Περού Περού!!!

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα
Δεν χρειάζεται εμβόλιο για το πρόγραμμά σου.

Για την καθηγήτρια Βιολογίας... ασχολίαστο..

Ό, τι άλλο θέλεις, εδώ είμαστε.
 

bice

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ!ΧΑΒΑΗ!ΝΟΤΙΑ ΑΦΡΙΚΗ!
Ετσι που το γράφεις πάντως, εμείς που έχουμε κάνει τα εμβόλια νιώθουμε λες και έχουμε ελονοσία τώρα........ :roll:
άμα ήταν ληγμένα.....
τόσες παρενέργειες έχουν(όχι όλα και εξαρτάται φυσικά από τον οργανισμό του καθενός)!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Δεν ξέρω για την συγκεκριμένη βιολόγο αλλά καλύτερα να αποτανθείς στη Σχολή Δημόσιας Υγείας στο κέντρο της Αθήνας αφού δεν εμπιστεύεσαι τους προλαλήσαντες. Ληγμένα εμβόλια δεν γίνονται. Οι παρενέργειές τους είναι ελάχιστες. Μην περιμένεις ομοιοπαθητικό να αποδεχθεί ελαφρά τη καρδία εμβόλια. Το γνωρίζω εκ πείρας.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.006
Likes
40.910
προς Θεού,θεωρώ ότι ένα εμβόλιο δεν είναι και μικρή υπόθεση!Άμα το πάμε έτσι θα πρέπει να κάνω για Ηπατίτιδα,Μηνιγγίτιδα,Τέτανο κλπ.!Είπαμε!Έλεος!
.
άμα ήταν ληγμένα.....
τόσες παρενέργειες έχουν(όχι όλα και εξαρτάται φυσικά από τον οργανισμό του καθενός)!
Είναι κρίμα να ακούγονται τέτοιες απόψεις δημόσια. Εκτός από τα ταξίδια, μας διαβάζουν και γονείς που τρομοκρατούνται και αφήνουν τα παιδιά τους χωρίς εμβόλια, θέτοντας σε κίνδυνο την υγεία τους.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Δεν ξέρω για την συγκεκριμένη βιολόγο αλλά καλύτερα να αποτανθείς στη Σχολή Δημόσιας Υγείας στο κέντρο της Αθήνας αφού δεν εμπιστεύεσαι τους προλαλήσαντες. Ληγμένα εμβόλια δεν γίνονται. Οι παρενέργειές τους είναι ελάχιστες. Μην περιμένεις ομοιοπαθητικό να αποδεχθεί ελαφρά τη καρδία εμβόλια. Το γνωρίζω εκ πείρας.
ΔΕν το βλεπω καλυ λυση. Αυτοι θα νομιζουν οτι παει στα βαθη του Αμαζονιου.
 

bice

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ!ΧΑΒΑΗ!ΝΟΤΙΑ ΑΦΡΙΚΗ!
Είναι κρίμα να ακούγονται τέτοιες απόψεις δημόσια. Εκτός από τα ταξίδια, μας διαβάζουν και γονείς που τρομοκρατούνται και αφήνουν τα παιδιά τους χωρίς εμβόλια, θέτοντας σε κίνδυνο την υγεία τους.
Αλήθεια?Νομίζεις ότι η άγνοια είναι καλύτερη από τη γνώση?
Έχεις ακούσει για άτομα που έπαθαν σκλήρυνση κατά πλάκας από εμβόλια?Ή την περίπτωση του δημοσιογράφου που αποτρελάθηκε μετά από εμβόλιο για ελονοσία?
Εν πάση περιπτώσει δεν με αφορά τι κάνουν οι άλλοι,δική τους υπόθεση είναι αν θα επιλέξουν να κάνουν εμβόλια ή όχι
 

bice

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ!ΧΑΒΑΗ!ΝΟΤΙΑ ΑΦΡΙΚΗ!
ΔΕν το βλεπω καλυ λυση. Αυτοι θα νομιζουν οτι παει στα βαθη του Αμαζονιου.
Μόνο εσύ με καταλαβαίνεις μου φαίνεται!
Απόρω αν κανένας διάβασε ότι θέλω αποκλειστικά και μόνο να πάω στη Λίμα!
Και εξάλλου η ΚΙΚΙ δεν έκανε και πήγε και στον Αμαζόνιο!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Αλήθεια?Νομίζεις ότι η άγνοια είναι καλύτερη από τη γνώση?
Έχεις ακούσει για άτομα που έπαθαν σκλήρυνση κατά πλάκας από εμβόλια?Ή την περίπτωση του δημοσιογράφου που αποτρελάθηκε μετά από εμβόλιο για ελονοσία?
Εν πάση περιπτώσει δεν με αφορά τι κάνουν οι άλλοι,δική τους υπόθεση είναι αν θα επιλέξουν να κάνουν εμβόλια ή όχι
Αγαπητή φίλη θα επιθυμούσα να μην γράφονται ανακρίβειες:
1. Δεν υπάρχει ακόμα εμβόλιο για ελονοσία. Προφανώς θα αναφέρεσαι σε πιθανές παρενέργειες του προφυλακτικού χαπιού Lariam που όντως σε κάποια άτομα μπορεί να είναι ιδιαίτερα σοβαρές. Με την ίδια λογική έχουν υπάρξει και σοβαρές παρενέργειες από φάμακα τα οποία είναι ευρύτατα διαδεδομένα
2. Σκλήρυνση κατά πλάκας από ποιό εμβόλιο;;;
Θα θύμιζα σε όσους δεν το γνωρίσουν ότι πριν από χρόνια είχαν εντονότατα ενοχοποιηθεί και άλλα εμβόλια (πχ MMR για αυτισμό). Η έστω και προσωρινή απόσυρσή τους είχε δραματικά αποτελέσματα στην εμφάνιση επιδημιών.
3. Σωστά κάθε άνθρωπος έχει δικαίωμα στον εαυτό του στο τι επιλέγει. Δικαίωμα δεν έχει να γενικεύει ή ακόμα χειρότερα να το επιβάλει στα παιδιά που είναι τα πλέον ευάλωτα στις λοιμώξεις αυτές. Αν έχει αυξηθεί το προσδόκιμο επιβίωσης είναι γιατί πλέον μέσω των εμβολίων και της φαρμακευτικής αγωγής έχουμε κατορθώσει να ελέγξουμε τις λοιμώξεις. Μια βόλτα στην υποσαχάρια αφρική, στη Καμπότζη , την Ινδία όπου οδηγούνται στην επαιτεία άτομα που απλώς δεν είχαν την δυνατότητα ή την πρόνοια να κάνουν το απλούστερο: εμβόλιο πολιομυελίτιδας, θα σε πείσει για την αναγκαιότητα.
Σε ότι αφορά το Περού κάνε ένα καλό googlάρισμα. Υπάρχουν ειδικά sites που δίνουν ακριβέστατες πληροφορίες
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Θα ήταν καλό να μην αναπαράγουμε οτιδήποτε ακούμε, χωρίς να εξετάζουμε αν ισχύει όντως ή όχι. Από τη στιγμή που δεν έχουμε τις αντίστοιχες γνώσεις, δεν πρέπει να εκφέρουμε γνώμη σε ιατρικά ζητήματα, τα οποία μάλιστα είναι και σοβαρά.
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.000
Likes
2.093
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Αλήθεια?Νομίζεις ότι η άγνοια είναι καλύτερη από τη γνώση?
Έχεις ακούσει για άτομα που έπαθαν σκλήρυνση κατά πλάκας από εμβόλια?Ή την περίπτωση του δημοσιογράφου που αποτρελάθηκε μετά από εμβόλιο για ελονοσία?
Εν πάση περιπτώσει δεν με αφορά τι κάνουν οι άλλοι,δική τους υπόθεση είναι αν θα επιλέξουν να κάνουν εμβόλια ή όχι
Μόνο εσύ με καταλαβαίνεις μου φαίνεται!
Απόρω αν κανένας διάβασε ότι θέλω αποκλειστικά και μόνο να πάω στη Λίμα!
Και εξάλλου η ΚΙΚΙ δεν έκανε και πήγε και στον Αμαζόνιο!
Aγαπητη bice οντως η γνωση ειναι καλυτερη απο την αγνοια αλλα εσυ σιγουρα εχεις τις σωστες γνωσεις; Και αν εισαι σιγουρη για τις γνωσεις σου τοτε γιατι ρωτας για το εμβολιο; Αλλωστε οπως σωστα ειπες δικη του υποθεση του καθενος. Οποτε κανε οτι θες. Επισης μην αναρωτιεσαι αν διαβασαμε οτι θες να πας μονο Λιμα. Η ΚΙΚΙ το διαβασε σιγουρα, σου ειπε την αποψη της αλλα και ολοι αυτοι με το ''ευχαριστω'' κατω απο το μηνυμα της. Καλο ταξιδι και καλο σερφινγκ.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Μόνο εσύ με καταλαβαίνεις μου φαίνεται!
Απόρω αν κανένας διάβασε ότι θέλω αποκλειστικά και μόνο να πάω στη Λίμα!
Και εξάλλου η ΚΙΚΙ δεν έκανε και πήγε και στον Αμαζόνιο!
Αφού θέλεις να πας στη Λίμα και τόσοι σου είπαν ότι εμβόλιο δεν χρειάζεται, τι το συζητάς?
Τα εμβόλια είναι απαραίτητα σε τόπους που το απαιτούν. Είτε κάνεις ομοιοπαθητική, είτε όχι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.807
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom