Ινδία Νεπάλ Πληροφορίες για Ινδία,Νεπάλ,...

williamgr

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Οκ επειδή είμαι νέο μέλος μάλλον δεν μπορώ να ανοίξω καινούριο θέμα, οπότε θα παραθέσω τις ερωτήσεις μου εδώ.

Πριν αρχίσω, να ευχαριστήσω εκ των προτέρων όποιον/όποια μπει στην διαδικασία να διαθέσει λίγο χρόνο για να απαντήσει.

Λοιπόν, όπως είπα θα ταξιδέψω με τη μητέρα μου (η οποία είναι λάτρης του free camping) στην Ασία κατά το διάστημα 15 Ιούνη - 18 Ιούλη. Το ταξίδι μας θα είναι αποκλειστικά οργανωμένο από εμάς και περιλαμβάνει Ινδία, Νεπάλ, επιστροφή στην Ινδία, Ταϊλάνδη, Καμπότζη, Βιετνάμ, και Κίνα. Έχοντας ήδη πάει Ινδοκίνα, είμαι ενήμερος για κάποια βασικά σε Ταυλάνδη, Καμπότζη και Βιετνάμ αλλά δεν έχω ιδέα κυρίως για Ινδία, γιατί Κίνα με βοήθησε πολύ μία Κινέζα φίλη.

Λοιπόν, το δρομολόγιο μας στην Ινδία, όπως το έχω οργανώσει ως τότε είναι το εξής:

15 Ιούνη - άφιξη Νέο Δελχί - διανυκτέρευση Νέο Δελχί
16 Ιούνη - Δελχί - διανυκτέρευση Νέο Δελχί
17 Ιούνη - πρωινή αναχώρηση με τραίνο ή λεωφορείο για Jaipur - διανυκτέρευση Jaipur
18 Ιούνη - Jaipur - διανυκτέρευση Jaipur
19 Iούνη - Jaipur και απογευματινή αναχώρηση με τρένο για Agra - άφιξη σε Agra - διανυκτέρευση Agra
20 Ιούνη - πρωινή περιήγηση σε Taj Mahal κλπ - Βραδινή αναχώρηση με overnight τρένο για Varanasi
21 Ιούνη - Άφιξη Varanasi - διανυκτέρευση Varanasi
22 Ιούνη - Μεσημεριανή Πτήση από Varanasi για Νέο δελχί με Kingfischer - διανυκτέρευση Νέο Δελχί
23 Ιούνη - Πτήση Νέο Δελχί για Κατμαντού με Spicejet - διανυκτέρευση Κατμαντού
24 Ιούνη - Κατμαντού - διανυκτέρευση Κατμαντού
25 Ιούνη - Κατμαντού - διανυκτέρευση Κατμαντού
26 Ιούνη - Επίστροφή Νέο Δελχί από Κατμαντού με Spicejet - διανυκτέρευση Νέο Δελχί
27 Ιούνη - Πτήση Νέο Δελχί για Μπανγκόκ και συνέχει του προγράμματος

Μέσες άκρες αυτό είναι το πρόγραμμα - τίποτα δεν έχει κλειστείε ακόμα ακτός από την πτήση προς Δελχί και από Δελχί για Μπανγκόκ

1.Θα ήθελα καταρχάς αν γίνεται να μου πει κάποιος που έχει γνώση των δρομολογίων, εάν αυτό το πρόγραμμα στέκει, δηλαδή αν βγαίνουν οι διαδρομές χωρίς τρομακτική κούραση και επίσης αν, βάσει της εμπειρίας σας, αξίζει να κάνω κάποιες μετατροπές ωστε να περάσω περισσότερο χρόνο εκεί που πραγματικά αξίζει

2. Πιο συγκεκριμένη απορία έχω για τα τραίνα. Πάνω κάτω έχω δει πως κινείται το σύστημα, ποια τραίαν πρέπει να πάρω, πόσες ώρες θα κάνουμε θεωρητικά κλπ, απλά δεν ξέρω πως μπορώ και αν αξίζει να κλείσω τα εισητήρια online απο πριν. Έχω κοιτάξει αντίστοιχα αγγλικά fora όπως το indiamike με πολλές κατατοπιστικές λεπτομέρειες για το πως κλείνει κανείς e-tickets από το επίσημο σιτε του ΟΣΕ ινδίας αλλά θα ήθελα και την δική σας γνώμη.

3. Επίσης στο θέμα των τραίνων, 1A, ή 2Α? Και επίσης, οποωσδήποτε κάτι από πάνω για το βράδυ ε?

4. Τώρα όσον αφορά τα δρομολόγιο Βαρανάσι - Δελχί - Κατμαντού, προσπάθησα να βρω κατευθείαν πτήση από Βαρανάσι για Κατμαντού και από εκεί επιστροφή Δελχι (δύο one way πτήσεις δλδ) αλλά βγαίνει σούπερ ακριβό και για αυτό προτίμησα τη λύση της επιστροφής και διανυκτέρευσης στο Δελχί και της πτήσης για Κατμαντού. However, με αυτόν τον τρόπο αναγκάζομαι να κάνω δύο πήγαινε-έλα προς το αεροδρόμιο και να περάσω έλεγχο δύο φορές το οποίο και σημαίνει πολύ χάσιμο χρόνου, χρόνου που θα μπορούσα να διαθέσω αλλού. Όποιος έχει οποιαδήποτε λύση/ιδέα πάνω στο θέμα, παρακαλώ διαφωτείστε με γιατί εδώ είναι ένα από τα προβληματικά σημεία του δρομολογίου. Επίσξς, Μέλι εσύ με τι πέταξες Βαρανάσι - Κατμαντού και πόσο κόστισε η πτήση?

5. επόμενη ερώτηση για το Βαρανάσι. Όπως φαίνεται και από τπ πρόγραμμα, οι ώρες που θα περάσουμε εκεί είναι πολύ λίγες. Κοινώς φτάνουμ μεσημέρι της 21ης και πετάμε γύρω στις 13.00 της επόμενης. Μέσα σε αυτό το χρονοδιάγραμμα, έχω βάλει την βραδινή επίσκεψη στο Γάγκη για το βρδινό τελετουργικό και την πρωινή βόλτα με βάρκα για την ανατολή και την κάυση των νεκρών. Μετά βούρ για το αεροδρόμιο για την αχρείαστη αλλά φθηνή πτήση προς Δελχί. Any suggestions on that? Επίσης, πάλι για το Βαρανάσι, μεταφορά από-προς αεροδρόμιο σε hostel και βάρκα πόσο τιμώνται?

6. Ερώτηση που έχει να κάνει με τις βίζες. Πως βγάλατε βίζα εσείς / χρειαζόμαστε ειδικού τύπου βίζα εφόσον μπαίνουμε και βγαίνουμε στη χώρα δύο φορές (λόγω της επίσκεψης στο Νεπάλ), και επίσης ποια η διαδικάσία για βίζα στο Νεπάλ?

7. Γενική ερώτηση για Ινδία: Σε όλα τα μέρη, δλδ Δελχί, Jaipur, Agra, Βαρανάσι ενδύκνειται η ναύλωση ricksaw για τις εσωτερικές μετακινήσεις από μνημείο σε μνημείο και, αν ναι πόσο να υπολόγίσω το κόστος για τη μέρα?

8. Τελευταία ερώτηση για τώρα (και φαρμακερή): η μητέρα μου δεν αντέχει καθόλου το κάρυ και γενικότερα είναι πολύ ιδιαίτερη στο θέμα του φαγητού. Θα βρίσκουμε continental γεύματα στα προαναφερθέντα μέρη. Ξέρω ότι έτσι χάνεται μέρος της γοητείας του ταξιδιού μα όσες φορές και να έχει προσπαθήσει να φάει κάρυ, σχεδόν υποφέρει και έχει τρομερές παρενέργειες στο στομαχι

Αυτά για τώρα.
Ευχαριστώ, ευχαριστώ, ευχαριστώ για όση βοήθεια προσφερθεί και γω με χαρά να βοηθήσω όποιον πάει Ινδοκίνα

Με φιλικούς χαιρετισμούς,
βασίλης
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Οκ επειδή είμαι νέο μέλος μάλλον δεν μπορώ να ανοίξω καινούριο θέμα, οπότε θα παραθέσω τις ερωτήσεις μου εδώ.

Πριν αρχίσω, να ευχαριστήσω εκ των προτέρων όποιον/όποια μπει στην διαδικασία να διαθέσει λίγο χρόνο για να απαντήσει.

Λοιπόν, όπως είπα θα ταξιδέψω με τη μητέρα μου (η οποία είναι λάτρης του free camping) στην Ασία κατά το διάστημα 15 Ιούνη - 18 Ιούλη. Το ταξίδι μας θα είναι αποκλειστικά οργανωμένο από εμάς και περιλαμβάνει Ινδία, Νεπάλ, επιστροφή στην Ινδία, Ταϊλάνδη, Καμπότζη, Βιετνάμ, και Κίνα. Έχοντας ήδη πάει Ινδοκίνα, είμαι ενήμερος για κάποια βασικά σε Ταυλάνδη, Καμπότζη και Βιετνάμ αλλά δεν έχω ιδέα κυρίως για Ινδία, γιατί Κίνα με βοήθησε πολύ μία Κινέζα φίλη.

Λοιπόν, το δρομολόγιο μας στην Ινδία, όπως το έχω οργανώσει ως τότε είναι το εξής:

15 Ιούνη - άφιξη Νέο Δελχί - διανυκτέρευση Νέο Δελχί
16 Ιούνη - Δελχί - διανυκτέρευση Νέο Δελχί
17 Ιούνη - πρωινή αναχώρηση με τραίνο ή λεωφορείο για Jaipur - διανυκτέρευση Jaipur
18 Ιούνη - Jaipur - διανυκτέρευση Jaipur
19 Iούνη - Jaipur και απογευματινή αναχώρηση με τρένο για Agra - άφιξη σε Agra - διανυκτέρευση Agra
20 Ιούνη - πρωινή περιήγηση σε Taj Mahal κλπ - Βραδινή αναχώρηση με overnight τρένο για Varanasi
21 Ιούνη - Άφιξη Varanasi - διανυκτέρευση Varanasi
22 Ιούνη - Μεσημεριανή Πτήση από Varanasi για Νέο δελχί με Kingfischer - διανυκτέρευση Νέο Δελχί
23 Ιούνη - Πτήση Νέο Δελχί για Κατμαντού με Spicejet - διανυκτέρευση Κατμαντού
24 Ιούνη - Κατμαντού - διανυκτέρευση Κατμαντού
25 Ιούνη - Κατμαντού - διανυκτέρευση Κατμαντού
26 Ιούνη - Επίστροφή Νέο Δελχί από Κατμαντού με Spicejet - διανυκτέρευση Νέο Δελχί
27 Ιούνη - Πτήση Νέο Δελχί για Μπανγκόκ και συνέχει του προγράμματος

Μέσες άκρες αυτό είναι το πρόγραμμα - τίποτα δεν έχει κλειστείε ακόμα ακτός από την πτήση προς Δελχί και από Δελχί για Μπανγκόκ
..................

Αυτά για τώρα.
Ευχαριστώ, ευχαριστώ, ευχαριστώ για όση βοήθεια προσφερθεί και γω με χαρά να βοηθήσω όποιον πάει Ινδοκίνα

Με φιλικούς χαιρετισμούς,
βασίλης
1. Νομιζω ειναι κουραστικο , ναι....σε τοσες μερες 8α περιοριζομουν σε Ινδια, και παλι λιγα βλεπεις...Το κατμαντου πραγματικα θα το αφηνα και θα πηγαινα σε αλλη μια πολη ρατζασταν....Ετσι και αλλιως σου ανεβαζει τα εξοδα και αυξανει αισθητα τη ταλαιπωρια....Στις ιδιες μερες, μαλλον περισσοτερες που υπολογιζεις για τοσες χωρες, εγω εκανα το Ινδια Νεπαλ και παλι τις βρηκα λιγες....Νομιζω οτι θα δειτε επιφανειακα πραγματα και θα ταλαιπωρηθειτε....Γενικα σε 30 μερες θα εβαζα το πολυ 3 χωρες..
2. μη περιμενεις να πας εεκει και να βρεις τρενα.....Μονο ορθιος στοιβαγμενος σε ανα βαγονι που ξεχυλιζουν ανθρωποι απο παντου....Και δε το θες πιστεψε με.....σιγουρα πρεπει να κλεισεις πριν, καιρο μαλιστα....Ακομα και για μικρες διαδρομες μπορει να ταλαιπωρηθεις ωρες στα ταμια, ιδιως σε μεγαλους σταθμους...
3. Και η ΑC 3 τρωγεταιι , η διαφορα της ειναι οτι ειναι απλα πιο πολλα τα καθισματα.... Αc2 κλειστε καλυτερα ομως....την AC1 δεν την ειδα παρα μονο σε ενα τρενο απο τα 12-13 που πηρα....Κανει ψοφοκρυο λογω κλιματισμου, σου δινουν κουβερτες, παρε κανα σεντονακι.
4. κοιταξες ολες τις εταιρειες? εχει μπολικες
5.κριμα να του δωσεις τοσο λιγο....(επισης τι εννοεις χοστελ? μη περιμενεις να δεις χοστελ φαση ευρωπης....:bleh:)
6. εχει συζητηθειι εδω
http://www.travelstories.gr/%E1%F3%...DF%E1-%EA%E1%EB%EF%EA%E1%DF%F1%E9-2011-a.html
7. ναι το ρικσο ειναι μια χαρα...για τους τουριστες υπολογιζε 50 ρουπιες(κατι λιγοτερο απο ευρω και ειναι ψιλοταριφα για ξενους) για μικρες πολεις οπως αγκρα και 150-200 αναλογα την αποσταση για μεγαλες π.χ δελχι......παντα παζαρια για μεγαλες διαδρομες
8. στα εστιατορια των ξενοδοχειων που μαλλον θα τρωτε εχει και noodles συνηθως....και τηγανητο ρυζι...συν οτι δελχι π.χ εχει και ευρωπαικα εστιατορια
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Μια γρηγορη απαντηση και θα επανελθω με λεπτομερειες το βραδυ...
Αν μπορεις να διαθεσεις κι αλλες μερες Ινδια-Νεπαλ?
Η Τζαισαλμερ αξιζει φοβερα!!!:clap:
Και για Βαρανασι ειναι λιγο...Δεν θα το ευχαριστηθεις...
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Πρακτικά,
αν βγεις απο Ινδία δεν μπορείς να ξαναμπείς αν δεν περάσουν 6 μήνες απο την έξοδό σου. Η βίζα είναι ούτως ή άλλως 6μηνη άρα καταλαβαίνεις ότι αυτό πρακτικά μεταφράζεται σε "ήρθα, είδα, έμεινα". Πάλεψε πάντως να σου δωθεί ειδική άδεια απο την Πρεσβεία για να μπορείς να ξαναμπεις ή οργάνωσε το έτσι ώστε να βάλεις το Νεπάλ 2ο και επιστροφή απο εκεί για να μην ξαναμπεις Ινδία. Ετσι θα σου έρθουν ακριβότερα τα αεροπορικά βέβαια. Η βίζα για Νεπαλ βγαίνει στο αεροδρόμιο, αν και κάπου διάβασα ότι είναι έτος τουρισμού για την χώρα και για το 2010 δεν είναι απαραίτητη (ψάξε το).
Ολα τα άλλα παλεύονται (πχ το κάρυ!!!!)...
Καλό ταξίδι
* Με το μπαρδόν, αλλά σε ένα μήνα θέλεις να πας Κινα, Ινδία, Ταυλάνδη, Νεπάλ Καμπότζη , Βιετναμ?(!!!!!) Δηλαδή 5 ημέρες σε κάθε χώρα? χα χα χα χα χα χα ..... Επαναπροσδιόρισε τους στόχους σου.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Eδώ φίλε θα βρείς οτι θέλεις για Ινδία..
India Travel Forum | IndiaMike.com
δρομολόγια τραίνων ξενοδοχεία,κλπ!
Ενα μήνας ειναι καλά για Ινδία μονη της..αντε να πας και μια βδομάδα στο νεπάλ..τα υπόλοιπα θέλουν και αυτα το χρόνο τους...
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
-Πολύ Δελχί έχεις βάλει βρε Βασίλη.
-Βαρανάσι ένα 24ωρο μόνο;;;;;;;;Καλύτερα μην πας καθόλου.Πρόσθεσε κάτι περισσότερο στο Ρατζαστάν και κόψε το Βαρανάσι,γιατί είναι και ανάποδα και οι πτήσεις δεν βολεύουν.Πχ Jodpur 1-2 μέρες είναι υπεραρκετές.
-Για τα τραίνα,τυφλά ακολούθα αυτά που γράφει ο indiamike.Την εποχή που θα ταξιδέψεις δεν είναι και τόσο τρομερό το κρύο το βράδυ στο τραίνο.Δες και το καταπληκτικό θέμα της dimkyr για τα ινδικά τραίνα.Τα γράφει ΟΛΑ
-Αεροδρόμιο-κέντρο στο Βαρανάσι,fix τιμή 400rps,με αυτοκίνητο.Η τιμή πάει με την ταρίφα και όχι με τα άτομα.Αν πχ συνεννοηθείς από πριν και με κανένα άλλο ζευγάρι,τα λεφτά που θα δώσεις μειώνονται στο μισό.
-Ricksaw στο Βαρανάσι,είναι εμπειρία από μόνο του.Για ποιά αξιοθέατα μιλάς,που θέλεις και μέσο για να πάς;Οι τιμές εξαρτώνται από το πόσο καλός είσαι στα παζάρια.Ο lp έχεις ενδεικτικές τιμές μέσα,αλλά τελικά θα τις καθορίσεις εσύ.
-Βάρκα στο Βαρανάσι,μην πάρεις από το κεντρικό ghat,γιατί εκεί "βαράνε".Κινήσου λίγο πιο περιφερειακά και θα βρεις τιμή για την βαρκάδα το ξημέρωμα και 100-150rps για 2 άτομα.Εκτός και καταφέρεις να "διεισδύσεις" στα κινεζογκρούπ,οπότε η τιμή πέφτει στις 20-25 rps το κεφάλι.
-Το κάρυ,μην σε ανησυχεί...είναι το πιο light!!!!!!Προκειμένου να χάσει την γαστριμαργική ηδονή ενός pao bhaji πες της να έχει μαζί της τόνους losec
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Στα πολύ γρήγορα:

Για Ινδία τα παρακάτω,
Κόψε το Κατμαντού,
2 δ/ν Δελχί,
βραδινό τρένο για Βαρανάσι και 4 δ/ν,
βραδινό τρένο για Άγκρα και 1 δ/ν,
βραδινό τρένο για Τζαιπούρ και 2/δν.
Επιστροφή στο Δελχί με αεροπλάνο σε βολικό connect για την πτήση για Μπανγκόκ.

Τρένα και αεροπλάνα
Flights, Air Tickets, Hotels and Indian Railways Booking - Best Online Travel Agency in India for Domestic & International Flight, Hotel Booking
άψογο στα τρένα,επιστρέφουν χρήματα.
Στ΄ αεροπλάνα άριστο να δεις τα δρομολόγια,λίγο πιο ακριβό από τα επίσημα site των αεροπορικών εταιρειών.

Flights, Cheap Hotels at MakeMyTrip - India's No 1 Travel Site | Guaranteed Low Cost Air Tickets, Bus, Book Holiday Packages & Rail Tours Online
πιο δύσκολο στην πλοήγηση και στην κράτηση αλά εξίσου καλό και πιο γρήγορο στην αναζήτηση δρομολογίων.

Train travel in India - a beginner's guide




Βίζα Ινδία

-:: Indian Embassy - Home Page
Quoprro Global Hellas - India Visa Application Services Centre



Φαγητό


Κάτι θα βρείτε.



Στα ricksaw νοικιάζετε για όλη τη μέρα ή για όσες ώρες θέλετε με συμφωνία το ricksaw να σταματάει μόνο όταν το θέλετε εσείς.


Ψάξε,έχει πολύ ακόμα.;)

ΠΑΝΤΟΥ ΧΟΝΤΡΟ ΠΑΖΑΡΙ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλώς ήρθες!

θα ταξιδέψω με τη μητέρα μου (η οποία είναι λάτρης του free camping)
Αυτά είναι... Μια τέτοια θέλω για πεθερά και μου τυχαίνουν όλο κάτι συντηρητικούρες...

1.Θα ήθελα καταρχάς αν γίνεται να μου πει κάποιος που έχει γνώση των δρομολογίων, εάν αυτό το πρόγραμμα στέκει, δηλαδή αν βγαίνουν οι διαδρομές χωρίς τρομακτική κούραση και επίσης αν, βάσει της εμπειρίας σας, αξίζει να κάνω κάποιες μετατροπές ωστε να περάσω περισσότερο χρόνο εκεί που πραγματικά αξίζει

Το βρίσκω κουραστικό. Από κει και πέρα, όλα τα μέρη που θες να πας είναι ωραία. Αποφάσισε εσύ τι σε ενδιαφέρει περισσότερο αν είναι να κόψεις κάτι. Το πρόγραμμά σου είναι κουραστικό, αλλά όχι αδύνατο.

2. Έχω κοιτάξει αντίστοιχα αγγλικά fora όπως το indiamike με πολλές κατατοπιστικές λεπτομέρειες για το πως κλείνει κανείς e-tickets από το επίσημο σιτε του ΟΣΕ ινδίας αλλά θα ήθελα και την δική σας γνώμη.

Έκλεισα πολλές φορές επιτόπου χωρίς πρόβλημα, αλλά έτυχε και να μοιραστώ πατώματα τραίνων με ντόπιους κλπ. Όπου μπορείς να κάνεις κράτηση, ειδικά για σένα που δεν έχεις και την πολυτέλεια να πεις "ασ' το δεν έχει σήμερα, ας πάρω για αύριο", καν' την. Το πιο βολικό για μένα ήταν το: IRCTC Indian Railways Train Reservation | IRCTC Train Tickets Online Booking at Cleartrip.com Απλό και κατανοητό και η προμήθειά του αστεία.

3. Επίσης στο θέμα των τραίνων, 1A, ή 2Α? Και επίσης, οποωσδήποτε κάτι από πάνω για το βράδυ ε?
Θέμα αντοχών και διαθεσιμότητας είναι. Καλό είναι να έχεις κι ένα ζακετάκι, ναι. Και οπωσδήποτε μια αλυσίδα με λουκέτο για να δένεις το σάκο σου και να κοιμάσαι ήσυχος.

4. Τώρα όσον αφορά τα δρομολόγιο Βαρανάσι - Δελχί - Κατμαντού, προσπάθησα να βρω κατευθείαν πτήση από Βαρανάσι για Κατμαντού και από εκεί επιστροφή Δελχι (δύο one way πτήσεις δλδ) αλλά βγαίνει σούπερ ακριβό
Για την ημερομηνία που λες, τουλάχιστον μπορείς να κάνεις Κατμαντού-BKK χωρίς να χρειαστεί να περάσεις πάλι από το Δελχί και κοστίζει μόλις 175?, το βρίσκω πολύ καλή τιμή και παρότι έχει ενδιάμεση στάση συνολικά είναι μόνο 7 ώρες, καλά είναι.

5. Επίσης, πάλι για το Βαρανάσι, μεταφορά από-προς αεροδρόμιο σε hostel και βάρκα πόσο τιμώνται?

Αστεία ποσά και τα δύο, ειδικά η βάρκα. Μιλάς επιτόπου με το βαρκάρη (αν πας με μεσάζοντες, το 80% το κρατούν αυτοί, ειδικά αν είναι ξενοδοχείο) κι ό,τι κι αν σου πει φτηνά είναι, δεν έχει νόημα να κάνεις παζάρι με φτωχό άνθρωπο για να γίνουν τα τρία ευρώ 2,15?.

6. Ερώτηση που έχει να κάνει με τις βίζες. Πως βγάλατε βίζα εσείς / χρειαζόμαστε ειδικού τύπου βίζα εφόσον μπαίνουμε και βγαίνουμε στη χώρα δύο φορές (λόγω της επίσκεψης στο Νεπάλ), και επίσης ποια η διαδικάσία για βίζα στο Νεπάλ?


Ρώτα τις πρεσβείες γιατί αυτά αλλάζουν. Όταν πήγα εγώ στο Νεπάλ, μόλις τα είχαν αλλάξει.

7. Γενική ερώτηση για Ινδία: Σε όλα τα μέρη, δλδ Δελχί, Jaipur, Agra, Βαρανάσι ενδύκνειται η ναύλωση ricksaw για τις εσωτερικές μετακινήσεις από μνημείο σε μνημείο και, αν ναι πόσο να υπολόγίσω το κόστος για τη μέρα?

Το βλέπεις επιτόπου, αλλά γενικώς για έναν Ευρωπαίο είναι αστείο το ποσό. Κάνε ένα διερευνητικό παζάρι με τον πρώτο και μετά θα έχεις ένα μπούσουλα, φαίνεται ποια τιμή είναι σωστή και ποια όχι, αλλά μιλάμε για ελάχιστα χρήματα.

8. Τελευταία ερώτηση για τώρα (και φαρμακερή): η μητέρα μου δεν αντέχει καθόλου το κάρυ και γενικότερα είναι πολύ ιδιαίτερη στο θέμα του φαγητού. Θα βρίσκουμε continental γεύματα στα προαναφερθέντα μέρη. Ξέρω ότι έτσι χάνεται μέρος της γοητείας του ταξιδιού μα όσες φορές και να έχει προσπαθήσει να φάει κάρυ, σχεδόν υποφέρει και έχει τρομερές παρενέργειες στο στομαχι
Ναι, έχει τουριστικά εστιατόρια και ξενοδοχεία παντού όπου πάτε.
 

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικος
Η βίζα για Νεπαλ βγαίνει στο αεροδρόμιο, αν και κάπου διάβασα ότι είναι έτος τουρισμού για την χώρα και για το 2010 δεν είναι απαραίτητη (ψάξε το).

εννοεις 2011 ή εγω μπερδευτικα σε κατι φιλε;:roll:
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Και οπωσδήποτε μια αλυσίδα με λουκέτο για να δένεις το σάκο σου και να κοιμάσαι ήσυχος.
Εγώ κοιμήθηκα ησυχότατος για 10+ ώρες και χωρίς λουκέτο.Όπως και την 2η φορά στο νυχτερινό τραίνο δεν μου χρειάστηκε.

κι ό,τι κι αν σου πει φτηνά είναι, δεν έχει νόημα να κάνεις παζάρι με φτωχό άνθρωπο για να γίνουν τα τρία ευρώ 2,15?.
Κάνεις λάθος.Θεωρείς οτι 580rps για ένα μαγνητάκι ψυγείου είναι φτηνό;Γιατί εμένα τόσα μου ζήτησε ένας εξυπνάκιας στην Jaipur.Έχει νόημα το παζάρι όταν το παίζουν εξυπνάκηδες και προσπαθούν να σε πιάσουν κορόιδο γιατί φοράς γυαλιά ηλίου.Και αξιώνουν διπλάσια τιμή από αυτή που δίνουν σε άλλους τουρίστες.Ο φτωχός,θα συμφωνήσει με οποιοδήποτε ποσό και να του προτείνεις.Από εσένα εξαρτάται αν τελικά θα του δώσεις περισσότερα και από αυτά που έχεις συμφωνήσει.
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Στα ricksaw νοικιάζετε για όλη τη μέρα ή για όσες ώρες θέλετε με συμφωνία το ricksaw να σταματάει μόνο όταν το θέλετε εσείς.
Αυτό προσεξέ το γιατί μπορεί να υποστείς πολλές παρακάμψεις προκειμένου να περάσεις από μαγαζιά με μεταξωτά,ασημικά κλπ κλπ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.430
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom