Ινδία Νεπάλ Πληροφορίες για Ινδία,Νεπάλ,...

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ο κανόνας για ξενοδοχεία στην Ινδία είναι απλός, ή τα "χώνεις" χοντρά και μένεις αξιοπρεπώς ή κάνεις τσιγγουνιές και μένεις σε πάτους. Μέσες λύσεις/κατηγορίες δεν υπάρχουν.
Ψάξε με γνώμονα την τιμή λοιπόν. Μην περιμένεις το κελεπούρι. Η Ινδία δεν διαθέτει. Οτι πληρώνεις παίρνεις.

*Απο Δελχί εκτελούνται ημερήσιες εκδρομες στο Taj. Η Αγκρα είναι χάλια. Πήγαινε Δελχί, κάνε μια ημερήσια απο εκεί στο Ταζ και μην σπαταλάς ημέρες άσκοπα σε πόλεις που δεν αξίζουν.
Συμφωνώ με την Dim Kyr: Στην Ινδία δεν υπάρχει το value for money. Πολλές φορές παίρνεις λιγότερα και από αυτά που πληρώνεις. Εκείνο που θα σε συμβούλευα είναι να έρθεις επαφή και με κανενα δύο ινδικά πρακτορεία και να τους ζητησεις να σου κλείσουν αυτοί τα ξενοδοχεία: έχω την αίσθηση οτι πετυχαίνουν πολύ καλύτερες τιμές από τις διάφορες γενικές ιστοσελίδες τύπου booking. Εν πάσει περιπτώσει δοκιμασέ το.
Για την Αγκρα συμφωνώ απολύτως οτι είναι πολύ μάπα πόλη, αλλά εκτός απο το Ταζ Μαχαλ έχει και το Agra Fort, Fatehpur Sikri, το I'timad-Ud-Daulah και το μαυσωλείο του αυτοκράτορα Άκμπαρ. Αν σε ενδιαφέρουν αυτά τα μνημεία μία διανυκτέρευση είναι απαραίτητη.
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Για την Αγκρα συμφωνώ απολύτως οτι είναι πολύ μάπα πόλη, αλλά εκτός απο το Ταζ Μαχαλ έχει και το Agra Fort, Fatehpur Sikri, το I'timad-Ud-Daulah και το μαυσωλείο του αυτοκράτορα Άκμπαρ. Αν σε ενδιαφέρουν αυτά τα μνημεία μία διανυκτέρευση είναι απαραίτητη.
+1.Υπό τις συνθήκες αυτές,η διανυκτέρευση επιβάλλεται.

Για τα γυαλιά ηλίου,αν θέλει ας απαντήσει ο ολλανδός.
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Για τα γυαλιά ηλίου,αν θέλει ας απαντήσει ο ολλανδός.

Εσύ ντρέπεσαι να γράψεις?:bleh:

Και τι απάντηση να δώσω δηλαδή,ότι παραλίγο ν΄ ανταλλάξω τα aviator γυαλιά μου μ΄ ένα ζευγάρι πλαστικά χωρίς φακούς με έναν Ινδό που πουλούσε διάφορα μπιχλιμπίδια έξω από το Agra Fort!?!:D
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.979
Η Άγκρα ναι είναι χάλια αλλά μία διανυκτέρευση χρειάζεται όχι μόνο πολλών αξιοθεάτων όπως λέει και η Έρση αλλά και γιατί βολέυει φεύγοντας από Δελχί και πηγαίνοντας προς Τζαϊπούρ. Σα μονοήμερη από Δελχί, το βλέπω λίγο κουλό (σόρι dim)... γιατί να πας Άγκρα, να ξαναγυρίσεις Δελχί και να ξαναφύγεις από Δελχί να ξανακάνεις ένα μέρος της ίδια ακριβώς διαδρομής για να πας Τζαϊπούρ? :roll:
Για τα ξενοδοχεία είναι ακριβώς όπως τα λένε dim και Έρση... Με τα λεφτά που δίνεις ενώ σε άλλη χώρα θα έμενες σε σούπερ δωμάτιο, στην Ινδία θα μείνεις σε μία μετριότητα...
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Βρε παιδια,τι εγινε??? Σε άλλη χωρα πηγα?:roll:
Να σημειωσω μηπως οτι Ερση και vario πηγατε με πρακτορειο? Μηπως πηρανε τα χρηματα τα παραπανω αυτοι?:roll:
Στο Δελχι,εμεινα μαπα ναι,αλλα πληρωσα 5 ευρω την βραδυα.
Στη Τζαιπουρ στο Umaid Bhawan,υπεροχο με παλια επιπλα,πεντακαθαρο με 15 ευρω.
Στην Τζαισαλμερ στο Shahi Palace για 10 ευρω, εξω απο το καστρο μεν,αλλα πολυ καλο!! Και τα μεσα δεν ηταν ακριβα,λιγο πιο πανω,αλλα προτιμησα αυτο επειδη ειχε air condition.
Στην Τζοντπουρ,δεν το θυμαμαι τωρα ενα παλιο παλατι το πιο καλο ηταν και στα 15 ευρω(αν ενδιαφερεσαι θα το βρω)
Και το πιο ακριβο στο Βαρανασι αλυσιδα radisson 40-50 καπου εκει.
Βεβαια σε ολα πηγα απο κοντα ,τα ειδα και εκανα και παζαρια,αλλα ενταξει δεν μιλαμε και για τρελλες διαφορες...
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.979
Βρε παιδια,τι εγινε??? Σε άλλη χωρα πηγα?:roll:
Να σημειωσω μηπως οτι Ερση και vario πηγατε με πρακτορειο? Μηπως πηρανε τα χρηματα τα παραπανω αυτοι?:roll:
Στο Δελχι,εμεινα μαπα ναι,αλλα πληρωσα 5 ευρω την βραδυα.
Στη Τζαιπουρ στο Umaid Bhawan,υπεροχο με παλια επιπλα,πεντακαθαρο με 15 ευρω.
Στην Τζαισαλμερ στο Shahi Palace για 10 ευρω, εξω απο το καστρο μεν,αλλα πολυ καλο!! Και τα μεσα δεν ηταν ακριβα,λιγο πιο πανω,αλλα προτιμησα αυτο επειδη ειχε air condition.
Στην Τζοντπουρ,δεν το θυμαμαι τωρα ενα παλιο παλατι το πιο καλο ηταν και στα 15 ευρω(αν ενδιαφερεσαι θα το βρω)
Και το πιο ακριβο στο Βαρανασι αλυσιδα radisson 40-50 καπου εκει.
Βεβαια σε ολα πηγα απο κοντα ,τα ειδα και εκανα και παζαρια,αλλα ενταξει δεν μιλαμε και για τρελλες διαφορες...

Τα ξενοδοχεία τα έκλεισα μόνη μου από το booking, όχι μέσω πρακτορείου, αυτές οι τιμές δεν έπαιζαν με την καμία.... επίσης πήγα high-season... Μου κάνει εντύπωση γιατί ειδικά στο Βαρανάσι μείναμε στο ίδιο και δώσαμε σχεδόν τα διπλά λεφτά από αυτά που αναφέρεις...
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Αληθεια vario στο ιδιο??? :shock:
Πολυ καλο ετσι?
Δεν ξερω τι να πω...εγω τα εκλεισα ολα απο εκει πηγαινα κατευθειαν και ζητουσα τιμη. Ισως η διαφορα να ηταν στην εποχη,αφου εγω πηγα καλοκαιρι . Παντως και η αρχικη τιμη που μου εδιναν δεν ηταν η διπλη..Στο συγκεκριμενο,δεν θυμαμαι ακριβως,αλλα αντε απο 70 να επεσε στα 40-45,. Τοσο ηταν...Ειμαι σιγουρη για τιες τιμες ,γιατι ρωταω και τον mr που ειναι διπλα μου,που κραταει αρχειο και τον κοροιδευω...:bleh:
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Και τι απάντηση να δώσω δηλαδή
Γιατί ζητούσαν και σε εμάς τα διπλά λεφτά...

Παρεπιπτόντως,στον απόπατο που μείναμε στο Βαρανάσι πληρώσαμε απίστευτο ποσό σε σχέση με τα των υπολοίπων πόλεων,που ήταν και μακράν καλύτερα.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.979
Αληθεια vario στο ιδιο??? :shock:
Πολυ καλο ετσι?
Δεν ξερω τι να πω...εγω τα εκλεισα ολα απο εκει πηγαινα κατευθειαν και ζητουσα τιμη. Ισως η διαφορα να ηταν στην εποχη,αφου εγω πηγα καλοκαιρι . Παντως και η αρχικη τιμη που μου εδιναν δεν ηταν η διπλη..Στο συγκεκριμενο,δεν θυμαμαι ακριβως,αλλα αντε απο 70 να επεσε στα 40-45,. Τοσο ηταν...Ειμαι σιγουρη για τιες τιμες ,γιατι ρωταω και τον mr που ειναι διπλα μου,που κραταει αρχειο και τον κοροιδευω...:bleh:
Για τα δεδομένα του Βαρανάσι πιστεύω ότι ήταν ότι καλύτερο μπορούσαμε να βρούμε... για την τσέπη μας τουλάχιστον... αλλά σε γενικές γραμμές μου μύριζε μούχλα το δωμάτιο :shock:...ωστόσο το φαγητό που φάγαμε εκεί ήταν σούπερ! :clap:
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Την πρωτη μερα μειναμε κι εμεις σε ενα χαλια -δεν θυμαμαι ονομα-κι οταν πηγα εκει ζητησα κατι καλο,και μας εδωσαν ενα πολυ ωραιο με πολυθρονα,τραπεζακι οχι τα απλα δωματια...Τι να πω? Μαλλον μας ληπηθηκανε....:haha:
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.979
Την πρωτη μερα μειναμε κι εμεις σε ενα χαλια -δεν θυμαμαι ονομα-κι οταν πηγα εκει ζητησα κατι καλο,και μας εδωσαν ενα πολυ ωραιο με πολυθρονα,τραπεζακι οχι τα απλα δωματια...Τι να πω? Μαλλον μας ληπηθηκανε....:haha:
:haha::haha:... αν θυμάμαι καλά κι εσείς δεν φάγατε στο χοτελ? Είχε κάτι kabab thalis μούρλια.
aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_4_49_Vegetarian_Curry.jpeg
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom