Αίγυπτος Πληροφορίες - Ερωτήσεις για Αίγυπτο

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
οχι varsa μου, το 7ημερο ειναι......
ξεναγο δεν ξερω ποιον εχουμε, το προγραμμα για αργηγο εκδρομης αναφερει ενα ονομα κος Μπουρας.....
Πηρα τηλεφωνο το πρακτορειο για να ρωτησω για την ethnocash και μου απαντησαν οτι μπορει εκεί να μην δουλευουν καν τα ΑΤΜ......:clap:ορε κατι γλεντια......
μου ειπαν επισης οτι κανενα 40ευρω κοστιζει προαιρετικά και η βολτα με την καμηλα στο aswan....τι ρωτησα, 40Ευρω ειστε σιγουρη; Μου λεει ειναι μεγαλη βολτα......Εχετε ακουστα τιποτα; αξιζει; τι θα δουμε; τον αντρα μου απεναντι απλως εναν οροφο πιο ψηλα;;;:bleh::bleh::D:D:clap::clap:

και κατι ανεφερε εαν θελουμε, προαιρετικα βεβαια, στο luxor να δουμε το θεαμα φως και ηχος σε καποιο ναο.......κανενα 20 ευρω........
πεστε τα ολα, ολα...............χιχιχι:D
Οι βόλτες με καμήλες και άλλα εξωτικά τετράποδα πάντα κοστίζουν!
40 Ευρώ είναι πολλά αλλά αν θες να την κάνεις την βολτίτσα θα τα πληρώσεις αυτά τα λεφτά.
Κάτι σχετικό με τη βόλτα με τις καμήλες. Αν φοράς φακούς επαφής και φυσάει θα έχεις ολίγον πρόβλημα. Φρόντισε να έχεις μαζί σου υγρό για να καθαρίσεις μετά την βόλτα τους φακούς από την σκόνη, την άμμο και ότι άλλο έχουν μαζέψει ώστε να μην υποφέρεις.

Οι τιμές για τα θεάματα "Φως και Ήχος" περίπου στα 20 Ευρώ κυμαίνονται (5 Ευρώ πάνω 5 Ευρώ κάτω, ποιος νοιάζεται?).

Η τράπεζα Πειραιώς ξέρω ότι έχει θυγατρική στην Αίγυπτο με πολλά καταστήματα στις μεγάλες πόλεις και αποκλείεται να μην λειτουργούν τα ΑΤΜ στο Κάιρο!
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
ειχε το Maison & Decoration της προηγούμνης Κυριακής, ενα αφιερωμα στο ανακαινισμένο κρουαζιερόπλοιo Alexander The Great, που σε κανει βολτες στον Νείλο με στυλ. .:: Alexander The Great ::.
για οποιον ενδιαφέρεται, ειχε και τηλ. επικοινωνίας για πληροφοριες Δημήτρης Ξανθούλης 6944545451
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Hotel Sofitel Old Cataract Aswan / closed for renovation for 2 years - Luxury hotel ASWAN - Official Web Site

για μένα αυτό ειναι το ξενοδοχείο!!!! ενοείται οτι δεν έμεινα-δεν ήταν για το βαλάντιο μου...μπείτε να το δείτε ..απο το 1900,και με τελευταία ανακαίνιση....θα πιείς τον πιο νοσταλγικό καφέ,κοιτώντας τον νείλο,και θα κλαίς!!! ακόμα έχω το τασάκι που έκλεψα...να μου θυμίζει..
το βράδυ σε κάνει μπάνιο η ίδια η κλεοπάτρα,και μετά το γάλα, σειρά έχουν τα αιθέρια έλαια της αιγύπτου που σε κάνουν να μην σκέπτεσαι,και να μην ξέρεις ούτε ποιός είσαι!!!
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
http://www.sofitel.com/gb/hotel-1666-accor-hotels/bar.shtml

ακόμα έχω το τασάκι που έκλεψα...να μου θυμίζει..
το βράδυ σε κάνει μπάνιο η ίδια η κλεοπάτρα,και μετά το γάλα, σειρά έχουν τα αιθέρια έλαια της αιγύπτου που σε κάνουν να μην σκέπτεσαι,και να μην ξέρεις ούτε ποιός είσαι!!!
πρωτα πρωτα, ντροπη!!! που εκλεψες ενα τασακι...μονο, απο εκει... ολο το σερβιτσιο του καφε επρεπε να φερεις...:haha: δεν μας τα λετε καλα εδω μεσα τελικα... η μια με την κλεοπάτρα, η άλλη με τον ισαάκ... μας κολάζετε! :bleh::bleh: κι εγω ντρεπόμουν η ερημη, να κανω το μασαζ στο κατάστρωμα...στην πίσω αριστερη γωνια:(. που θα παει ομως: στο επόμενο θα παρω κι εγω τα αγαθα του Ισαακ...:D
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Χμμμ... Ελπίζω να σε προλάβω. Νομίζω οτι κομμάτι ακριβά στη χρεώνουν την εκδρομή στην έρημο. Εμάς, μας τη χρέωναν 25 ευρώ το άτομο. Αν είναι 40 ευρώ τα δύο άτομα είναι ΟΚ γιατί είναι μεγάλη η βόλτα. Δεν πήγαμε, αλλά το υπόλοιπο γκρουπ που πήγε πέρασαν πολύ καλά, έτσι είπαν. Εμείς πήγαμε εκεί που έπαιρναν τις καμήλες, κοντά στο μαυσωλείο του Αγά Χαν στην απένατι όχθη από το Ασουάν και ήταν εκεί αραγμένοι οι καμηλέρηδες που σε πήγαιναν στο χωριό τους. Αν φτάσεις λίγο πριν ή λίγο μετά από το γκρουπ σου για δες να τους παζαρέψεις. Το τοπίο είναι όμορφο με πορτοκαλωπή άμμο. Μακριά φαίνονται τα ερείπια ενός μοναστηριού. Δεν πήγα σε κανένα Ήχος και Φως αλλά από οτι μου έχουν πει το καλύτερο, πιο ρομαντικό δηλαδή, είναι αυτό στη ναό Philae στο Aswan. Μόνο που πρέπει να κανονίσεις να σε πάνε με αυτοκίνητο, είναι περίπου 7-8 χιλμ μακριά από το Aswan. Στο λούξορ σου συνιστώ να βγεις και να περπατήσεις μέχρι το ξενοδοχείο Winter Palace επί της Corniche. Πληρώνεις ένα κάποιο αντίτιμο στην είσοδο, το φέρνεις μια βόλτα να το χαζέψεις και καταλήγεις στο μπαρ να πιεις ένα ποτό. Τα χρήματα του εισιτηρίου συμψηφίζονται με το λογαριασμό στο μπαρ.
Σχεδόν παντού μπορείς να χρεώνεις την πιστωτική σου κάρτα. Αν δεν το παρακάνεις στα ψώνια δε νομίζω οτι θα ξοδέψεις πολλά.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Η SindBad balloons (SindBad Hot Air Balloons)είναι μια από τις εταιρείες στο Λούξορ που πραγματοποιούν εκδρομές με αερόστατα. Υπάρχουν και άλλες αλλά είναι η μόνη που βρήκα της οποίας λειτουργεί το site.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Χωρίς να το έχω επισκεφθεί το αναφέρω εδώ γιατί το site τους μου κίνησε το ενδιαφέρον: Πρόκειται για ένα μικρό ξενώνα στο Λούξορ τον οποίον τον έχει ένα ζευγάρι βέλγων. Τιμή με πρωινό 40 ευρώ. Διοργανώνει εκδρομές σε οτι πρέπει κανείς να δει στο Λούξορ και όχι μόνο. Διοργανώνει και κρουαζιέρες με φελούκα από το Ασουάν ώς το Εντφού, εκδρομές στην Άβυδο και στα Δένδερα, εκδρομές μέσα στην έρημο, αερόστατα κλπ. Μειονέκτημα: το site απευθύνεται μόνο στους γαλλομαθείς.
La Maison de Pythagore - Egypte-Louxor -voyage -croisi
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Α! Ακόμη ένα μικρό ποταμόπλοιο. Η ίδια επιχείρηση έχει ένα πολύ ατμοσφαιρικό lodge στην όαση Baharaya. Το site του δουλεύει μόνο στα γαλλικά. Φαίνεται οτι έχει πελάτες μόνο από τις γαλλόφωνες περιοχές του πλανήτη. Αυτό τουλάχιστον είναι εγγύηση: οι γάλλοι την ψάχνουν τη δουλειά ποιοτικά και με στυλ:
Lazuli : dΓ©couvrez l'Egypte autrement
 

Effi

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Ναι. Ανετότατα, έχει παντού ATM.

Καλημερα, καλημερα.......
Επεστρεψα απο αιγυπτο και θα ηθελα να ευχαριστω ολα τα παιδια για τις πληροφοριες που μου δωσατε πριν την αναχωρηση μου........πολυτιμες..
περασα ωραια, ξεφυγα....
το βαρβαρο βεβαια ηταν κατι ωρες αφυπνησης 5.00 και 5.30 κλπ....
αλλα υπεροχα......
ευχαριστω!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.820
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom