Βενεζουέλα Πληροφορίες για Βενεζουέλα

cathy-κι

Member
Μηνύματα
156
Likes
163
Επόμενο Ταξίδι
Τανζανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ξέμεινα από όνειρο??
Δυο λογάκια για τις δυο παραλιες:
το Choroni είναι η πιο γνωστη παραλια στη χωρα, είναι πήχτρα και πάνε όλοι, από τους πλουσιους μέχρι τους αστεγους, κοινωνιολογικά έχει πολύ ενδιαφέρον, αλλα θέλει και πολλή προσοχή. Εκπληκτικό τοπίο, μην το χάσεις.

Το chichiviriche ως νερά μπορεί να είναι και καλύτερο, ως παραλια ολίγον χειρότερο, αλλα πάλι πραγματικά αξιόλογο και λίγο πιο pera έχει νησάκια όπου νοικιάζεις όχι φτηνά, αλλα πάντως polzy φτηνότερα από τα los roques.

Κάτι που ειπώθηκε για camping στο Kόρο, μην το επιχειρήσεις καν, η περιοχή είναι παρα πολύ επικίνδυνη δυστυχώς.
Το θέμα είναι πως τελικά μπερδεύτηκα περισσότερο...:rolleyes::rolleyes::rolleyes: Τι να κάνω?? Που να πάω??:cool::cool::cool: Έχω και μόνο 3 νύχτες...
Όπως μου το περιγράφεις το Chichiriviche φαίνεται πιο ωραίο.. (στο οποίο 2 posadas έχω βρει.. το ένα είναι πάμφθηνο περί των 90 ευρώ/άτομο με πρωινό συν έξτρα η μεταφορά Posada Alemania Aλλά και ένα καλύτερο Posada Kanosta με σύνολο full board 220/άτομο) αλλά μου γράφεις μη χάσω το τοπίο στο Choroni... (που μόλις άρχισα να στέλνω mails και σε εκεί ξενοδοχεία...)
Και το Los Roques είναι ακριβό... οκ!! Αλλά μήπως αξίζει να δώσω κάτι παραπάνω και να πάω?? Βρήκα ένα τύπο.. Posada Acquamarina.. που μου δίνει half-board..και εισιτήριο πήγαινε-έλα 265/άτομο!!

Τι να κάνω?? ΟΕΟΕΟΕΟ?? :clap::clap::clap::clap:
 

giwrgos

Member
Μηνύματα
270
Likes
508
Επόμενο Ταξίδι
Περου,Περου,Περου,Περου..
αν μπορω,λιγο ακομα να σε βοηθησω,χωρις να θελω να σε βαλω σε..εξτρα ψαξιμο και πειρασμους:D:D,σου λεω οτι στο τσορονι(πουερτο κολομβια)μειναμε στη ποσαδα ''montanita'',η οποια κοστιζε με πρωινο 13 ευρω το ατομο(130 bolivares)η οποια ηταν κατι απλο μεν,αξιολογο δε,με κυριο χαρακτηριστικο το οτι ηταν παρα πολυ κοντα στο ορμητηριο για τις παραλιες τις γειτονικες,δηλαδη στο μικρο λιμανακι του χωριου..:D:Dεπισης για μια παν'ελα διαδρομη(αναλογα με τη παραλια που θες να πας ειναι και η τιμη,συζητησιμη βεβαιως)το κοστος ειναι γυρω στα 10 ευρω το ατομο περιπου..:)οτι και να επιλεξεις σε ευχομαι να περασεις παντως πολυ καλα..:clap::clap::clap:
μεταξυ σοβαρου και αστειου,εχω δυο δελτια,κατι σαν κινο,που τα ειχα αγορασει απο το καρακας σαν απελπιδα,τυχοδιοκτικη προσπαθεια να μεινω εκει λιιιιιιιγο παραπανω,:D:Dπου δεν τα τσεκαρα(η κληρωση ηταν κυριακη και φευγαμε πεμπτη(!!)και αν θες μπορω να στα δωσω,με την ευχη βεβαια να εχουν κερδισει κατι..(αν εχει γινει κανα θαυμα,χαλαλι σου,το πολυ πολυ να ανοιξουμε καμια ελληνικη καντινα στις παραλιες του τσορονι και του τσιτσιριβιτσε(ετσι ωστε να μην εχεις και διλημα για το που θα πας..:bleh::bleh:)
 

cathy-κι

Member
Μηνύματα
156
Likes
163
Επόμενο Ταξίδι
Τανζανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ξέμεινα από όνειρο??
Εσύ δηλαδή έχεις πάει και Choroni και Chichiriviche? Και πώς ήτανε? Και αν έπρεπε να επιλέξεις? Σχετικά με το δωμάτιο.. το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να είναι καθαρό (όσο γίνεται δηλ.) όλα τα άλλα μπορώ να τα προσπεράσω.. άλλωστε στη Βενεζουέλα πάω όχι στις Μαλδίβες:haha::haha:
Όσο για τα λαχεία.. καλή ιδέα.. με τέτοια κρίση μέχρι και η Βενεζουέλα μπορεί να φαντάζει καλύτερη...χαχαχα!!:clap::clap:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ανάμεσα στα δύο θα πήγαινα στο Τσορονί. αλλά είμαι και λαϊκός τύπος εγώ, τσαβίστα...
 

giwrgos

Member
Μηνύματα
270
Likes
508
Επόμενο Ταξίδι
Περου,Περου,Περου,Περου..
Εσύ δηλαδή έχεις πάει και Choroni και Chichiriviche? Και πώς ήτανε? Και αν έπρεπε να επιλέξεις? Σχετικά με το δωμάτιο.. το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να είναι καθαρό (όσο γίνεται δηλ.) όλα τα άλλα μπορώ να τα προσπεράσω.. άλλωστε στη Βενεζουέλα πάω όχι στις Μαλδίβες:haha::haha:
Όσο για τα λαχεία.. καλή ιδέα.. με τέτοια κρίση μέχρι και η Βενεζουέλα μπορεί να φαντάζει καλύτερη...χαχαχα!!:clap::clap:
οχι,δεν πηγα και στα δυο,πηγα μονο στο τσορονι και το γουσταρα με τα χιλια..:clap::clap::clap:..ηθελα να παω και στο τσιτσιριβιτσε,και ο κυριος λογος για να εχω αυτη την επιθυμια ηταν οτι ΠΑΡΑ πολυς κοσμος μας λεγανε τα καλυτερα,σε σημειο υπερβολης,δηλαδη σαν κατι που δεν επρεπε να το χασουμε με τιπιτα..:):)..ο μοναδικος λογος που δεν πηγαμε ηταν μοναχα οτι δεν ειχαμε κι αλλο χρονο..:(
 

cathy-κι

Member
Μηνύματα
156
Likes
163
Επόμενο Ταξίδι
Τανζανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ξέμεινα από όνειρο??
Έφτασε ο καιρός!!!

Παιδιά έφτασε ο καιρός!! Την άλλη Παρασκευή φεύγουμε για Βενεζουέλα!!!!:clap::clap: Τελικά έκλεισα την εκδρομή για Canaima-Angel Falls 3 μέρες και 3 στο Chichiriviche (www.kanosta.com ). Θα πάρουμε και νυχτερινό λεωφορείο για τις διαδρομές (Caracas-C.Bolivar, C.Bolivar-Valencia, www.rodovias.com.ve), βέβαια!!
Any tips για την τελευταία στιγμή?? Τπτ που δεν πρέπει με τπτ να ξεχάσουμε??:clap::clap:

Ευχαριστώ!!
 
Last edited by a moderator:

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Παιδιά έφτασε ο καιρός!! Την άλλη Παρασκευή φεύγουμε για Βενεζουέλα!!!!:clap::clap: Τελικά έκλεισα την εκδρομή για Canaima-Angel Falls 3 μέρες και 3 στο Chichiriviche (www.kanosta.com ). Θα πάρουμε και νυχτερινό λεωφορείο για τις διαδρομές (Caracas-C.Bolivar, C.Bolivar-Valencia, www.rodovias.com.ve), βέβαια!!
Any tips για την τελευταία στιγμή?? Τπτ που δεν πρέπει με τπτ να ξεχάσουμε??:clap::clap:

Ευχαριστώ!!
Ναι! Να κρατάς στυλό και χαρτί να γράφεις τα πάντα για να μας τα γράψεις όταν έρθεις!!
Καλά να περάσεις, ζηλεύω!!!!!!!!!!!! :roll:
 
Last edited by a moderator:

giwrgos

Member
Μηνύματα
270
Likes
508
Επόμενο Ταξίδι
Περου,Περου,Περου,Περου..
γεια σου καθυ..:Dεχε στο νου σου οτι θα ηταν χρησιμο να εχετε μαζι σας καθ'ολες τις διαδρομες με τα λεοφωρεια,χοντρα ρουχα(π.χ. φουτερ,φορμες)γιατι εχουν συνεχεια το αιρκοντισιον στο φουλ και υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να ψιλοκρυωσετε..:roll:μη σε παραξενεψει αν δεις κατα την εισοδο στο λεοφωρειο ντοπιους με κουβερτες(!!!)και σκουφογαντια ανα χειρας..:shock::shock:αχρειαστα να ειναι,στη τελικη τα βαζεις για μαξιλαρι,αν ομως δεν εχεις και παγωνεις τι κανεις??.:haha::haha:διαλεξτε θεση bus-cama,θεση δηλαδη που γινεται κρεββατι,αν δεν το εχετε κανει ηδη..:)δεν εχεις να φοβασαι κατι με τις νυχτερινες διαδρομες,οσες ταξιδεψα δεν ειχα απολυτως κανενα προβλημα,ισχυουν βεβαια τα βασικα περι ενδυσης και συνολικης προσοχης..ισα ισα που γλυτωνεις και χρονο ετσι..:)οτι βεβαια χρειαστεις,απορια της τελευταιας στιγμης,ρωτα με αν θες και με πμ..ευχομαι καλα να περασετε στην-αν και μας πληγωνει τελευταια..:cry: -μαγικη βενεζουελα..:clap::clap::clap:
 

cathy-κι

Member
Μηνύματα
156
Likes
163
Επόμενο Ταξίδι
Τανζανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ξέμεινα από όνειρο??
Το καλύτερο ταξίδι της ζωής μου (έως τώρα τουλάχιστον)!!

Με 2 λέξεις τέλεια, απίστευτα!!:clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap: Με πολλές λέξεις από που να αρχίσω και που να τελειώσω??!!!:rolleyes::rolleyes: Μάλλον πρέπει να τα γράψω αναλυτικά σε μια ιστορία!! Πάντως ένα θέλω να πω και να επισημάνω... Στο ταξίδι μας.. εγκληματικότητα μηδέν και αίσθημα φόβου κανένα.. Αν δεν πας στο Καράκας (ίσως και στη Μαργαρίτα..) δεν έχεις να φοβάσαι τπτ, οι άνθρωποι στην εξοχή είναι φιλόξενοι και ήρεμοι.. Άσε που δεν υπάρχει λόγος να πας σε κάποιο από αυτά τα 2 μέρη.. είναι τόσα τα μέρη που έχει η Βενεζούελα μακράν καλύτερα και μαγευτικά..

Υ.Γ. Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές περί κρύου στα λεωφορεία.. Ευτυχώς πήραμε μαζί μας sleeping bags τα οποία μας έσωσαν και στο λεωφορείο και στις αιώρες στα Angel Falls!!!:D
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.374
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μάλλον πρέπει να τα γράψω αναλυτικά σε μια ιστορία!!
Καλως μας ηρθες :).Οι λατρεις της περιοχης παιρνουμε σαν υποσχεση οτι θα μας γραψεις αναλυτικοτατη ιστορια απο το ταξιδι!!!:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom