Βέλγιο Πληροφορίες για Βέλγιο

KostasMpo

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα, θα ταξιδέψω με την ryanair στις Βρυξέλλες στις 24/10 και θα μείνω μέχρι την Κυριακή στις 27/10. Σε αυτές τις 3 ημέρες θέλω να μείνω και 1 ημέρα στην Μπριζ. Καταρχήν θα ήθελα πληροφορίες για το πώς θα πάω από το αεροδρόμιο Σαρλερουά στο κέντρο των Βρυξελών και μία δεύτερη ερώτηση επειδή σκέφτομαι το τελευταίο βράδυ να μείνω στην Μπριζ με τι μεταφορικό μέσο θα πάω στο αεροδρόμιο Σαρλερουά για να επιστρέψω Αθήνα. Οι πτήσεις μου είναι από Αθήνα για Σαρλερουά την Πέμπτη το πρωί 7.45 με 10.15 και επιστρέφω την Κυριακή πάλι από το ίδιο αεροδρόμιο με την πτήση των 15.50 το μεσημέρι. Το κόστος των εισητηρίων είναι περίπου 150 euro. H aegean περίπου για τις ίδιες ημέρες και ώρες πτήσεων έχει 270 euro αλλά σε πάει κατευθείαν στο Κεντρικό αεροδρόμιο Βρυξελλών . Αξίζει η ταλαιπωρία για 120 euro ή μήπως να ξανασκεφτώ την Aegean??? Ευχαριστώ πολύ
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.938
Likes
40.786
Αν οι ωρες της Ryan air σου ειναι βολικες δεν εχεις λογο να χρεωθεις εξτρα 120.
Βαλε Πεμπτη βραδυ στη Μπρυζ για φτηνοτερη διαμονη, ενω Βρυξελλες ειναι φτηνοτερες το ΣΚ.
Μετακινηση απο/ προς αεροδρομιο με λεωφορεια flibco.
 
Last edited:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.532
Likes
8.474
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Καλησπέρα, θα ταξιδέψω με την ryanair στις Βρυξέλλες στις 24/10 και θα μείνω μέχρι την Κυριακή στις 27/10. Σε αυτές τις 3 ημέρες θέλω να μείνω και 1 ημέρα στην Μπριζ. Καταρχήν θα ήθελα πληροφορίες για το πώς θα πάω από το αεροδρόμιο Σαρλερουά στο κέντρο των Βρυξελών και μία δεύτερη ερώτηση επειδή σκέφτομαι το τελευταίο βράδυ να μείνω στην Μπριζ με τι μεταφορικό μέσο θα πάω στο αεροδρόμιο Σαρλερουά για να επιστρέψω Αθήνα. Οι πτήσεις μου είναι από Αθήνα για Σαρλερουά την Πέμπτη το πρωί 7.45 με 10.15 και επιστρέφω την Κυριακή πάλι από το ίδιο αεροδρόμιο με την πτήση των 15.50 το μεσημέρι. Το κόστος των εισητηρίων είναι περίπου 150 euro. H aegean περίπου για τις ίδιες ημέρες και ώρες πτήσεων έχει 270 euro αλλά σε πάει κατευθείαν στο Κεντρικό αεροδρόμιο Βρυξελλών . Αξίζει η ταλαιπωρία για 120 euro ή μήπως να ξανασκεφτώ την Aegean??? Ευχαριστώ πολύ

Καλησπέρα. Υπάρχει εταιρεία λεωφορείων που συνδέει σαρλερουα με Βρυξέλλες και Μπριζ και είναι και πολύ φθηνή. Είναι η flibco https://www.flibco.com/en#/booking

Το λεωφορείο κάνει στάση ακριβώς έξω απ'το αεροδρόμιο. Βολεύει πάρα πολύ.
 

KostasMpo

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Αν οι ωρες της Ryan air σου ειναι βολικες δεν εχεις λογο να χρεωθεις εξτρα 120.
Βαλε Πεμπτη βραδυ στη Μπρυζ για φτηνοτερη διαμονη, ενω Βρυξελλες ειναι φτηνοτερες το ΣΚ.
Μετακινηση απο/ προς αεροδρομιο με λεωφορεια flibco.
ευχαριστώ πολύ !!!
 

Cave_man

Member
Μηνύματα
297
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα σας
Θέλω να κανω κράτηση για τρένο απο αεροδρόμιο Charleroi για Γάνδη μέσα από τη σελίδα flibco Και κολλάω σε αυτό το σημείο πιο από τα δύο πρέπει να επιλέξω;


image url
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Λογικά το αριστερά που είναι μιας διαδρομής (στάση προς αεροδρόμιο ή αεροδρόμιο προς σταση)

 

depifish

Member
Μηνύματα
12
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Βελγιο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνια
Καλησπερα! Θα παμε Βελγιο τον Οκτωβρη, 13-20, 7 μερες και μετα αλλες 5 Αμστερνταμ.
Εδω και μερες προσπαθω να αποφασισω τις διανυκτερευσεις και που αλλα δεν εχω καταληξει. Σκεφτομαι για 2-3 μερες Γανδη με ημερισια Μπρυζ, και αλλες 4 Βρυξελλες με ημερισια Αμβερσα, καλα ειναι λετε; ή να μεινουμε και τις 7 Βρυξελλες και να μετακινιωμαστε απο κει;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.938
Likes
40.786
Να μεινετε 2 βραδια Μπριζ. Η Γανδη αξιζει αλλο ενα, αλλα μονο αν αντεχετε τοση ταλαιπωρια. Οι συνεχεις ημερησιες ειναι πασαλειμμα για οποιον δεν εχει χρονο, εσεις εχετε.
Επισης η ημερησια στην Αμβερσα βγαινει τη μερα που θα φευγετε για Αμστερνταμ. Ειναι χασιμο χρονου να πγαινοερχεστε.
 
Last edited:

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.365
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Καλησπερα! Θα παμε Βελγιο τον Οκτωβρη, 13-20, 7 μερες και μετα αλλες 5 Αμστερνταμ.
Εδω και μερες προσπαθω να αποφασισω τις διανυκτερευσεις και που αλλα δεν εχω καταληξει. Σκεφτομαι για 2-3 μερες Γανδη με ημερισια Μπρυζ, και αλλες 4 Βρυξελλες με ημερισια Αμβερσα, καλα ειναι λετε; ή να μεινουμε και τις 7 Βρυξελλες και να μετακινιωμαστε απο κει;
Η δική μου πρόταση είναι: 2 διανυκτερεύσεις Γάνδη (η βραδινή ζωή της Γάνδης είναι πιο ενδιαφέρουσα και πιο ζωντανή από εκείνη της Μπριζ. Αν βοηθήσει και ο καιρός όλος ο κόσμος θα κάθεται έξω στα εστιατόρια και τις μπυραρίες μέχρι αργά το βράδυ. Θεωρώ επίσης ότι απαιτείται περισσότερος χρόνος για να τριγυρίσει και να ανακαλύψει κάποιος τη Γάνδη).
1 διανυκτέρευση Μπριζ σίγουρα, θέλει και αυτή τον χρόνο της και είναι μαγική πόλη.
Επίσης πιστεύω ότι και η Αμβέρσα χρειάζεται διανυκτέρευση. Είναι μεγάλη πόλη με ενδιαφέροντα σημεία εκτός ιστορικού κέντρου και θέλει και αυτή χρόνο για να την ανακαλύψεις. Την Αμβέρσα θα την βάλετε τελευταία στο πρόγραμμα του Βελγίου για να συνεχίσετε από εκεί για Άμστερνταμ (με το τρένο είναι 2 ώρες αν θυμάμαι καλά).
Έτσι κερδίζετε χρόνο και δεν έχετε μπρος-πίσω από Βρυξέλλες. Τις υπόλοιπες διανυκτερεύσεις αφιέρωσέ τες στις Βρυξέλλες.

Όλα αυτά που αναφέρω είναι προσωπικές απόψεις και εμπειρίες. Μάζεψε γνώμες και πληροφορίες και φτιάξε το πρόγραμμα, με το οποίο θα έχεις ένα όμορφο και γεμάτο απίστευτες εικόνες ταξίδι.
Καλά να περάσετε!
 

depifish

Member
Μηνύματα
12
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Βελγιο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνια
Σκεφτομουν για 3 μερες Γανδη με ημερησια Μπρυζ, με τη λογικη οτι η Γανδη ειναι μεγαλυτερη και σκεφτομαι μηπως σκυλοβαρεθουμε στη Μπρυζ αν κλεινουν ολα στις 6 και ειναι νέκρα. Απο την αλλη θελω να αποφυγω τις πολλες αλλαγες με ξενοδοχεια γιατι οσο να ναι να αλλαξουμε 3-4 ξενοδοχεια (Μπρυζ, Γανδη, Βρυξελλες και ισως Αμβερσα) σε 7 μερες, παρε βαλιτσα, ασε βαλιτσα, συρε βαλιτσα... Απο την αλλη το να μεινιυμε 7 μερες Βρυξελλες βγαινει πιο οικονομικο, γιατι παρολο που χρησιμοποιω booking συνηθως, ειδα οτι μεσω airbnb υπαρχουν πολυ πιο οικονομικα διαμερισατα και 10% εκπτωση λογω 7 ημερων, αλλα απο την αλλη με μονοημερες οντως κανεις πασαλειματα. (Οφου, δε μας χεζεις βρε κοπελια! Αποφασισε επιτελους! Χαχαχααχ) Υποσχομαι οτι μεχρι αυριο θα εχω αποφασισει γιατι στο τελος θα βρουμε να μεινουμε σε κανα παγκακι μονο! :lol::lol::lol:

Το αλλο που μου εχει κανει εντυπωση ομως ειναι οτι ψαχνοντας σπιτια στο airbnb για Μπρυζ και Γανδη, δεν εχει ουτε για δειγμα! Βαζω Μπρυζ και μου βγαζει μονο στο Oστεντ και στη Γανδη, περα απο ενα, ολα τα υπολοιπα ειναι σε αποστασεις 20χλμ+++ Πως ειναι δηλαδη εδω στα Χανια που ειναι πιο ευκολο να πιασεις το τζοκερ παρα να βρεις σπιτι... ε, ακριβως το αντιθετο! :haha:
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.365
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Σκεφτομουν για 3 μερες Γανδη με ημερησια Μπρυζ, με τη λογικη οτι η Γανδη ειναι μεγαλυτερη και σκεφτομαι μηπως σκυλοβαρεθουμε στη Μπρυζ αν κλεινουν ολα στις 6 και ειναι νέκρα.
Μπορεί άνετα να γίνει και έτσι.
Εξάλλου η Γάνδη είναι πόλη που φιλοξενεί χιλιάδες φοιτητές, οι οποίοι κρατούν πολύ ζωντανή την πόλη.

7 μερες Βρυξελλες βγαινει πιο οικονομικο, γιατι παρολο που χρησιμοποιω booking συνηθως, ειδα οτι μεσω airbnb υπαρχουν πολυ πιο οικονομικα διαμερισατα και 10% εκπτωση λογω 7 ημερων,
Εσύ ξέρεις τα οικονομικά σου, πως να βοηθήσουμε εδώ?

απο την αλλη με μονοημερες οντως κανεις πασαλειματα
Αν δεν είστε του πολύ περπατήματος και θέλετε να δείτε και κανένα μουσείο ή κάστρο, κατά τη γνώμη μου στη Γάνδη και πολύ περισσότερο στην Αμβέρσα θα κάνετε πασαλείμματα. Επιπλέον θα χάνετε και κάποιο χρόνο στις μετακινήσεις με τις ημερήσιες. Μπορεί να είναι κοντινές οι αποστάσεις αλλά για μένα ο χρόνος είναι πολύτιμος στο ταξίδι για να καταναλώνεται με ευκολία σε άσκοπες μετακινήσεις.

ψαχνοντας σπιτια στο airbnb για Μπρυζ και Γανδη, δεν εχει ουτε για δειγμα!
Εγώ όταν έψαχνα για διαμέρισμα στη Γάνδη είχα βρει μέσω booking αλλά τελικά προτίμησα το ξενοδοχείο.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.773
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom