Ιρλανδία Πληροφορίες για Ιρλανδία

Evaggelia Kmsd

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα! Παρα πολυ χρήσιμες οι πληροφορίες σου! Έκλεισα και εγω εισιτήρια για Ιρλανδία 18-24 Νοεμβρίου και ψάχνω να νοίκιασε αυτοκίνητο όμως όσες εταιρείες έχω δει χρειάζονται πιστωτική κάρτα. Η δική σας κράτηση και πληρωμή έγινε μέσω πιστωτικής ή χρεωστικης κάρτας???
Πριν λιγες μερες γυρισα απο Ιρλανδια- Σκωτία... Λιγες φρέσκες πληροφοριες. Το αυτοκίνητο στο Δουβλίνο το πήραμε με το νέο δίπλωμα σαν κάρτα, για 5 μέρες ηταν 70 ευρω + 50 ευρω ο δευτερος οδηγός + 120 ευρω πλήρης ασφάλεια . Εαν δεν βάλεις πλήρη ασφάλεια σου δεσμεύουν 1500 ευρω απο την πιστωτική μεχρι την ημερα παράδοσης. Ομως αυτό που μας ειπαν ηταν πως πρακτικά τα χρήματα θα αποδεσμευτουν 5-8 μερες αργότερα. Την κράτηση την ειχα κανει μέσω rentalcars . Προσοχή, εαν επιλεξετε αυτη την εταιρεία δινει τη δυνατότητα να αγοράσεις κατά τη στιγμη της κρατησης και full insurance ομως επειδή αυτη ειναι μια τριτη εταιρεία οταν πας να παραλάβεις το αυτοκινητο η εταιρεια ενοικιασης δεν την αναγνωρίζει και σου δεσμευει τα 1500. Σου λεει αν συμβεί κατι εγω θα τα παρω απο εσένα και εσυ μετα τα διεκδικείς απο την rental . Εγω δεν το ειχα καταλάβει όλο αυτό και είχα αγοράσει την εξτρα ασφάλεια. Τελικά την ωρα παραλαβής του αυτοκινήτου πηρα τηλεφωνο στην rental ακυρωσα την δικη τους ασφαλεια και αγορασα μια επιτοπου απο την εταιρεία ενοικίασης. Ετσι δεν μου δεσμευσαν τα 1500 ευρω.
Σε οτι αφορά την οδήγηση (πρωτη φορά που οδηγουσα αναποδα) ηταν αρκετα εύκολη, αρκεί να εισαι συγκεντρωμένος και βοηθάει πολύ να εχεις ενα συνοδηγό που ξερει να οδηγά να προσεχει το gps κτλ.
Εαν θα πας και Β. Ιρλανδια σε ρωτάνε εκει στο γκισέ της εταιρείας και το κανονίζεις επιτόπου.
Αυτά απο μένα....
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Καλησπέρα! Παρα πολυ χρήσιμες οι πληροφορίες σου! Έκλεισα και εγω εισιτήρια για Ιρλανδία 18-24 Νοεμβρίου και ψάχνω να νοίκιασε αυτοκίνητο όμως όσες εταιρείες έχω δει χρειάζονται πιστωτική κάρτα. Η δική σας κράτηση και πληρωμή έγινε μέσω πιστωτικής ή χρεωστικης κάρτας???
Καλησπέρα ναι με πιστωτική το έκλεισα και εγώ ...
 

Evaggelia Kmsd

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά! Είμαι νέος μέλος και θα ήθελα μια βοήθεια αν κάποιος-α γνωρίζει κάποια εταιρεία ενοικίασης αυτοκινήτων στο Δουβλίνο που να μπορώ να χρησιμοποιήσω χρεωστική και όχι πιστωτική κάρτα!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Εχω μια απορια: γιατι η πιο δημοφιλης ιδεα εδω στο φορουμ ειναι η διαμονη στο Δουβλινο (που ειναι ακριβοτερη απο τη διαμονη στις επαρχιακες πολεις) και μετα ημερησιες στην επαρχια (που θελουν πολυ χρονο πηγαινε ελα καθως και το αναλογο κοστος) αντι για τουρ 2-3 ημερων στις μικρες πολεις? Δυτικη χωρα ειναι, σιγουρα θα εχει αξιοπιστα ΜΜΜ. Τελοσπαντων, εγω αυτο θα εκανα, ξεροντας βεβαια οτι η διαμονη σε μικρες πολεις μπορει να ειναι λιγο βαρετη αλλα ισως πιο αυθεντικη απο τις προκατ εκδρομες.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.085
Εχω μια απορια: γιατι η πιο δημοφιλης ιδεα εδω στο φορουμ ειναι η διαμονη στο Δουβλινο (που ειναι ακριβοτερη απο τη διαμονη στις επαρχιακες πολεις) και μετα ημερησιες στην επαρχια (που θελουν πολυ χρονο πηγαινε ελα καθως και το αναλογο κοστος) αντι για τουρ 2-3 ημερων στις μικρες πολεις? Δυτικη χωρα ειναι, σιγουρα θα εχει αξιοπιστα ΜΜΜ. Τελοσπαντων, εγω αυτο θα εκανα, ξεροντας βεβαια οτι η διαμονη σε μικρες πολεις μπορει να ειναι λιγο βαρετη αλλα ισως πιο αυθεντικη απο τις προκατ εκδρομες.
Γιατί παρά την ακριβή διαμονή(αρνητικό),έχει το θετικό των πολλών επιλογών η διαμονή στο Δουβλίνο.Φαγητό από απλά εστιατόρια,μέχρι ασιατικά (νεπαλέζικα,ινδικά κτλ), μέχρι για όσους ήμαστε πιο περίεργοι στα γούστα εστιατόρια με βιολογικά υλικά στο μενού κτλ. Επίσης, εννοείται μαγαζιά ακριβά,φτηνά τα πάντα,επιλογές σε για ποτό...Υποθέτω πως αυτός είναι ο βασικός λόγος.Οι δε εκδρομές είναι πολλών ειδών και αν το ψάξεις έχει αξιόλογα πακέτα που σε ημερήσιες βλέπεις μεγάλο μέρος της επαρχίας. Κατά τ'άλλα συμφωνώ απόλυτα με τους προλαλήσαντες.Το Δουβλίνο δεν είναι το δυνατό κομμάτι της χώρας.Αν βάλεις και τους μεθυσμένους Άγγλους που ξερνούν κι ειδικά το ΣΚ τα ξημερώματα βρωμάει απίστευτα μέχρι να περάσει το μηχάνημα να πλύνει τους κεντρικούς δρόμους, ακόμα χειρότερα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Εχοντας περασει μονο απο Δουβλινο, διαπιστωσα πως εχει οντως επιλογες.
Αλλα αν η επαρχιακες πολεις της Ιρλανδιας μοιαζουν με της Αγγλιας, τοτε πιστευω οτι κι αυτες θα εχουν κατι παραπανω απο τις τυπικες παμπ.
Ονειρευομαι ενα ταξιδι προς τα κει και σκεφτομαι να βαλω τη γραμμη Κορκ ως Γκαλγουει και καθολου Cliffs of Mohair που πανε ολοι εκδρομη (καθως εχω δει τα White Cliffs στην Αγγλια, Dingli Cliffs στη Μαλτα και μου φτανει απο βραχια η εμπειρια) και επειδη δεν με χαλαει η ηρεμια των μικροτερων πολεων, ελεγα να μην παρω την επιλογη των ημερησιων.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Εχοντας περασει μονο απο Δουβλινο, διαπιστωσα πως εχει οντως επιλογες.
Αλλα αν η επαρχιακες πολεις της Ιρλανδιας μοιαζουν με της Αγγλιας, τοτε πιστευω οτι κι αυτες θα εχουν κατι παραπανω απο τις τυπικες παμπ.
Ονειρευομαι ενα ταξιδι προς τα κει και σκεφτομαι να βαλω τη γραμμη Κορκ ως Γκαλγουει και καθολου Cliffs of Mohair που πανε ολοι εκδρομη (καθως εχω δει τα White Cliffs στην Αγγλια, Dingli Cliffs στη Μαλτα και μου φτανει απο βραχια η εμπειρια) και επειδη δεν με χαλαει η ηρεμια των μικροτερων πολεων, ελεγα να μην παρω την επιλογη των ημερησιων.
Επίσης τουλάχιστον άνοιξη και καλοκαίρι στα τουριστικά κέντρα τα δωμάτια ξενοδοχείων είναι με το κυαλι και αρκετά ακριβά επίσης, και εννοείται σαφώς λιγότερες επιλογές από Δουβλίνο.
Γενικά πάντως δε φημίζεται για τις συγκοινωνίες της η Ιρλανδία.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Επίσης τουλάχιστον άνοιξη και καλοκαίρι στα τουριστικά κέντρα τα δωμάτια ξενοδοχείων είναι με το κυαλι και αρκετά ακριβά επίσης, και εννοείται σαφώς λιγότερες επιλογές από Δουβλίνο.
Γενικά πάντως δε φημίζεται για τις συγκοινωνίες της η Ιρλανδία.
Μολις γκρεμισες ενα ονειρο :(. Αν και βλεπω καθε μια ωρα τρενα και λεωφορεια μεταξυ των πολεων, δεν κσταλαβαινω σε τι υστερουν οι συγκοινωνιες σε σχεση με Αγγλια πχ.
 
Μηνύματα
626
Likes
2.872
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Εγώ πάντως είχα δει ότι έχει πολύ καλές συγκοινωνίες και με λεωφορείο και με τρένο. Αν ξαναπάω σίγουρα θα προσπαθήσω για τον κύκλο του νησιού και διαμονή κάθε ημέρα σε διαφορετική πόλη.

Υπάρχει και travelpass

https://www.buseireann.ie/inner.php?id=337
 

Mantaralena

Member
Μηνύματα
48
Likes
212
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Εγώ έμεινα ευχαριστημένη από τα λεωφορεία τους, χρησιμοποιήσαμε τις εταιρείες bus eireann & dublin coach. Με βάση το Cork, το Killarney και το Ennis ότι θέλαμε να δούμε, το επισκεφτήκαμε χωρίς κόπο! Μάλιστα πήγαμε χειμώνα, μέσα Φεβρουαρίου και μας είπαν ότι το καλοκαίρι υπάρχουν περισσότερα δρομολόγια. Όσον αφορά στις ημερήσιες με πρακτορείο, διοργανώνονται ένα σωρό κι από μικρότερες πόλεις, πιο κοντά στα σημεία ενδιαφέροντος και φθηνότερες.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.085
Ονειρευομαι ενα ταξιδι προς τα κει και σκεφτομαι να βαλω τη γραμμη Κορκ ως Γκαλγουει και καθολου Cliffs of Mohair που πανε ολοι εκδρομη (καθως εχω δει τα White Cliffs στην Αγγλια, Dingli Cliffs στη Μαλτα και μου φτανει απο βραχια η εμπειρια) και επειδη δεν με χαλαει η ηρεμια των μικροτερων πολεων, ελεγα να μην παρω την επιλογη των ημερησιων.

Κοίτα εμένα το Cliffs of Mohair μου φαίνεται πως είναι από τα must see κι είναι κρίμα να το χάσεις αν πας μέχρι εκεί.Ειδικά Μάιο που είχα βρεθεί με τα ανθισμένα λουλούδια και τα διάφορα είδη πουλιών ανάμεσα στα βράχια και τη φύση, ήταν ένα εντυπωσιακό τοπίο.Μου άρεσε πιο πολύ από τα white cliffs στην Αγγλία.Ωστόσο της Μάλτας δεν τα έχω δει ακόμα....
Galway σίγουρα να το βάλεις. Από εκεί και πέρα και η Βόρεια Ιρλανδία έχει ενδιαφέροντα μέρη να πας π.χ. Giant's Causeway .
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Οπως προειπα, δεν τρελαινομαι για βραχια και υψωματα. Το Dingli Cliffs στη Μαλτα ειναι μαλιστα ψηλοτερο απο το Cliffs of Moher. Ωραια, ενδιαφερον το γεωλογικο φαινομενο, το χαζεψα για καμια 15ρια λεπτα.
Αντε να ηταν μιση ωρα μακρια απο το Δουβλινο, οκ, να μπω στον κοπο. Ομως δεν ειναι. Αλλα ουτε οι εικονες που ειδα μου λενε κατι. Προσφατα διαβασα οτι εβαλαν και εισιτηριο, το θεωρω υπερβολικο. Τελος παντων, ειναι θεμα γουστου.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.275
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom