Περού Περού!!!

samoyedfun

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Καλημέρα παιδιά,
Σκοπεύω να κάνω ένα ταξίδι τον επόμενο Ιανουάριο - Φεβρουάριο στη Νότια Αμερική. Θέλω να πάω Περού, Αργεντινή, Παταγονία και στον Αμαζόνιο στο Iquitos. Eίναι κανείς που σκοπεύει να κάνει κάτι παρόμοιο? Ταξιδεύω μόνη μου και ίσως θα ήταν καλό σε κάποιο μέρος του ταξιδιού μου να είχα κάποια παρέα......
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Καλως ηρθες στην παρεα μας... :) και μεχρι να ερθουν οι ...λατινολατρεις,κανε μια αναζητηση στις συζητησεις του φορουμ (κουμπι"αναζητηση"πανω δεξια)...
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.509
Likes
7.700
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Για όσους επιμενουν για εμβολιο κατα της ελονοσιας ακομη και αν ειναι βιολογοι......

Μετά την ανακάλυψη του πλασμωδίου της ελονοσίας το 1880 από τον Γάλλο στρατιωτικό ιατρό Charles Louis Alphonse Laveran [1, 2], ο Ιταλός ιατρός και ζωολόγος Angelo Celli το 1900 έκανε την πρώτη απόπειρα εμβολιασμού σε ανθρώπους χρησιμοποιώντας αφυδατωμένα, μολυσμένα με το πλασμώδιο της ελονοσίας ερυθροκύτταρα και στη συνέχεια μετάγγισε ορό αίματος για να προκαλέσει ανοσοποίηση. Οι προσπάθειες αυτές όμως ήταν χωρίς επιτυχία [3].
Παρά τις εντατικές προσπάθειες των ερευνητών για την παραγωγή εμβολίου κατά της ελονοσίας, ειδικότερα τα τελευταία 50 χρόνια, μέχρι στιγμής δεν έχει κριθεί κανένα εμβόλιο ως αποτελεσματικό για να πάρει έγκριση κυκλοφορίας.
Γιατί δεν έχει κατασκευαστεί ακόμη ένα αποτελεσματικό εμβόλιο;
Ο κύκλος ζωής του πλασμωδίου της ελονοσίας είναι πολύπλοκος και εξελίσσεται στον ανθρώπινο ξενιστή και στο Anopheles κουνούπι. Μετά το τσίμπημα του μολυσμένου κουνουπιού, οι σποροζωίτες κυκλοφορούν στο αίμα (εξωκυτταρικά) για λιγότερο από 30 λεπτά (1), με αποτέλεσμα το σύντομο αυτό χρονικό διάστημα να μην είναι αρκετό για τη δημιουργία αντισωμάτων από τον οργανισμό. Ο μηχανισμός εισόδου των σποροζωιτών στα ηπατικά κύτταρα δεν είναι ακόμα πλήρως γνωστός και για τον λόγο αυτό οι ερευνητές δεν γνωρίζουν τον τρόπο με τον οποίο θα μπορούσε να εμποδιστεί η είσοδός τους στο ήπαρ [4]. Το πλασμώδιο είναι πολύπλοκος μικροοργανισμός. Το Plasmodium falciparum έχει μεγάλο γονιδίωμα αποτελούμενο από 14 χρωμοσώματα με περίπου 5000 γονίδια [1]. Σε κάθε στάδιο του πλασμωδίου (σποροζωίτης, μεροζωίτης, τροφοζωίτης, μικρο- και μακρογαμέτης) εκφράζονται διαφορετικά αντιγόνα. Η δημιουργία εμβολίου προϋποθέτει επιλογή συγκεκριμένων αντιγόνων και είναι πιθανόν μέχρι στιγμής να μην έχουν επιλεχθεί τα κατάλληλα [4]. Τα αντιγόνα που αναγνωρίζονται από το ανοσοποιητικό σύστημα βρίσκονται στην επιφάνεια των μεμβρανών του παρασίτου αλλά και του ερυθροκυττάρου. Το παράσιτο εξελίσσεται σχετικά γρήγορα από το ένα στάδιο στο άλλο και για τον λόγο αυτό ακόμα και όταν ο οργανισμός έχει αναπτύξει αντισώματα, αυτά δεν είναι δυνατόν να αναγνωρίσουν τη νέα μορφή του πλασμωδίου [1].
Σύγχρονες δοκιμές για την παραγωγή εμβολίου της ελονοσίας
Οι προσπάθειες δημιουργίας εμβολίου στοχεύουν σε συγκεκριμένα αντιγόνα που εκφράζονται στα διαφορετικά στάδια του βιολογικού κύκλου του πλασμωδίου της ελονοσίας. Στην ιστοσελίδα του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας (ΠΟΥ) αναφέρονται σε συγκεντρωτικό πίνακα τα εξής προγράμματα παραγωγής εμβολίου που βρίσκονται σε εξέλιξη σε όλο τον κόσμο, και συγκεκριμένα σε στάδιο προ-κλινικών και κλινικών δοκιμών [5]:
α) 14 υποψήφια εμβόλια που στοχεύουν στον εξωερυθροκυτταρικό κύκλο ζωής του πλασμωδίου [5]. Σε αυτά περιλαμβάνεται το RTS,S/AS01E, το οποίο περιέχει πρωτεΐνες που βρίσκονται στην επιφάνεια των σποροζωιτών. Ο δοκιμαστικός εμβολιασμός περίπου 15.500 παιδιών στην Αφρική έδειξε ότι το εμβόλιο ήταν αποτελεσματικό σε ποσοστό 50.4% [6]. Τα εμβόλια που στοχεύουν στον εξωερυθροκυτταρικό κύκλο ζωής του πλασμωδίου αναμένεται να μειώσουν το ποσοστό προσβολής από τη νόσο και εφόσον βελτιωθεί η αποτελεσματικότητά τους να μπορούν να προλαμβάνουν τη λοίμωξη [7].
β) 18 υποψήφια εμβόλια που στοχεύουν στον ερυθροκυτταρικό κύκλο ζωής του πλασμωδίου [5]. Αυτά τα εμβόλια θα μπορούν να μειώσουν τη νοσηρότητα και τη θνησιμότητα [7].
γ) ένα υποψήφιο εμβόλιο που στοχεύει στο σπορογονικό κύκλο του πλασμωδίου (5), το οποίο αναμένεται να μειώσει και να εμποδίσει τη μετάδοση της ελονοσίας [7].
Στο συγκεντρωτικό πίνακα του ΠΟΥ των εμβολίων που βρίσκονται σε δοκιμαστικό στάδιο αναφέρονται επίσης τρία εμβόλια τα οποία είναι συνδυασμός των κατηγοριών (α), (β) και (γ), καθώς και δύο εμβόλια τα οποία περιέχουν ολόκληρο τον μικροοργανισμό. Όλα τα παραπάνω προγράμματα στοχεύουν στο Plasmodium falciparum, εκτός από ένα, το οποίο στοχεύει στο Plasmodium vivax.
Εμβόλια και μέσα πρόληψης της ελονοσίας που διαθέτουμε σήμερα
Είναι ενδιαφέρον να εξετάσουμε τη συμβολή του εμβολίου σε σχέση με τα διαθέσιμα μέσα πρόληψης και καταπολέμησης της νόσου. Τα μέσα αυτά στοχεύουν να μειώσουν τον πληθυσμό των Ανωφελών κουνουπιών και τον αριθμό των φορέων που αποτελούν τη δεξαμενή του πλασμωδίου, καθώς και να εμποδίσουν τα τσιμπήματα από κουνούπια. Τα ανθελονοσιακά φάρμακα χρησιμοποιούνται ως μέσα θεραπείας αλλά και πρόληψης. Ένα αποτελεσματικό εμβόλιο, ειδικότερα όταν στοχεύει στον εξωερυθροκυτταρικό κύκλο, θα μπορεί να αποτρέψει τη λοίμωξη με μία ή επαναλαμβανόμενες λήψεις, προκαλώντας μακροχρόνια ανοσία. Τα μέσα καταπολέμησης των κουνουπιών συμπεριλαμβάνουν τη μείωση των εστιών ανάπτυξης των κουνουπιών, τους ψεκασμούς με εντομοκτόνα κατοικιών και εξωτερικών χώρων και τη χρήση κουνουπιέρας εμποτισμένης με εντομοκτόνο. Τόσο τα ανθελονοσιακά φάρμακα όσο και τα εντομοκτόνα έχουν το μειονέκτημα της ανάπτυξης ανθεκτικότητας του πλασμωδίου και των κουνουπιών αντίστοιχα σε αυτά. Ο ρόλος του εμβολίου θα μπορούσε να είναι συνεργικός των ήδη διαθέσιμων μέτρων καταπολέμησης.
Είναι επίσης σημαντικό να κατανοηθεί πώς επιδρά το κάθε μέσο πρόληψης στον κύκλο μετάδοσης του πλασμωδίου. Οι παράγοντες που συντελούν στη μετάδοση της ελονοσίας και η σχέση μεταξύ τους εκφράζονται με την εξής συνάρτηση υπολογισμού της αναπαραγωγής των περιπτώσεων (R0):
 

samoyedfun

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
να σαι καλά, ευχαριστώ πολύ.. εχω ρίξει μια ματιά δεν βρήκα κάτι προς το παρόν. ελπίζω να βρεθεί..
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Εχω κάνει 63 ταξίδια όλα μόνη μου και όλα μακρινά και περισσότερο από ένα μήνα το καθένα.
Περα,απο την πλακα,εχεις επιλεξει,αλλη φορα παρεα,που δεν γνωριζεις η ειναι η πρωτη φορα....και αν θα ηθελες,να μας πεις απο ολα σου τα ταξιδια,αν αντιμετωπισες καποια προβληματα,επειδη ησουν μονη,οπως λες...και τελικα γιατι επελεξες να ταξιδευεις μονη σου...αν θελεις γραψε,εδω γιατι ειμαστε ηδη εκτος θεματος...(περου)
http://www.travelstories.gr/community/threads/Ταξίδι-μόνος.41032/
 

samoyedfun

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Περα,απο την πλακα,εχεις επιλεξει,αλλη φορα παρεα,που δεν γνωριζεις η ειναι η πρωτη φορα....και αν θα ηθελες,να μας πεις απο ολα σου τα ταξιδια,αν αντιμετωπισες καποια προβληματα,επειδη ησουν μονη,οπως λες...και τελικα γιατι επελεξες να ταξιδευεις μονη σου...αν θελεις γραψε,εδω γιατι ειμαστε ηδη εκτος θεματος...(περου)
http://www.travelstories.gr/community/threads/Ταξίδι-μόνος.41032/
ναι το έχω ξανακάνει σε ένα μικρό μέρος του ταξιδιού. Όχι σε όλο το ταξίδι, και αυτό θέλων να κάνω και τώρα.
Συνήθως ταξιδεύω μόνη γιατί τα ταξίδια μου είναι μεγάλης διάρκειας, σχετικά πολυδάπανα και λίγο επικύνδινα. Έτσι αντιλαμβάνεσαι ότι δεν υπάρχουν πολλοί εθελοντές να με ακολουθήσουν. Επιπλέον μου αρέσει να ταξιδεύω μόνη μου χωρίς πρόγραμμα και υποχρέωση να ικανοποιήσω και τα γουστα και τις απαιτήσεις κάποιου άλλου.
Η αλήθεια είναι ότι αντιμετώπισα κάποιες φορές μικροπροβλήματα Π.χ στη Σομαλία που ήταν σε εμπόλεμη κατάσταση, στην Κένυα εν καιρώ εκλογών, στο Μεξικό που μου κάνανε επίθεση να μου πάρουν την κάμερα και με τραυματίσανε, στο Αφγανιστάν που ήταν φρίκη για τις γυναίκες γενικά ..
Γενικά ομως με τα χρόνια έμαθα να προσέχω τις κακοτοπιές και τα βγάζω πέρα μια χαρά.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Παντως μου κανει εντυπωσει που γραφεις οτι ειχες παει Σομαλια. Με αυτα τα λιγα που ειδα και απο μια εμπειρια που ειχα εκει, τελος παντων να μην μπω σε λεπτομερειες, δεν θα μπορουσα να φανταστω οτι μπορει να παει καποιος Σομαλια με ολα οσα γινονταν και γινονται ακομη εκει.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.509
Likes
7.700
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Παντως μου κανει εντυπωσει που γραφεις οτι ειχες παει Σομαλια. Με αυτα τα λιγα που ειδα και απο μια εμπειρια που ειχα εκει, τελος παντων να μην μπω σε λεπτομερειες, δεν θα μπορουσα να φανταστω οτι μπορει να παει καποιος Σομαλια με ολα οσα γινονταν και γινονται ακομη εκει.
...ετσι .. ετσι......
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.180
Μηνύματα
883.098
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom