Ιταλία Πλημμυρισμένη Βενετία

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Φθάσαμε την Τετάρτη 31 Οκτωβρίου (δυό μέρες, αν δεν κάνω λάθος, μετά τις καταστροφικές πλημμύρες της Β. Ιταλίας) και η κατάσταση που βρήκαμε στη πόλη δεν είχε καμιά σχέση με την εντύπωση που δημιουργούσαν τα διεθνή ΜΜΕ :shock:

Έχοντας θορυβηθεί ότι ίσως δεν μπορέσουμε να φθάσουμε από το αεροδρόμιο στο ξενοδοχείο – αφού έλεγαν πως υπήρχαν προβλήματα και στις συγκοινωνίες – είχα στείλει μέιλ στο ξενοδοχείο και τους είχα ρωτήσει σχετικά.
Εκεί διαπίστωσα πως είχαν μεν περιορίσει τα δρομολογία στο Μεγάλο Κανάλι, τα δρομολόγια όμως περιμετρικά της πόλης εκτελούνταν.
Επίσης καθώς το περισσότερο νερό συγκεντρωνόταν στην πλατεία του Αγίου Μάρκου και στους γύρω δρόμους, τοποθετούσαν ξύλινους διαδρόμους. Αυτοί ήταν στοιβαγμένοι στην άκρη κάθε δρόμου, που μαζεύει νερό.
Όταν ακουγόταν η σειρήνα, εργάτες (του Δήμου ίσως) έτρεχαν και τους τοποθετούσαν. Μετά τους μάζευαν. Είδαμε τα νερά να έρχονται και να υποχωρούν αρκετές φορές. :rolleyes-80:

Παρατηρούσα τον τρόπο που οι άνθρωποι έχουν οργανώσει την ζωή τους. Έμαθα ότι τα περισσότερα σπίτια κατοικούνται από τον πρώτο όροφο και πάνω και είδα να βάζουν εξωτερικά στις πόρτες τους κάτι ειδικά προστατευτικά. Είδα καταστήματα να έχουν τα εμπορεύματά τους μερικούς πόντους πιο ψηλά από το έδαφος και όσους δουλεύουν έξω να φορούν πολύ ψηλές γαλότσες από μαλακό πλαστικό, που έφθαναν μέχρι το ισχίο!

Αλλά εκεί που έπαθα ήταν με το στυλ των γυναικών! Κυκλοφορούν κομψότατες και στην πλημμύρα:
Καπελάκι τσόχινο, επανωφόρι ή μπουφάν προφανώς αδιάβροχο και ασορτί γαλότσα που έμοιαζε περισσότερο με μπότα (από καλό πλαστικό, σε όποιο χρώμα και σχέδιο μπορείτε να φανταστείτε). :)
Κορίτσια, τι λέτε, πάμε στη Βενετία για γαλότσες; :p
 
Last edited:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.877
Likes
14.379
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Από την ευτυχία που φαίνεται στο πρόσωπό σου καταλαβαίνουμε ότι δε σας πτοούν οι όποιες καιρικές συνθήκες! Εύχομαι πάντα έτσι να είστε!
(Πωπω 20 χρόνια συμβιωσης μου φαίνονται σα μια ζωή! Δε νομίζω ότι θα έχω τέτοια εμπειρία στη ζωή μου :)
 

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
436
Πω, πω ευχές που μάζεψα! Τώρα πρέπει να κόψω τούρτα για να σας κεράσω! :D
@travelbreak @buffon85 @ποπινο @chris7 @Sassenach77 @alvadi @maria91 και @viktoria ευχαριστώ τον καθένα ξεχωριστά για τις ευχές σας.

@vanda βλέπω ότι σου άρεσε ''το μούρλια περτικαλί μποτάκι'' που λέει και η @Sassenach77. Tre chic ε;;;
Λοιπόν, το πουλάνε οι μικροπωλητές και τα μαγαζάκια παντού στη Βενετία. Υπάρχουν σε πολλά χρώματα και φυσικά έψαξα για να τα συνδυάσω με τα ρούχα μας! :haha:
Η φίλη @Grerena τα είχε πάρει από τα Jumbo περίπου 3€. Εγώ δεν τα βρήκα στα Jumbo κι έτσι τα πλήρωσα εκεί 10. Αν πρόσεξες την πρώτη φωτογραφία, όλος ο κόσμος αυτά φορούσε. Aνάρπαστα ήταν, μαύρη αγορά!!! Μάλιστα άκουσα μια συζήτηση όπου ένας τουρίστας παζάρευε την τιμή και ο μικροπωλητής του απάντησε: ‘‘Venezia is business’’.

Νομίζω ότι τώρα στοιχειοθετείται η αίτησή μου ώστε η @dim kyr να την περάσει από Συμβούλιο. :haha:
Εξυπακουεται καλη μου,οτι για την τουρτα ηταν οι ευχες:):)(μας επιασες:clap:)!!!! οσο για την αιτηση ριχτει να βραζει που λεγαν και οι παλιοι και στην πρωτη συνεδριαση θα αποφασισουν οι περιπετειωδεις να σε ενταξουν:clap::xalara::bleh:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Κυκλοφορούν κομψότατες και στην πλημμύρα:
Καπελάκι τσόχινο, επανωφόρι ή μπουφάν προφανώς αδιάβροχο και ασορτί γαλότσα που έμοιαζε περισσότερο με μπότα (από καλό πλαστικό, σε όποιο χρώμα και σχέδιο μπορείτε να φανταστείτε). :)
Κορίτσια, τι λέτε, πάμε στη Βενετία για γαλότσες; :p
Δεν χρειαζεται, φιλες μου. Πηρα ιταλικη γαλοτσα με σατεν εσωτερικο και τακουνι στην Αθηνα :haha:. pm για να μη θεωρηθει δαφημιση.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
(Πωπω 20 χρόνια συμβιωσης μου φαίνονται σα μια ζωή! Δε νομίζω ότι θα έχω τέτοια εμπειρία στη ζωή μου
Ευχαριστω για τις ευχες σου. Δεν ξερω ποσων χρονων εισαι και τι στοχους εχεις αλλα ποτε δεν ξερεις τι φερνει η ζωη :)
!Ας ειναι η ζωη σας πλημμυρισμενη με ευτυχια ακριβως οπως η Βενετ
Αχ, τι γλυκια συνδεση! Ευχαριστω :)
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.674
Δεν χρειαζεται, φιλες μου. Πηρα ιταλικη γαλοτσα με σατεν εσωτερικο και τακουνι στην Αθηνα :haha:. pm για να μη θεωρηθει δαφημιση.


Μόνο με τέτοια σε φαντάζομαι.
Κι εγώ πριν 20 χρόνια είχα γιορτάσει τα 20 χρόνια στην Βενετία.
@Dina Z σου εύχομαι κάθε ευτυχία.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Ευχαριστώ φίλε @panpan για τις ευχές σου. Να σου ευχηθώ κι εγώ και στα επόμενα 20 :)

Μόνο με τέτοια σε φαντάζομαι.
Αν δεν το λες αυτό για την @paefstra και το λες για μένα τότε, ναι. Πέτυχες το στυλ μου :haha:
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Λοιπόν, η Βενετία παραμένει γοητευτική και ρομαντική υπό οιεσδήποτε συνθήκες και όπως είπε η @ποπινο τίποτα δεν μπορεί να επισκιάσει την ιδιαίτερη ατμόσφαιρα και ομορφιά της.
Βενετία 056.jpg

Βενετία 058.jpg

Βενετία 092.jpg

Βενετία 022.jpg

Βενετία 026.jpg


Αν κοιτάξετε προσεκτικά την πιο πάνω φωτογραφία, μετά τον κόκκινο στύλο υπάρχει εστιατόριο. Λοιπόν αν και το νερό είχε ανέβει, ο κόσμος συνέχισε να κάθεται στα τραπέζια.
Τι έλεγα για τα ΜΜΕ που φέρνουν την καταστροφή;

Βενετία 113.jpg

Βενετία 063.jpg

Βενετία 123.jpg

Αν και το πλάνο μου τινάχτηκε στον αέρα και τίποτα δεν έγινε όπως το είχα σχεδιάσει (μέχρι κράτηση σε εστιατόριο είχα κάνει, τρομάρα μου!!! ) εμείς δεν πτοηθήκαμε καθόλου. :cool:

Είδαμε ό,τι μπορούσαμε και βαδίσαμε όσο περισσότερο αντέχαμε, συχνά κάνοντας …. πασαρέλα πάνω στους ξύλινους διαδρόμους (catwalking δεν θα το έλεγα βέβαια!!!) :D

Βενετία 089.jpg


Για τα πεντάχρονα ήταν το καλύτερό τους να πλατσουρίζουν στα νερά.
Κι εμείς το απολαύσαμε μαζί τους! :xalara:
 
Last edited:

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.674
Ευχαριστώ φίλε @panpan για τις ευχές σου. Να σου ευχηθώ κι εγώ και στα επόμενα 20 :)
Τα γιόρτασα τα δεύτερα και πάμε στην τρίτη 20 αδα.
Πόσο αντίθετα φαίνεται μ'αυτήν την φωτό.

Γι αυτό αγαπάμε Βενετία.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.674
Τον Φεβρουάριο που μας πέρασε.Οι φωτό δεν είναι δικές μου.Είναι από ιντερνέτ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.778
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom