Αίγυπτος Πληροφορίες - Ερωτήσεις για Αίγυπτο

kostas19821

Member
Μηνύματα
115
Likes
297
Ταξίδι-Όνειρο
Από Μεξικό έως Κολομβία
Η Γκίζα είναι συνέχεια του Καίρου. Είναι η ίδια πόλη. Με ένα ταξί πας ή με λεωφορείο.
Καλησπέρα! Ναι το γνωρίζω, απλά σκέφτηκα αν αξίζει να μείνω ένα βράδυ μόνο για τη θέα
 

kostas19821

Member
Μηνύματα
115
Likes
297
Ταξίδι-Όνειρο
Από Μεξικό έως Κολομβία
Αν γνωρίζει κάποιος για δραστηριότητες κοντά στο Κάιρο πχ 4*4 στην έρημο ή με καμήλες κάτι εκτός από τις πυραμίδες...
 

tade_efi

Member
Μηνύματα
95
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Costiera Amalfinata
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Καλησπέρα. Έχω κλείσει Αίγυπτο για 5 βράδια, 6 γεμάτες μέρες. Η σκέψη είναι μόνο Κάιρο, Αλεξάνδρεια και ίσως Γκίζα (θα πάω αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να μείνω ένα βράδυ)
Το ερώτημα είναι πώς σπάω τις μέρες ; 3 Κάιρο , 1 Αλεξάνδρεια, 1 Γκίζα ; 3 Κάιρο και 2 Αλεξάνδρεια;
Και με ποια σειρά; Νομίζω καλύτερα κατευθείαν από αεροδρόμιο, Αλεξάνδρεια...ποια η γνώμη σας;
Καλησπέρα! Έχει μια εβδομάδα περίπου που επέστρεψα από Αίγυπτο. Εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις την πρώτη διανυκτέρευση στη Γκίζα και τις υπόλοιπες σε κάποιο ξενοδοχείο στο κέντρο του Καίρου. Σχεδόν όλα τα ξενοδοχεία στη Γκίζα έχουν ταράτσα με θέα τις πυραμίδες, όπου μπορείς να απολαύσεις το ποτό σου, αλλά και δωμάτια με θέα σε αυτές. Κατά τη γνώμη μου αξίζει να ζήσεις την εμπειρία να φας το δείπνο σου και το πρωινό σου με θέα τις πυραμίδες πριν πας στο χαοτικό κέντρο του Καίρου. Ως προς την Αλεξάνδρεια, αξίζει κι αυτή μία τουλάχιστον διανυκτέρευση. Πολύ πιο κοσμοπολίτικη από το Κάιρο και πολύ πιο δροσερή! Εμείς επί τρεις μέρες ήμασταν με ζακέτες τα βράδια και πήγαμε 4-7 Ιουνίου.
 

tade_efi

Member
Μηνύματα
95
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Costiera Amalfinata
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Καλησπέρα! Έχει μια εβδομάδα περίπου που επέστρεψα από Αίγυπτο. Εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις την πρώτη διανυκτέρευση στη Γκίζα και τις υπόλοιπες σε κάποιο ξενοδοχείο στο κέντρο του Καίρου. Σχεδόν όλα τα ξενοδοχεία στη Γκίζα έχουν ταράτσα με θέα τις πυραμίδες, όπου μπορείς να απολαύσεις το ποτό σου, αλλά και δωμάτια με θέα σε αυτές. Κατά τη γνώμη μου αξίζει να ζήσεις την εμπειρία να φας το δείπνο σου και το πρωινό σου με θέα τις πυραμίδες πριν πας στο χαοτικό κέντρο του Καίρου. Ως προς την Αλεξάνδρεια, αξίζει κι αυτή μία τουλάχιστον διανυκτέρευση. Πολύ πιο κοσμοπολίτικη από το Κάιρο και πολύ πιο δροσερή! Εμείς επί τρεις μέρες ήμασταν με ζακέτες τα βράδια και πήγαμε 4-7 Ιουνίου.
Επίσης, το πρώτο πράγμα που θα κανείς με το που θα πατήσεις το πόδι Αίγυπτο είναι να αγοράσεις μια αιγυπτιακή κάρτα σιμ, ώστε να μπορείς -αν χρειαστεί - να κάνεις κάποιες κλήσεις, αλλά το πιο σημαντικό να έχεις ίντερνετ. Χωρίς ίντερνετ δεν πας πουθενά!! Το 2ο πιο σημαντικό είναι να κατεβάσεις την εφαρμογή της Uber, αν δεν την έχεις κατεβάσει ήδη. Σε λίγο λεπτά έχεις ταξί ακριβώς στο σημείο που βρίσκεσαι και γυρνάς όλη την πόλη σχεδόν τζάμπα!! Για διαδρομές π.χ. 4-5 χιλιομέτρων πληρώναμε 0,90€. Από αεροδρόμιο Καίρου μέχρι κέντρο Καίρου πληρώσαμε 4,5€. Ήμασταν συνολικά 7 ημέρες σε Κάιρο και Αλεξάνδρεια, παίρναμε ταξί σε όλες ανεξαιρέτως τις διαδρομές μας μικρές ή μεγάλες, γυρίσαμε όλα τα αξιοθέατα και συνολικά δεν πληρώσαμε πάνω από 25€. Μόνο στο Λούξορ δεν λειτουργεί η Uber. Κάιρο και Αλεξάνδρεια λειτουργεί κανονικότητα!
 

Sugar

Member
Μηνύματα
206
Likes
126
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνεται....
Ταξίδι-Όνειρο
Απ' άκρη σ' άκρη
Καλησπέρα,
Ανοιξε το καινούργιο μουσείο?
Εκανες κρουαζιέρα στο Νείλο?
 

tade_efi

Member
Μηνύματα
95
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Costiera Amalfinata
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Καλησπέρα,
Ανοιξε το καινούργιο μουσείο?
Εκανες κρουαζιέρα στο Νείλο?
Δυστυχώς, δεν έχει ανοίξει ακόμα το καινούριο μουσείο. Ωστόσο υπάρχει ένα άλλο μουσείου, στο οποίο έχουν μεταφερθεί προσφάτως οι 22 βασιλικές μούμιες που ήταν παλιότερα στο Αιγυπτιακό Μουσείο. Λέγεται National museum of Egyptian civilization και αξίζει την επίσκεψη. Είναι υπερσύγχρονο.
Κρουαζιέρα δεν έκανα. Πήγα αεροπορικώς από Κάιρο στο Λούξορ και έμεινα εκεί 2 μέρες.
 

pan82

Member
Μηνύματα
628
Likes
786
Δυστυχώς, δεν έχει ανοίξει ακόμα το καινούριο μουσείο. Ωστόσο υπάρχει ένα άλλο μουσείου, στο οποίο έχουν μεταφερθεί προσφάτως οι 22 βασιλικές μούμιες που ήταν παλιότερα στο Αιγυπτιακό Μουσείο. Λέγεται National museum of Egyptian civilization και αξίζει την επίσκεψη. Είναι υπερσύγχρονο.
Κρουαζιέρα δεν έκανα. Πήγα αεροπορικώς από Κάιρο στο Λούξορ και έμεινα εκεί 2 μέρες.
Nα σε ρωτήσω Κάϊρο σε ποιο ξενοδοχείο έμεινες; Γιατί ψάχνω το προορισμό και έχω μπερδευτεί αν είναι όλα τόσο χάλια όπως διαβάζω...
 

Nikoleas

Member
Μηνύματα
12
Likes
126
Nα σε ρωτήσω Κάϊρο σε ποιο ξενοδοχείο έμεινες; Γιατί ψάχνω το προορισμό και έχω μπερδευτεί αν είναι όλα τόσο χάλια όπως διαβάζω...
Ti εύρος τιμών ψάχνεις? Μείναμε στο Castle hotel και θα λεγα πως είναι αξιοπρεπές για τα χρήματα που ζητάει. Είναι πολύ basic απο θέμα εγκαταστάσεων/δωματίων, αλλά ήταν καθαρό, με ωραία ταράτσα και σε πολύ καλή τοποθεσία.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
7.978
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Για αρχές Μαϊου, τι λένε οι γνώστες, Ψήσιμο ή υποφερτό το Κάιρο ?
 

BolekUSSR

Member
Μηνύματα
7
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκυο
Για αρχές Μαϊου, τι λένε οι γνώστες, Ψήσιμο ή υποφερτό το Κάιρο ?
Μια χαρά είναι τον Μάιο!
Μόλις γύρισα από 18 μερες στην Αίγπυτο (Κάιρο, Όαση της Σίβα, Όαση της Φαράφρα-White Desert) και νιώθω ότι γλίτωσα τον καύσωνα που υπήρχε στην Ελλάδα.
Αν εξαιρέσεις τα μεσημέρια (14:00-17:00) που ήταν λίγο ζόρικα, τις υπόλοιπες ώρες τις ημέρας ήταν μια χαρά-προσωπικά μιλώντας.
Οπότε αρχές Μαϊου (τέτοια περίοδος ήταν η πρώτη φορά που πήγα Αίγυπτο) θυμάμαι ότι ήταν εξαιρετικά.
 

kpafos

Member
Μηνύματα
47
Likes
267
Μια χαρά είναι τον Μάιο!
Μόλις γύρισα από 18 μερες στην Αίγπυτο (Κάιρο, Όαση της Σίβα, Όαση της Φαράφρα-White Desert) και νιώθω ότι γλίτωσα τον καύσωνα που υπήρχε στην Ελλάδα.
Αν εξαιρέσεις τα μεσημέρια (14:00-17:00) που ήταν λίγο ζόρικα, τις υπόλοιπες ώρες τις ημέρας ήταν μια χαρά-προσωπικά μιλώντας.
Οπότε αρχές Μαϊου (τέτοια περίοδος ήταν η πρώτη φορά που πήγα Αίγυπτο) θυμάμαι ότι ήταν εξαιρετικά.
όαση siwa πήγες από Καιρο? παλεύεται η διαδρομη?
 

Nikoleas

Member
Μηνύματα
12
Likes
126
Για αρχές Μαϊου, τι λένε οι γνώστες, Ψήσιμο ή υποφερτό το Κάιρο ?
Θα πρότεινα να δεις τις μέσες θερμοκρασίες της εποχής που θέλεις να πας και να αποφασίσεις αν παλεύεται για σένα και για τα άτομα που θα ταξιδέψετε μαζί. Πάντα με βάση το τι έχετε σκοπό να κάνετε εκεί.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.705
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom