Βέλγιο Πληροφορίες για Βέλγιο

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
παιδια υπαρχει καποια εταιρεια λεωφορειων που συνδεει πολεις στο Βελγιο?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Αν κάποιος επιμένει να μη χρησιμοποιήσει τρένο που στο βέλγιο είναι το απόλυτο μέσο, ναι υπάρχουν και λεωφορεία και μάλιστα με ανταγωνιστικές τιμές (καλά μη τρελαθούμε κάπου στο ευρώ παίζει η διαφορά) μία εταιρία εδρεύει στον Midi σταθμό τρένων, δεν θυμάμαι πως τη λένε.
 

panagiotis3

Member
Μηνύματα
48
Likes
10
Παιδια καλησπερα σκοπευω να ταξιδεψω στο βελγιο τον μαρτιο. Το πλανο που εχω στο μυαλο μου ειναι 2 νυχτες μπριζ,2 νυχτες βρυξξελες. Θα ηθελα να χωρεσω καπου μεσα και την Γανδη ως μονοημερη εχετε να μου προτεινετε ενα συνδυασμό.? Επιστρεφοντας απο μπρυζ για βρυξξελες αν κανω με το τρενο μια σταδη Γανδη (αφηνοντας τις βαλιτσες στον σταθμο) δεν θα ηταν ιδανικό.? Μετα θα μου φτασει μια μερα μονο για Βρυξξελες?Γιατι την τελευταια μερα φευγω και πρωι..
 

prefontaine

Member
Μηνύματα
132
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όκλαντ , Νέα Ζηλανδία
Παιδια καλησπερα σκοπευω να ταξιδεψω στο βελγιο τον μαρτιο. Το πλανο που εχω στο μυαλο μου ειναι 2 νυχτες μπριζ,2 νυχτες βρυξξελες. Θα ηθελα να χωρεσω καπου μεσα και την Γανδη ως μονοημερη εχετε να μου προτεινετε ενα συνδυασμό.? Επιστρεφοντας απο μπρυζ για βρυξξελες αν κανω με το τρενο μια σταδη Γανδη (αφηνοντας τις βαλιτσες στον σταθμο) δεν θα ηταν ιδανικό.? Μετα θα μου φτασει μια μερα μονο για Βρυξξελες?Γιατι την τελευταια μερα φευγω και πρωι..
Εαν αφήσεις πρωι πρωι το δωμάτιό σου στη Μπρύζ , μετα από μισή ώρα είσαι Γάνδη.Οπότε έχεις άπλετο χρόνο.
Προλαβαίνεις μέσα σε μια ημέρα να δείς όλα χρειάζεσαι.
Προσωπικά θα προτιμούσα μια λιγότερη μέρα στις Βρυξέλλες και θα την αφιέρωνα στην Γάνδη.Είναι καθαρά θέμα επιλογών και χρόνου.
 

evik

Member
Μηνύματα
25
Likes
10
Γεια σας φίλοι μου!
Αν μπορούσατε θα ήθελα να μου πείτε πώς πάμε από το αεροδρόμιο Σαρλερουά στην Αμβέρσα! Το ήδη κλεισμένο εισιτήριο με τρένο γράφει ZONE CHARLEROI -ZONE ANTWERPEN και είναι το GO PASS 1 . Από πού ξεκινάει το τρένο;;; Ευχαριστώ!!!
 

flying Doc

Member
Μηνύματα
200
Likes
378
Ξεκινάει από οποιονδήποτε σταθμό στο Charleroi και ισχύει για οποιονδήποτε σταθμό μέσα στην Αμβέρσα. Λογικά θα το πάρετε από τον Gare Central του Charleroi και θα κατεβείτε στον Centraal Station της Αμβέρσας.
 

Τασος Βασω

New Member
Μηνύματα
2
Likes
3
Καλησπέρα σε όλους!Νέο μέλος όπως βλέπετε!Θα πω την εμπειρία μου λοιπόν από Βέλγιο που βρέθηκα πρόσφατα γιατί είναι η πρώτη φορά που παρατήρησα μια σύγχυση πληροφοριών στο αγαπημένο μας site!Καταρχήν έμεινα 5 βράδια και πήγα Αμβέρσα-Γανδη-Μπριζ! Φτάνοντας στο αεροδρόμιο των Βρυξελλών πήραμε το λεωφορείο για Αμβέρσα με κόστος 10 ευρώ το άτομο και δρομολόγια ανά μία ώρα! Φυσικά υπάρχει και το τρένο αλλά λίγο πιο ακριβό.. Φτάνοντας έμεινα εντυπωσιασμένος από τον σιδηροδρομικό Σταθμό (δίπλα σε αφήνει και το λεωφορείο) Μπήκαμε μέσα και είναι πραγματικό αριστούργημα! Στην συνέχεια στο δωμάτιο και γρήγοραξανα για βολτουλα! Πρώτη εντύπωση? Απογοήτευση! Γίνονταν παντού έργα και καμιά γραφικοτητα στην πόλη! Ευτυχώς όμως αποδείχτηκα βιαστικος...Το επόμενο πρωί που βγήκαμε από νωρίς και αρκετά ξεκούραστοι πλέον είδαμε κάτι άλλο..Μια μεγαλούπολη που συνδύαζε τα πάντα.!.Η Αμβέρσα θέλει τόν χρόνο της τελικά..Από την μια λοιπόν τα μεγάλα εμπορικά καταστήματα και η επίδειξη του πλούτουκαι από την άλλη η γραφικότατη πλατεία με τα μεσαιωνικά κτιρια και αγάλματα! Παντού μαγαζιάγια καφέ ή φαγητό και όμορφες εικονες!
 

Τασος Βασω

New Member
Μηνύματα
2
Likes
3
Κάτι που προτείνω οπωσδήποτε για Αμβέρσα είναι πάτε την βόλτα σας στην φτωχογειτονιά ogus osilley η κάπως έτσι τέλος πάντων για να θαυμάσετε μερικάπανεμορφα κτίρια.. χρήσιμες συμβουλές που μπορώ να σας δώσω είναι πως δεν θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσετε συγκοινωνία για τις μετακινήσεις σας,για φαγητό θα έχετε άπειρες επιλογές φθηνές η ακριβές,τα μαγαζιά και τα εστιατόρια τον χειμώνα κλείνουν κατά τις 6 και για καφέ να πάτε στο belmondo που παραμένει ανοιχτό έως αργά και είναι από τα ελάχιστα πιθανόν σε όλο το Βέλγιο! Πάμε τώρα στη Γάνδη που κάναμε μονοήμερη και το μετανιώσαμε γιατίμια τόσο όμορφη πόλη πρέπει να την ζήσεις και πρωί και βράδυ!Τα εισητηρια πηγαινε έλα από Αμβέρσα 11ευρω το άτομο λόγω της έκπτωσης που έχουντα τρένα το Σαββατοκύριακο!Αντικρίσαμε μαγικές εικονες ήπιαμε καφεδάκι διπλα στο ποτάμι καναμε βόλτα με τα πόδια κάνα τρίωρο την γυρίσαμε όλη πιθανών αλλά αν είχαμε άνεση χρόνου θα ήταν πολύ καλύτερα!Σαν συμβουλή θα έλεγα πως το φαγητό είναι αρκετά ακριβό στα εστιατόρια,θα σας πρότεινα μην φάτε στο ballsandglory με τίποτα,να την περπατήσετε και βράδυ και αν είστε Σαββατοκύριακο εκεί να περιμένετε πολύ κοσμο!Για μένα το καλύτεροθα ήταν μια διανυκτέρευση καθημερινή... Τέλος πήγαμε 2βραδια στο Μπριζ και ήταν ακριβώςοσα χρειαζόμασταν!Τι να πω τώρα? Πανέμορφα! Αυτά πουθα διαβάσετε στο ιντερνέτ σχετικά ισχύουν.. Είναι παραμυθιού πολη,λες και έχει σταματήσει ο χρόνος...Ακριβή έως πανάκριβη και υπερβολικά τουριστική αλλά πρέπει να την δεις!Πήγαμε Δευτέρα Τρίτη και αποδείχτηκε σοφή επιλογή..Όσο να ναι ο κόσμος πολύ λιγότερος ειδικα χειμώνα που βρεθήκαμε εμείς εκεί και έτσι μεγαλύτερη άνεση σε ότι κάναμε... Βέβαια τον χειμώνα κάποια μαγαζιά μένουν κλειστά και όταν έχει θερμοκρασίες υπό το μηδέν δεν λειτουργούν οι βάρκες.. αλλά ευτυχώς εμείςτεταρτη πρωί πριν φύγουμε τις πετύχαμε ανοικτές και κάναμε! Όμορφη εμπειρία αλλά όχι συγκλονιστική όπως την περιμέναμε! Συμβουλές πουμπορω να δώσω είναι να φάτε στο ribs&beer αλλά να έχετεικάνει κρατηση μέσω ιντερνέτ τουλάχιστον 2μερες πριν! Επίσης δεν θα χρειαστείτε συγκοινωνία και αυτό ειναι καλό γιατί το εισητήριομιας ώρας κάνει 3ευρω!!! Κάτι πουξεχασα να αναφέρω είναι πως το εισητηριο του τρένου από Αμβέρσα για να πάτε μόνο κάνει 16 ευρώ το άτομο και από Μπριζ για το αεροδρόμιο 21ευρω το άτομο με διάρκεια μιάμιση ώρα και τα δύο!
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Δε ξερω αν ειμαι στο σωστο τοπικ βεβαια αλλα θα θελα να ρωτησω μεσω ποιας χωρας βολευει να παω Βελγιο αντι για απευθειας;πχ να παω Γερμανια κ απο κει πουλμαν ή τρενο...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Αν εννοείς αεροπορικώς ο πιο βολικός και συνήθως φθηνότερος τρόπος από απευθείας είναι πτήση για Ντύσελντορφ και από κει τρένο για Βρυξέλλες.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Δε ξερω αν ειμαι στο σωστο τοπικ βεβαια αλλα θα θελα να ρωτησω μεσω ποιας χωρας βολευει να παω Βελγιο αντι για απευθειας;πχ να παω Γερμανια κ απο κει πουλμαν ή τρενο...
Σε ποιό μέρος στο Βέλγιο θες να πας; Αν πάς βόρεια, καλύτερα μέσω Ολλανδίας, αν πας νότια/δυτικά καλύτερα μέσω Γαλλίας (Lille ή ακόμα και Παρίσι), αν πας ανατολικά καλύτερα μέσω Γερμανίας (Κολωνία ή Dusseldorf).
Για Βρυξέλλες, έχε υπόψη σου ότι τα γρήγορα τρένα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΦΤΗΝΑ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom