Ιταλία Πληροφορίες για Κατανια

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Μπορεί κάποιος να προτείνει πώς μπορούν να μοιραστούν 4 ημέρες στην Κατάνια; Όλες εκεί, ή επαρκούν 3 μέρες, με την πρώτη διανυκτέρευση σε άλλη τοποθεσία; Μιλάμε για καταχείμωνο.

Αυτές που αναφέρονται είναι οι στάνταρ εκδρομές, ή υπάρχουν κι άλλες;
Πριν μια εβδομάδα γύρισα από τη Κατάνια, μου άρεσε λιγότερο από όλες τις άλλες πόλεις της Ιταλίας.
Βρήκα τα φαγητό ακριβό σε σχέση με την Ελλάδα .Μου άρεσαν τα arrancini γεμιστές μπάλες ρυζιού με γέμιση ρικότα, σπανάκι, γκούλας.
Αξίζουν τα καφέ ο espresso ήταν παντού γευστικός μπορείς να πάρεις πρόχειρο φαγητό είναι πιο οικονομικό γύρω στα 6-8 ευρώ η μερίδα για ένα πιάτο με ριζότο ή πάστα μου άρεσε το Spinella στη via Etnea που είναι ο κεντρικός δρόμος
Αναζήτησε το siroco δίπλα στη ψαραγορά μπορείς να πάρεις θαλασσινά σε χωνάκι ή λαχανικά πανέ ή διάφορα ψαρικά με κόστος 6-7 ευρώ η μερίδα ήταν πεντανόστιμα όπως και τα παγωτά τους
Γενικά είναι μια πόλη που αν εξαιρέσεις το ιστορικό κέντρο και κάποιες πλατείες η υπόλοιπη πόλη είναι αδιάφορη και βρώμικη
Η δε συγκοινωνία.....ο Σουμάχερ θα είχε υποκλιθεί μπροστά στις ταχύτητες που τρέχουν οι οδηγοί το 523 λεωφορείο που πας για το εμπορικό Porte di Catania ήρθε με 45 λεπτά καθυστέρηση αν και περιμέναμε αρκετοί για να πάμε κανένας δεν πτοήθηκε το θεώρησαν φυσιολογικό και βέβαια πουθενά δεν θα βρεις τις στάσεις δεν υπάρχει ηλεκτρονική ένδειξη ούτε σε χάρτη μέσα στο λεωφορείο
Η Ταορμίνα ήταν απίστευτη πόλη ιστορική, γραφική, δεν μου έφτασε μια μέρα να τη δω. Έχω μια μούρλα με την Ιταλία θα ξαναπάω Σικελία αλλά όχι στη Κατάνια
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Πριν μια εβδομάδα γύρισα από τη Κατάνια, μου άρεσε λιγότερο από όλες τις άλλες πόλεις της Ιταλίας.
Βρήκα τα φαγητό ακριβό σε σχέση με την Ελλάδα .Μου άρεσαν τα arrancini γεμιστές μπάλες ρυζιού με γέμιση ρικότα, σπανάκι, γκούλας.
Αξίζουν τα καφέ ο espresso ήταν παντού γευστικός μπορείς να πάρεις πρόχειρο φαγητό είναι πιο οικονομικό γύρω στα 6-8 ευρώ η μερίδα για ένα πιάτο με ριζότο ή πάστα μου άρεσε το Spinella στη via Etnea που είναι ο κεντρικός δρόμος
Αναζήτησε το siroco δίπλα στη ψαραγορά μπορείς να πάρεις θαλασσινά σε χωνάκι ή λαχανικά πανέ ή διάφορα ψαρικά με κόστος 6-7 ευρώ η μερίδα ήταν πεντανόστιμα όπως και τα παγωτά τους
Γενικά είναι μια πόλη που αν εξαιρέσεις το ιστορικό κέντρο και κάποιες πλατείες η υπόλοιπη πόλη είναι αδιάφορη και βρώμικη
Η Ταορμίνα ήταν απίστευτη πόλη ιστορική, γραφική, δεν μου έφτασε μια μέρα να τη δω. Έχω μια μούρλα με την Ιταλία θα ξαναπάω Σικελία αλλά όχι στη Κατάνια
Ευχαριστώ για την απάντηση, με απογοήτευες λίγο, ειδικά για το φαγητό. Για τη διαμονή, έτσι όπως τα γράφεις, θα ήταν ίσως καλύτερα να πάμε μία ημέρα Ταορμίνα (απευθείας από το αεροδρόμιο), και τις υπόλοιπες τρεις Κατάνια; Με προοπτική από Κατάνια να επισκεφθούμε και Συρακούσες. Επειδή η εποχή δεν προσφέρεται για την Αίτνα, ίσως επίσης ενοικίαση αμαξιού για να δούμε και 2-3 πιο μακρινές πόλεις;
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Ευχαριστώ για την απάντηση, με απογοήτευες λίγο, ειδικά για το φαγητό. Για τη διαμονή, έτσι όπως τα γράφεις, θα ήταν ίσως καλύτερα να πάμε μία ημέρα Ταορμίνα (απευθείας από το αεροδρόμιο), και τις υπόλοιπες τρεις Κατάνια; Με προοπτική από Κατάνια να επισκεφθούμε και Συρακούσες. Επειδή η εποχή δεν προσφέρεται για την Αίτνα, ίσως επίσης ενοικίαση αμαξιού για να δούμε και 2-3 πιο μακρινές πόλεις;
Κοίτα εγώ θα έκανα τη Κατάνια μια μέρα μόνο.Θα δεις τα πάντα, όμορφη η πλατεία της όπερας η via Εtna έχει κάποιες όμορφες πλατείες , είναι σαν την Ερμού αλλά μεγαλύτερη σε μήκος και πλάτος
Στη via Etna αν θες κουζίνα Σικελίας δες το Etna Rosso enogastronomia μας χρέωσαν το couver 4 ευρώ αλλά ακόμα το περιμένουμε..ευτυχώς σε άλλο εστιατόριο μας το έφεραν αλλά μου θύμιζε 4 κομμάτια αντίδωρο...γενικά δεν προσέχουν το ξένο..δεν δίνουν σημασία αυτό εισέπραξα εγώ
Επίσης μη κάνεις το μοιραίο λάθος να πεινάσεις μεταξύ 2-7 το βράδυ....μόνο από καθαρή τύχη θα βρεις εστιατόριο ανοιχτό
Η Ταορμίνα μου άρεσε υπερβολικά το teatro creco ήταν καταπληκτικό , η εκκλησία της Madona della Rocca , η πλατεία Belvedere πανοραμική θέα από παντού .Δοκίμασε τα γλυκά canoli με κρέμα από τυρί ρικότα ή σοκολάτα , το παγωτό με φυστίκι Αιγίνης θα το δεις σαν Pistaggio
Φάγαμε στο lichio & bar πολύ νόστιμο πιάτο τοπικής κουζίνας η μελιτζάνα με σάλτσα ντομάτας και παρμεζάνα. μη πάρεις τη σαλάτα με γαρίδες... γενικά ήταν πολύ ευγενικοί στη Ταορμίνα
Πολύ όμορφη πόλη είναι η Modica την έψαξα αλλά δεν κατάφερα να πάω ήταν πιο μακριά από τη Ταορμίνα
Oτι άλλο θέλεις στη διάθεση σου
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.305
Likes
17.276
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
Σε ευχαριστούμε πολύ για τις ζουμερές πληροφορίες. Μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον το ταξίδι σου στη Σικελία δεδομένου ότι το συνδύασες και με Μάλτα. Ελπίζω να διαβάσουμε και κάποια ιστορία σου. :)

Ετοιμάζομαι και εγώ για ένα τριήμερο στο νησί και επειδή έχω πολύ λίγο χρόνο διαθέσιμο θα πρέπει να προσέξω που ... θα τον "φάω". Οπότε ...ρωτάω:
Η εκκλησία της Madona della Rocca στην Ταορμίνα αξίζει τον κόπο; Είναι ένα εκκλησάκι μέσα σε βράχο, έτσι δεν είναι; Έχει τίποτα άλλο αξιόλογο; Στο κάστρο που είναι εκεί κοντά πήγες; Αυτοκίνητο φτάνει μέχρι την εκκλησία και το κάστρο ή έχει ποδαρόδρομο υποχρεωτικά;
Συρακούσες πήγες; Στον αρχαιολογικό χώρο; Πόση ώρα μπορεί να διαρκέσει η επίσκεψη εκεί;
Επειδή δεν θα έχω χρόνο και για τα δύο θέατρα Συρακουσών και Ταορμίνας, λέω να πάω στο ένα από τα δύο. Μάλλον θα διαλέξω της Ταορμίνας. Θα ήθελα όμως και μια γνώμη.
Αν θυμηθείς τίποτα άλλο σχετικό με αξιοθέατα και φαγητό θα είναι καλοδεχούμενα.
Ευχαριστώ
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Σε ευχαριστούμε πολύ για τις ζουμερές πληροφορίες. Μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον το ταξίδι σου στη Σικελία δεδομένου ότι το συνδύασες και με Μάλτα. Ελπίζω να διαβάσουμε και κάποια ιστορία σου. :)

Ετοιμάζομαι και εγώ για ένα τριήμερο στο νησί και επειδή έχω πολύ λίγο χρόνο διαθέσιμο θα πρέπει να προσέξω που ... θα τον "φάω". Οπότε ...ρωτάω:
Η εκκλησία της Madona della Rocca στην Ταορμίνα αξίζει τον κόπο; Είναι ένα εκκλησάκι μέσα σε βράχο, έτσι δεν είναι; Έχει τίποτα άλλο αξιόλογο; Στο κάστρο που είναι εκεί κοντά πήγες; Αυτοκίνητο φτάνει μέχρι την εκκλησία και το κάστρο ή έχει ποδαρόδρομο υποχρεωτικά;
Συρακούσες πήγες; Στον αρχαιολογικό χώρο; Πόση ώρα μπορεί να διαρκέσει η επίσκεψη εκεί;
Επειδή δεν θα έχω χρόνο και για τα δύο θέατρα Συρακουσών και Ταορμίνας, λέω να πάω στο ένα από τα δύο. Μάλλον θα διαλέξω της Ταορμίνας. Θα ήθελα όμως και μια γνώμη.
Αν θυμηθείς τίποτα άλλο σχετικό με αξιοθέατα και φαγητό θα είναι καλοδεχούμενα.
Ευχαριστώ
Να τα πάρουμε από την αρχή....αν και παιδί της Ευρώπης τη Μάλτα την είχα πολύ πίσω στο μυαλό μου, βρέθηκα εκεί λόγω δουλειάς του γιου μου, πάντως στα πατώματα δεν έπεσα ένα συμπαθητικό νησί είναι
Είχε ρεπό 2,5 μέρες ψάχναμε προορισμό κοντινό και μας προκύπτει η Air Malta για Κατάνια με 60 ευρώ πήγαινε έλα .
Κλείσαμε ξενοδοχείο, η διαδρομή από αεροδρόμιο μέσω λιμανιού στο κέντρο ήταν η επιτομή της κατάθλιψης. Μόνο ο Μουσολίνι έλειπε ....Σαν να ήταν μια πόλη που την είχαν εγκαταλείψει
Πήραμε τα πάνω μας μόλις περπατήσαμε τη via Etnea είδαμε κάποιες όμορφες πλατείες είχε αρχίσει να νυχτώνει όμορφα ήταν και τη νύχτα.
Την επομένη μέρα είδαμε τη villa Belini τo αμφιθέατρο Romano, τη πλατεία Vinsenzo Bellini ,την εκκλησία της Αγίας Αγκάθα , τη πλατεία του Πανεπιστημίου γενικά είχε κάποια ενδιαφέροντα σημεία
Δεύτερη μέρα στη σκιά της blackFriday είπαμε να εξαφανιστούμε για Ταορμίνα, με τρένο φυσικά , εκεί μας περίμενε φίλος Ιταλός με αμάξι οπότε είδαμε όλη τη περιοχή Π Α Ν Ε Μ Ο Ρ Φ Η....
Αμφιθεατρική , εκεί δεν ξέρεις τι να πρωτοδείς , για το φαγητό και τα γλυκά ανέφερα παραπάνω .
Η piazza IX Aprile σαν να λέμε μπαλκόνι στο Αιγαίο Να περπατήσεις τη Corso Uberto ο κεντρικός δρόμος της παλιάς πόλης με άπειρα ενδιαφέροντα σημεία, εκκλησίες μνημεία, Αραβικά στοιχεία, δεν ξέρεις τι να θαυμάσεις πρώτο , βασικά όλα σε αυτό το δρόμο βρίσκονται,
Ήταν κλειστή η Madonna della Rocca , και βέβαια το Αρχαιοελληνικo θέατρο...απλά τέλειο... μη το παραλείψεις με τίποτα
Aν εννοείς το κάστρο που είναι πάνω από τη Ταορμίνα στο βουνό όχι δεν πήγαμε,
Είχε αρχίσει να νυχτώνει ακόμα πιο όμορφη η Ταορμίνα στο σούρουπο , ο Μarco έπρεπε να γυρίσει στο Bronte , και εμείς στη Catania που είπαμε να κάνουμε μια επιδρομή στο εμπορικό κέντρο Porte di Catania αν και την επομένη πετούσαμε χαράματα για Μάλτα
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. Μάλλον θα διαλέξω της Ταορμίνας.
2. αξιοθέατα και φαγητό θα είναι καλοδεχούμενα.
1. σωστα.
2. η via etnea, φτιαγμενη με πετρα απο λαβα της Ετνα κ σχεδον 3χιλιομετρα, κ οπως και ολο το ιστορικο κεντρο της πολης ειναι μνημειο παγκοσμιας κληρονομιας της Unesco. παρε τον οδηγο και ανακαλυψε το. πληθος μπαροκ, παλατιων κλπ. βολτες στο san Berillo.
για φαι η Κατανια ειναι διασημη για την pasta alla norma και το κρεας αλογου. το 2ο δεν με αφησε η συνειδηση μου να το δοκιμασω, αν σε αφηνει η δικη σου τοτε στο Longo. αλλιως μαστ η trattoria de fiore. αχαστη η ψαραγορα. διαλεγεις ψαρι και επιτοπου στις τραττοριες τους, πχ scirocco. mM. για γλυκο η και arancini μαστ Savia.
πινεις seltz στο Costa.
είπαμε να κάνουμε μια επιδρομή στο εμπορικό κέντρο Porte di Catania αν και την επομένη πετούσαμε χαράματα για Μάλτα
δενμ' ακουσες....ειχα πει Sicilia outlet. ειναι μεν 1 ωρα αλλα και το σοπινγκ απειρως καλυτερο (κ φθηνοτερο) σε ολο το νησι...τα δε λεωφορεια ειναι ακριβεστατα και περνανε απο αεροπορτο...δηλ πας κ φευγοντας η ερχομενος...
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
1. σωστα.
2. η via etnea, φτιαγμενη με πετρα απο λαβα της Ετνα κ σχεδον 3χιλιομετρα, κ οπως και ολο το ιστορικο κεντρο της πολης ειναι μνημειο παγκοσμιας κληρονομιας της Unesco. παρε τον οδηγο και ανακαλυψε το. πληθος μπαροκ, παλατιων κλπ. βολτες στο san Berillo.
για φαι η Κατανια ειναι διασημη για την pasta alla norma και το κρεας αλογου. το 2ο δεν με αφησε η συνειδηση μου να το δοκιμασω, αν σε αφηνει η δικη σου τοτε στο Longo. αλλιως μαστ η trattoria de fiore. αχαστη η ψαραγορα. διαλεγεις ψαρι και επιτοπου στις τραττοριες τους, πχ scirocco. mM. για γλυκο η και arancini μαστ Savia.
πινεις seltz στο Costa.

δενμ' ακουσες....ειχα πει Sicilia outlet. ειναι μεν 1 ωρα αλλα και το σοπινγκ απειρως καλυτερο (κ φθηνοτερο) σε ολο το νησι...τα δε λεωφορεια ειναι ακριβεστατα και περνανε απο αεροπορτο...δηλ πας κ φευγοντας η ερχομενος...
1. σωστα.
2. η via etnea, φτιαγμενη με πετρα απο λαβα της Ετνα κ σχεδον 3χιλιομετρα, κ οπως και ολο το ιστορικο κεντρο της πολης ειναι μνημειο παγκοσμιας κληρονομιας της Unesco. παρε τον οδηγο και ανακαλυψε το. πληθος μπαροκ, παλατιων κλπ. βολτες στο san Berillo.
για φαι η Κατανια ειναι διασημη για την pasta alla norma και το κρεας αλογου. το 2ο δεν με αφησε η συνειδηση μου να το δοκιμασω, αν σε αφηνει η δικη σου τοτε στο Longo. αλλιως μαστ η trattoria de fiore. αχαστη η ψαραγορα. διαλεγεις ψαρι και επιτοπου στις τραττοριες τους, πχ scirocco. mM. για γλυκο η και arancini μαστ Savia.
πινεις seltz στο Costa.

δενμ' ακουσες....ειχα πει Sicilia outlet. ειναι μεν 1 ωρα αλλα και το σοπινγκ απειρως καλυτερο (κ φθηνοτερο) σε ολο το νησι...τα δε λεωφορεια ειναι ακριβεστατα και περνανε απο αεροπορτο...δηλ πας κ φευγοντας η ερχομενος...
Φυσικά και σε άκουσα...αλλά μας είπαν ότι το συγκεκριμένο άουτλετ θέλει αυτοκίνητο και στη Κατάνια φτάσαμε πολύ αργά ίσα-ίσα προλάβαμε ανοικτό το Porte di Catania ωρα 9 κατεβάζουν τα ρολά
Για το Savia +1 και από εμένα στη via Etnea (δίπλα στο Spinella που πρότεινα ) όλα τέλεια εκεί εκτός την ατομική πίτσα , είχαν διάφορα φαγητά σε ατομικές μερίδες όπως πέννες με κιμά και λαζάνια με λαχανικά
Μου πρότειναν τα ψωμάκια με κρέας αλόγου αλλά...δεν...με τη καμμία...
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Κοίτα εγώ θα έκανα τη Κατάνια μια μέρα μόνο.Θα δεις τα πάντα, όμορφη η πλατεία της όπερας η via Εtna έχει κάποιες όμορφες πλατείες , είναι σαν την Ερμού αλλά μεγαλύτερη σε μήκος και πλάτος
Η Ταορμίνα μου άρεσε υπερβολικά το teatro creco ήταν καταπληκτικό , η εκκλησία της Madona della Rocca , η πλατεία Belvedere πανοραμική θέα από παντού .Δοκίμασε τα γλυκά canoli με κρέμα από τυρί ρικότα ή σοκολάτα , το παγωτό με φυστίκι Αιγίνης θα το δεις σαν Pistaggio
Φάγαμε στο lichio & bar πολύ νόστιμο πιάτο τοπικής κουζίνας η μελιτζάνα με σάλτσα ντομάτας και παρμεζάνα. μη πάρεις τη σαλάτα με γαρίδες... γενικά ήταν πολύ ευγενικοί στη Ταορμίνα
Πολύ όμορφη πόλη είναι η Modica την έψαξα αλλά δεν κατάφερα να πάω ήταν πιο μακριά από τη Ταορμίνα
Oτι άλλο θέλεις στη διάθεση σου
1. σωστα.
2. η via etnea, φτιαγμενη με πετρα απο λαβα της Ετνα κ σχεδον 3χιλιομετρα, κ οπως και ολο το ιστορικο κεντρο της πολης ειναι μνημειο παγκοσμιας κληρονομιας της Unesco. παρε τον οδηγο και ανακαλυψε το. πληθος μπαροκ, παλατιων κλπ. βολτες στο san Berillo.
για φαι η Κατανια ειναι διασημη για την pasta alla norma και το κρεας αλογου. το 2ο δεν με αφησε η συνειδηση μου να το δοκιμασω, αν σε αφηνει η δικη σου τοτε στο Longo. αλλιως μαστ η trattoria de fiore. αχαστη η ψαραγορα. διαλεγεις ψαρι και επιτοπου στις τραττοριες τους, πχ scirocco. mM. για γλυκο η και arancini μαστ Savia.
πινεις seltz στο Costa.
Πολύ ωραίες οι πληροφορίες σας, ευχαριστώ πολύ!
Μπορεί κάποιος να προτείνει πώς μπορούν να μοιραστούν 4 ημέρες στην Κατάνια; Όλες εκεί, ή επαρκούν 3 μέρες, με την πρώτη διανυκτέρευση σε άλλη τοποθεσία; Μιλάμε για καταχείμωνο.
Αυτές που αναφέρονται είναι οι στάνταρ εκδρομές, ή υπάρχουν κι άλλες;
Samion, πώς θα μοίραζες τις 4 ημέρες; Λέω Ταορμίνα μία και Κατάνια 3, παρά την αποτροπή της rethimno. Η Μεσσήνη αυτή την εποχή λέει; Αξίζει μεγαλύτερη ημερήσια είτε προς Cefalù (πώς προφέρεται; ) είτε προς Αγριτζέντο; Η Αίτνα φαντάζομαι είναι off limits λόγω καιρού, άσε που μου φάνηκε υπερβολικά ακριβή εκδρομή.
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Samion, πώς θα μοίραζες τις 4 ημέρες; Λέω Ταορμίνα μία και Κατάνια 3, παρά την αποτροπή της rethimno. Η Μεσσήνη αυτή την εποχή λέει; Αξίζει μεγαλύτερη ημερήσια είτε προς Cefalù (πώς προφέρεται; ) είτε προς Αγριτζέντο; Η Αίτνα φαντάζομαι είναι off limits λόγω καιρού, άσε που μου φάνηκε υπερβολικά ακριβή εκδρομή.
εξαρταται πως εννοεις τις 4 μερες, αν ειναι ολοκληρες δηλ και το τι σε ενδιαφερει. αλλιως μπορεις να πας κ Παλερμο. αεροδρομιο-Παλερμο ειναι 2,5 ωρες, δεν σημαινει δηλ οτι προσγειωνομαι Κατανια αρα πρεπει να εχω βαση Κατανια...
αλλα για να μεινω εντος θεματος: για 4 φουλ μερες θα ελεγα 1 Ταορμινα, 2 Κατανια, 1 Συρακουσες η παρομοια μακρινη εκδρομη. θα προτεινα ΙΧ γι αυτη τη μεγαλη σε βολτα μερα, Συρακουσες +Νοτο πχ.
Messina: οχι. δεν αξιζει κ ειδικα σε τοσο μικρο χρονο που θα εχεις.
Cefalu': μπαινω στον πειρασμο να σου πω πολλα ναι....αλλα η λογικη λεει οχι, 3+ ωρες με τα ΜΜΜ, >2 με ΙΧ.
Agrigento παρομοιως..>2 με ΙΧ.
Ετνα: καταρχην με ΜΜΜ θελεις 1 μερα γεματη, με ΙΧ λιγοτερο μεν αλλα η εποχη δεν βοηθα. αν εχει καλο καιρο κ εχετε ΙΧ μια βολτουλα ως το καταφυγιο στο δρομο σας για Ταορμινα πχ κ μια ιδεα απο τους κρατηρες Silvestri δεν ειναι καθολου κακη ιδεα. κ με κοστος 0...μονο καυσιμα για τα 35 χιλιομετρα ως το καταφυγιο (<1ωρα)
Ταορμίνα, με τρένο φυσικά ,
εδω θα αφαιρουσα το "φυσικα" γιατι το λεωφορειο ειναι πιο πρακτικο ισως και σε παει νταουνταουν.... το τρενο μενει ως επιλογη για οσους το προτιμουν...
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
εξαρταται πως εννοεις τις 4 μερες, αν ειναι ολοκληρες δηλ και το τι σε ενδιαφερει. αλλιως μπορεις να πας κ Παλερμο. αεροδρομιο-Παλερμο ειναι 2,5 ωρες, δεν σημαινει δηλ οτι προσγειωνομαι Κατανια αρα πρεπει να εχω βαση Κατανια...
αλλα για να μεινω εντος θεματος: για 4 φουλ μερες θα ελεγα 1 Ταορμινα, 2 Κατανια, 1 Συρακουσες η παρομοια μακρινη εκδρομη. θα προτεινα ΙΧ γι αυτη τη μεγαλη σε βολτα μερα, Συρακουσες +Νοτο πχ.
Messina: οχι. δεν αξιζει κ ειδικα σε τοσο μικρο χρονο που θα εχεις.
Cefalu': μπαινω στον πειρασμο να σου πω πολλα ναι....αλλα η λογικη λεει οχι, 3+ ωρες με τα ΜΜΜ, >2 με ΙΧ.
Agrigento παρομοιως..>2 με ΙΧ.
Ετνα: καταρχην με ΜΜΜ θελεις 1 μερα γεματη, με ΙΧ λιγοτερο μεν αλλα η εποχη δεν βοηθα. αν εχει καλο καιρο κ εχετε ΙΧ μια βολτουλα ως το καταφυγιο στο δρομο σας για Ταορμινα πχ κ μια ιδεα απο τους κρατηρες Silvestri δεν ειναι καθολου κακη ιδεα. κ με κοστος 0...μονο καυσιμα για τα 35 χιλιομετρα ως το καταφυγιο (<1ωρα)

εδω θα αφαιρουσα το "φυσικα" γιατι το λεωφορειο ειναι πιο πρακτικο ισως και σε παει νταουνταουν.... το τρενο μενει ως επιλογη για οσους το προτιμουν...
Προτίμησα το τρένο για να αποφύγω το μποτιλιάρισμα στο δρόμο ελέω black friday αν και η διαδρομή ήταν ευχάριστη το τρένο 2 φορές τάφτισε και είχαμε αναμονή
Ας δει ο φίλος μας και τη Modica δυστυχώς δεν είχα χρόνο να τη δω, αν τον ενδιαφέρουν τα γλυκά με βάση τη σοκολάτα με τεχνική των Αζτέκων η άλλη πλευρά του γλυκού, προσωπικά δεν με αφήνει αδιάφορη
 
Μηνύματα
239
Likes
2.651
Χάρη στη γνωστή εταιρεία έσκασε ένα long weekend στην Κατάνια. Πρώτη φορά Σικελία, πρώτη φορά Ιταλία νότια της Ρώμης. Με άλλα λόγια, ανυπομονώ [/enthousiasm_mode]. Κι αντιμετωπίζω κλασικά το γλυκό πρόβλημα του τι να χωρέσεις, πού, πότε, με ποια σειρά και τι να αφήσω για το μέλλον. Το πρόγραμμα, κοντολογίς. Έχω μελετήσει σχεδόν ό,τι έχω εντοπίσει εδώ στο φόρουμ και σε κάποια ξένα σάιτ.

Έχουμε και λέμε: δυόμιση γερές μέρες, Σάββατο μεσημέρι με Τρίτη πρωί, Μάρτης λίγο πριν τα μισά. Τα highlights είναι τα εξής: Κατάνια, Ταορμίνα, Συρακούσες, Noto, Ragusa, Modica, ενώ έχω κι άλλα μέρη που έχω εντοπίσει κοντά στα παραπάνω και θα ενταχθούν στο πρόγραμμα ανάλογα με τον υπόλοιπο προγραμματισμό. Ιδανικά θα ήθελα 5 μέρες γι’ αυτές τις περιοχές, ώστε να μην είμαστε στο τρέξιμο όλη την ώρα, αλλά δυόμιση μέρες έχω κι έτσι θα βολευτώ.

Έχω τρεις επιλογές (roadtrip με αμάξι):

α)Επιλέγω μόνο την περιοχή της Κατάνιας και βορειοανατολική Σικελία, δηλαδή Ταορμίνα επί της ουσίας (με χωριουδάκια στην Αίτνα, πιθανώς και κάποια ανάβαση). Το πιο χαλαρό σενάριο εκ των 3. Αν ήταν Μάιος θα το σκεφτόμουν περισσότερο, για κάνα μπάνιο ή καμιά βόλτα προς ένα φαράγγι που τσέκαρα, αλλά μάλλον το πρώτο σενάριο που αποκλείω.

β)Κατάνια και νότια, με μεγαλύτερη άνεση από αυτό που ακολουθεί και με κάποιες πόλεις σικελικού μπαρόκ ή χωριουδάκια, στο τσακίρ κέφι το άλλο γνωστό φαράγγι (που λόγω εποχής δεν το βλέπω, αλλά οκέι). Άμα η Ταορμίνα δεν ήταν τόσο ξακουστή, πιθανώς αυτό θα ακολουθούσα, έλα που όμως για ορισμένους είναι το καλύτερο στοιχείο του νησιού.

Και για άλλους είναι πολύ τουριστικό μέρος (για κάποιον ήταν το bottom στοιχείο του ταξιδιού του), άλλος ένας λόγος που σκέφτομαι να τη συμπεριλάβουμε, καθώς εκείνη την εποχή μπορεί να την πετύχουμε με σχετικά καλό καιρό και δίχως τις ορδές των τουριστών, άρα πάμε στο τρίτο σενάριο:

γ) Λίγο απ’ όλα (ή πολύ απ’ όλα). Η β επιλογή έχει την τιμητική της, μια διανυκτέρευση (ή και δύο) θα γίνει στο νότιο κομμάτι της Σικελίας (π.χ. Συρακούσες ή/και Ραγκούσα/Μόντικα), αλλά θα συμπεριλάβω και ταξίδι εξπρές Ταορμίνα (αντίστοιχα μία ή καμία διανυκτέρευση) και Κατάνια ό,τι προλάβουμε (μία διανυκτέρευση). Σ’ αυτό το σενάριο κινδυνεύουν περισσότερο οι Ραγκούσα/Μόντικα, για τις οποίες έχω διαβάσει πολύ καλά σχόλια (και εδώ στο φόρουμ) κι από κάτι φωτογραφίες που είδα λοξά μου φάνηκαν εξαιρετικά ενδιαφέρουσες.

Η βάση μας θα αλλάζει, κατά πάσα πιθανότητα, εκτός αν μείνουν μόνο Ταορμίνα, Νότο, Συρακούσες, όπου βγαίνει κι από την Κατάνια.



Ερωτήσεις, που ελπίζω να με βοηθήσουν να καταλήξω κάπου (να μειώσω τις παραμέτρους):

1) Κατάνια Σαββατόβραδο φαντάζομαι θα έχει ζωή. Τις άλλες μέρες πώς θα είναι (π.χ. Δευτέρα); Είναι πιο κοντά στη νοοτροπία της Αθήνας ή μιας πιο μικρής επαρχιακής δικιάς μας πόλης; Θα θέλαμε να τη δούμε by night αλλά θα μας βόλευε περισσότερο το τελευταίο βράδυ παρά το πρώτο (δεν είναι το καλύτερο να έχεις ταξίδι μπροστά σου ξημερώματα από άλλη πόλη, με ό,τι αυτό μπορεί να συνεπάγεται).

2) Πώς είναι η νυχτερινή ζωή στις υπόλοιπες περιοχές; Δεν μιλάω για κλαμπ ούτε για βόλτες αξημέρωτες, αλλά για μια βόλτα για φαγητό ή κάνα κρασί (τύπου μέχρι 12, άντε 1). Γιατί ίσως να βολέψει να μείνουμε σε άλλες πόλεις, για να μην τρώμε χρόνο στις μετακινήσεις.

3) Ανάμεσα σε Ραγκούσα και Μόντικα, ποια προτείνετε για διανυκτέρευση (ορισμένα μέλη τρέφουν ιδιαίτερη αγάπη για την πρώτη, η δεύτερη φαίνεται κούκλα φωτισμένη); Ή μήπως Noto καλύτερα; Επειδή μπορεί να χρειαστεί να σπάσουμε εκεί τις διανυκτερεύσεις, καθώς το βάρος δίνεται στο νότιο κομμάτι.

4)Κάποιο μέρος που αξίζει πολύ να το δω συγκεκριμένη ώρα της μέρας (π.χ. Ταορμίνα το πρωί ή το σούρουπο, Νότο στο ηλιοβασίλεμα κλπ);

Αυτά για αρχή. Προφανώς αν έχει κάποιος να προτείνει κάτι άλλο ενδιαφέρον, να το κάνει και τον ευχαριστώ.

Υ.Γ. Ούτε ιστορία να έγραφα, αλλά επειδή θα με ενδιέφερε η γνώμη των πολυταξιδεμένων (και μη) στην περιοχή, επειδή αν ήμουν πιο λακωνικός θα μου λέγατε «διάβασε καμιά ιστορία, ψάξε από την μπάρα για Σικελία κλπ κλπ» κι επειδή μπορεί να βοηθηθούν κι άλλοι, είπα να μην κάνω εκπτώσεις στο ύφασμα του σεντονιού μου. :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.446
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom