Ιρλανδία Πληροφορίες για Ιρλανδία

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Εγώ πήγα τον Ιούλιο νοίκιασα βέβαια αυτοκίνητο. Η επαρχία μου άρεσε πολύ ( το Κορκ μονο με απογοήτευσε, ίσως ήταν που είχα ακούσει πολλά) Το Γκαλγουει , Κιλαρνει, Κιλκενι μου άρεσαν πολύ-Λιμερικ έτσι και έτσι . Στους βράχους πηγα (8 ευρω) αλλά εντάξει μη τρελαθούμε κιόλας... Και στο μονοπάτι των γιγάντων (καλύτερο) και σε μια κρεμαστή γέφυρα, και σε κάστρα κτλ. Νομίζω πως η Ιρλανδία μπορεί να σε μαγέψει με τους ανθρώπους της. Ωραία και η φύση-τοπία αλλά θα βρεις πιο εντυπωσιακά αλλού. Το Μπέλφαστ και ενα τουρ με μαύρο ταξί επίσης με "κράτησε" αφού ο Αλαν (ξεναγός-ταξιτζής) ηταν μελος του ΙΡΑ και η αφήγηση του ήταν σα να παρακολουθεις ντοκιμαντέρ. .. Τα ΜΜΜ νομίζω θα σε βολέψουν, και φυσικά κάποια ημερήσια εκδρομή π.χ. ring of Kerry με τουριστικο γραφειο.
 

Evaggelia Kmsd

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
καλημέρα! θυμάσαι σε ποια εταιρεία νοικιάσατε αυτοκίνητο???? Θα πάω τέλος του μήνα και λέω να μην νοικιάσω μέσω rental cars αλλά κατευθείαν στην εταιρεία εκεί.
 

Evaggelia Kmsd

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Εγώ πήγα τον Ιούλιο νοίκιασα βέβαια αυτοκίνητο. Η επαρχία μου άρεσε πολύ ( το Κορκ μονο με απογοήτευσε, ίσως ήταν που είχα ακούσει πολλά) Το Γκαλγουει , Κιλαρνει, Κιλκενι μου άρεσαν πολύ-Λιμερικ έτσι και έτσι . Στους βράχους πηγα (8 ευρω) αλλά εντάξει μη τρελαθούμε κιόλας... Και στο μονοπάτι των γιγάντων (καλύτερο) και σε μια κρεμαστή γέφυρα, και σε κάστρα κτλ. Νομίζω πως η Ιρλανδία μπορεί να σε μαγέψει με τους ανθρώπους της. Ωραία και η φύση-τοπία αλλά θα βρεις πιο εντυπωσιακά αλλού. Το Μπέλφαστ και ενα τουρ με μαύρο ταξί επίσης με "κράτησε" αφού ο Αλαν (ξεναγός-ταξιτζής) ηταν μελος του ΙΡΑ και η αφήγηση του ήταν σα να παρακολουθεις ντοκιμαντέρ. .. Τα ΜΜΜ νομίζω θα σε βολέψουν, και φυσικά κάποια ημερήσια εκδρομή π.χ. ring of Kerry με τουριστικο γραφειο.
καλημέρα! θυμάσαι σε ποια εταιρεία νοικιάσατε αυτοκίνητο???? Θα πάω τέλος του μήνα και λέω να μην νοικιάσω μέσω rental cars αλλά κατευθείαν στην εταιρεία εκεί.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
καλημέρα! θυμάσαι σε ποια εταιρεία νοικιάσατε αυτοκίνητο???? Θα πάω τέλος του μήνα και λέω να μην νοικιάσω μέσω rental cars αλλά κατευθείαν στην εταιρεία εκεί.
Από sixt τελικά ήταν το αυτοκίνητο... μεσω rental cars. Καινούργιο ήταν, πηρα και την φουλ ασφαλεια εκει επι τόπου.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Γιατί παρά την ακριβή διαμονή(αρνητικό),έχει το θετικό των πολλών επιλογών η διαμονή στο Δουβλίνο.Φαγητό από απλά εστιατόρια,μέχρι ασιατικά (νεπαλέζικα,ινδικά κτλ), μέχρι για όσους ήμαστε πιο περίεργοι στα γούστα εστιατόρια με βιολογικά υλικά στο μενού κτλ. Επίσης, εννοείται μαγαζιά ακριβά,φτηνά τα πάντα,επιλογές σε για ποτό...Υποθέτω πως αυτός είναι ο βασικός λόγος.Οι δε εκδρομές είναι πολλών ειδών και αν το ψάξεις έχει αξιόλογα πακέτα που σε ημερήσιες βλέπεις μεγάλο μέρος της επαρχίας. Κατά τ'άλλα συμφωνώ απόλυτα με τους προλαλήσαντες.Το Δουβλίνο δεν είναι το δυνατό κομμάτι της χώρας.Αν βάλεις και τους μεθυσμένους Άγγλους που ξερνούν κι ειδικά το ΣΚ τα ξημερώματα βρωμάει απίστευτα μέχρι να περάσει το μηχάνημα να πλύνει τους κεντρικούς δρόμους, ακόμα χειρότερα.
Να ρωτήσω ποιο είναι το κόστος για αυτά τα πακέτα ημερησίων εκδρομών από Δουβλίνο προς επαρχία;
Πρέπει να τα κλείσω έγκαιρα από εδώ από κάποια ιστοσελίδα αξιόπιστη;
Μήπως μπορείς να μου προτείνεις 1-2 ημερήσιες εκδρομές που να αξίζουν;
Δεν μπορώ να νοικιάσω αμάξι γιατί φοβάμαι να οδηγήσω ανάποδα...
Οπότε, μάλλον πρέπει να κλείσω 1-2 ημερήσια your.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Να ρωτήσω ποιο είναι το κόστος για αυτά τα πακέτα ημερησίων εκδρομών από Δουβλίνο προς επαρχία;
Πρέπει να τα κλείσω έγκαιρα από εδώ από κάποια ιστοσελίδα αξιόπιστη;
Μήπως μπορείς να μου προτείνεις 1-2 ημερήσιες εκδρομές που να αξίζουν;
Δεν μπορώ να νοικιάσω αμάξι γιατί φοβάμαι να οδηγήσω ανάποδα...
Οπότε, μάλλον πρέπει να κλείσω 1-2 ημερήσια your.
Πολυ έπαιζαν λεωφορεία του paddywagontours και το Wild Rover Tours .... Αναλόγως την εκδρομή απο 30 μέχρι 70 ευρω. Και οχι δεν χρειάζεται να κλείσεις απο τωρα. Την προηγούμενη μερα να πας σε ενα γραφείο και να την κλείσεις ή απο το ίντερνετ. Εγω χρησιμοποιησα τους δεύτερους σε μια ημερήσια (οταν παρέδωσα το αυτοκίνητο) Εχουν σελιφες στο ιντερνετ μπες και δες τι προσφερουν!!!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.009
Να ρωτήσω ποιο είναι το κόστος για αυτά τα πακέτα ημερησίων εκδρομών από Δουβλίνο προς επαρχία;
Πρέπει να τα κλείσω έγκαιρα από εδώ από κάποια ιστοσελίδα αξιόπιστη;
Μήπως μπορείς να μου προτείνεις 1-2 ημερήσιες εκδρομές που να αξίζουν;
Δεν μπορώ να νοικιάσω αμάξι γιατί φοβάμαι να οδηγήσω ανάποδα...
Οπότε, μάλλον πρέπει να κλείσω 1-2 ημερήσια your.

Λοιπόν υπήρχαν αρκετές που άξιζαν. Εμείς πήγαμε και Βόρεια Ιρλανδία στο κομμάτι του Ηνωμένου Βασιλείου. Εκεί αν επιλέξεις να πας Μπέλφαστ έχεις συνήθως 2 επιλογές. Ή το μουσείο Τιτανικού ή το "πολιτικό τουρ" που το βρήκα πολύ πιο ενδιαφέρον και που το επέλεγαν σχεδόν όλοι. Εκεί σε παίρνουν ταξί ανα 4 άτομα περίπου και ο ταξιτζής σου μιλά για το "ματωμένο" παρελθόν της πόλης. Δεν ξέρεις σε ποιόν θα τύχεις και με ποιόν θα είναι από πολιτικής άποψης. Εμείς τύχαμε σε ένα που ήταν κάποτε ενεργός στον ΙΡΑ, οπότε μας έλεγε συνέχεια για τον πατριωτισμό και πόσο αγώνα θέλει και πόσα θύματα είχαν για να απελευθερωθεί το έθνος τους κλπ. Μας πήγε σε διάφορα μέρη της πόλης και είδαμε από γκράφιτι με πολιτικό περιεχόμενο μέχρι μνημεία αφιερωμένα στους νεκρούς τους κλπ. Πήγα λίγο και στο μουσείο Τιτανικού μετά, αλλά δεν με τρέλανε. Επίσης το Giants Causeway είναι ενδιαφέρον σαν τοπίο αν και θα σε πρήξουν λίγο με τον μύθο με τους γίγαντες.Τον άκουσα 3-4 φορές όσο ήμουν Ιρλανδία.Carrick-a-Rede Rope Bridge επίσης είναι συνήθως στο ίδιο τουρ και αξίζει να διασχίσεις την γέφυρα, αν πας ως εκεί.

Το Cliffs of Moher είναι επίσης πολύ όμορφο ειδικά την άνοιξη και η θέα κόβει την ανάσα. Συχνά στην ίδια εκδρομή πας και Burren και Galway το οποίο είναι πολύ γραφικό.Σαν πόλη μου άρεσε πολύ και το Kilkenny με το όμορφο κάστρο,τα γραφικά σοκάκια και το υπέροχο παγωτό από ντόπιο γάλα.
Κάναμε κι άλλα τουρ αλλά δεν με ξετρέλαναν όλα.Π.χ. βουνά wicklow. Το Glendalough με το μοναστήρι,τον πύργο, την όμορφη κοιλάδα μου άρεσε λίγο παραπάνω.

Όλες τις εκδρομές τις κλείσαμε επιτόπου. Ένα από τα γραφεία που πήγαμε ήταν το Wild Rover Tours. Τα άλλα δεν μπορώ να τα θυμηθώ. Οι τιμές αναγράφονται στα σάιτ της κάθε εταιρίας, άλλες εκδρομές είναι γύρω στα 50 ευρώ άλλες λιγότερο κλπ. Πάντως υπάρχουν εκπτώσεις για φοιτητές, για όσους κλείσουν 3 εκδρομές με το ίδιο γραφείο κλπ...

Εύχομαι να περάσεις όμορφα.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
@alma και @skoumpi σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις αναλυτικές πληροφορίες!!
Σκεφτόμουν κανένα τετραήμερο στο Δουβλίνο τον Απρίλιο, αλλά εδώ μου βγάλατε ύλη που θέλει διάβασμα...
Μάλλον πρέπει να αυξήσω τις μέρες διαμονής...
Σκεφτόμουν ένα city break με την κόρη μου χωρίς ενοικίαση αυτοκινήτου.
Θα μελετήσω όμως και θα επανέλθω, αφού κλείσω τα αεροπορικά.
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.728
Likes
14.325
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
καλημέρα! θυμάσαι σε ποια εταιρεία νοικιάσατε αυτοκίνητο???? Θα πάω τέλος του μήνα και λέω να μην νοικιάσω μέσω rental cars αλλά κατευθείαν στην εταιρεία εκεί.
Καλύτερα να κλείσεις από πριν με μεσάζοντα. Συνήθως έρχεται οικονομικότερα. Με την παραλαβή παίρνεις αν θες πρόσθετη ασφάλιση. Αυτά λέει η εμπειρία μου.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.009
@alma και @skoumpi σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις αναλυτικές πληροφορίες!!
Σκεφτόμουν κανένα τετραήμερο στο Δουβλίνο τον Απρίλιο, αλλά εδώ μου βγάλατε ύλη που θέλει διάβασμα...
Μάλλον πρέπει να αυξήσω τις μέρες διαμονής...
Σκεφτόμουν ένα city break με την κόρη μου χωρίς ενοικίαση αυτοκινήτου.
Θα μελετήσω όμως και θα επανέλθω, αφού κλείσω τα αεροπορικά.
Βάλε 1-2 μέρες ακόμα αν μπορέσεις στο 4ημερο και θα πάρεις πολύ καλύτερη γεύση της χώρας.:)
 

sabas

Member
Μηνύματα
12
Likes
59
Καλημέρα σε όλους! Σας διαβάζω χρόνια και μπορώ να πω πως από αυτή την ομάδα πήρα το έναυσμα να ξεκινήσω τα ταξίδια όποτε είναι εφικτά. Θα ήθελα μια βοήθεια: ταξιδεύω στο Δουβλίνο τον επόμενο μήνα και δεν ξέρω παρότι έχω κάνει άπειρες αναζητήσεις στο Διαδίκτυο,αν χρειάζεται διαβατήριο . Πριν 1.5 μήνα ήμουν Ισλανδία αλλά δεν χρειαζόταν. Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.553
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom