Ιταλία Πληροφορίες για Κατανια

dimigogu

Member
Μηνύματα
94
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Την Κυριακή 5 Ιουνίου ισχύει η δωρεάν είσοδος σε Μουσεία και Αρχαιολογικούς χώρους;
 

Nikos_F

Member
Μηνύματα
68
Likes
959
Αγαπητοί συνταξιδιώτες, επειδή την άλλη βδομάδα θα πάω στην Κατάνια, έφτιαξα ένα χάρτη με:
  • Τα αξιοθέατα (μαύρο χρώμα με σύμβολο μια κάμερα)
  • Μερικά μέρη για φαΐ (πράσινο χρώμα με σύμβολο τα μαχαιροπίρουνα)
  • Την περιοχή που πρέπει να είμαστε πιο προσεκτικοί (με κόκκινο χρώμα)
Catania 2022 – Google My Maps

Σας παρακαλώ, όσοι έχετε να προτείνετε κάτι (ειδικά για το φαΐ που είναι φτωχή η λίστα), πείτε το να το προσθέσω. Νομίζω θα είναι χρήσιμος ο χάρτης για όσα μέλη θέλουν να περάσουν στο μέλλον από την Κατάνια.

(Τη Σικελία την έχω γυρίσει δυο φορές και την αγαπάω, αλλά στην Κατάνια είχα πάει μόνο ένα απόγευμα, οπότε θα πάω για τέσσερις μέρες, ήρεμα, να την περπατήσω. (Επειδή φωτογραφίζω, αυτή η προσωπικότητα της πόλης μου είναι πολύ ενδιαφέρουσα φωτογραφικά)
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Αγαπητοί συνταξιδιώτες, επειδή την άλλη βδομάδα θα πάω στην Κατάνια, έφτιαξα ένα χάρτη με:
  • Τα αξιοθέατα (μαύρο χρώμα με σύμβολο μια κάμερα)
  • Μερικά μέρη για φαΐ (πράσινο χρώμα με σύμβολο τα μαχαιροπίρουνα)
  • Την περιοχή που πρέπει να είμαστε πιο προσεκτικοί (με κόκκινο χρώμα)
Catania 2022 – Google My Maps

Σας παρακαλώ, όσοι έχετε να προτείνετε κάτι (ειδικά για το φαΐ που είναι φτωχή η λίστα), πείτε το να το προσθέσω. Νομίζω θα είναι χρήσιμος ο χάρτης για όσα μέλη θέλουν να περάσουν στο μέλλον από την Κατάνια.

(Τη Σικελία την έχω γυρίσει δυο φορές και την αγαπάω, αλλά στην Κατάνια είχα πάει μόνο ένα απόγευμα, οπότε θα πάω για τέσσερις μέρες, ήρεμα, να την περπατήσω. (Επειδή φωτογραφίζω, αυτή η προσωπικότητα της πόλης μου είναι πολύ ενδιαφέρουσα φωτογραφικά)
Biblioteche Riunite Civica e A. Ursino Recupero που στεγάζεται σε μια πτέρυγα του μοναστηριού των Βενεδικτίνων μοναχών San Nicolò L'Arena είναι επισκέψιμη τα πρωινά, με κόστος ξενάγησης 5 ευρω το άτομο.

Εχουν γυριστει σκηνες της ταινιας "Το Ονομα του Ροδου", θα σας δειξει η υπευθυνη.
 

christosk_7

Member
Μηνύματα
106
Likes
162
Αναστέλλονται οι πτήσεις για Κατάνια λόγω έκρηξης στην Αίτνα.

Ιταλία: Εξερράγη η Αίτνα, αναστέλλονται οι πτήσεις στην Κατάνια
Πάω Κατάνια σε 2 εβδομάδες - Πέμπτη 1/6. Εχθές πλήρωσα και το κατάλημμα στο Booking. Αν η πτήση δεν πραγματοποιηθεί, θα λάβω κάποια ενημέρωση νωρις απο την ryanair ???
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.263
Likes
7.826
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
...... μέχρι τότε μπορεί να έχει έρθει και η συντέλεια ! Οκ πλάκα κάνω, δεν νομίζω ότι θα ενημερωθείς έγκαιρα γιατί το φαινόμενο δεν προειδοποιεί πολύ πριν, εκτός και αν εκείνη την περίοδο είναι σε πλήρη εξέλιξη.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.274
Πάω Κατάνια σε 2 εβδομάδες - Πέμπτη 1/6. Εχθές πλήρωσα και το κατάλημμα στο Booking. Αν η πτήση δεν πραγματοποιηθεί, θα λάβω κάποια ενημέρωση νωρις απο την ryanair ???
Για καλό και για κακό να παρακολουθείς μόνος σου την εξέλιξη της κράτησης/πτήσης.Μην βασίζεσαι μόνον στην εταιρεία για ενημέρωση.
 

christosk_7

Member
Μηνύματα
106
Likes
162
Την Δευτέρα γύρισα απο κατάνια και σας καταγράφω τα μέρη που πήγα για φαγητό, γλυκό ή καφέ και για μένα άξιζαν - ίσως κάποια ακούστην/γράφτηκαν και εδω :cool:
1. Vuciata - θαλασινά & μακαρόνια Google Maps
2. Prestipino Duomo - γλυκά
Google Maps
3. Canusciuti Sicillian Cafe - ίσως ο καλύτερος καφές που ήπιαμε στην πόλη
Google Maps
4. Mad in Italy - μακαρόνια & pizza
Mad in Italy · Via Antonino di Sangiuliano, 234, 95124 Catania CT, Italie
 

ioly5

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
θα. ταξιδεψω μόνη μου στην κατάνια στα μέσα οκτωβρίου και θα ήθελα πληροφοριες απο μέλη που εχουν ταξιδέψει πρόσφατα.αν μπορείτε να μου πείτε που ειναι πιο βολικό να μενεις ,θα μείνω 3 μέρες μονο μιας και ειναι η πρώτη φορά που θα ταξιδέψω μονη μου και φοβηθηκα τις περισσότερες μέρες.βρήκα φτηνά εισιτηρια και αυτο ήταν η γρήγορη απόφαση να τα κλείσω εστω και μόνη .επισης τι πρέπει να δω οποσδήποτε εστω αυτες τις λίγες μέρες.θα το εκτιμούσα ευχαριστώ
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
θα. ταξιδεψω μόνη μου στην κατάνια στα μέσα οκτωβρίου και θα ήθελα πληροφοριες απο μέλη που εχουν ταξιδέψει πρόσφατα.αν μπορείτε να μου πείτε που ειναι πιο βολικό να μενεις ,θα μείνω 3 μέρες μονο μιας και ειναι η πρώτη φορά που θα ταξιδέψω μονη μου και φοβηθηκα τις περισσότερες μέρες.βρήκα φτηνά εισιτηρια και αυτο ήταν η γρήγορη απόφαση να τα κλείσω εστω και μόνη .επισης τι πρέπει να δω οποσδήποτε εστω αυτες τις λίγες μέρες.θα το εκτιμούσα ευχαριστώ
Xοντρικά διάλεξε κάπου σ' αυτό το κομμάτι του χάρτη, αλλά όχι στο κόκκινο Χ. Πολύ κεντρικά σημεία είναι: όλη η via Etnea και εκατέρωθεν, από τον καθεδρικό της Sant'Agata έως τη Villa Belini, το Quattro Canti, η piazza Stesicoro, η piazza Bellini.


1696171443087.png
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.760
Μέλη
38.881
Νεότερο μέλος
Pavlosvalia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom