Αίγυπτος Πληροφορίες - Ερωτήσεις για Αίγυπτο

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Ρώτησα για αυτόν τον διάσημο Σπύρο και μου είπε ότι δεν ξέρει αν θα είναι εκείνος μαζί μας, αλλά δουλεύει στο Πρακτορείο. Τις λεπτομέρειες θα μας τις πούν 3-5 ημέρες πρίν την αναχώρηση...
 

annageo

Member
Μηνύματα
95
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Paris!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου...
τι να πρωτογραψω!!! το κακο ειναι οτι δεν εχω ταλεντο στο γραψιμο...
το μονο που εχω να πω ειναι οτι ηταν ολα τελεια!!

ο Σπυρος φοβερος!! ισως θα επρεπε να του κανουμ ενα γκρουπακι!!!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.804
Likes
18.747
Κάποιο αξιοπρεπές ξενοδοχείο για Κάιρο, κοντά στο κέντρο και κάτω από 120 Ευρώ έχει κανείς να προτείνει? Όλα τα 5* στο Νείλο είναι πολύ πιο ακριβά (με πρωϊνό).

Το Golden Tulip Flamenco λέει κάτι ή είναι χάλια?
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Κάποιο αξιοπρεπές ξενοδοχείο για Κάιρο, κοντά στο κέντρο και κάτω από 120 Ευρώ έχει κανείς να προτείνει? Όλα τα 5* στο Νείλο είναι πολύ πιο ακριβά (με πρωϊνό).

Το Golden Tulip Flamenco λέει κάτι ή είναι χάλια?
Όχι τόσο gold όσο θα έπρεπε!
Με πελάτες κυρίως Αιγύπτιους η ατμόσφαιρά του είναι ολίγον αποπνικτική.
Σχετικά καθαρό όπως ένα τρίστερο ελληνικό. Πρωϊνό μην ρωτήσεις, δεν φάγαμε ποτέ όσο μείναμε στο Κάιρο.
Δεν μπορώ να το κρίνω ιδιαίτερα γιατί για ένα βράδυ μείναμε αλλά ευχαρίστως δεν ξαναέμενα ποτέ!
Αν αποφασίσεις να πας σε αυτό μην αφεθείς στις γνωστές μηχανές ξενοδοχείων.
Το Pyramis μπορεί να στο κλείσει φθηνότερα. Κάντους ένα τηλέφωνο. 12 Ευρώ λιγότερο τη βραδιά μας το έκλεισε.

Στην ίδια γειτονιά με το Hotel Longchamps που μείναμε τις υπόλοιπες ημέρες και όπως έχω γράψει και σε κάποιο άλλο θέμα τώρα τελευταία -αλλά δεν θυμάμαι ποιο ήταν-, που θα το ξαναπροτιμούσα. Στα 56 Ευρώ η διανυκτέρευση εδώ, στεγασμένο σε ένα παλιό γαλλικό σπίτι -το ασανσέρ να φανταστείς από τότε υπάρχει και εννοείται ότι δεν έχει γίνει καμιά αλλαγή μη πω συντήρηση-, ανακαινισμένα δωμάτια, πιο καθαρό από το Gold Flamenco, με σύνδεση ίντερνετ ελεύθερο για να μας λες τα νέα σου αρκεί να πάρεις μαζί σου υπολογιστή, χαρούμενα και ζωντανά χρώματα, ιδιαίτερη ατμόσφαιρα, δεν θα μπορούσα να είχα κάνει καλύτερη επιλογή για το Κάιρο.:clap::clap:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.804
Likes
18.747
Όχι τόσο gold όσο θα έπρεπε!
Με πελάτες κυρίως Αιγύπτιους η ατμόσφαιρά του είναι ολίγον αποπνικτική.
Σχετικά καθαρό όπως ένα τρίστερο ελληνικό. Πρωϊνό μην ρωτήσεις, δεν φάγαμε ποτέ όσο μείναμε στο Κάιρο.
Δεν μπορώ να το κρίνω ιδιαίτερα γιατί για ένα βράδυ μείναμε αλλά ευχαρίστως δεν ξαναέμενα ποτέ!
Αν αποφασίσεις να πας σε αυτό μην αφεθείς στις γνωστές μηχανές ξενοδοχείων.
Το Pyramis μπορεί να στο κλείσει φθηνότερα. Κάντους ένα τηλέφωνο. 12 Ευρώ λιγότερο τη βραδιά μας το έκλεισε.

Στην ίδια γειτονιά με το Hotel Longchamps που μείναμε τις υπόλοιπες ημέρες και όπως έχω γράψει και σε κάποιο άλλο θέμα τώρα τελευταία -αλλά δεν θυμάμαι ποιο ήταν-, που θα το ξαναπροτιμούσα. Στα 56 Ευρώ η διανυκτέρευση εδώ, στεγασμένο σε ένα παλιό γαλλικό σπίτι -το ασανσέρ να φανταστείς από τότε υπάρχει και εννοείται ότι δεν έχει γίνει καμιά αλλαγή μη πω συντήρηση-, ανακαινισμένα δωμάτια, πιο καθαρό από το Gold Flamenco, με σύνδεση ίντερνετ ελεύθερο για να μας λες τα νέα σου αρκεί να πάρεις μαζί σου υπολογιστή, χαρούμενα και ζωντανά χρώματα, ιδιαίτερη ατμόσφαιρα, δεν θα μπορούσα να είχα κάνει καλύτερη επιλογή για το Κάιρο.:clap::clap:
Longchamps λοιπόν Μαίρη? Θα το τσεκάρω, ευχαριστώ! Πρωϊνό γιατί δε φάγατε?
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Longchamps λοιπόν Μαίρη? Θα το τσεκάρω, ευχαριστώ! Πρωϊνό γιατί δε φάγατε?
Έχουμε γενικά τσακωθεί με το πρωϊνό!:haha:

Δεν είναι ότι δεν τρωγόταν το πρωϊνό ή τίποτα τέτοιο ή ότι εμείς δεν μπορούσαμε να φάμε αυτά που σερβίρονταν. Καμία σχέση. Να πω την αλήθεια ούτε μάθαμε που είναι η αίθουσα πρωϊνού και στα δύο ξενοδοχεία που μείναμε οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω πάνω σ' αυτό το θέμα. Ρίξε μια ματιά στο tripadvisor.

Για εμένα το ξενοδοχείο ήταν πάρα πολύ καλό και θα το προτιμήσω πάλι στην επιστροφή μου στο Κάιρο. Να σημειώσω ότι έκλεισα το δίκλινο κανά τρίμηνο πριν στέλνοντάς τους email, ότι τα aircondition στο δωμάτιο ήταν του κουτιού και τα καλύτερα που συναντήσαμε στην Αίγυπτο και στην είσοδο της πολυκατοικίας υπήρχε πάντα ένας κύριος τύπου θυρωρός που ήταν έτοιμος ανά πάσα στιγμή να σε βοηθήσει... αρκεί να κατάφερνες να τον ξυπνήσεις πρώτα!:haha: (Το τελευταίο το αναφέρω γιατί στα αρνητικά που αναφέρονται στο tripadvisor είναι ότι η είσοδος της πολυκατοικίας είναι σκοτεινή.)
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Να μαι και πάλι... όπως καταλαβαίνετε έχουν μείνει περίπου 2 εβδομάδες για την αναχώρηση, οπότε καιρός για απορίες...

1) Μπορώ να μεταφέρω λάπτοπ, βιντεοκάμερα, φωτ/κη μηχανή και υποβρύχια φωτ/κη μηχανή χωρίς πρόβλημα, ή θα ψάχνουν στο τελωνείο απο που τα έχω αγοράσει;

2) Τι πρίζες έχει εκεί; Όπως τις ελληνικές ή να προμηθευτώ κανέναν αντάπτορα; Στο Marriot hotel έχει αντάπτορες;

3) Τι φάρμακα θα χρειαστώ; Μου λένε και έχω διαβάσει να κρατάω εκτός απο αντισυπτικό κανένα-δυο φάρμακα ίσως για στομάχι ή κάτι τέτοιο, αλλά ποιά;

Ευχαριστώ εκ των προταίρων και...έπεται η συνέχεια!!! :lol:
 

Evelpistos

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
βιρμανια
Καλησπέρα στους συμφορουμίτες :)

Οργανώνω ένα ταξίδι στην Αίγυπτο αυτό το καλοκαίρι, στο οποίο θα πάω μαζί με τους γονείς μου και τον αδερφό μου. Οπότε όπως καταλαβαίνετε, αν και δεν θα πάμε με group, θα πρέπει να κάνω το ταξίδι κάπως "οικογενειακό" και "ασφαλές" μια και οι δικοί μου δεν έχουν μεγάλη εμπειρία.

Ημερομηνία αρχές Ιουλίου. Ο καιρός θα είναι μαλλον πολύ ζεστός τοτε ε? Αν έχετε κανένα tip για φτηνά εισιτήρια μέσω internet θα ήταν ευπρόσδεκτο.

Σκέφτομαι για 3-4 μέρες Κάιρο. Ξενοδοχείο θα βρώ εύκολα όπως βλέπω. Διαβάζοντας τα άλλα posts για τα αξιοθέτατα προσανατολίζομαι σε Αιγυπτιακό μουσείο, Νεκτρόπολη, El al halili και πυραμίδες Γκίζας σαν τα βασικά αξιοθέατα. Ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος μετακίνησης από το ξενοδοχείο σε αυτά τα μέρη κατά την γνώμη σας? Τι γίνεται με το φαγητό.... Πολλές ερωτησεις, ξέρω...

Σκέφτομαι επίσης για μια μονοήμερη Αλεξάνδρεια και μια κρουαζιέρα μέχρι το Λούξορ. Αυτά πρέπει να τα κλείσω από εδω η κάπου στο Κάιρο? Έχουμε καμιά ιδέα πόσο βγαίνουν οικονομικά αυτές οι κρουαζιέρες?

Ευχαριστώ προκαταβολικά
καλημερα,

επειδη θα εχεις μαζυ και τους γονει σου,ειναι καλυτερα να παρεις και μια ιδεα απο δυο μεγαλα και σοβαρα πρακτορεια ταξιδιων που εχουν γραφεια και στην Αγυπτο

το ενα ειναι το Jolley's Travel
και το αλλο το pyramis tour H travel...εχουν στην Αθηνα γραφεια....

καλα να περασετε
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Παιδιά νομίζω ότι με την αναβάθμιση σβήστηκε το ποστ μου ή κάτι τέτοιο...

Είχα μερικές απορίες, μιά και στισ 11 του μήνα πάω Αίγυπτο:

1) Τι φάρμακα πρέπει να έχω μαζί μου; Για στομάχι κλπ έχετε ιδέα;

2) Θα έχουμε κανένα πρόβλημα με φωτ/κες μηχανές-βίντεο-λάπτοκ και υποβρύχια φωτογραφική με τελωνείο κλπ ή είναι ολα οκ;

3) Τί πρίζες έχουν εκεί, πρέπει να πάρουμε εμείς αντάπτορα ή είναι το ίδιο; Το Marriot έχει αντάπτορες αν χρειάζεται ή να έχουμε ήδη εμείς;

Ευχαριστώ πολύ!!!
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
[quote=_antonis_;128197]Παιδιά νομίζω ότι με την αναβάθμιση σβήστηκε το ποστ μου ή κάτι τέτοιο...

Είχα μερικές απορίες, μιά και στισ 11 του μήνα πάω Αίγυπτο:

1) Τι φάρμακα πρέπει να έχω μαζί μου; Για στομάχι κλπ έχετε ιδέα;

Πάρε τα κλασσικά μαύρα σαν κάρβουνα χαπάκια ( μου διαφεύγει το όνομα) για την διάρροια...δεν θα χρειαστείς κάτι άλλο, αφού φυσικά πίνεις μόνο εμφιαλωμένο και το χρησιμοποιείς για δόντια, φρούτα κ.τ.λ.

2) Θα έχουμε κανένα πρόβλημα με φωτ/κες μηχανές-βίντεο-λάπτοκ και υποβρύχια φωτογραφική με τελωνείο κλπ ή είναι ολα οκ;

έχει και 7 περίπου χρόνια που πήγα, οπότε λάπτοπ δεν κυκλοφορούσαμε τότε, αλλά με φωτογραφική και κάμερα δεν υπήρχε πρόβλημα..
αλήθεια την υποβρύχια τί θα την κάνεις??

3) Τί πρίζες έχουν εκεί, πρέπει να πάρουμε εμείς αντάπτορα ή είναι το ίδιο; Το Marriot έχει αντάπτορες αν χρειάζεται ή να έχουμε ήδη εμείς;

αν και έμεινα σε διάφορα και πολύ κατώτερα ξενοδοχεία απ' το μάρριοτ με τις πρίζες δεν είχαμε πρόβλημα, ούτε χρειαστήκαμε κάπου αντάπτορα... μόνο αν έχεις πολλές συσκευές που θέλουν συγχρόνως φόρτισμα πάρε ένα πολύμπριζο καλού κακού...

καλά να περάσεις.....
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Ευχαριστώ πολύ για τις εώς τώρα πληροφορίες!!
Την υποβρύχια λέω να την κουβαλήσω, βρήκα 4 diving center στο google οπότε ας την κρατάω και βλέπουμε... Ευχαριστώ και πάλι!
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Είχα μερικές απορίες, μιά και στισ 11 του μήνα πάω Αίγυπτο:
1) Τι φάρμακα πρέπει να έχω μαζί μου; Για στομάχι κλπ έχετε ιδέα;

Εγώ πάντως σ' αυτές τις χώρες χωρίς ιμόντιουμ δεν ταξιδεύω. Την τελευταία φορά που ταξίδεψα στο Μαρόκο δε μου χρειάστηκαν, χρειάστηκαν όμως στους υπόλοιπους της παρέας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.054
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom