήρχε
κινδυνος για κίτρινο πυρετό και επιπλεον στη Λακωνία που ζουμε δεν υπήρχαν εμβολια και μας είπαν να πάμε Τρίπολη !!! ( 200 χλμ πηγαινε - έλα )

Προσωπική εκτιμηση μας , εντάξει ;
παντως το εμβόλιο ειναι προαιρετικό , ετσι και αλλιώς.... μιλάω πάντα για κίτρινο πυρετό .

Κάτι άλλα τρελά που λένε για ...λύσσα κτλ δεν θα τα έκανα ούτε χάπια για μαλάρια θα έπαιρνα , αρκετα τραβηξαμε με το υψομετρο που σου επηρεαζει τη διάθεση φαντασου να είχα και τις επιδράσεις απο τα χάπια της μαλάριας !!
Καλέ δεν είναι τίποτα φοβερό τα χάπια για μαλάρια! Τον Οκτώβριο πήρα 20 χάπια και δεν επηρεάστηκα... νομίζω...:roll::bleh:
 

maιra1

Member
Μηνύματα
206
Likes
118
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΚΙΝΑ
- Nazca lines αξίζουν;
- Inca trail αξίζει ή κατευθείαν Ματσου Πίτσου;
- Colca Canyon;
1. NAI! Πρωϊ και νηστικός γιατί οι απότομες βουτιές που κάνουν τα αεροπλανάκια......απογειώνουν εκτός απο τις αισθήσεις και το στομάχι
2.Πήγα κατευθείαν Μάτσου-Πίτσου γιατί δεν το'χω με τις.....αθλοπαιδιές αλλά οι ντόπιοι και κάποιοι τουρίστες έλεγαν ότι και ο Γιώργος
3.Εντυπωσιακό.Είδα και κόνδορες,επίσης εντυπωσιακοί,όχι όμως και ότι καλύτερο έχει να δείξει η απίστευτη φύση του Περού.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Κική κατά τη διαμονή σας στον Αμαζόνιο τι ακριβώς δραστηριότητες είχατε?Άξιζε?Επειδή είναι παααααρα πολλά αυτά που έχει να δει κανείς στο Περού αν έχω να επιλέξω μεταξύ Αρεκίπα,Παράκας και Αμαζόνιο,τι να προτιμήσω?Τι δεν πρέπει να χάσει κανείς σε μια πρώτη επίσκεψη στο Περού για καμιά 15αριά μέρες εκτός του Μάτσου Πίτσου και του Κούσκο εννοείται.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.678
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Κική κατά τη διαμονή σας στον Αμαζόνιο τι ακριβώς δραστηριότητες είχατε?Άξιζε?Επειδή είναι παααααρα πολλά αυτά που έχει να δει κανείς στο Περού αν έχω να επιλέξω μεταξύ Αρεκίπα,Παράκας και Αμαζόνιο,τι να προτιμήσω?Τι δεν πρέπει να χάσει κανείς σε μια πρώτη επίσκεψη στο Περού για καμιά 15αριά μέρες εκτός του Μάτσου Πίτσου και του Κούσκο εννοείται.
Ειναι πολύ διαφορετικά μεταξυ τους τα 3 μερη

1.Αρεκίπα - δεν πηγα , δεν εχω άποψη

2.Παράκας - πηγα μόνο εκει ,δεν προλαβα Νάσκα που ήταν το ζητουμενο , γραφω για αυτο στη τελευταια σελιδα της ιστοριας .

3.Αμαζονιος - τι καναμε εκτος του να χαζευουμε και ...να πινουμε μπυρες ;
Πεζοπορια στα περιξ του καταλύματος και βαρκαδες στο ποτάμι .
Τιποτα συγκλονιστικο , απλά μου άρεσε η αίσθηση ότι ήμουνα στον Αμαζονιο.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Εγώ δεν θα σε ρωτήσω τώρα κάτι.... Γιατί μου υποσχέθηκες οτι θα οργανώσεις και το δικό μου ταξίδι! χα χα!!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.743
Likes
50.880
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κική κατά τη διαμονή σας στον Αμαζόνιο τι ακριβώς δραστηριότητες είχατε?Άξιζε?Επειδή είναι παααααρα πολλά αυτά που έχει να δει κανείς στο Περού αν έχω να επιλέξω μεταξύ Αρεκίπα,Παράκας και Αμαζόνιο,τι να προτιμήσω?Τι δεν πρέπει να χάσει κανείς σε μια πρώτη επίσκεψη στο Περού για καμιά 15αριά μέρες εκτός του Μάτσου Πίτσου και του Κούσκο εννοείται.
Στη θέση σου θα άφηνα την Αρεκίπα, είναι μια πόλη με πανέμορφη αποικιακή αρχιτεκτονική, αλλά αυτό το βρίσκεις κι αλλού στη Λ.Αμερική. Το άλλο μεγάλο αξιοθέατο εκεί κοντά είναι το Κόλκα, για το οποίο τα είπαμε και παραπάνω, πολύ όμορφο, αλλά έχει πολύ ομορφότερα τοπία το Περού.

Αμαζόνιο έχει κι αλλού στη Λατινική Αμερική και μάλλον και πιο εντυπωσιακό. Άσε που για πολλούς δεν είναι αυτό που φαντάζονται. Ωραίες εικόνες θα δεις (π.χ. παιδάκια να βουτάνε από ξύλινες πλατφόρμες στο ποτάμι στο ηλιοβασίλεμα), αν δεν έχεις ξαναπάει σε ζούγκλα θα δεις κάποια βασικά φυτά και ζώα (μάλλον πιράνχας, σίγουρα ταραντούλες, πολλά πουλιά, ίσως βόα, πιθανόν πιθήκους κλπ), αλλά με τόσες λίγες μέρες στο Περού εγώ θα πήγαινα όπου είχα ειδικό ενδιαφέρον.

Π.χ. αν είσαι της αρχαιολογίας, ο βοράς έχει της Παναγιάς τα μάτια, από πόελις φτιαγμένες από λάσπη στην έρημο μέχρι υπόγειους μυστήριους πολιτισμούς και πυραμίδες. Από πλευράς ανθρώπων, οπωσδήποτε οι αντιτουριστικές Άνδεις (π.χ. Αγιακούτσο), από φύση η Huacachina (εύκολα συνδυάζεται με Νάσκα και Παράκας, που ναι, είναι χάιλάιτ) και το Huaraz (φανταστικά τοπία στις Άνδεις), αν είσαι για τουρισμό περιπέτειας έχει κάτι απίθανα τρεκ (για μένα είναι ο καλύτερος προορισμός τρεκκινγκ στον κόσμο, ποιο Νεπάλ τώρα...)... Όλα εξαρτώνται από το τι σε ενδιαφέρει εσένα, κατά τη γνώμη μου είναι η εντυπωσιακότερη χώρα στον κόσμο.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.678
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
απο όλα τα σωστά που εγραψε ο Γιώργος κρατάω τα τελευταιο
"κατά τη γνώμη μου είναι η εντυπωσιακότερη χώρα του κόσμου " .....
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
απο όλα τα σωστά που εγραψε ο Γιώργος κρατάω τα τελευταιο
"κατά τη γνώμη μου είναι η εντυπωσιακότερη χώρα του κόσμου " .....
φωτιες μας αναβετε!!!! μη τα πετατε ετσι σε μας που δεν ευελπιστουμε να παμε κατα κει συντομα....

ευτυχως εχουμε τις ιστοριες σας να παρηγορηθουμε λιγο...:D:D
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Βρε παιδιά εψαξα για πτησεις για την Νασκα και εχω λιγο ψιλοαγχωθει ειναι η αληθεια,αφου πολλοι μιλανε για την ασφαλεια τους....:roll:
Να ρωτησω και κατι ακομα...Απο Βολιβια Αμαζονιο πως πας ακριβως απο Λα Παζ??:roll:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.743
Likes
50.880
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Βρε παιδιά εψαξα για πτησεις για την Νασκα και εχω λιγο ψιλοαγχωθει ειναι η αληθεια,αφου πολλοι μιλανε για την ασφαλεια τους....:roll:

Έχουν πέσει μερικές φορές, ακόμη και πρόσφατα. Εσύ αξιολογεί το αν επειδή πέφτει το 0,1% ή το 0,001% των πτήσεων της Νάσκα είναι αρκετός λόγος για να μην πετάξεις. Εγώ θα το θεωρούσα τόσο σοβαρό λόγο να μην πετάξω όσο το να μην έρθει κάποιος στην Ελλάδα επειδή κάνει σεισμούς ή να μην πάρω φέρυ μποτ επειδή έχουν βυθιστεί πλοία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.289
Μηνύματα
886.769
Μέλη
38.955
Νεότερο μέλος
alex_07

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom