Αυστρία Ουγγαρία Τσεχική Δημοκρατία Πληροφορίες για Βουδαπέστη, Πράγα, Βιέννη

spyros91

Member
Μηνύματα
878
Likes
799
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Υπέροχο ταξίδι αυτό!!εγώ το είχα κάνει 9 ημέρες μαζί με Βουδαπέστη.Θα σου πρότεινα 4 μέρες στην Πράγα και 2 στη Βιέννη.Αλλιώς 3 και 3.Οπωσδήποτε να βάλεις στο πρόγραμμα Κάρλοβυ Βάρυ και πηγαίνοντας στη Βιέννη κάνε μια στάση στο Τσέσκυ Κρούμλοβ.Πηγαίνεις στην καλύτερη περίοδο που πρέπει να τα δεις όλα αυτά,θα είναι όλα στολισμένα και πανέμορφα!!!!!
υπεροχααα , ανυπομονω να ερθει ο Δεκέμβρης!! @MarSim , @georgeant τι προτεινετε για μονοήμερη ? Καρλοβυ Βαρυ, Δρέσδη ή Τσεσκυ Κρουμλοβ? απο φωτο που εχω δει τα δυο πρωτα προτιμαω εγω...
 

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
υπεροχααα , ανυπομονω να ερθει ο Δεκέμβρης!! @MarSim , @georgeant τι προτεινετε για μονοήμερη ? Καρλοβυ Βαρυ, Δρέσδη ή Τσεσκυ Κρουμλοβ? απο φωτο που εχω δει τα δυο πρωτα προτιμαω εγω...
Δρέσδη δεν έχω πάει.Κάρλοβυ Βάρυ προτείνω με τα 1000!!!!Τσέσκυ Κρούμβοβ αξίζει να κάνεις μια στάση πηγαίνοντας Βιέννη.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
878
Likes
799
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Πηγαίνεις στην καλύτερη περίοδο που πρέπει να τα δεις όλα αυτά,θα είναι όλα στολισμένα και πανέμορφα!!!!!
Ο χιονισμένος, κρύος και υγρός Δεκέμβρης δεν είναι η καλύτερη περίοδος για να γυρνάς την εξοχή αυτών των χωρών.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
878
Likes
799
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Ο χιονισμένος, κρύος και υγρός Δεκέμβρης δεν είναι η καλύτερη περίοδος για να γυρνάς την εξοχή αυτών των χωρών.
Για σενα μπορει να μην ειναι.. για καποιον που του αρεσει ο χειμωνας , τα χιονια καιντα Χριστουγεννα , πιστεψε με ειναι οτι καλυτερο!!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αρχές Δεκέμβρη είναι low-season για αυτά τα μέρη και όχι άδικα.
 

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Ο χιονισμένος, κρύος και υγρός Δεκέμβρης δεν είναι η καλύτερη περίοδος για να γυρνάς την εξοχή αυτών των χωρών.
Έκανε πάρα πολύ κρύο.Απο 0 βαθμούς και κάτω.Όμως η ατμόσφαιρα των γιορτών δεν συγκρίνεται με άλλες εποχές

Απο Πραγα Βιεννη πας και με λεωφορειο και με τρενο?? Ποσες ωρες ειναι ?
Σίγουρα πάει και τρένο.Εμείς είχαμε πάει με λεωφορείο.Φύγαμε κατα τις 9 το πρωί απο Πράγα και φτάσαμε 5-6 το απόγευμα γιατί κάναμε και στάση στο Τσέσκυ Κρούμλοβ 4 ώρες,φάγαμε και σε ένα υπέροχο υπόγειο μέρος (εκεί ήπιαμε και την πιο νόστιμη κρεμυδόσουπα μέσα σε καρβέλι ψωμί).Μετά κάναμε άλλη μια στάση πρίν τη Βιέννη 1 ώρα για καφέ.Βέβαια η διαδρομή μέσω Τσέσκυ Κρούμλοβ είναι πιο μακριά.Υπάρχει πιο σύντομος δρόμος.
 
Last edited by a moderator:

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
υπεροχααα , ανυπομονω να ερθει ο Δεκέμβρης!! @MarSim , @georgeant τι προτεινετε για μονοήμερη ? Καρλοβυ Βαρυ, Δρέσδη ή Τσεσκυ Κρουμλοβ? απο φωτο που εχω δει τα δυο πρωτα προτιμαω εγω...
Kutna Hora δαγκωτό.
Προς θεού μην κάψεις τη Δρέσδη σε μονοήμερη. Θέλει παραπάνω...
 

kostisgeor

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Σκέψεις για πρώτο ταξίδι σε Βιέννη και όχι μόνο..

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα σας,είμαι και εγώ καινούργιος στο φόρουμ και είναι η πρώτη φορά που σας γράφω!Μου αρέσουν και εμένα πολύ τα ταξίδια,παρόλο που δυστυχώς ακόμα δεν έχω καταφέρει να πραγματοποιήσω όσα θα ήθελα,παρόλα αυτά με τόσο διάβασμα στο φόρουμ,παίρνω τόσες καινούργιες ιδέες και νιώθω λες και ταξιδεύω και εγώ μαζί με τον εκάστοτε ταξιδιώτη!Στο κυρίως θέμα του μηνύματος όπως βλέπετε και από τον τίτλο τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι πολύ έντονα να πραγματοποιήσω ένα ταξίδι στην Βιέννη,διαβάζοντας πολλές από τις ιστορίες στο φόρουμ σκέφτηκα ότι είναι καλή ευκαιρία να συνδυάσω σε αυτό το ταξίδι και την Πράγα.Και βέβαια πολύ ωραία ακούγεται η ιδέα για τον συνδυασμό Βιέννη-Πράγα-Βουδαπέστη αλλά επειδή το budget θα είναι πολύ περιορισμένο για κάτι τέτοιο νομίζω πως απορρίπτεται.Οπότε θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με το τι προτείνετε με βάση την εμπειρία σας για μία πρώτη γεύση σε κάποια από αυτές τις πόλεις(πχ 4 ημέρες Βιέννη) ή και συνδυαστικά(πχ 5 ημέρες Βιέννη-Πράγα ή και Βουδαπέστη).Να σημειώσω ότι δεν έχω επισκεφθεί καμία από τις παραπάνω πρωτεύουσες και προσανατολίζομαι για μέσα Δεκέμβρη,με διάρκεια ταξιδιού 4-5 ημέρες!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!
 
Last edited by a moderator:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Το Δεκέμβρη βραδιάζει από τις 4 το μεσημέρι, οπότε καταλαβαίνεις πως αυτό δεν σου δίνει το χρόνο να δεις καλά τις πόλεις. Άποψη μου είναι να επιλέξεις μια από τις τρεις και να την απολαύσεις με την άνεση σου. Αν θες να δεις δυο, τότε πρόσθεσε 1-2 μέρες ακόμα και μοίρασε τες σε Βιέννη και Πράγα. Αν δεν μπορείς παραπάνω από 5 μέρες και σου έχει κολλήσει να επισκεφτείς δυο πόλεις, τότε βάλε 3 στη Βιέννη και 2 στην Πράγα. Ψάξε από τώρα μήπως βρεις καμιά καλή τιμή σε καταλύματα.
 

userM

Member
Μηνύματα
14
Likes
3
Καλησπέρα σε όλους

Είμαστε 3μελής οικογένεια (με έφηβη 14 ετών η οποία "βαριέται"΄εύκολα δυστηχώς..)
Απο ταξίδα στο εξωτερικό έχουμε κάνει ελάχιστα.
Γενικά ψάχνω να βρω πως θα περάσουμε 2 εβδομάδες max, όμορφα και οικονομικά.
Όπως είπα δεν γνωρίζω και πολλά αλλά είδα ότι μπορούμε να πάμε στην Πράγα (με Ryanair μάλλον) και μετά να πάρουμε τρένο για Βιέννη και από εκεί τρένο για Βουδαπέστη. (επιστροφή πάλι με αεροπλάνο)

Αρχικά για να ξεκινήσω να σχεδιάζω το ταξίδι θα ήθελα να ρωτήσω όποιον γνωρίζει εμπειρικά. Έχουμε μαξ 14 ημέρες (13 διανυκτερεύσεις).

1. Πόσες ημέρες θεωρείτε ότι θα χρειάζεται να μείνουμε στην κάθε πόλη ώστε να δούμε τα βασικά αξιοθέατα?
2. Συνήθως όσο η διαμονή στο κέντρο της κάθε πόλης θεωρείται το ιδανικό σημείο. Ισχύει και για αυτές?
3. Υπάρχει κάτι άλλο που θα αξίζει και θα μπορούσαμε να χωρέσουμε στην διαδρομή? πχ Ίσως αξίζει να πάμε μια ημέρα στην Δρέσδη?
4. Ειδικά από τρένα δεν έχω ιδέα. Προς το παρόν απλά googlaρα και είδα ότι υπάρχουν επιλογές. Αν έχετε κάτι πιο συγκεκριένο να προτείνεται ή να μου πείτε τι να αποφύγω καλοδεχούμενο.
 
Μηνύματα
171
Likes
805
Βιέννη δεν έχω πάει οπότε θα πω για Πράγα και Βουδαπέστη

Πράγα θεωρώ σε τρεις μέρες μπορείς να τη δεις όλη. Βέβαια είναι πανέμορφη και δεν χορταίνεις τις βότλες, αλλά αν μου λες ότι η κόρη σου βαριέται εύκολα, ίσως οι έξτρα βόλτες στα ίδια μέρη να μην είναι η ιδανική επιλογή. Αν έχετε χρόνο, μία εύκολη μονοήμερη είναι το Karlovy Vary, το οποίο είναι όμορφο. Το Karlovy Vary είναι επίσης άλλη επιλογή για μονοήμερη αλλά δεν έχω πάει προσωπικά. Βουδαπέστη νομίζω 4 - 5 μέρες είναι καλά. Μία πολύ φυσική προσθήκη στο ταξίδι θα ήταν η Μπρατισλάβα, που είναι ανάμεσα σε Βιέννη και Βουδαπέστη και είναι μικρή οπότε σε 2 μέρες μπορείς να τη δεις.

Η Δρέσδη είναι πολύ όμορφη, και πολύ όμορφο είναι και το Salzburg και το Haalstad, απλά σας βγάζουν λίγο εκτός δρόμου, οπότε δημιουργούν έξτρα πήγαινέλα (πχ, αν λες ότι θα πετάξετε Πράγα λόγω φτηνών πτήσεων και θα πάτε μετά Βιέννη, είναι λίγο ανάποδο να πάτε Δρέσδη).

Σχετικά με τις μετακινήσεις, τα τραίνα τους είναι καλά και μπορείς να κλείσεις εισιτήρια onilne. Συνήθως υπάρχουν διαθέσιμα εισιτήρια ακόμη και μια μέρα πριν και είναι πολύ χαλαρά. Πηγαίνεις στο σταθμό μισή ώρα νωρίτερα και είσαι χαλαρά. Κοιτάξτε αν υπάρχουν νεανικές εκπτώσεις για την κόρη σας. Μία άλλη συνήθως πολύ οικονομική επιλογή είναι τα πούλμαν flixbus. Το τραίνο είναι λίγο πιο άνετο και ευχάριστο αλλά μιας και οι διαδρομές δεν είναι μεγάλες, θεωρώ ότι η flixbus είναι καλή επιλογή αν υπάρχει διαφορά στην τιμή.

Θα πρότεινα στην Πράγα 3 ή 4 διανυχτερεύσεις. (4 αν θέλετε να κάνετε και μια μονοήμερη ή αν η πτήση σας φτάνει αργά και μετά 4 ή 5 διανυχτερεύσεις στη Βουδαπέστη (5 αν η πτήση της επιστροφής είναι νωρίς). Για Βιέννη υποθέτω πάλι 4 διανυχτερεύσεις θα ήταν μια χαρά αλλά δεν ξέρω να σας πω γιατί δεν έχω πάει. Αν επιλέγατε τη Μπρατισλάβα νομίζω 1 διανυχτέρευση θα ήταν αρκετή
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom