Αυστρία Ουγγαρία Τσεχική Δημοκρατία Πληροφορίες για Βουδαπέστη, Πράγα, Βιέννη

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Πασαλείμματα θα κάνεις, αλλά αφού έτσι θες, εμάς δεν μας πέφτει λόγος.
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Πασαλείμματα θα κάνεις, αλλά αφού έτσι θες, εμάς δεν μας πέφτει λόγος.
Ακόμα δεν έχω βγάλει το πρόγραμμα. Αν δω ότι δε φτάνουν οι μέρες, δε θα πάμε καθόλου στη Βιέννη. Πασαλείμματα στα ταξίδια δεν κάνω ποτέ. Πριν 2 μήνες στη Γαλλία μέσα σε 8 μέρες γυρίσαμε όλο το Παρίσι, πήγαμε μονοήμερη στη Νορμανδία και 3 μέρες στη Disneyland. Είδαμε και επισκεφτήκαμε πράγματα που δεν κάνει ο μέσος τουρίστας. Αλλά τα ταξίδια που κάνω δεν ειναι ξεκούρασης, δεν καθόμαστε στιγμή και έτσι το απολαμβάνω. Εφόσον δεν ξέρεις λοιπόν πως λειτουργώ στα ταξίδια δεν μπορείς να λες οτι θα κάνω πασαλείμματα.
Φιλικά πάντα.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ακόμα δεν έχω βγάλει το πρόγραμμα. Αν δω ότι δε φτάνουν οι μέρες, δε θα πάμε καθόλου στη Βιέννη. Πασαλείμματα στα ταξίδια δεν κάνω ποτέ. Πριν 2 μήνες στη Γαλλία μέσα σε 8 μέρες γυρίσαμε όλο το Παρίσι, πήγαμε μονοήμερη στη Νορμανδία και 3 μέρες στη Disneyland. Είδαμε και επισκεφτήκαμε πράγματα που δεν κάνει ο μέσος τουρίστας. Αλλά τα ταξίδια που κάνω δεν ειναι ξεκούρασης, δεν καθόμαστε στιγμή και έτσι το απολαμβάνω. Εφόσον δεν ξέρεις λοιπόν πως λειτουργώ στα ταξίδια δεν μπορείς να λες οτι θα κάνω πασαλείμματα.
Φιλικά πάντα.
Ο καθένας μας οργανώνει και απολαμβάνει τα ταξίδια του με τον δικό του τρόπο. Και, φυσικά, κανείς μας δεν μπορεί να προβλέψει/προφητεύσει/προδικάσει το πως θα περάσει ο άλλος. Απλά, όταν ο "άλλος" ρωτάει τις γνώμες τρίτων πριν αποφασίσει, νομίζω ότι, γνωρίζει ότι αυτές - πιθανότατα - θα είναι διαφορετικές μεταξύ τους και - ενδεχομένως - από τη δική του. Ελπίζω ότι μου επιτρέπεις το δικαίωμα σ' αυτό. Και, να στο πω και διαφορετικά: Ακόμη κι αν δεν κοιμηθείς καθόλου όλες αυτές τις μέρες, (η γνώμη μου είναι ότι) πάλι πασαλείμματα θα κάνεις.
Φιλικά πάντα.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Πασαλείμματα στα ταξίδια δεν κάνω ποτέ. Πριν 2 μήνες στη Γαλλία μέσα σε 8 μέρες γυρίσαμε όλο το Παρίσι, πήγαμε μονοήμερη στη Νορμανδία και 3 μέρες στη Disneyland.
Φιλικά πάντα, αλλά νομίζεις ότι είδες ολόκληρο το Παρίσι σε 4 μέρες? Λυπάμαι αλλά αυτό που τόσο περήφανα μας περιγράφεις είναι ο ορισμός του ταξιδιού πασάλειμμα...
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Φιλικά πάντα, αλλά νομίζεις ότι είδες ολόκληρο το Παρίσι σε 4 μέρες? Λυπάμαι αλλά αυτό που τόσο περήφανα μας περιγράφεις είναι ο ορισμός του ταξιδιού πασάλειμμα...
5 μέρες και δεν το νομίζω, το ειδα, αλλά πραγματικά το τελευταίο πράγμα που με απασχολεί ειναι να πείσω εσένα ή οποιονδήποτε άλλο για αυτό. Αν εσύ απο τον υπολογιστή σου χωρίς να με ξέρεις και χωρίς να γνωρίζεις που και πως κινήθηκα στο ταξίδι μου θες να το βαφτίσεις πασάλειμμα, πίστεψέ με δε με απασχολεί και ιδιαίτερα.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Έχω πάει στο Παρίσι πάνω από δεκαπέντε φορές και ξέρω καλά αν μπορεί κάποιος να δει μια πόλη σαν το Παρίσι σε πέντε μέρες ή όχι... παρόλα αυτά δεν υπάρχει θέμα αγαπητέ, δεν χαλάω εγώ χατήρια... αν εσύ πιστεύεις ότι το είδες σε πέντε μέρες έτσι θα είναι... δεν έχει περαιτέρω νόημα η κουβέντα μας...
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Αν εσύ λέγοντας "όλο το Παρίσι" εννοείς να μπω σε κάθε εκκλησία, σε κάθε εστιατόριο και σε κάθε μουσείο, σαφέστατα και όχι. Αυτό ούτε στην Αθήνα δεν το έχω κάνει που ζω όλη μου τη ζωή. Αλλα στις 5 αυτές μέρες είδαμε πραγματα που άλλοι θα έβλεπαν σε 8 ή 10 και δεν το λέω ούτε "περήφανα" ουτε σα να έκανα κάποιο επίτευγμα. Μεγάλο θέμα το κάναμε.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
http://www.mav-start.hu/
http://studentagencybus.com/en/419_419/STUDENT AGENCY Prague - Austria
http://www.orangeways.com/en/timetable-busticket

Εισιτήριο από Βιέννη μέχρι Βουδαπέστη κλείσε μέσα από το πρώτο site, είναι ας πούμε ο οσε τους και έχει φθηνότερα εισιτήρια( 13 ευρω) από εκείνα που μπορείς να βρεις από εκείνον της αυστρίας http://www.oebb.at/en/Travelling_abroad/SparSchiene_Europa/Hungary/index.jsp
Αν δεν κάνω λάθος για να επωφεληθείς της φθηνής τιμής στο Βιέννη-Βουδαπέστη μέσω της MAV θα πρέπει να παραλάβεις τα εισιτήριά σου από κάποιο μηχάνημα σε ουγγρικό σταθμό γιατί δεν επιτρέπουν ακόμα την εκτύπωση των εισιτηρίων στο σπίτι. Άρα για κάποιον που ξεκινά από Βιέννη δεν είναι βολικό.
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Αν δεν κάνω λάθος για να επωφεληθείς της φθηνής τιμής στο Βιέννη-Βουδαπέστη μέσω της MAV θα πρέπει να παραλάβεις τα εισιτήριά σου από κάποιο μηχάνημα σε ουγγρικό σταθμό γιατί δεν επιτρέπουν ακόμα την εκτύπωση των εισιτηρίων στο σπίτι. Άρα για κάποιον που ξεκινά από Βιέννη δεν είναι βολικό.
Πρώτος σταθμός θα είναι σίγουρα η Βουδαπέστη οπότε θα το δω εκει... Σε ευχαριστώ πολύ!
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Έχω πάει στο Παρίσι πάνω από δεκαπέντε φορές και ξέρω καλά αν μπορεί κάποιος να δει μια πόλη σαν το Παρίσι σε πέντε μέρες ή όχι... παρόλα αυτά δεν υπάρχει θέμα αγαπητέ, δεν χαλάω εγώ χατήρια... αν εσύ πιστεύεις ότι το είδες σε πέντε μέρες έτσι θα είναι... δεν έχει περαιτέρω νόημα η κουβέντα μας...
Εσυ πας μονος σου και πελαγωνεις μεχρι να βρεις το gate και την πορτα της τουαλετας. Εγω που πηγα με γκρουπ τα ειδα ολα αμεσως.
Γιαυτο εκοψα τα μεμονωμενα και τωρα ψαχνω ομαδικο για Πράγα.
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Εσυ πας μονος σου και πελαγωνεις μεχρι να βρεις το gate και την πορτα της τουαλετας. Εγω που πηγα με γκρουπ τα ειδα ολα αμεσως.
Γιαυτο εκοψα τα μεμονωμενα και τωρα ψαχνω ομαδικο για Πράγα.
Ετσι ειναι φιλε. Κι εμείς στο Παρίσι με άτομο που ζούσε εκει είμασταν και πηγαίναμε σε ολα χωρίς καθυστερήσεις. Ούτε να ψάχνουμε στους χάρτες και τα μετρο ούτε τίποτα. ;-)
 

Lela

Member
Μηνύματα
17
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Χανιμουν....αλλα που;
Ταξίδι-Όνειρο
Ταιλανδη...
Σκεφτομαστε βουδαπεστη γΙα το πασχα...με wizz air...να την φοβαμαι σαν εταιρεια η ολα κομπλε;;λεμε να μεινουμε 5 βραδια κ αν προλαβουμε να παμε μια μπρατισλαβα...αξιζει ομως να κανεις αυτη τη διαδρομη η να κατσουμε στα αυγα μας κ να δουμε μονο την βουδαπεστη;;επισης μας ειπαν καλυτερα στην πεστη ξενοδοχειο παρα στη βουδα....τι λετε;;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.461
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom