Αίγυπτος Πληροφορίες - Ερωτήσεις για Αίγυπτο

Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη
Από ό,τι ξέρω μόνο το απόγευμα της Παρασκευής δε θα έχω διαθέσιμο!
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Κάποια άλλη συμβουλή για το ταξίδι;
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
να ρωτησω κι εγω κατι για καιρο στο ποστ σου...σε λιγες μερες θα βρεθουμε καιρο απο τις 2 το μεσημερι ως τις 12 το βραδυ σε ανταποκριση.οι αλλοι 4 τις παρεας δεν εχουν ξαναπαει...τι προτεινετε να κανουμε να ειναι στο χαλαρο γιατι μας περιμενει μεγαλη πτηση.
ισως μια βολτα στο ζαμελεκ?μια βολτα με φελουκα...???
Έφη, δες κι αυτό το thread: http://www.travelstories.gr/%E1%F6%...%F4%E1%EE%DF%E4%E9-%E1%F3%F4%F1%E1%F0%DE.html
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
έτσι όπως οδηγάνε στο κάιρο μόνο με τεθωρακισμένο θα έβγαινα στους δρόμους...
 

kdiam

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Χειρότερα από Istanbul;
Με την λοιπή χώρα τι ισχύει;
Δεν μπορείς να φανταστείς ... η Τουρκία είναι στην ευρώπη!!
Απλώς ΜΗΝ ΟΔΗΓΗΣΕΙΣ!!!
Ειδικά στο Καϊρο, φοβάσε και πεζός να περάσεις από (αυτό που νομίζεις ότι είναι) το φανάρι.
 

kdiam

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Στο Καϊρο 3 μέρες είναι πιστευω αρκετές.
Η Αλεξάνδρεια δεν αξίζει, εκτός αν έχεις πολύ χρόνο και πεταχτείς μια μέρα να δεις τη γειτονιά του Καβάφη.
Ότι μέρες έχεις δώστες στο Νείλο.
Επίσης, Σαρμ, Ουργάντα, κτλ αξίζουν (και πάρα πολύ μάλιστα) μόνο αν κάνεις καταδύσεις.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.530
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για μένα το highlight ήταν η λευκή έρημος και οι δυτικές οάσεις.
 

papariskonst

Member
Μηνύματα
208
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
ΑΙΓΥΠΤΟΣ

Πώς αρχίζει κανείς ξανά δουλειά χωρίς κίνητρο; Ψάχνοντας λοιπόν ταξίδι για τις διακοπές των Χριστουγέννων, καταλήξαμε μάλλον στην Αίγυπτο. Θα ήθελα να ρωτήσω: είναι ασφαλές για 2-3 κορίτσια να ταξιδέψουμε μη οργανωμένα; 8 μέρες είναι αρκετές; Ποιοί προτείνετε να είναι οι βασικοί άξονες των μετακινήσεών μας;
ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΤΟΥ 2004 ΜΕ ΤΗ EGYPTIAN AIRLNES ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΑ ΜΕΣΩ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ. ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΦΥΣΙΚΑ ΕΝΝΟΩ ΟΤΙ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΧΩΡΕΣ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙΣ ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΛΟΓΩ ΦΤΩΧΕΙΑΣ ΚΑΙ ΧΑΜΗΛΟΥ ΒΙΟΤΙΚΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ. ΟΤΑΝ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥΣ (ΞΑΝΘΙΕΣ, ΑΝΟΙΚΤΟΧΡΩΜΕΣ) ΤΙΣ ΚΟΙΤΟΥΝ ΛΙΓΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ.
ΑΛΛΑ...ΠΑΡΑ ΤΗ ΦΤΩΧΕΙΑ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ...
ΜΕΙΝΑΜΕ 6 ΝΥΧΤΕΣ.
3 ΝΥΚΤΕΣ ΣΤΟ ΚΑΪΡΟ ΚΑΙ 3 ΚΡΟΥΑΖΙΕΡΑ ΣΕ ΠΟΤΑΜΟΠΛΟΙΟ ΑΠΟ ΤΟ ΑΣΣΟΥΑΝ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΛΟΥΞΟΡ.
ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΠΡΟΣΓΕΙΩΘΗΚΑΜΕ ΚΑΙΡΟ...ΔΙΑΝΥΚΤΕΥΡΕΥΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΑΣΣΟΥΑΝ. ΕΠΙΒΙΒΑΣΤΗΚΑΜΕ ΣΕ ΠΟΤΑΜΟΠΛΟΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑ 3 ΗΜΕΡΕΣ ΕΝ ΠΛΩ. ΚΑΤΕΒΑΙΝΑΜΕ ΣΤΟΥΣ ΝΑΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΞΑΝΑ ΚΑΡΑΒΙ. ΗΤΑΝ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ.
ΜΕΤΑ ΜΕΙΝΑΜΕ ΑΛΛΕΣ 2 ΗΜΕΡΕΣ ΣΤΟ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΕΠΙΣΚΕΥΤΗΚΑΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ.
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙΣ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΗΣ ΠΥΡΑΜΙΔΑΣ, ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΟ ΔΕΟΣ...
ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΥΤΕΙΣ ΤΗΝ ΚΟΙΛΑΔΑ ΤΩΝ ΒΑΣΙΛΕΥΩΝ ΣΤΟ ΛΟΥΞΟΡ...
ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΥΤΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΤΑΞΙΔΙΩΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥΣ (ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΑΝ ΘΑ ΤΑΞΙΔΕΥΨΕΙΣ ΜΟΝΗ ΣΟΥ...)
ΗΤΑΝ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ...
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Οδηγηση στο Καιρο? Το πιο συντομο ανεκδοτο. Οι τυποι ειναι απεριγραπτοι, δεν υπαρχει αυτοκινητο χωρις τσαλακωμενη λαμαρινα, το βραδυ δεν αναβουν φωτα, σε δρομο με 3 λωριδες ειναι ικανοι να χωρεσουν 6 αυτοκινητα, γενικα ενα αλαλουμ. Τα φαναρια ειτε λειτουργουν ειτε οχι ειναι το ιδιο, κανεις δεν τα προσεχει. Προτεινω ομως την μεταβαση με ταξι, ειναι φοβερη εμπειρια, σαν να παιζεις συγκορουομενα στο λουνα παρκ, αρκει η συμφωνια για την τιμη να γινει απο πριν.
Οσο για το αν μια γυναικα ειναι ασφαλης στην Αιγυπτο ασφαλως και ειναι οπως και σε πολλες αλλες μουσουλμανικες χωρες. Καλο ειναι ομως να σεβεται καποιος τα δικα τους ηθη, ενα κοντο σορτσακι ή φουστα ή ενα ξωπλατο με ραντακια δεν αποτελει κινδυνο (το πολυ να σε παρουν απο πισω καμια δεκαρια αιγυπτιοι για να σε χαζευουν)αλλα ειναι κατι που πολλοι το θεωρουν προσβολη. Με μακρια φορεματα κλπ γινεσαι περισσοτερο αποδεκτη.
Εγω προσωπικα παρα τη ζεστη προτιμησα να κυκλοφορω με κανονικο παντελονι και οχι βερμουδα που στα ματια τους φανταζει γελοια ενω η γυναικα μου βρηκε κατι μακρυμανικο και ανετο, ετσι νιωθαμε ευπροσδεκτοι σε πολλες γειτονιες περα απο τα τουριστικα σημεια.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Κι εγώ θεωρώ το Κάιρο ασφαλή πόλη. Σίγουρα οι γυναίκες είναι πιθανό να υποστούν κάποια μικρή σεξουαλική "παρενόχληση", αλλά το συγκεκριμένο γίνεται είτε πας με γκρουπ, είτε μεμονωμένα. Θυμάμαι πχ τα καλοκάγαθα "Σε παίρνω γυναίκα για χ καμήλες", αλλά και τα πιο extreme, όπως ας πούμε το 15χρονο Αιγυπτιάκι που έβαλε το χέρι του μέσα από το ανοιχτό παράθυρο του ταξί για να μου πιάσει το στήθος! Αλλά ουσιαστικά οι άνθρωποι δεν θα σε πειράξουν. Φανταστείτε φίλη μου Δανέζα (πολύ πιο εξωτική από εμάς για τον συγκεκριμένο λαό) πήγε εντελώς μόνη της και δεν αντιμετώπισε κανένα ζήτημα.

Γενικώς περπατήσαμε πολύ την πόλη κι η εικόνα που έχω είναι εκείνη του φιλικού και φιλόξενου λαού. Σε καμία περίπτωση δεν αισθανθήκαμε απειλητικά, φανταστείτε ζητήσαμε από κάποιον βαρκάρη να μας περάσει στην άλλη πλευρά του Νείλου μες στη νύχτα και απλά απολαύσαμε την βαρκάδα!

Όσον αφορά τα ταξί, ανεπανάληπτη εμπειρία! Καλύτερα και από συγκρουόμενα, που λέει και ο Socratis! Έκρηξη αδρεναλίνης!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.761
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom