Αυστρία Ουγγαρία Τσεχική Δημοκρατία Πληροφορίες για Βουδαπέστη, Πράγα, Βιέννη

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Αν θέλεις την άποψη μου συμφωνώ με τον @escursione.Με το να πας σε 3 πόλεις θα καταφέρεις το απίστευτο να μην δεις καμία από τις 3 και να τρέχεις σαν την παλαβή. Στη Βουδαπέστη ας πούμε που είχα πάει τώρα συναντήσαμε κάποια παιδιά που το τουριστικό γραφείο που έκλεισαν τους πήγε από Μπρατισλάβα που προσγειώθηκε το αεροπλάνο στην Βιέννη και εκεί τους άφησε μια ώρα..μετά τους πήγε Βουδαπέστη και εκεί ήταν η κύρια περιήγηση...Έβαλε το όνομα Βιέννη στο πακέτο αλλά δεν την είδαν, ούτε Μπρατισλάβα μπόρεσαν να δουν γιατί έφυγαν αμέσως και τους ταλαιπώρησε 3-4 ώρες με το λεωφορείο χωρίς λόγο..Σαν να λένε παίζει ο Τομ Χανκς στην ταινία και να πας να δεις και έχει κάνει γκεστ εμφάνιση σε μια σκηνή ένα πράγμα..Τα τουριστικά γραφεία προσπαθούν να πουλήσουν αλλά εσένα δεν σε ενδιαφέρει να πας σε ένα μέρος και να δεις 2 πράγματα και να φύγεις αλλά να μπορέσεις να δεις το μέρος και να χαλαρώσεις λίγο.Οι διακοπές δεν είναι αγώνας δρόμου πάω απέξω από μια εκκλησία να βγάλω μια φώτο και να σημειώσω στη λίστα μου με ένα ν ότι πήγα.. Αν τα χωρίσεις σε δύο ταξίδια π.χ. Βουδαπέστη-Μπρατισλάβα και Βιέννη-Πράγα μπορεί να σου φύγουν λίγο περισσότερα λεφτά αλλά θα δεις τις πόλεις και θα απολαύσεις το ταξίδι σου..Επίσης σαν συμβουλή συμφωνώ με τα παιδιά που λένε ότι καλύτερα αν πχ κλείσεις Μπρατισλάβα -Βουδαπέστη να πας πρώτα στην Σλοβακία που έχει πιο φτηνά εισιτήρια και μετά να επιστρέψεις από το αεροδρόμιο της Ουγγαρίας και να μην γυρίζεις πίσω και χάνεις άσκοπο χρόνο...Πως θα βγάλεις άκρη με Πράγα που έχει πολύ ακριβά αεροπορικά και Βιέννη που είναι στα κυβικά αυτά δεν ξέρω.Στις άλλες δύο βρίσκεις φτηνά εισιτήρια εύκολα...
 

spyros91

Member
Μηνύματα
878
Likes
799
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
καλησπέρα σε ολους!! θελω να κανω μια ερωτηση.. σχεδιαζω ενα ταξιδι αρχες Δεκεμβρη Πραγα-Βιεννη .. θα ειναι χριστουγεννιατικα στολισμενα?? επισης λεμε για 7 μερες πως να το χωρισω?? Θα αναχωρησω απο Αθηνα για Βιεννη γιατι εχει φθηνα εισιτηρια με ryanair..
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.100
καλησπέρα σε ολους!! θελω να κανω μια ερωτηση.. σχεδιαζω ενα ταξιδι αρχες Δεκεμβρη Πραγα-Βιεννη .. θα ειναι χριστουγεννιατικα στολισμενα?? επισης λεμε για 7 μερες πως να το χωρισω?? Θα αναχωρησω απο Αθηνα για Βιεννη γιατι εχει φθηνα εισιτηρια με ryanair..
Τρία βράδια- 4 μερες στην Βιέννη τα θέλεις σίγουρα. Ναι θα είναι στολισμένα. Έχει κ από Θεσσαλονίκη με wizz
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
καλησπέρα σε ολους!! θελω να κανω μια ερωτηση.. σχεδιαζω ενα ταξιδι αρχες Δεκεμβρη Πραγα-Βιεννη .. θα ειναι χριστουγεννιατικα στολισμενα?? επισης λεμε για 7 μερες πως να το χωρισω?? Θα αναχωρησω απο Αθηνα για Βιεννη γιατι εχει φθηνα εισιτηρια με ryanair..
Εάν έχεις 6 διανυκτερεύσεις στο ταξίδι σου να βάλεις 3 ή 4 διανυκτερεύσεις στη Βιέννη, ανάλογα με τις ώρες άφιξης και αναχώρησης από Βιέννη.
Η Βιέννη έχει τόσα ωραία μουσεία και παλάτια να δεις που θέλεις τουλάχιστον 4 γεμάτες μέρες. Σε αντίθεση, η Πράγα με 2 ολοκληρες μέρες την έχεις εξαντλήσει.
Εάν βέβαια δεν σε ενδιαφέρουν τα μουσεία, τότε μπορείς να βάλεις και μια ημερήσια εκδρομή στο Karlovy Vary από την Πράγα.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
878
Likes
799
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Εάν έχεις 6 διανυκτερεύσεις στο ταξίδι σου να βάλεις 3 ή 4 διανυκτερεύσεις στη Βιέννη, ανάλογα με τις ώρες άφιξης και αναχώρησης από Βιέννη.
Η Βιέννη έχει τόσα ωραία μουσεία και παλάτια να δεις που θέλεις τουλάχιστον 4 γεμάτες μέρες. Σε αντίθεση, η Πράγα με 2 ολοκληρες μέρες την έχεις εξαντλήσει.
Εάν βέβαια δεν σε ενδιαφέρουν τα μουσεία, τότε μπορείς να βάλεις και μια ημερήσια εκδρομή στο Karlovy Vary από την Πράγα.
με ενδιαφερουν τα μουσεία αλλά τα βασικά! το σκεφτομουν και για Καρλοβυ Βαρυ η για Τσεσκυ Κρουμλοβ.. απλα ισως με αυτην την λογικη, καλυτερα να παω 5 ημερη στη Βιέννη και του χρόνου να πάω ενα 5ημερο Τσεχία .. δεν περίμενα οτι η Βιεννη θελει 4 γεματες μερες...
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
με ενδιαφερουν τα μουσεία αλλά τα βασικά! το σκεφτομουν και για Καρλοβυ Βαρυ η για Τσεσκυ Κρουμλοβ.. απλα ισως με αυτην την λογικη, καλυτερα να παω 5 ημερη στη Βιέννη και του χρόνου να πάω ενα 5ημερο Τσεχία .. δεν περίμενα οτι η Βιεννη θελει 4 γεματες μερες...
Με άλλες συνθήκες βλέπεις μια πόλη τον Δεκέμβρη και με άλλες το καλοκαίρι.
Συνεπώς, με δεδομένο ότι θέλεις να πας Δεκέμβρη που η μέρα είναι μικρή και κάνει αρκετό κρύο που θα λειτουργήσει ανασταλτικά στις βόλτες σου, θα σου πρότεινα να βάλεις 4 μέρες στη Βιέννη και μία διανυκτέρευση στην Μπρατισλάβα που από ότι διάβασα εδώ μέσα αξίζει να την επισκεφτείς για μία μέρα.
Η Βιέννη τον Δεκέμβρη θα είναι πανέμορφα στολισμένη και καλό θα ήταν να της αφιερώσεις 3 με 4 μέρες εάν βέβαια σε ενδιαφέρουν τα μουσεία της.
Εγώ της αφιέρωσα 5 ολόκληρες μέρες (5 διανυκτερεύσεις) μέσα Ιουνίου και νομίζω ότι δεν την χόρτασα...
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
καλησπερα παιδια!! λεμε με την κοπελα μου να παμε αρχες Δεκεμβρη μια εβδομαδα Πραγα-Βιεννη.. βγαινουν οι μερες η ειναι λιγες?
Μια χαρά βγαίνουν. Μη σου πω σας παίρνει να βάλετε κι άλλη μία μικρή πόλη για μονοήμερη, τύπου Μπρατισλάβα ή κανένα Karlovy Vary, Cecky Krumlov κλπ.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
878
Likes
799
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Μια χαρά βγαίνουν. Μη σου πω σας παίρνει να βάλετε κι άλλη μία μικρή πόλη για μονοήμερη, τύπου Μπρατισλάβα ή κανένα Karlovy Vary, Cecky Krumlov κλπ.
Ιδιες μερες σε καθε χωρα να κατσω προτεινεις?? Θα παω 4 δεκεμβρη περιπου , θα ναι στολισμενα χριστουγεννιατικα γνωριζεις??
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Ιδιες μερες σε καθε χωρα να κατσω προτεινεις?? Θα παω 4 δεκεμβρη περιπου , θα ναι στολισμενα χριστουγεννιατικα γνωριζεις??
Θα έλεγα 3 Πράγα 3 Βιέννη και 1 κάπου εκτός. Διαφορετικά 4 Πράγα, 2 Βιέννη και 1 σε κάποια άλλη πόλη. Γενικά αν θες να δώσεις περισσότερες μέρες σε κάποια δώσε στην Πράγα.
Νομίζω ξεκινάνε να στολίζουν από τέλος Νοέμβρη οπότε λογικά θα τα βρείτε στολισμένα.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
878
Likes
799
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Θα έλεγα 3 Πράγα 3 Βιέννη και 1 κάπου εκτός. Διαφορετικά 4 Πράγα, 2 Βιέννη και 1 σε κάποια άλλη πόλη. Γενικά αν θες να δώσεις περισσότερες μέρες σε κάποια δώσε στην Πράγα.
Νομίζω ξεκινάνε να στολίζουν από τέλος Νοέμβρη οπότε λογικά θα τα βρείτε στολισμένα.
ωραια σε ευχαριστω πολυ!! οταν πλησιασει η ωρα που θα κλεισω και εισιτηρια ,θα επανελθω με αλλες ρωτησεις!! :)
 

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
καλησπερα παιδια!! λεμε με την κοπελα μου να παμε αρχες Δεκεμβρη μια εβδομαδα Πραγα-Βιεννη.. βγαινουν οι μερες η ειναι λιγες?
Υπέροχο ταξίδι αυτό!!εγώ το είχα κάνει 9 ημέρες μαζί με Βουδαπέστη.Θα σου πρότεινα 4 μέρες στην Πράγα και 2 στη Βιέννη.Αλλιώς 3 και 3.Οπωσδήποτε να βάλεις στο πρόγραμμα Κάρλοβυ Βάρυ και πηγαίνοντας στη Βιέννη κάνε μια στάση στο Τσέσκυ Κρούμλοβ.Πηγαίνεις στην καλύτερη περίοδο που πρέπει να τα δεις όλα αυτά,θα είναι όλα στολισμένα και πανέμορφα!!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom