Βενεζουέλα Πληροφορίες για Βενεζουέλα

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Βρε καλώς τον!!!!!!!!! Λοιπον περιμενουμε με αγωνία τις λεπτομεριες του ταξιδιού σου!
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Περιμενουμε ιστορία!!!:clap::clap::clap:
 

newintown

Member
Μηνύματα
38
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Chile!!!
Ταξίδι-Όνειρο
απο που να αρχισω..
Και εγω περιμενω να μας πεις πως τα ειδες. Εχω την θεια και την ξαδελφη μου απο Βενεζουελα διακοπες εδω στην Ελλαδα και το τι εχω ακουσει δεν λεγετε. θα ηθελα να συγκρινω αποψεις.
 

cathy-κι

Member
Μηνύματα
156
Likes
163
Επόμενο Ταξίδι
Τανζανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ξέμεινα από όνειρο??
Καλησπέρα!!
Καινούργια επίσημα χρήστης του site παλία όσον αφορά διάβασμα!! Μέχρι τώρα ταξιδεύοντας σε Ευρώπη και επιπλέον Κίνα και ΗΠΑ έλυνα τις απορίες μου μέσα από τις ερωτήσεις και απαντήσεις των άλλων. Τώρα για τη Βενεζουέλα τα βρήκα σκούρα και τελικά έκανα το μεγάλο βήμα :pκαι γράφτηκα.
Το Φεβρουάριο έχω κλείσει με το φίλο μου να πάμε Βενεζουέλα. Έχω κατανοήσει όλα τα γενικά tips περί ισοτιμίας, εγκληματικότητας κλπ. καθώς και της ιδιαίτερης ομορφιάς της ζούγκλας και των Los Roques.
Οι ερωτήσεις μου λοιπόν είναι οι εξής:

  • Προσπάθησα να επικοινωνήσω με την "Ειρήνη", μισή ελληνίδα, με το τουριστικό γραφείο.. μου απάντησε αρχικά για καλωσόρισμα αλλά μετά με γείωσε αν και της έχω στείλει 3-4 e-mails. Άξιζει τον κόπο να προσπαθήσω κι άλλο? Ή να το αφήσω?
  • Φτάνουμε Παρασκευή απόγευμα και κάνοντας μια επικοινωνία με το τουριστικό Osprey που διάβασα εδώ.. μου πρότειναν ως φθηνότερη λύση νυχτερινό λεωφορείο προς Bolivar και στη συνέχεια Canaima-Angel Falls για 2 μέρες. Επιστροφή με τον ίδιο τρόπο. Κόστος: 380$ cash/ 430$ credit card. Αυτό σαν ιδέα πώς ακούγεται? Και από θέμα χρημάτων αλλά σε συνδυασμό και με ασφάλεια εκεί, αξιοπιστία ταξιδιωτικού κλπ.?
  • Η άλλη προσφορά που έχω πάρει για Los Roques είναι 150 euros Caracas-Los Roques-Caracas το άτομο και 100 ευρώ το δίκλινο με πρωινό στο Posada lagunita. Αυτό ακούγεται καλό? Υπάρχει καμιά άλλη πρόταση?
  • Τελευταία ερώτηση: Να αλλάξουμε κάτι από τα 2 παραπάνω με Ορινόκο? Αξίζει περισσότερο?
Ελπίζω να μη σας κούρασα πολύ!! Και φυσικά πέρα από τις ερωτήσεις-απαντήσεις, οποιουδήποτε είδους συμβουλή πρόταση welcome!!!:clap:
 

cathy-κι

Member
Μηνύματα
156
Likes
163
Επόμενο Ταξίδι
Τανζανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ξέμεινα από όνειρο??
Τι έγινε ρε παιδιά??:roll::roll::roll::roll: Κανείς??? δεν ασχολείται πια με τη Βενεζουέλα??:rolleyes::rolleyes::rolleyes:


Ή να το πάρω προσωπικά?:D:D
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Νομίζω πως τις πιο φρεσκες πληροφορίες θα τις εχει ο Γιώργος. Ελπιζω να το δει και να σου απαντησει σύντομα.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Κατι μου λεει οτι ειναι απασχαλημενος...:D
 

giwrgos

Member
Μηνύματα
270
Likes
508
Επόμενο Ταξίδι
Περου,Περου,Περου,Περου..
Τι έγινε ρε παιδιά??:roll::roll::roll::roll: Κανείς??? δεν ασχολείται πια με τη Βενεζουέλα??:rolleyes::rolleyes::rolleyes:


Ή να το πάρω προσωπικά?:D:D
cathyyyyy...:lol::lol:προς θεουυυ,ειναι δυνατον να σε αφησουμε ετσι με το παραπονο..!!!!:clap::clap:και με τη βενεζουελα (παρα)ασχολουμαστε και βεβαια,αν ειναι δυνατον,μην το παιρνεις προσωπικα που δε σε απαντησε ακομη κανεις..:D:Dοτι χρειαστεις και μπορω προσωπικα να σε βοηθησω,χαρα μου θα ειναι,αν θες στειλε με και πμ,αν και για τα μερη που ζητας ινφος δεν μπορω να σε βοηθησω παρα πολυ..:(
ενδεικτικα σου λεω να μην ανησυχεις για το βραδινο δρομολογιο(συνηθιζονται αλλωστε και για εξοικονομηση χρονου..:))αν και ισως η κουραση αν πατε καρφι μετα την αφιξη σας χτυπησει κοκκινο..:roll:
παντως,αν δεν πατε με το γραφειο ως τη μπολιβαρ,τσεκαρε καποιες ιδιωτικες εταιριες(μην πας στο κεντρικο terminal de pasajeros,ειναι χαος..:roll:)εχει πολυ καλες ιδιωτικες εταιριες(νομιζω για ανατολικα ειναι η aeroexpressos ejecutivos,σιγουρα η καλυτερη..:D)!εγω δεν μπλεχτηκα καθολου με ντοπια γραφεια για μικρες εξορμησεις και ετσι δεν μπορω να σε βοηθησω για τιμες και καταστασεις..:(
αυτο που μπορω να σου πω με σιγουρια,σαν μια αλλη προταση ειναι αυτο που σου εγραψα(νομιζω εσυ ειχες ποσταρει για λος ροκες,οχι??:p)για το τσιτσιριβιτσε η το τσορονι..:Dαν θες τσεκαρε τα μερη αυτα,σου λεω χωρις ιχνος υπερβολης οτι ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ οι ντοπιοι που ρωτησαμε για το τσιτσιριβιτσε μας ειπαν οτι ανετα το συγκριναν με λος ροκες,βγαζαν ολοι ενα επιφωνημα θαυμασμου για αυτο το μερος,και ειναι πολυ πιο φθηνο απο ροκες..!!ακομα πιο απλη,φθηνη,μα συναμα ομορφη λυση ειναι και το πουερτο κολομβια πολυ κοντα στο καρακας..:clap::clap:αυτο που θελω να σου πω δηλαδη ειναι οτι π.χ.μερος σαν τον καταρρακτη δεν εχει,μερος σαν(η και λιγο παρομοιο..)με λος λιανος δεν εχει,αλλα μερος σαν λος ροκες εχει,και ετσι (και βεβαια αν και εφοσον σωνει και καλα πρεπει να κοψεις απο τον προυπολογισμο σου κατι..)σου αντιπροτεινω αυτα τα μερη σαν εναλλακτικες..:D
επισης ειναι πολυ ωραια εμπειρια να επισκεφτειτε τη μεριδα,το χωριο λος νεβαδος,(το τελεφερικ,που ειναι και το ψηλοτερο του κοσμου ειναι κλειστο..:(),αλλα εχει πολυ ωραιες και φθηνες (50-60$)ημερησιες και διημερες εξορμησεις σε κοντινα παραδοσιακα χωριουδακια και πολλες ευκαιριες για τρεκινκ και δραστηριοτητες με αλογα..:p..αν δεν εχεις προηγουμενη εμπειρια απο ανδεις,αξιζει με τα χιλια η μεριδα..:clap::clap:
 

cathy-κι

Member
Μηνύματα
156
Likes
163
Επόμενο Ταξίδι
Τανζανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ξέμεινα από όνειρο??
Γιώργο ευχαριστώώώώώ!!:clap::clap::clap::clap: Προσπαθώ ήδη να μελετήσω τις προτάσεις σου αλλά έχω ένα πρόβλημα:D:D:D. Πώς γράφετε αυτό το τσιτσιριβιτσε και το τσορονι??? πού βρίσκονται στο χάρτη??:shock::shock::shock:
 

giwrgos

Member
Μηνύματα
270
Likes
508
Επόμενο Ταξίδι
Περου,Περου,Περου,Περου..
Γιώργο ευχαριστώώώώώ!!:clap::clap::clap::clap: Προσπαθώ ήδη να μελετήσω τις προτάσεις σου αλλά έχω ένα πρόβλημα:D:D:D. Πώς γράφετε αυτό το τσιτσιριβιτσε και το τσορονι??? πού βρίσκονται στο χάρτη??:shock::shock::shock:
αυτο θα πει συνεργασια και ετοιμοτητα..:D:D:D..γιωργος πασαρει,γιωργος σκοραρει,οπως βλεπεις cathy,ας ειναι καλα ο συνονοματος μου και τον ευχαριστω,γιατι ειλικρινα δεν υπηρχε περιπτωση να εβρισκα πως μπορουσα να σε παραπεμψω απ'ευθειας σε αλλα link..:D:D..οκ,ειμαι ακομα ψιλοταγαρακος,αλλα κανουμε αμοιβαιες προσπαθειες με τη τεχνολογια,να ερθουμε πιο κοντα σιγα σιγα..:haha::haha::haha::bleh::bleh::bleh:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.589
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δυο λογάκια για τις δυο παραλιες:
το Choroni είναι η πιο γνωστη παραλια στη χωρα, είναι πήχτρα και πάνε όλοι, από τους πλουσιους μέχρι τους αστεγους, κοινωνιολογικά έχει πολύ ενδιαφέρον, αλλα θέλει και πολλή προσοχή. Εκπληκτικό τοπίο, μην το χάσεις.

Το chichiviriche ως νερά μπορεί να είναι και καλύτερο, ως παραλια ολίγον χειρότερο, αλλα πάλι πραγματικά αξιόλογο και λίγο πιο pera έχει νησάκια όπου νοικιάζεις όχι φτηνά, αλλα πάντως polzy φτηνότερα από τα los roques.

Κάτι που ειπώθηκε για camping στο Kόρο, μην το επιχειρήσεις καν, η περιοχή είναι παρα πολύ επικίνδυνη δυστυχώς.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.205
Μέλη
38.914
Νεότερο μέλος
daglas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom