Αίγυπτος Πληροφορίες - Ερωτήσεις για Αίγυπτο

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Καλημερα, καλημερα.......
Επεστρεψα απο αιγυπτο και θα ηθελα να ευχαριστω ολα τα παιδια για τις πληροφοριες που μου δωσατε πριν την αναχωρηση μου........πολυτιμες..
περασα ωραια, ξεφυγα....
το βαρβαρο βεβαια ηταν κατι ωρες αφυπνησης 5.00 και 5.30 κλπ....
αλλα υπεροχα......
ευχαριστω!!
Γράψε μας μερικές από τις εντυπώσεις σου όποτε μπορέσεις.
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
ναι, για πες μας πως τα περασες....
 

turms

Member
Μηνύματα
2.072
Likes
2.836
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
δεν εχω παει Αιγυπτο...ακομα...απλα θα ηθελα να προσθεσω κατι...

οταν πολλοι πανε Καραιβικη ή σε αλλα τροπικα μερη, γυρνωντας λενε: βρηκα μια κατσαριδα στο μπανιο, στον διαδρομο, στην reception...και;;;;

οταν πας σε ενα τροπικο μερος ή υποτροπικο ειναι αναμενομενο να πετυχεις κατσαριδες ή αλλα ζουζουνια....εδω εχουμε στο μεσογειακο κλιμα που ζουμε εμεις...

το παν σε ενα ταξιδι ειναι να εισια προετοιμασμενος πανω κατω για το τι θα δεις...

αν πετυχω κατσαριδα σε 5* στην Αυστρια ή στην Σουηδια θα χαλαστω....αλλα αν πετυχω σε 5* στην Καραιβικη, στην Ινδια ή σε ενα ποταμοπλοιο στον Νειλο το βρισκω κατι (Δυστυχως ή ευτυχως) αναμενομενο....

επισης πολλοι βγαινουν κ λενε: εφαγα αυτο κ με επιασε διαρροια...
ως επι το πλειστον διαρροια δεν μας πιανει απο τα φαγητα...ιδιως οταν παμε σε ζεστα μερη....
αυτο προερχεται κατα κυριο λογο απο την διαφορα κρυου - ζεστης...
απο τα πολλα παγωμενα που πινουμε, τα πολλα κοκτεηλ με χυμο καρυδας κλπ
δεν ειναι τυχαιο οτι οι Αιγυπτιοι πινουν τσαι...
εμεις ομως οταν παμε τσακιζουμε τα παγωμενα αναψυκτικα - μπυρες κ οτι αλλο
 

Vylker

Member
Μηνύματα
30
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Τόκυο
Γιατί έχω την εντύπωση πως και ο Αμερικάνος λέει τα ίδια όταν έρχεται εδώ;
Δεν θέλω να αναφερθώ συγκεκριμένα στην άποψη σου γιατί είναι σεβαστή απλα έτσι είναι ο τρόπος ζωής τους, όπως εδώ ο Ελληνάρας ανοίγει το παράθυρο του αυτοκινήτου και εκσφενδονίζει μια σακούλα με σκουπίδια κακάο και μπουγάτσας στο δρόμο ανάλογα "ήθη" και συνήθειες έχουν κ άλλοι λαοί, πόσο μάλλον όταν είναι και πιό υποανάπτυκτοι ( δεν είμαστε πρώτοι εδώ; :haha: ).
Οκ, εγώ αν πάω στην Αίγυπτο θα πάω για τα ιστορικά αριστουργήματα και όχι για τις ανέσεις του ξενοδοχείου, ακόμη και η βρωμιά δεν θα με πειράξει, απλά θέλει περισσότερη προσοχή.
Είναι απο τις εκδρομές πιστεύω που ότι κ να συμβεί άσχημο με το που μπαίνεις σε μια πυραμίδα ή τάφο τα ξεχνάς όλα, ανυπομονώ!:clap::clap::clap:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Γ
Είναι απο τις εκδρομές πιστεύω που ότι κ να συμβεί άσχημο με το που μπαίνεις σε μια πυραμίδα ή τάφο τα ξεχνάς όλα, ανυπομονώ!:clap::clap::clap:
μου αρέσεις γιατί είσαι χαρούμενος άνθρωπος!!!!:cool:
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.372
Likes
6.869
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
να και μια γνωστή μας φάτσα που αποφάσισε να παει να δει τις πυραμίδες.
aimg189.imageshack.us_img189_5066_heropyramids5452395.th.jpg

Με τη μόνη διαφορά οτι αυτός τις είδε πριβέ, δηλαδή αυτός και η συνοδεία του μόνο, και χωρίς να αντικρύσει ουτε εναν τουρίστα!:haha:
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Επί της ευκαιρίας να ρωτήσω γιατί αυτή η ιστορία δεν ανήκει στις Ταξιδιωτικές Ιστορίες της Αφρικής αλλά στην Αναζήτηση Πληροφοριών για τη συγκεκριμένη ήπειρο?
 

apnea_xaos

Member
Μηνύματα
25
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κίνα...!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος Λ.Αμερικης
Καλησπερα,
Σεπτεμβρης η Οκτωβριος ειναι καλη εποχη για Αιγυπτο? εννοω απο θεμα ζεστης.
 

Picos Apicos

Member
Μηνύματα
94
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Κίνα&ίσως Ταιλάνδη πάλι!!
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Κίνας-Ιαπωνία-Περού
2 συμβουλές απο μένα.Πήγα πέρσυ τον Αύγουστο ένα πακέτο 10 ήμερης εκεί: Κάιρο με Aegean,Αλεξάνδρεια οδικώς,Ασουάν αερκώς με Egypt Air, κρουαζιέρα ώς το Λούξορ και αερκώς Σάρμ ελ Σέιχ.
1η: Οπωσδήποτε η κινήσεις με την οικογένεια αποκλειστικά και μόνο με γκρούπ!!Είναι βρώμικη ήπειρος η αφρικανική - υπέροχη δε! Το Βoutros αλλα κ το Pyramis είναι αρκετά εξοικοιωμένα με την περιοχή και κάνουν και καλές τιμές - ευελιξίες στα πακέτα όπως βολεύει τον καθέναν.
2η:Είναι τόσα πολλά που έχουν να σου δείξουν που μόνοι σας θα ταλαιπωρηθείτε πολύ, ειδικά για την περίοδο που διαλέξατε καλοκαιριάτικα.Το βράδυ γύρω στις 11 η θερμοκρασία στο Ασουάν ήταν 39 βαθμούς!!Άσε που κάποιοι τύποι απο εκεί αντι να σε πάνε εκεί που θές θα σε πηγαίνουν αλλού μονο για να ψωνίσεις.....
Καλή επιλογή πάντως, θα βρείς πολλούς έλληνες τουρίστες εκεί,σφήζει ο τόπος!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.004
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
2 συμβουλές απο μένα.Πήγα πέρσυ τον Αύγουστο ένα πακέτο 10 ήμερης εκεί: Κάιρο με Aegean,Αλεξάνδρεια οδικώς,Ασουάν αερκώς με Egypt Air, κρουαζιέρα ώς το Λούξορ και αερκώς Σάρμ ελ Σέιχ.
Αύγουστο στο Ασουάν??? Είμαι λίγο μαζόχας, αλλά όχι και τόσο πολύ....
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
είχα πάει πριν 5 χρόνια στην τυνησία μήνα αύγουστο και από τότε όταν ακούω για βόρειο αφρική τον αύγουστο μου σηκώνεται η τρίχα κάγκελο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.832
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom