Αίγυπτος Πληροφορίες - Ερωτήσεις για Αίγυπτο

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Έφη μου δυστυχώς η κρουαζιέρα δεν είναι απλώς ημιδιατροφή. Είναι τρία πληρέστατα γεύματα μπουφέ. Τρως του σκασμού και βγαίνεις στις τέσσερεις μέρες τρία κιλά παραπανίσα. Τις άλλες ημέρες Κάιρο και Αλεξάνδρια είναι ημιδιατροφή. Εμένα παλιά που είχα κάνει το cruise dinner στο Κάιρο μου είχε αρέσει. Άλλωστε δεν έχεις και πολλές επιλογές για night life στο Κάιρο ψιλοψόφια είναι οπότε γιατί όχι; Διασχίζεις το Νείλο και βλέπεις δεξιά αριστερά σου τα κτίρια, μια χαρά είναι. Έχει και μια χορεύτρια της κοιλιάς και έναν περιστρεφόμενο δερβίση (αυτό μου άρεσε) και μια χαρά ήταν εφόσον είναι καλό το πλοίο με το οποίο θα σας πάνε.
 

Effi

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Έφη μου δυστυχώς η κρουαζιέρα δεν είναι απλώς ημιδιατροφή. Είναι τρία πληρέστατα γεύματα μπουφέ. Τρως του σκασμού και βγαίνεις στις τέσσερεις μέρες τρία κιλά παραπανίσα. Τις άλλες ημέρες Κάιρο και Αλεξάνδρια είναι ημιδιατροφή. Εμένα παλιά που είχα κάνει το cruise dinner στο Κάιρο μου είχε αρέσει. Άλλωστε δεν έχεις και πολλές επιλογές για night life στο Κάιρο ψιλοψόφια είναι οπότε γιατί όχι; Διασχίζεις το Νείλο και βλέπεις δεξιά αριστερά σου τα κτίρια, μια χαρά είναι. Έχει και μια χορεύτρια της κοιλιάς και έναν περιστρεφόμενο δερβίση (αυτό μου άρεσε) και μια χαρά ήταν εφόσον είναι καλό το πλοίο με το οποίο θα σας πάνε.

μια ακομη ερωτηση:

με την απλη ethnocash καρτα της εθνικης τραπεζας μπορει καποιος να κανει αναληψη απο ΑΤΜ εκει?
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
μια ακομη ερωτηση:

με την απλη ethnocash καρτα της εθνικης τραπεζας μπορει καποιος να κανει αναληψη απο ΑΤΜ εκει?
Να σου πω την αλήθεια δε θυμάμαι, γιατί είχαμε μαζί μας χρήματα και δεν χρειαστήκαμε επιπλέον. Το ταξιδιωτικό σου γραφείο σίγουρα ξέρει να σου απαντήσει.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Πότε με το καλό φεύγετε; Λογικά δε θα έχει τόσο κόσμο όσο όταν πήγα εγώ, άρα θα είναι τα πράγματα καλύτερα. Ελπίζω το πρόγραμμά σας να έχει το κοπτικό Κάιρο. Μου άρεσε πολύ.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
efi δεν μας γραφεις το προγραμμα του ταξιδιου ???? ζηλεψα και:clap: θελω να ξαναπαω!!!!!:clap:
 

Effi

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
efi δεν μας γραφεις το προγραμμα του ταξιδιου ???? ζηλεψα και:clap: θελω να ξαναπαω!!!!!:clap:

Αυριο την κανουμε με ελαφρα πηδηματακια.............
Αλλαξαν τελικα την ροη του ταξιδιου.
Αυριο αναχωρηση για καΐρο και μεθαυριο αρχιζει η κρουαζιερα ασουαν-λουξορ....την Δευτερα επιστροφη καΐρο-ξεναγηση και Τριτη Αλεξανδρια, Τεταρτη επιστροφη.
Δεν ξερω εαν ειναι καλυτερα που ειναι πρωτα η κρουαζιερα και μετα τα υπολοιπα, αλλα ετσι οπως το ακουω σαν ξεπέτα μου φαινεται το καΐρο (οσα βλεπει η πεθερα:bleh:..χαχα-πυραμιδες, μουσειο, παζαρι).
ασε που θελω και λιγο ξεκουραση......
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Καλό σας ταξίδι! Περιμένουμε νέα μόλις επιστρέψετε
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
effi, θα δεις το καιρο κανονικα. προφανως εχεις το 8ημερο. απλα αντι να καθησεις μια μερα ελευθερη (την τελευταια) στο καιρο, θα ξεκινησεις με αυτη. Θα τα δεις ολα και θα τα προλαβεις. μην μας αγχωνεσαι καθολου. το πρακτορειο εχει πολυ καλους ξεναγους ειτε τον Σπυρο ειτε τον Γιώργο οποτε θα ειστε μια χαρα. μην φοβασαι τιποτα και καλα να περάσεις!!!
 

Effi

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
effi, θα δεις το καιρο κανονικα. προφανως εχεις το 8ημερο. απλα αντι να καθησεις μια μερα ελευθερη (την τελευταια) στο καιρο, θα ξεκινησεις με αυτη. Θα τα δεις ολα και θα τα προλαβεις. μην μας αγχωνεσαι καθολου. το πρακτορειο εχει πολυ καλους ξεναγους ειτε τον Σπυρο ειτε τον Γιώργο οποτε θα ειστε μια χαρα. μην φοβασαι τιποτα και καλα να περάσεις!!!

οχι varsa μου, το 7ημερο ειναι......
ξεναγο δεν ξερω ποιον εχουμε, το προγραμμα για αργηγο εκδρομης αναφερει ενα ονομα κος Μπουρας.....
Πηρα τηλεφωνο το πρακτορειο για να ρωτησω για την ethnocash και μου απαντησαν οτι μπορει εκεί να μην δουλευουν καν τα ΑΤΜ......:clap:ορε κατι γλεντια......
μου ειπαν επισης οτι κανενα 40ευρω κοστιζει προαιρετικά και η βολτα με την καμηλα στο aswan....τι ρωτησα, 40Ευρω ειστε σιγουρη; Μου λεει ειναι μεγαλη βολτα......Εχετε ακουστα τιποτα; αξιζει; τι θα δουμε; τον αντρα μου απεναντι απλως εναν οροφο πιο ψηλα;;;:bleh::bleh::D:D:clap::clap:

και κατι ανεφερε εαν θελουμε, προαιρετικα βεβαια, στο luxor να δουμε το θεαμα φως και ηχος σε καποιο ναο.......κανενα 20 ευρω........
πεστε τα ολα, ολα...............χιχιχι:D
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
κρατα μαζι σου χρηματα και σε ευρω και αιγυπτιακα, απο την Ελλάδα. Μην αγχωνεσαι με τα ΑΤΜ. Και στο καραβι τον λογαριασμο των ποτων τον πληρωνεις σε αιγυπτιακα και τα σουβενιρ σε ευρω. Οι βολτα με τις καμήλες ειναι ωραια, σε περνανε με φελουκα απεναντι, κανεις μια βολτα με τις καμηλες στην ερημο, καθεσε σε ενα καφενειο στην μεση του πουθενα (σχεδον) σταυροπόδι πινεις ζεστο-καυτο τσαι να ξεπερασεις την ζεστη (καλα διαβασες), μιας και η βολτα γινεται νταλα μεσημερι, μπορει να χορεψεις, να δεις νουβιους να χορευουν παραδοσιακα (τυπικο αντρικο καφενειο της περιοχης δηλαδη) και γυρνας παλι ή με φελουκα ή με καραβάκι απο αλλη διαδρομη στο πλοιο σου. Προσωπικα μου αρεσε πολυ αν και οι καμηλες ηταν ταλαιπωρημενες. Να εισαι ετοιμη για μπουρμπουαρ εκει με τις καμηλες γιατι οι οδηγοι, κανουν κρα για ευρω! ακομα και επειδη σε εβγαλαν μια βολτα, μπορει να σπυ ζητησουν ευρω στο τέλος. Αν δεις τα δυσκολα με τετοιες πιεσεις, τον Ξεναγο αμεσως. Το θεαμα και φως δεν το καναμε, το ειδαμε απο μακρια, μιας και δεν το ξεραμε κιολας. Το πετύχαμε στο τέλος, μιας και βγηκαμε καπως αργα βολτα αλλα οι φωτο που εβγαλα ηταν φοβερες, οπως ηταν φωτισμενος ο ναος. Να κανετε βολτα στα σουκ, και προσοχη μην σας περνουν διαφορες πέτρες ή αντικειμενα σαν αρχαια(!) σε καλες τιμές. αν ειναι αρχαια εχεις προβλημα με καναν ελεγχο, αν δεν ειναι σε κοροιδεψαν...χαχαχα.
 

Effi

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Σας ευχαριστω για ολες τις πληροφοριες παιδια......ηταν κατατοπιστικοτατες.......
σε περιπτωση παντως που δεν δωσω σημεια ζωης μετα απο 10 ημερες ψαξτε προς ερημο μερια........:bleh::lol:.......
φιλια!!!!:p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.289
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom