Λουξεμβούργο Πληροφορίες Λουξεμβούργο

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
@psilos3 εχει φτασει 2 Αυγουστου, γραφεις στο Που Παμε και δεν εχεις κανει τσεκ ιν σε νησι.
Τα Υστερα του Κοσμου, μαζι με τα hostels του @taver φετος.

Για να ειμαι on topic, σε λιγες μερες φευγω Γαλλια Λουξεμβουργο για να γλιτωσω κλασικα τον 15Αυγουστο εδω. Και ενα ταξιδι αστραπη στη Β. Ελλαδα μετα.
Ενω πιστευω οτι θα αφησω ενα νεφρο στο Λουξεμβουργο, η Γαλλια ειναι ακομη και φετος ενας πολυ προσιτος προορισμος, αρκει να μην πας Παρισι. Γενικα οπου πηγα το καλοκαιρι του '22 (Ιταλια, Σλοβενια, Πορτογαλια) μας βγηκε παμφθηνα σε σχεση με νησια.
 

afrodite39

Member
Μηνύματα
102
Likes
95
@psilos3 εχει φτασει 2 Αυγουστου, γραφεις στο Που Παμε και δεν εχεις κανει τσεκ ιν σε νησι.
Τα Υστερα του Κοσμου, μαζι με τα hostels του @taver φετος.

Για να ειμαι on topic, σε λιγες μερες φευγω Γαλλια Λουξεμβουργο για να γλιτωσω κλασικα τον 15Αυγουστο εδω. Και ενα ταξιδι αστραπη στη Β. Ελλαδα μετα.
Ενω πιστευω οτι θα αφησω ενα νεφρο στο Λουξεμβουργο, η Γαλλια ειναι ακομη και φετος ενας πολυ προσιτος προορισμος, αρκει να μην πας Παρισι. Γενικα οπου πηγα το καλοκαιρι του '22 (Ιταλια, Σλοβενια, Πορτογαλια) μας βγηκε παμφθηνα σε σχεση με νησια.
Περιμενω Ανταπόκριση στο γυρισμό από Λουξεμβούργο,μιας και έχω σε ενάμιση μήνα ταξίδι και δεν ξέρω τελικά πόσες μέρες αξίζει( με τις περικοπές που μου κάνε η Aegean )και με τι συνδυάζεται…..
καλά να περάσεις!!!!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Περιμενω Ανταπόκριση στο γυρισμό από Λουξεμβούργο,μιας και έχω σε ενάμιση μήνα ταξίδι και δεν ξέρω τελικά πόσες μέρες αξίζει( με τις περικοπές που μου κάνε η Aegean )και με τι συνδυάζεται…..
καλά να περάσεις!!!!
Ειναι αναμεσα σε 4 χωρες, Ολλανδια, Βελγιο, Γαλλια, Γερμανια και ρωτας με τι συνδυαζεται? Δεν υπαρχει πιο ευκολος προορισμος για να πας μια γυρα σε αλλες 4 χωρες. Απλα τα τελευταια 2 βραδια αρκει να εισαι Λουξεμβουργο, αφου η Aegean πεταει πρωι απο κει. Εγω το συνδυασα με ανατολικη Γαλλια.
 
Last edited:

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
μετα.
Ενω πιστευω οτι θα αφησω ενα νεφρο στο Λουξεμβουργο,
Το φαγητό στο Λουξεμβούργο είναι γενικά ακριβό αλλα υπάρχουν και οικονομικές λύσεις όπως οι αλυσίδες EXKi και Vapiano που ειναι πολύ αξιοπρεπείς.

Επίσης το Urban bar δίπλα στο παλάτι έχει λογικές τιμές σε burgers κ.λ.π.

Ο καφές και το ποτό είναι πολυ νορμάλ. Δεν διαφέρουν οι τιμές από την Αθήνα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Το φαγητό στο Λουξεμβούργο είναι γενικά ακριβό αλλα υπάρχουν και οικονομικές λύσεις όπως οι αλυσίδες EXKi και Vapiano που ειναι πολύ αξιοπρεπείς.

Επίσης το Urban bar δίπλα στο παλάτι έχει λογικές τιμές σε burgers κ.λ.π.

Ο καφές και το ποτό είναι πολυ νορμάλ. Δεν διαφέρουν οι τιμές από την Αθήνα.
Ειχατε χρησιμοποιησει καθολου ταξι? Εχω κατεβασει την τοπικη εφαρμογη για ταξι αλλα ελπιζω να μη χρειαστει. Διαβαζω οτι τα αστικα λεωφορεια τις Κυριακες σταματανε στις 11 κσι εμεις, αν ολα πανε καλα, φτανουμε στις 9 στο σταθμο λεωφορειων που ειναι καπως εξω απο την πολη.
Εχω κλεισει εισιτηρια υπεραστικου λεωφορειου για μετακινηση απο Γαλλια και νωριτερα, αλλα θα προτιμουσα να μην φυγουμε απο το μεσημερι για Λουξεμβουργο.
 

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Ειχατε χρησιμοποιησει καθολου ταξι? Εχω κατεβασει την τοπικη εφαρμογη για ταξι αλλα ελπιζω να μη χρειαστει. Διαβαζω οτι τα αστικα λεωφορεια τις Κυριακες σταματανε στις 11 κσι εμεις, αν ολα πανε καλα, φτανουμε στις 9 στο σταθμο λεωφορειων που ειναι καπως εξω απο την πολη.
Εχω κλεισει εισιτηρια υπεραστικου λεωφορειου για μετακινηση απο Γαλλια και νωριτερα, αλλα θα προτιμουσα να μην φυγουμε απο το μεσημερι για Λουξεμβουργο.
Δυστυχώς όχι, δεν έχουμε χρησιμοποιήσει ταξί.

Αλλά από γνωστούς που χρησιμοποιούσαν, μου λέγαν ότι είναι ακριβό (τιμές Β. Ευρώπης-Αγγλίας).

Τα τελευταία χρόνια εχουν φτιάξει και μία γραμμή τραμ. Μπορείς να τσεκάρεις και αυτη (αν σε εξυπηρετεί και τις ώρες που λειτουργεί), δεν εχω πρόχειρο link τώρα.
 

angela.lad

Member
Μηνύματα
62
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Ειχατε χρησιμοποιησει καθολου ταξι? Εχω κατεβασει την τοπικη εφαρμογη για ταξι αλλα ελπιζω να μη χρειαστει. Διαβαζω οτι τα αστικα λεωφορεια τις Κυριακες σταματανε στις 11 κσι εμεις, αν ολα πανε καλα, φτανουμε στις 9 στο σταθμο λεωφορειων που ειναι καπως εξω απο την πολη.
Εχω κλεισει εισιτηρια υπεραστικου λεωφορειου για μετακινηση απο Γαλλια και νωριτερα, αλλα θα προτιμουσα να μην φυγουμε απο το μεσημερι για Λουξεμβουργο.

Έχουμε χρησιμοποιήσει εμείς ταξί. Από το σταθμό των λεωφορείων ως το κέντρο που ήταν το ξενοδοχείο.Δεν θυμάμαι τιμή,όχι κάτι φοβερό..Αλλωστέ σε αυτή την πόλη είναι όλα ακριβά, από ένα σημείο και μετά συνηθίζεις τις τιμές..χχαχαχαχ Η απόσταση ενώ μου φαινόταν κ εμένα μακρίνή δεν είναι,φτάσαμε πολύ γρήγορα. Τα λεωφορεία τους τα αστικά είναι ακόμα δωρεάν?
 

ribo7

Member
Μηνύματα
176
Likes
169
Ποιο σταθμό λεωφορείων εννοείς έξω από πόλη? Και προς ποια μεριά ειναι το ξενοδοχειο?

Εκτός από πόλη Λουξεμβούργου, τσεκαρε και το Vianden castle. Έχει και τελεφερικ που αξιζει να το ανεβεις από χαμηλα στο ποταμάκι μέχρι την κορυφή και μετά ελάχιστο περπάτημα κατηφορικά προς το κάστρο.

Τριερ στη Γερμανία, στα σύνορα με Λουξ ειναι μια συμπαθητική πόλη, ψιλοαξίζει μια βόλτα αν έχετε χρόνο. Προς Γαλλία, οι κοντινές πόλεις (Μετζ, Thionville) δεν λένε και πολλά. Τα ίδια και Arlon στο Βέλγιο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Το ξενοδοχειο ειναι προς τη μερια του αεροδρομιου. Το λεωφορειο φτανει στο P+R Bouillon.
Στο Μετζ θα μεινουμε πιο πριν. Στο Τριερ δεν θα παμε.
 

afrodite39

Member
Μηνύματα
102
Likes
95
Ειναι αναμεσα σε 4 χωρες, Ολλανδια, Βελγιο, Γαλλια, Γερμανια και ρωτας με τι συνδυαζεται? Δεν υπαρχει πιο ευκολος προορισμος για να πας μια γυρα σε αλλες 4 χωρες. Απλα τα τελευταια 2 βραδια αρκει να εισαι Λουξεμβουργο, αφου η Aegean πεταει πρωι απο κει. Εγω το συνδυασα με ανατολικη Γαλλια.
Δυστυχως φτάνω Παρασκευή πρωί με την κατάργηση του δρομολογίου της Πέμπτης και η επιστροφή είναι κυριακή μεσημέρι!!!….
οποτε μια Τριερ που ήθελα ημερήσια παίζει ούτε και αυτή να κάνω….
Τώρα αν είχα ολόκληρη βδομαδα θα νοίκιαζα αμάξι να κάνω εκδρομές αλλά….
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.685
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom