Δανία Ισλανδία Πλήρης γύρος Ισλανδίας, κεντρική έρημος, Δυτικά Φιορδ και μια τζούρα από Γροιλανδία

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.163
Καλησπέρα και πάλι @isabelle.
Πάλι εγώ.... :icon_redface: Τι να σε κάνω όμως που η ιστορία σου με συνεπήρε.... Ερώτηση για τα δυτικά φιόρδ αυτή τη φορά. Εσείς τα βγάλατε σε 4 μέρες πρακτικά (εξαιρώντας το Djúpavík). Εμείς έχοντας 12 μέρες συνολικά, σχεδιάζω να το βγάλω σε 2 γεμάτες (άντε 2,5 το πολύ). Το σκεπτικό έχει ως εξής: Έχουμε 12 ώρες (τουλάχιστον) κάθε μέρα. Ο κύκλος είναι περίπου 550 χιλιόμετρα , τουτέστιν 280 περίπου την ημέρα, οπότε περίπου 7 ώρες οδήγηση. Άλλες 5 ώρες χαζολόγημα, φωτογραφίες άραγμα κ.τ.λ , νάτο το 12ώρο. Νομίζεις το σκέφτομαι σωστά; Επίσης, με αυτόν τον τρόπο αφήνουμε εκτός την 8η μέρα σας,δηλαδή το κομμάτι ανατολικά απο το Holmavik. Μήπως αυτό το κομμάτι αξίζει περισσότερο απο των προηγούμενων ημερών; Τέλος επειδή πέρυσι γυρίσαμε την Νορβηγία και πήραμε μια γενναία δόση από φιόρδ, θεωρείς οτι τα δυτικά φιόρδ της Ισλανδίας έχουν να προσφέρουν κάτι διαφορετικό (αν έχεις άποψη απο Νορβηγία και μπορείςνα συγκρίνεις....). Αξίζει δηλαδή να πιεστούμε 2 μέρες για να δούμε αυτό το κομμάτι της Ισλανδίας (και να το χάσουμε από κάπου αλλού...) ; Σε ευχαριστώ προκαταβολικα....
Υποψιάζομαι ότι έχω αρχίσει να ξεχνάω τους ρυθμούς και τις αντοχές των νιάτων μου, οπότε και δυσκολεύομαι να απαντήσω. 2 άντε 2,5 μέρες για τα δυτικά φιορδ, αυτή τη στιγμή περισσότερο μου μοιάζει με στρατιωτική άσκηση παρά με ταξίδι με βάση τους τωρινούς ρυθμούς και τις ανάγκες μου. Από την άλλη, τα 60 plus χρόνια μου μάλλον δεν αποτελούν τον σωστό μέτρο, οπότε follow your (young) heart!
Δεν έχω πάει στη Νορβηγία οπότε δεν έχω μέτρο σύγκρισης. Το σίγουρο πάντως είναι ότι δεν υπάρχει μέρος της Ισλανδίας που να μπορεί να σ' απογοητεύσει. Ήτοι, όπου κι αν πας, ο,τι κι αν δεις, θα αποζημιωθείς. Κι αυτό είναι εν τέλει που μετράει. Στο κάτω κάτω ποτέ δεν θα μάθεις αν και πόσο αξίζανε αυτά που θα "χάσεις".
 

ifaistos

Member
Μηνύματα
31
Likes
72
Προλαβαίνω την αγαπημένη Ισαβέλλα (συγγνώμη, αλλά βλέπω ερωτήσεις για Ισλανδία και δεν κρατιέμαι :heart: ).
Θα απαντήσω μόνο σε αυτό, με ένα τεράστιο ΝΑΙ. ;) Αξίζει με το παραπάνω.
Θα δω κιόλας σε ποια κάμπινγκ μείναμε εμείς,να θυμηθώ σε πόσες μέρες το κάναμε πέρυσι, τέλος Ιουνίου.
Για τα υπόλοιπα, είμαι σίγουρος ότι η Ισαβέλλα θα έχει πιο εμπεριστατωμένη άποψη ;)
Άντε ρε Κωνσταντίνε, που είσαι "κρυμμένος" τόσο καιρό; Δώσε τα φώτα σου μιας και οι πληροφορίες για το συγκεκριμένο κομμάτι είναι ανύπαρκτες (να είναι καλα η Ισαβέλα βέβαια...). Και στο block σου δεν βρήκα τίποτα σχετικό... Πες και αν θέλεις πως θα βρούμε την κρυφή πηγή στο Flúðir...🤔

@isabelle Καταλαβαίνω τον τρόπο που σκέφτεσαι - και εμένα θα μου άρεσε να έχω χρόνο να είμαι χαλαρός, αλλά υπάρχει και το σκεπτικό "πρέπει μέσα σε 12 μέρες να δω όσα περισσότερα μπορώ" (και ας χρειάζονται 10 μέρες για ξεκούραση όταν επιστρέψουμε στην Ελλάδα)...:suicide:
Σχετικά με ανατολικό κομμάτι (προς το Djupavik ) είναι το ίδιο/αξίζει περισσότερο; Δεν έχουμε τον χρόνο να τα γυρίσουμε όλα...
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.163
Το Djupavik και η ακτή Strandir έχουν πολιτογραφηθεί μέσα μου ως η πεμπτουσία των Δυτικών Φιορδ και το πιο απόκοσμο κομμάτι τους. Πόσο όμως αυτή η αίσθηση ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα και πόσο στα πολυ προσωπικά, υποκειμενικά μου γούστα, ίσως ακόμα και σε αυθυποβολή από την επίγνωση της απομόνωσης και της περίπου ανυπαρξίας επισκεπτών το 2009; Αδύνατο να το πω. Μουντός καιρός, ψυχή ζώσα, εγκαταλειμένο εργοστάσιο, αρχαία σκουριά. Για τους περισσότερους, μια τέτοια περιγραφή αρκεί για να νοιώσουν κατάθλιψη. Εμένα δώσε μου τέτοια σκηνικά και πάρε μου την ψυχή.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Άντε ρε Κωνσταντίνε, που είσαι "κρυμμένος" τόσο καιρό; Δώσε τα φώτα σου μιας και οι πληροφορίες για το συγκεκριμένο κομμάτι είναι ανύπαρκτες (να είναι καλα η Ισαβέλα βέβαια...). Και στο block σου δεν βρήκα τίποτα σχετικό... Πες και αν θέλεις πως θα βρούμε την κρυφή πηγή στο Flúðir...🤔

Σχετικά με ανατολικό κομμάτι (προς το Djupavik ) είναι το ίδιο/αξίζει περισσότερο; Δεν έχουμε τον χρόνο να τα γυρίσουμε όλα...
Η αλήθεια είναι ότι έχω μείνει κάπου στην Ελβετία, στην περιγραφή εκείνου του οδικού ταξιδιού. Αλλά μου φαίνεται θα παρακάμψω Γαλλίες - Βέλγια - Γερμανίες κτλ, να γράψω ξανά για την αγαπημένη και τα Φερόε.
Λοιπόν, η Ισαβέλλα το έθεσε πολύ καλά, μιλώντας για συνδυασμό ηλικίας - βιασύνης - απόλαυσης. Εγώ θα συμπλήρωνα ότι υποκειμενικά είναι όλα. Γι' αυτό και μετά από 2 ταξίδια (9+21 ημερών) στην Ισλανδία νιώθουμε ότι θέλουμε να πάμε ξανά, να δούμε τα ίδια συν κάμποσα ακόμη, και να αισθανθούμε ξανά μέσα μας όπως μόνο στην Ισλανδία έχουμε νιώσει. Άλλος μπορεί να μην έχει τα ίδια γούστα ή την ίδια τρέλα.
Επίσης, με τον μικρό ενάμιση έτους πέρυσι, κινούμασταν εν γνώσει μας σχετικά αργά, κι επιπλέον έπρεπε να έχουμε φτάσει στο επόμενο κάμπινγκ μέχρι τις 5-6, για να βολευτούμε και να μπει για ύπνο σιγά σιγά. Κοιμάται 7-7, και δεν το χαλάμε, προσαρμοζόμαστε εμείς. Άρα καταλαβαίνεις ότι μας περιόριζε αρκετά, ειδικά εφόσον πήγαμε εκεί τις μέρες με τη μεγαλύτερη ηλιοφάνεια.
Αν ήμασταν μόνοι, θα μπορούσαμε να οδηγούμε πιο γρήγορα, λογικό. Αλλά μας αρέσει, ρουφάμε πιο πολλά πλέον, δεν ξέρω πώς να το εξηγήσω.
Εσείς τώρα, με 12 μέρες διαθέσιμες, θα κινηθείτε ασφαλώς πιο γρήγορα, θα κόψετε από τον ύπνο, θα πεινάσετε, θα ζοριστείτε και θα επιστρέψετε με εικόνες σαν όνειρο. Ξεκούραση δεν προβλέπεται. :xalara:

Τώρα, για τα δυτικά φιορδ. Έχοντας ξεκινήσει από εδώ τη μέρα μας, μείναμε κατά σειρά:
Μία διανυκτέρευση εδώ, μία εδώ και δύο εδώ. Κατόπιν συνεχίσαμε εκτός φιορδ εδώ.
Πηγαίνοντας αφήσαμε εκτός τη χερσόνησο Snaefellsness όμως, μιας και την είχαμε δει στο προηγούμενο ταξίδι μας στη χώρα.
Προς Djupavik κτλ δεν κινηθήκαμε λόγω έντονου αέρα και βροχής που ερχόταν, εκείνες τις μέρες μας ακολουθούσε κατά πόδας. Αν με ρωτάς, επειδή έχω δει ακριβώς όσα λέει η Ισαβέλλα, θα σου έλεγα να πας οπωσδήποτε, είναι απλά τρομερά μοναχικά, "παρακμιακά" και οργασμικά, που θα έλεγε και ένα γουρούνι @hydronetta :)

Σημείωσε επίσης αυτό κι αυτό, και εννοείται δεν αναφέρω τον καταρράκτη Dynjandi, τις παραλιάρες προς Breidavik, τα πουλιά που ζούνε εδώ και σου επιτίθενται κατακέφαλα αν πας να περάσεις προς την παραλία.
Ούτε την αίσθηση μοναξιάς, μεγαλοπρέπειας της φύσης και λίγου φόβου ίσως αν ο καιρός χαλάσει και τα σύννεφα χαμηλώσουν, κι εσύ ανεβοκατεβαίνεις τους χωματόδρομους των φιορδ.

Συνεχίζουμε με Βορρά, μας άρεσε πολύ και το ψαροχώρι Siglufjordur όπως και πολλά άλλα. Ανάλογα το χρόνο και τις επιλογές σας, η λίστα μπορεί να γίνει ανεξάντλητη.

Η "κρυφή" (δεν ξέρω πόσο κρυφή είναι τώρα, να μου πείτε όταν πάτε με το καλό) πηγή στο Fludir είναι εδώ
Εύχομαι να πάτε, το ότι θα περάσετε πανέμορφα είναι σίγουρο. Απλά, δική μου συμβουλή: Ξεπετάξτε τα νότια όσο πιο γρήγορα γίνεται. Και να ξυπνάτε νωρίς, αν δεν θέλετε να είστε παρέα με χιλιάδες Κινέζους στον Skogafoss κτλ. Κινέζους που πατάνε τα αγριολούλουδα, βγάζουν φωτογραφίες εσάς και το παιδάκι σας μέσα στα μούτρα σας, και γενικά κάνουν τα πάντα ώστε να φάνε μπουνίδια σωρηδόν. Αν και με τον γαμάτο covid, μπορεί να είστε χωρίς Κινέζους. ;)

(Ελπίζω τα λινκ να δουλεύουν, θα χαλαστώ αν έκανα λαλακία και πήγε χαμένος ο χρόνος)

Και επειδή μου έβαλες το διάολο πάλι μέσα, να τι θα συμβούλευα σε όσους αγαπάνε τη φύση, τις πεζοπορίες και τα ανυπέρβλητα τοπία.
Hornstrandir Nature Reserve, πάνω από το Djupavik. Βρίσκεις τρόπο να πας, αφήνεις αμάξι, παίρνεις σκηνή και συμπράγκαλα στην πλάτη, και περνάς 5 μέρες που θα τις θυμάσαι για πάντα. παρέα με αρκτικές αλεπούδες.
Αυτό θέλω να κάνουμε την επόμενη φορά, όταν μεγαλώσει λίγο ο μικρούλης μας!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Hornstrandir Nature Reserve, πάνω από το Djupavik. Βρίσκεις τρόπο να πας, αφήνεις αμάξι, παίρνεις σκηνή και συμπράγκαλα στην πλάτη, και περνάς 5 μέρες που θα τις θυμάσαι για πάντα. παρέα με αρκτικές αλεπούδες.
Αυτό θέλω να κάνουμε την επόμενη φορά, όταν μεγαλώσει λίγο ο μικρούλης μας!
Aααααχ ευσεβής πόθος.... δεκαετίες τώρα
 

ifaistos

Member
Μηνύματα
31
Likes
72
Ευχαριστώ πολύ @isabelle . Αν περισσέψει χρόνος μπορεί να κάνουμε μερικά χιλιόμετρα προς τα εκεί...

Εσείς τώρα, με 12 μέρες διαθέσιμες, θα κινηθείτε ασφαλώς πιο γρήγορα, θα κόψετε από τον ύπνο, θα πεινάσετε, θα ζοριστείτε και θα επιστρέψετε με εικόνες σαν όνειρο. Ξεκούραση δεν προβλέπεται. :xalara:
Έτσι ακριβώς είναι Κωνσταντίνε!!! Όπως και σε κάθε ταξίδι μας τα τελευταία χρόνια...
Δυστυχώς στην χερσόνησο Snaefellsness δεν βλέπω να πηγαίνουμε, όχι γιατί δεν αξίζει (από όσα διάβασα) αλλά γιατί "ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο" και θεωρώ άλλα μέρη πιο σημαντικα...
Όσο για το Djupavik και τα ανατολικά "δυτικά φιόρδ" και οι περιγραφές της Ισαβέλας αλλά και φωτογραφίες που είδα με δελέασαν, αλλά....

Σημείωσε επίσης αυτό κι αυτό, και εννοείται δεν αναφέρω τον καταρράκτη Dynjandi, τις παραλιάρες προς Breidavik, τα πουλιά που ζούνε εδώ και σου επιτίθενται κατακέφαλα αν πας να περάσεις προς την παραλία.
Ούτε την αίσθηση μοναξιάς, μεγαλοπρέπειας της φύσης και λίγου φόβου ίσως αν ο καιρός χαλάσει και τα σύννεφα χαμηλώσουν, κι εσύ ανεβοκατεβαίνεις τους χωματόδρομους των φιορδ.
Και με αυτά και αυτά και αυτά και ... Κωνσταντίνε, με βλέπω να μένω 12 μέρες στα δυτικά φιόρδ ή να οδηγούμε 15 ώρες τη μέρα... 🤔 :bleh:
Όσο για τη λίστα, είναι ήδη ανεξάντλητη και όσο μιλάω μαζί μας μεγαλώνει...
Η "κρυφή" (δεν ξέρω πόσο κρυφή είναι τώρα, να μου πείτε όταν πάτε με το καλό) πηγή στο Fludir είναι εδώ
Εύχομαι να πάτε, το ότι θα περάσετε πανέμορφα είναι σίγουρο.
Όσο "κρυφή" και να μην είναι, σίγουρα θα είναι πιο "κρυφή" την Blue Lagoon και τα Mývatn Nature Baths.

Όσο για τα νότια του νησιού αυτά όντως θα "ξεπεταχτούν" (θέλω να πιστεύω πως θα μπορέσουμε να δούμε απο το Fáskrúðsfjörður μέχρι το Hvolsvöllur σε 2 γεμάτες μέρες) και μετά να μπούμε εσωτερικά προς Landmannalaugar για άλλες 2. Σε αυτή την περίπτωση όσο νωρίς και να ξυπνάς σίγουρα θα πέσεις πάνω σε άλλους τουρίστες. Το θετικό είναι (όπως προείπες και διάβασα και αλλού αντίστοιχα σχόλια) οτι ο "θεούλης" covid θα βάλει το χέρι του(ελπίζω να μην το βάλει και σε εμάς...)!!! :clap:
Τα λινκ σου δουλεύουν άψογα και θέλω να σε ευχαριστήσω θερμά για αυτό!!!! 👍

Όσο για την τελευταία πρόταση έχω την εντύπωση πως αυτό είναι σε άλλο level : να έχεις πάει μία φορά Ισλανδία να έχεις δεις τα βασικά, να πας και μία δεύτερη να δεις όσα "βασικά" δεν είδες την πρώτη φορά και να πας και κάποια επόμενη φορά να κάνεις αυτό που λες. Όπως ακριβώς έχεις κάνει εσύ...

Από όσα έχω διαβάσει αυτή την περίοδο για την Ισλανδία, καταλαβαίνω πως πρέπει να είναι ο ορισμός της λέξης "φύση". Και όταν μιλάμε για μια χώρα με αυτό το μέγεθος, μάλλον χρειάζεσαι πολλές επισκέψεις για να μπορέσεις να νιώσεις "πλήρης από Ισλανδία"!!!

@hydronetta 'Οπως λέω σχεδόν σε καθημερινή βάση (και είναι μια απο της αγαπημένες μου φράσεις και στάση ζωής) "τα πάντα στη ζωή είναι θέμα προτεραιοτήτων" - απλά do it !!!!
 

geospy

Member
Μηνύματα
21
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ολος ο πλανήτης
Άντε ρε Κωνσταντίνε, που είσαι "κρυμμένος" τόσο καιρό; Δώσε τα φώτα σου μιας και οι πληροφορίες για το συγκεκριμένο κομμάτι είναι ανύπαρκτες (να είναι καλα η Ισαβέλα βέβαια...). Και στο block σου δεν βρήκα τίποτα σχετικό... Πες και αν θέλεις πως θα βρούμε την κρυφή πηγή στο Flúðir...🤔

@isabelle Καταλαβαίνω τον τρόπο που σκέφτεσαι - και εμένα θα μου άρεσε να έχω χρόνο να είμαι χαλαρός, αλλά υπάρχει και το σκεπτικό "πρέπει μέσα σε 12 μέρες να δω όσα περισσότερα μπορώ" (και ας χρειάζονται 10 μέρες για ξεκούραση όταν επιστρέψουμε στην Ελλάδα)...:suicide:
Σχετικά με ανατολικό κομμάτι (προς το Djupavik ) είναι το ίδιο/αξίζει περισσότερο; Δεν έχουμε τον χρόνο να τα γυρίσουμε όλα...
Γεια και από εμένα Ήφαιστε! Μια μικρή παρέμβαση για την κρυφή πηγή στο Flúðir. Δεν είναι πια κρυφή... Εγώ πήγα στις 10 το βράδυ επίτηδες και ..... ήταν περίπου 12 άτομα!!! :russian_roulette: Το άλλο άσχημο ήταν πως δεν είχε καθόλου νερό (αρχές Αυγούστου), και τέλος το λουτρό χρεώνεται πλέον από τον ιδιοκτήτη, αφού βρίσκεται μέσα σε ιδιωτικό χώρο. Αξίζει όμως η επίσκεψη αν περνάς από εκεί, ακόμη και αν είσαι άτυχος σαν εμένα.:cry:
Αλλη μια συμβουλή για το αυτοκίνητο. Προτίμησε Duster αντί Jimny αν μπορείς, σε περίπτωση που μείνεις σε αυτές τις κατηγορίες. Είναι πιο ξεκούραστο και πιο σταθερό ,και πιο οικονομικό στα καύσιμα. Εχεις πολλά χιλιόμετρα να κάνεις και θα σε κουράσει η οδήγηση, και πρέπει να θυμάσαι ότι υπάρχουν δυνατοί άνεμοι που θα σε δυσκολεύουν με το Jimny. Για τα υπόλοιπα σε έχουν καλύψει με το παραπάνω νομίζω!!!
Καλά να περάσεις και άφησε και κάτι για την επόμενη φορά, ώστε να έχεις σοβαρή δικαιολογία όταν θα θέλεις να ξαναπάς:clap:
 
Last edited:
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Γεια και από εμένα Ήφαιστε! Μια μικρή παρέμβαση για την κρυφή πηγή στο Flúðir. Δεν είναι πια κρυφή... Εγώ πήγα στις 10 το βράδυ επίτηδες και ..... ήταν περίπου 12 άτομα!!! :russian_roulette: Το άλλο άσχημο ήταν πως δεν είχε καθόλου νερό (αρχές Αυγούστου), και τέλος το λουτρό χρεώνεται πλέον από τον ιδιοκτήτη, αφού βρίσκεται μέσα σε ιδιωτικό χώρο. Αξίζει όμως η επίσκεψη αν περνάς από εκεί, ακόμη και αν είσαι άτυχος σαν εμένα.:cry:
Αλλη μια συμβουλή για το αυτοκίνητο. Προτίμησε Duster αντί Jimny αν μπορείς, σε περίπτωση που μείνεις σε αυτές τις κατηγορίες. Είναι πιο ξεκούραστο και πιο σταθερό ,και πιο οικονομικό στα καύσιμα. Εχεις πολλά χιλιόμετρα να κάνεις και θα σε κουράσει η οδήγηση, και πρέπει να θυμάσαι ότι υπάρχουν δυνατοί άνεμοι που θα σε δυσκολεύουν με το Jimny. Για τα υπόλοιπα σε έχουν καλύψει με το παραπάνω νομίζω!!!
Καλά να περάσεις και άφησε και κάτι για την επόμενη φορά, ώστε να έχεις σοβαρή δικαιολογία όταν θα θέλεις να ξαναπάς:clap:
Ωωω, πάει κι αυτή...Όχι ότι δεν το περίμενα, μιας και είναι στην πιο τουριστική πιθανότατα περιοχή της Ισλανδίας.
Οπότε, ας ξεκινήσει για δυτικά φιορδ ο άνθρωπος, ας πάει τέλος πάντων εκεί που δεν πάει κανείς, να βρει το δικό του αγαπημένο σημείο στη μαγική Ισλανδία. :)
 

geospy

Member
Μηνύματα
21
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ολος ο πλανήτης
Κωνσταντίνε γεια σου. Με την ευκαιρία να σε ευχαριστήσω,γιατί από την δική σου ιστορία αγάπησα αυτό το μέρος και τελικά κατάφερα και το επισκέφθηκα πέρυσι. Ενα μεγάλο ευχαριστώ!
Ενα μεγάλο ευχαριστώ βέβαια και στην Ισαβέλλα για την πολύτιμη βοήθεια που χάρισε σε πάρα πολλούς από εμάς , αφού έχει το ταξίδι με τις περισσότερες αναφορές σε μαγικά μέρη που δεν επισκέπτονται οι περισσότεροι!!!
 
Last edited:

ifaistos

Member
Μηνύματα
31
Likes
72
Γεια και από εμένα Ήφαιστε! Μια μικρή παρέμβαση για την κρυφή πηγή στο Flúðir. Δεν είναι πια κρυφή...
Καλησπέρα και από μένα..."κατάσκοπε".... Νομίζω πως με αυτά που γράφεις θα περάσω μόνο για να δω τι παίζει και να ενημερώσω και εσάς. Μάλλον δεν μου βγαίνει το πρόγραμμα να αράξω εκεί....
Προτίμησε Duster αντί Jimny αν μπορείς
Εγώ προτίμησα το Jimny γιατί είναι λίγο πιο ψηλό σε σχέση με το Duster. Έχεις άλλη άποψη; Εσείς τι νοικιάσατε;
άφησε και κάτι για την επόμενη φορά, ώστε να έχεις σοβαρή δικαιολογία όταν θα θέλεις να ξαναπάς:clap:
Μακαρί φίλε να μπορέσω να ξαναπάω, αλλά δύσκολα τα πράγματα!!!! Θα δείξει.... Κάτσε βασικά να καταφέρω να πάω αυτή την πρώτη φορά....
ας πάει τέλος πάντων εκεί που δεν πάει κανείς,
Κωνσταντίνε με κάνεις και αγριεύομαι!!!! :bleh:
Ενα μεγάλο ευχαριστώ βέβαια και στην Ισαβέλλα
Νομίζω πως το συγκεκριμένο post έχει ανάψει πολλάς φυτίλια!!!! 💣
 

AlexFocus

Member
Μηνύματα
17
Likes
48
@isabelle πραγματικα η ιστορια σου ηταν καταθεση ψυχης. Ενα μεγαλο ευχαριστω που μοιραστηκες ολες αυτες τις εμπειριες σου. Οι φωτογραφιες σου και ο τροπος γραφης σου ειναι για σεμιναρια. Εμπνεεις νεους εξερευνητες. Ημουνα τις προαλλες στο Ελ. Βενιζελος και χαζευα τον πινακα των ανακοινωσεων …. επεσα το ματι μου στα αρχικα KEF (6 ωρες και κατι). Κατι σκιρτησε μεσα μου🇦🇽
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.163
@isabelle πραγματικα η ιστορια σου ηταν καταθεση ψυχης. Ενα μεγαλο ευχαριστω που μοιραστηκες ολες αυτες τις εμπειριες σου. Οι φωτογραφιες σου και ο τροπος γραφης σου ειναι για σεμιναρια. Εμπνεεις νεους εξερευνητες. Ημουνα τις προαλλες στο Ελ. Βενιζελος και χαζευα τον πινακα των ανακοινωσεων …. επεσα το ματι μου στα αρχικα KEF (6 ωρες και κατι). Κατι σκιρτησε μεσα μου🇦🇽
Σ' ευχαριστώ από καρδιάς για τα εμψυχωτικά σου λόγια. Μακάρι να κατάφερα να μεταδώσω έστω και στο ελάχιστο κάτι από τα συναισθήματα δέους και ανάτασης που βιώσαμε σ' αυτόν τον μαγικό τόπο. Δεκατέσσερα χρόνια μετά, και με δεκάδες νέες περιπλανήσεις από τότε στα πιο διαφορετικά μήκη και πλάτη του πλανήτη, η Ισλανδία συνεχίζει να κρατάει ακλόνητα την πρωτιά στην καρδιά μου μεταξύ των ευρωπαϊκών προορισμών καθώς και τη θέση της στο top five των καλύτερων ταξιδιωτικών μου εμπειριών.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.579
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom