Ιταλία Πλημμυρισμένη Βενετία

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Αυτή τη φορά η τύχη μας ευνόησε. Έτσι απολαύσαμε την θέα ολόκληρης της πόλης από το καμπαναριό του San Giorgio (ανοιχτά 9.30΄ – 18.30’/ 6 € με ασανσέρ/μόνο μετρητά). Αν και έκανε αρκετό κρύο δεν μας έκανε καρδιά να φύγουμε.
Ζητώ την επιείκεια των καλλιτεχνών του φόρουμ για τις φωτογραφίες μου. :icon_redface:
Δεν αποδίδουν τίποτα από την ομορφιά που αντικρίσαμε.

Βενετία 103.jpg

Βενετία 105.jpg

Βενετία 109.jpg


Βενετία 107.jpg
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Όταν επιστρέψαμε είχε νυχτώσει. Κάναμε μια μεγάλη βόλτα στην υπέροχη παραλία που αρχίζει από τους Giardini Reali και καταλήγει στους Giardini della Biennale. Κατά μήκος της υπάρχουν παγκάκια και φαντάζομαι πόσο ωραία θα είναι εδώ μια ηλιόλουστη ημέρα. :rolleyes:

Η via Giuseppe Garibaldi μας τράβηξε την προσοχή. Είναι φαρδιά - σαν πλατεία - κι εκείνη την ήσυχη ώρα καθόταν λίγος κόσμος στα τραπεζάκια έξω. Καθίσαμε κι εμείς κάπου που έμοιαζε με καφενείο της γειτονιάς. Πάλι βρεθήκαμε οι μόνοι τουρίστες ανάμεσα σε ανθρώπους, που είχαν σταματήσει για ένα ποτό πριν πάνε σπίτι τους (φάνηκαν μάλιστα σαν να γνωρίζονταν μεταξύ τους). :)
Πέντε ευρώ για δύο Aperol Spritz!
Βενετία 112.jpg

Η αίσθηση όμως να πίνω το ποτό μου έξω, μια υγρή νύχτα σε αυτή την πόλη, ανάμεσα σε δυό ηλικιωμένους και μια οικογένεια ντόπιων, άξιζε άπειρα ευρώ!!!
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
17.173
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
Τη Βενετία τη λατρεύω.

Ύστερα από τις 5 φορές που έχω επισκεφτεί τη Βενετία, την έχω δει με ήλιο, με συννεφιά, αλλά και με καταιγίδα. Έχω δει το καρναβάλι της αλλά και τη regatta storica της. Την έχω περπατήσει πολύ, έχω επισκεφτεί τα μουσεία της, έχω διασχίσει το μεγάλο κανάλι και τη λιμνοθάλασσα της με βαπορέτο, έχω πάει στο Μουράνο, έχω βολτάρει στην αμμουδιά του Lido, έχω συγκινηθεί ακούγοντας τις μουσικές της πλατείας της.

Κι όμως, ύστερα από όλα αυτά… η ιστορία σου κατάφερε να με κάνει να ζηλέψω. :icon_redface::icon_redface:


Αυτό ειδικά:
εκείνη την ήσυχη ώρα καθόταν λίγος κόσμος στα τραπεζάκια έξω. Καθίσαμε κι εμείς κάπου που έμοιαζε με καφενείο της γειτονιάς. Πάλι βρεθήκαμε οι μόνοι τουρίστες ανάμεσα σε ανθρώπους, που είχαν σταματήσει για ένα ποτό πριν πάνε σπίτι τους (φάνηκαν μάλιστα σαν να γνωρίζονταν μεταξύ τους). :)
Πέντε ευρώ για δύο Aperol Spritz!

Η αίσθηση όμως να πίνω το ποτό μου έξω, μια υγρή νύχτα σε αυτή την πόλη, ανάμεσα σε δυό ηλικιωμένους και μια οικογένεια ντόπιων, άξιζε άπειρα ευρώ!!!
Ήταν το κερασάκι στην τούρτα…:icon_redface:

Πόσο σε καταλαβαίνω…
Εύχομαι να ζεις πάντα τέτοιες όμορφες στιγμές μαζί με τον καλό σου!
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Ύστερα από τις 5 φορές που έχω επισκεφτεί τη Βενετία, την έχω δει με ήλιο, με συννεφιά, αλλά και με καταιγίδα. Έχω δει το καρναβάλι της αλλά και τη regatta storica της. Την έχω περπατήσει πολύ, έχω επισκεφτεί τα μουσεία της, έχω διασχίσει το μεγάλο κανάλι και τη λιμνοθάλασσα της με βαπορέτο, έχω πάει στο Μουράνο, έχω βολτάρει στην αμμουδιά του Lido, έχω συγκινηθεί ακούγοντας τις μουσικές της πλατείας της.
Εντάξει μετά από αυτό, αποσύρομαι να ζηλέψω με την σειρά μου:icon_redface: και μετά να κλάψω :cry::cry::cry:.
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.806
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Εντάξει μετά από αυτό, αποσύρομαι να ζηλέψω με την σειρά μου:icon_redface: και μετά να κλάψω :cry::cry::cry:.
Να κάτσω και ΄γω σε μία γωνίτσα; να εκεί δίπλα σου ..έχω δικαίωμα στο κλάμα .. (δεν έχω πάει ακόμα Βενετία :( )
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
17.173
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
Όχι βρε κορίτσια! Δεν ήθελα να κλάψετε…:oops:
Ήθελα απλά να τονίσω ότι αυτή η πόλη μπορεί να προσφέρει συγκινήσεις κάτω από οποιασδήποτε καιρικές συνθήκες.

Το ότι η Ντίνα ήπιε το Aperol της, μια υγρή νύχτα, σε ένα καφενείο, ανάμεσα στους ντόπιους το θυμάται, το αναφέρει και το θεωρεί μια σημαντική και όμορφη στιγμή του ταξιδιού της. Μια ανάλογη στιγμή ίσως να μην είχε την ίδια συναισθηματική βαρύτητα αν τύχαινε σε κάποια άλλη πόλη.

Μπορεί να φταίει το ότι είναι η πλέον ρομαντική πόλη (κατά τη γνώμη μου) ή μπορεί να φταίει ότι κινδυνεύει σοβαρά να χαθεί από τα νερά και τις πλημμύρες. Μπορεί να “φταίνε” και τα δύο μαζί για αυτήν την …ομορφιά και για αυτές τις …στιγμές.

Είναι φανερό νομίζω ότι λατρεύω αυτήν την πόλη. :lol:
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Τελειώνοντας ενθαρρύνω όποιον δεν έχει πάει ακόμα, να το κάνει ανεξάρτητα από τις καιρικές συνθήκες διότι η Βενετία παραμένει και όμορφη και προσβάσιμη.

Επίσης είχα την εσφαλμένη εντύπωση πως πρόκειται για ιδιαίτερα ακριβή πόλη. Διαπίστωσα πως υπάρχει η δυνατότητα ο προϋπολογισμός να περιοριστεί αν βέβαια κάποιος δεν έχει μεγάλες απαιτήσεις.
Συγκεκριμένα: Για τραπέζι δύο ατόμων στο Ristorante Rosa Rossa (όπου έκλεισα & ακύρωσα) είχα υπολογίσει συνολικά μαζί με κρασί από 70 - 100€.

Όμως υπάρχουν πραγματικά οικονομικές και ταυτόχρονα ποιοτικές επιλογές όπως το Tiziano στο Canarregio, που ανακάλυψα τυχαία αλλά και το Dal Moro's για μακαρονάδα πακέτο (απολαύσαμε στο δωμάτιό μας δύο εξαιρετικές και πλούσιες μερίδες προς 7€ η μια, τα παιδιά δε μας μίλησαν ελληνικά (!) γιατί όπως μας είπαν έχουν πολλούς Έλληνες).
Έχω την αίσθηση πως αν αποφύγει κανείς την πλατεία του Αγίου Μάρκου και το Ριάλτο τόσο μεγαλύτερες πιθανότητες έχει να φάει καλύτερα και οικονομικότερα. Αν κάνω λάθος διορθώστε με.

Σε ότι αφορά τα αξιοθέατα, ντρέπομαι να πω πως δεν μπήκα στην Βασιλική:icon_redface: διότι δεν είχα υπομονή να περιμένω υπό βροχή στην ουρά. Ο καλός μου που περίμενε, ανταμείφτηκε και με βρίζει ακόμα!:(

Επίλογος
Η Βενετία δεν αποτελεί καθόλου τυχαία – εδώ και δεκαετίες – κορυφαίο ταξιδιωτικό προορισμό. Όσο κι αν έχει αλλοτριωθεί η φυσιογνωμία της από τον μαζικό τουρισμό, ο επισκέπτης που έχει ευαίσθητες κεραίες και ανοιχτή ματιά είναι βέβαιο πως θα νοιώσει την αύρα της και θα μαγευτεί τόσο – που όσες ημέρες κι αν μείνει – δεν θα φανούν αρκετές και θα θελήσει να επιστρέψει. :)
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.806
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Το όνειρο του γιου μου είναι η Βενετία και σκεφτόμουν να του το αφήσω να το πραγματοποιήσει μόνος του στο μέλλον (τώρα είναι 13 ετών) αλλά μου άναψες φωτιά, με έχετε αναστατώσει..σκέφτομαι σοβαρά να κάνω οικονομίες και να πάρω τα τέκνα και να πάω..
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Το όνειρο του γιου μου είναι η Βενετία και σκεφτόμουν να του το αφήσω να το πραγματοποιήσει μόνος του στο μέλλον (τώρα είναι 13 ετών) αλλά μου άναψες φωτιά, με έχετε αναστατώσει..σκέφτομαι σοβαρά να κάνω οικονομίες και να πάρω τα τέκνα και να πάω..
Φιλη @alvadi σε προτρεπω να προσπαθησεις να πραγματοποιησεις το ονειρο του γιου σου.
Ειναι βεβαιο πως θα ξαναπαει οταν μεγαλωσει, αλλα αυτη η πρωτη φορα που θα συνδεθει με μητερα και αδερφια θα ειναι πολυ δυνατη αναμνηση οχι μονο για εκεινον αλλα για ολους σας. :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.787
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom