Ιταλία Πληροφορίες για Κατανια

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Χάρη στη γνωστή εταιρεία έσκασε ένα long weekend στην Κατάνια. Πρώτη φορά Σικελία, πρώτη φορά Ιταλία νότια της Ρώμης. Με άλλα λόγια, ανυπομονώ [/enthousiasm_mode]. Κι αντιμετωπίζω κλασικά το γλυκό πρόβλημα του τι να χωρέσεις, πού, πότε, με ποια σειρά και τι να αφήσω για το μέλλον. Το πρόγραμμα, κοντολογίς. Έχω μελετήσει σχεδόν ό,τι έχω εντοπίσει εδώ στο φόρουμ και σε κάποια ξένα σάιτ.

Έχουμε και λέμε: δυόμιση γερές μέρες, Σάββατο μεσημέρι με Τρίτη πρωί, Μάρτης λίγο πριν τα μισά. Τα highlights είναι τα εξής: Κατάνια, Ταορμίνα, Συρακούσες, Noto, Ragusa, Modica, ενώ έχω κι άλλα μέρη που έχω εντοπίσει κοντά στα παραπάνω και θα ενταχθούν στο πρόγραμμα ανάλογα με τον υπόλοιπο προγραμματισμό. Ιδανικά θα ήθελα 5 μέρες γι’ αυτές τις περιοχές, ώστε να μην είμαστε στο τρέξιμο όλη την ώρα, αλλά δυόμιση μέρες έχω κι έτσι θα βολευτώ.

Έχω τρεις επιλογές (roadtrip με αμάξι):

α)Επιλέγω μόνο την περιοχή της Κατάνιας και βορειοανατολική Σικελία, δηλαδή Ταορμίνα επί της ουσίας (με χωριουδάκια στην Αίτνα, πιθανώς και κάποια ανάβαση). Το πιο χαλαρό σενάριο εκ των 3. Αν ήταν Μάιος θα το σκεφτόμουν περισσότερο, για κάνα μπάνιο ή καμιά βόλτα προς ένα φαράγγι που τσέκαρα, αλλά μάλλον το πρώτο σενάριο που αποκλείω.

β)Κατάνια και νότια, με μεγαλύτερη άνεση από αυτό που ακολουθεί και με κάποιες πόλεις σικελικού μπαρόκ ή χωριουδάκια, στο τσακίρ κέφι το άλλο γνωστό φαράγγι (που λόγω εποχής δεν το βλέπω, αλλά οκέι). Άμα η Ταορμίνα δεν ήταν τόσο ξακουστή, πιθανώς αυτό θα ακολουθούσα, έλα που όμως για ορισμένους είναι το καλύτερο στοιχείο του νησιού.

Και για άλλους είναι πολύ τουριστικό μέρος (για κάποιον ήταν το bottom στοιχείο του ταξιδιού του), άλλος ένας λόγος που σκέφτομαι να τη συμπεριλάβουμε, καθώς εκείνη την εποχή μπορεί να την πετύχουμε με σχετικά καλό καιρό και δίχως τις ορδές των τουριστών, άρα πάμε στο τρίτο σενάριο:

γ) Λίγο απ’ όλα (ή πολύ απ’ όλα). Η β επιλογή έχει την τιμητική της, μια διανυκτέρευση (ή και δύο) θα γίνει στο νότιο κομμάτι της Σικελίας (π.χ. Συρακούσες ή/και Ραγκούσα/Μόντικα), αλλά θα συμπεριλάβω και ταξίδι εξπρές Ταορμίνα (αντίστοιχα μία ή καμία διανυκτέρευση) και Κατάνια ό,τι προλάβουμε (μία διανυκτέρευση). Σ’ αυτό το σενάριο κινδυνεύουν περισσότερο οι Ραγκούσα/Μόντικα, για τις οποίες έχω διαβάσει πολύ καλά σχόλια (και εδώ στο φόρουμ) κι από κάτι φωτογραφίες που είδα λοξά μου φάνηκαν εξαιρετικά ενδιαφέρουσες.

Η βάση μας θα αλλάζει, κατά πάσα πιθανότητα, εκτός αν μείνουν μόνο Ταορμίνα, Νότο, Συρακούσες, όπου βγαίνει κι από την Κατάνια.



Ερωτήσεις, που ελπίζω να με βοηθήσουν να καταλήξω κάπου (να μειώσω τις παραμέτρους):

1) Κατάνια Σαββατόβραδο φαντάζομαι θα έχει ζωή. Τις άλλες μέρες πώς θα είναι (π.χ. Δευτέρα); Είναι πιο κοντά στη νοοτροπία της Αθήνας ή μιας πιο μικρής επαρχιακής δικιάς μας πόλης; Θα θέλαμε να τη δούμε by night αλλά θα μας βόλευε περισσότερο το τελευταίο βράδυ παρά το πρώτο (δεν είναι το καλύτερο να έχεις ταξίδι μπροστά σου ξημερώματα από άλλη πόλη, με ό,τι αυτό μπορεί να συνεπάγεται).

2) Πώς είναι η νυχτερινή ζωή στις υπόλοιπες περιοχές; Δεν μιλάω για κλαμπ ούτε για βόλτες αξημέρωτες, αλλά για μια βόλτα για φαγητό ή κάνα κρασί (τύπου μέχρι 12, άντε 1). Γιατί ίσως να βολέψει να μείνουμε σε άλλες πόλεις, για να μην τρώμε χρόνο στις μετακινήσεις.

3) Ανάμεσα σε Ραγκούσα και Μόντικα, ποια προτείνετε για διανυκτέρευση (ορισμένα μέλη τρέφουν ιδιαίτερη αγάπη για την πρώτη, η δεύτερη φαίνεται κούκλα φωτισμένη); Ή μήπως Noto καλύτερα; Επειδή μπορεί να χρειαστεί να σπάσουμε εκεί τις διανυκτερεύσεις, καθώς το βάρος δίνεται στο νότιο κομμάτι.

4)Κάποιο μέρος που αξίζει πολύ να το δω συγκεκριμένη ώρα της μέρας (π.χ. Ταορμίνα το πρωί ή το σούρουπο, Νότο στο ηλιοβασίλεμα κλπ);

Αυτά για αρχή. Προφανώς αν έχει κάποιος να προτείνει κάτι άλλο ενδιαφέρον, να το κάνει και τον ευχαριστώ.

Υ.Γ. Ούτε ιστορία να έγραφα, αλλά επειδή θα με ενδιέφερε η γνώμη των πολυταξιδεμένων (και μη) στην περιοχή, επειδή αν ήμουν πιο λακωνικός θα μου λέγατε «διάβασε καμιά ιστορία, ψάξε από την μπάρα για Σικελία κλπ κλπ» κι επειδή μπορεί να βοηθηθούν κι άλλοι, είπα να μην κάνω εκπτώσεις στο ύφασμα του σεντονιού μου. :)
1) Η Κατάνια είναι μια πολύ ζωντανή πόλη. Αν θέλεις να τη ζήσεις νύχτα με τίγκα μαγαζιά και κόσμο στους δρόμους έως αργά τότε πρέπει να βγεις ΠΣΚ. Έχει κίνηση κάθε βράδυ, όμως η Δευτέρα, στο θέμα της εξόδου, είναι μια πεσμένη μέρα παντού και στη Κατάνια κάποια μαγαζιά θα τα βρεις κλειστά (όπως και στην Αθήνα). Με κλαμπ δεν ασχολήθηκα.
3) Εναλλακτική πόλη (σε σχέση με ποια; ) για διανυκτέρευση προς το νότο είναι μια: Συρακούσες. Η Ορτυγία είναι όνειρο και σαν σύνολο είναι μια αρκετά μεγάλη πόλη ώστε να έχεις πολλές επιλογές σε φαγητό και διασκέδαση. Άσε που έχει πολλά αξιοθέατα που θέλουν χρόνο για να τα δεις (full day για μένα).
2) Η Ταορμίνα είναι πολύ τουριστική πόλη, προσανατολισμένη σε φραγκάτους επισκέπτες. Πολλά μαγαζιά είναι θερινά, με αυλές κτλ. Δεν ξέρω αν θα έχουν ανοίξει τον Μάρτη. Γενικά φαίνεται να έχει μέρη για φαγητό, λιγότερα για ποτό και μου έκανε για ακριβή. Δεν μου ξύπνησε το ενδιαφέρον να τη γνωρίσω by night. Για Ragusa κτλ δεν ξέρω, αλλά υποψιάζομαι ότι θα έχουν σίγουρα μέρη να βγεις, πιο λίγα ίσως;

Οι 2 1/2 μέρες είναι πολύ λίγες. Προφανώς γνωρίζεις ότι θα κάνεις αγώνα δρόμου.
Αν θέλεις να τα δεις όλα (πεταχτά βέβαια), σου προτείνω 2 διανυκτερεύσεις Συρακούσες και 1 Κατάνια (αναγκαστικά). Στην αλλαγή κάνε το πέρασμα από Ταορμίνα. Από Κατάνια μόνο ένα φαγητό και μια βόλτα στο κέντρο. Και good luck.
 

zaxosdogkanos

Member
Μηνύματα
20
Likes
24
Για μονοήμερη εκδρομή στις Συρακούσες (χωρίς διανυκτέρευση) πιστεύετε πως αξίζει να ενοικιάσει κανείς αμάξι (με δυνατότητα επίσκεψης και στο Noto) ή είναι καλύτερα και οικονομικότερα το λεωφορείο;
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
Για μονοήμερη εκδρομή στις Συρακούσες (χωρίς διανυκτέρευση) πιστεύετε πως αξίζει να ενοικιάσει κανείς αμάξι (με δυνατότητα επίσκεψης και στο Noto) ή είναι καλύτερα και οικονομικότερα το λεωφορείο;
Οι τιμές στα ενοικιαζόμενα ΄παίζουν ανάλογα τη σαιζόν που θα πας φυσικά και είναι καλλίτερα να πας με αμάξι για να μην έχεις τη δέσμευση της άφιξης-αναχώρησης του λεωφορείου αξίζει η διαφορά στη τιμή
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Για μονοήμερη εκδρομή στις Συρακούσες (χωρίς διανυκτέρευση) πιστεύετε πως αξίζει να ενοικιάσει κανείς αμάξι (με δυνατότητα επίσκεψης και στο Noto) ή είναι καλύτερα και οικονομικότερα το λεωφορείο;
Αν θελεις να πας και Νοτο την ίδια μέρα, μονο με ενοικίαση αυτοκινήτου και θα είσαι και στο τρεξιμο, γιατι οι Συρακούσες εχουν πολυ πράγμα να δεις.
Απο που θα ξεκινήσεις?
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Μόλις γύρισα από Σικελία.
Θα σου πρότεινα να νοικιάσεις αυτοκίνητο. Ειδικά μέσω της ιστοσελίδας της ryan είναι πολύ οικονομική η ενοικίαση αυτοκινήτου, οι δρόμοι είναι μια χαρά και θα μπορέσεις να κινηθείς γρήγορα.

Εγώ Κατάνια δεν πήγα καθόλου, αλλά καταλαβαίνω ότι αφού θα χρησιμοποιήσεις το αεροδρόμιό της δεν μπορείς να την αποφύγεις. Οι Συρακούσες και συγκεκριμένα η Ορτυγία είναι «όλα τα λεφτά».

Η Ταορμίνα είναι όμορφη, αλλά είναι λίγο ταλαιπωρία. Ανηφόρες κατηφόρες, δύσκολο parking και καταλύματα όχι και τόσο value for money. Το θέατρο Greco επίσης «όλα τα λεφτά». Αν αποφασίσεις να μείνεις μπορώ να σου προτείνω το κατάλυμα που έμεινα, αλλά μόνο αν έχεις αυτοκίνητο (γιατί είναι σε ύψωμα πάνω από την πόλη). Την Ταορμίνα μπορείς να τη συνδυάσεις και με μια βόλτα στην Αίτνα, αλλά και πάλι τονίζω μόνο με αυτοκίνητο.

Modica και Ragusa δεν πήγα. Στο Noto όμως πήγα. Έφαγα από τα ωραιότερα γεύματα στην trattoria Ducezio. Δεν σου γεμίζει το μάτι, αλλά έχει καταπληκτικό φαγητό, μόνο ντόπιους και μενού μόνο στα Ιταλικά.

Εν ολίγοις θα σου πρότεινα: δύο διανυκτερεύσεις στις Συρακούσες (με ημερήσια σε Noto, Modica, Ragusa) και την τελευταία ημέρα να πας κατ’ευθείαν Ταορμίνα με πιθανή στάση και στους χαμηλούς κρατήρες της Αίτνα. Στην Κατάνια αφιέρωσε μόνο το τελευταίο βράδυ για να είσαι κοντά στο αεροδρόμιο.

Καλά να περάσεις. :)
 

zaxosdogkanos

Member
Μηνύματα
20
Likes
24
Θα πάω και από την πλευρά του Παλέρμο.
Οπότε στην Ανατολική Σικελία θα κάνω τρεις διανυκτερεύσεις. Η βάση μου θα είναι η Κατάνια. Οπότε πως θα προτείνατε να διαχειριστώ τον χρόνο μου και τις μετακινήσεις;
Με ή χωρίς αυτοκίνητο, οι Συρακούσες επιβάλλονται. Αυτό που με προβληματίζει είναι εάν η Κατάνια αξίζει για τις υπόλοιπες δύο ημέρες ή εάν τελικά αξίζει περισσότερο το αυτοκίνητο για να πάω στην Ταορμίνα και το Νότο.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
Θα πάω και από την πλευρά του Παλέρμο.
Οπότε στην Ανατολική Σικελία θα κάνω τρεις διανυκτερεύσεις. Η βάση μου θα είναι η Κατάνια. Οπότε πως θα προτείνατε να διαχειριστώ τον χρόνο μου και τις μετακινήσεις;
Με ή χωρίς αυτοκίνητο, οι Συρακούσες επιβάλλονται. Αυτό που με προβληματίζει είναι εάν η Κατάνια αξίζει για τις υπόλοιπες δύο ημέρες ή εάν τελικά αξίζει περισσότερο το αυτοκίνητο για να πάω στην Ταορμίνα και το Νότο.
Κοίτα ....δυο μέρες Κατάνια είναι αρκετές να δεις το ιστορικό κέντρο τα περισσότερα αξιοθέατα είναι στη via Etnea κάτι σαν την Ερμού στην Αθήνα
Εμείς πήγαμε από Κατάνια με τρένο (τάφτισε 2,3 φορές μέχρι να φτάσουμε ) αλλά η διαδρομή είναι όμορφη και με αυτοκίνητο ακόμα καλλίτερα
Στα παραπάνω ποστ σου γράφουν αρκετές λεπτομέρειες οι πιο έμπειροι από εμένα
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Θα πάω και από την πλευρά του Παλέρμο.
Οπότε στην Ανατολική Σικελία θα κάνω τρεις διανυκτερεύσεις. Η βάση μου θα είναι η Κατάνια. Οπότε πως θα προτείνατε να διαχειριστώ τον χρόνο μου και τις μετακινήσεις;
Με ή χωρίς αυτοκίνητο, οι Συρακούσες επιβάλλονται. Αυτό που με προβληματίζει είναι εάν η Κατάνια αξίζει για τις υπόλοιπες δύο ημέρες ή εάν τελικά αξίζει περισσότερο το αυτοκίνητο για να πάω στην Ταορμίνα και το Νότο.
Τις άλλες δυο μέρες μπορείς, εκτός από το να δεις την Κατάνια, μπορείς να κάνεις και μια εκδρομή Ταορμίνα, με λεωφορείο αυστηρά, που είναι και κοντά. Και είτε νοικιάζεις για μια μέρα και πας Συρακούσες με ένα πέρασμα από Νότο, είτε το κάνεις σε δυο ημερήσιες, μια Συρακούσες (με λεωφορείο ή τρένο) και μια Νότο (με λεωφορείο) που μου φαίνεται σκότωμα, είτε περιορίζεσαι σε μια ημερήσια (με λεωφορείο ή τρένο) μόνο στις Συρακούσες. Στις Συρακούσες να έχεις πολύ χρόνο ή πήγαινε μόνο Ορτυγία.
 
Μηνύματα
239
Likes
2.650
Μόλις γύρισα από Σικελία.
Θα σου πρότεινα να νοικιάσεις αυτοκίνητο. Ειδικά μέσω της ιστοσελίδας της ryan είναι πολύ οικονομική η ενοικίαση αυτοκινήτου, οι δρόμοι είναι μια χαρά και θα μπορέσεις να κινηθείς γρήγορα.

Εγώ Κατάνια δεν πήγα καθόλου, αλλά καταλαβαίνω ότι αφού θα χρησιμοποιήσεις το αεροδρόμιό της δεν μπορείς να την αποφύγεις. Οι Συρακούσες και συγκεκριμένα η Ορτυγία είναι «όλα τα λεφτά».

Η Ταορμίνα είναι όμορφη, αλλά είναι λίγο ταλαιπωρία. Ανηφόρες κατηφόρες, δύσκολο parking και καταλύματα όχι και τόσο value for money. Το θέατρο Greco επίσης «όλα τα λεφτά». Αν αποφασίσεις να μείνεις μπορώ να σου προτείνω το κατάλυμα που έμεινα, αλλά μόνο αν έχεις αυτοκίνητο (γιατί είναι σε ύψωμα πάνω από την πόλη). Την Ταορμίνα μπορείς να τη συνδυάσεις και με μια βόλτα στην Αίτνα, αλλά και πάλι τονίζω μόνο με αυτοκίνητο.

Modica και Ragusa δεν πήγα. Στο Noto όμως πήγα. Έφαγα από τα ωραιότερα γεύματα στην trattoria Ducezio. Δεν σου γεμίζει το μάτι, αλλά έχει καταπληκτικό φαγητό, μόνο ντόπιους και μενού μόνο στα Ιταλικά.

Εν ολίγοις θα σου πρότεινα: δύο διανυκτερεύσεις στις Συρακούσες (με ημερήσια σε Noto, Modica, Ragusa) και την τελευταία ημέρα να πας κατ’ευθείαν Ταορμίνα με πιθανή στάση και στους χαμηλούς κρατήρες της Αίτνα. Στην Κατάνια αφιέρωσε μόνο το τελευταίο βράδυ για να είσαι κοντά στο αεροδρόμιο.

Καλά να περάσεις. :)
Σ' ευχαριστώ πολύ για τις αναλυτικές πληροφορίες. :)

Ώστε ταλαιπωρία η Ταορμίνα ακόμη κι αυτή την εποχή, ε; Θα μας βγάλει το λάδι, λες; Από εξιστορήσεις γνωστών μου είχα καταλάβει ότι υπάρχει πάρκινγκ (ακριβό για δεδομένα Σικελίας, αλλά τίποτα τρομερό). Επίσης όταν λες "όλα τα λεφτά" εννοείς ότι αξίζει ή ότι σας έφυγαν όλα τα λεφτά; :p Το θεώρησα λίγο ακριβό είναι η αλήθεια (10Ε για κάτι που σε κάνα μισάωρο εξαντλείται, αν έχω καταλάβει καλά), αλλά αν ήταν στις τοπ στιγμές της εκδρομής για εσάς να αναθεωρήσω.

Περί αυτού: Ποια ήταν για σένα τα highlights του οδοιπορικού; (Εκτός αν θες να γράψεις ιστορία και δεν θες να μας σποϊλάρεις).

Άλλη ερώτηση: με τη μεσημεριανή σιέστα τι παίζει (π.χ. για Νότο); Αφορά μόνο μουσεία, εισόδους σε εκκλησίες κλπ ή και μαγαζιά για φαγητό; Φαντάζομαι το πρώτο, αλλά δεν βλάπτει μια επιβεβαίωση.

Τέλος, μία από τις Ραγκούσα και Μόντικα θα πέσει στη μάχη, για να χαλαρώσει λίγο το πρόγραμμα, κι έτσι όπως το βλέπω μάλλον θα είναι η Ραγκούσα. Πρέπει να είναι κούκλα (ίσως κι η ομορφότερη), αλλά από τη μία νομίζω ότι θέλει περισσότερο χρόνο από τη Μόντικα για να την απολαύσεις όπως της αξίζει κι αφετέρου η Μόντικα πρέπει να είναι λιγότερο όμορφη, περισσότερο ζωντανή, που δεδομένου ότι θα τη δούμε μαζί με το Νότο, μπορεί να μας φανεί πιο ενδιαφέρουσα η εναλλαγή (κι έχει και το στοιχείο της σοκολάτας που εύκολα το πουλάς). Αν έχει κάποιος άποψη περί αυτού, θα χαρώ να τη διαβάσω. Διαφορετικά το δίλημμα θα τεθεί στην παρέα και ας ξεμπερδέψουν εκείνοι (που να μην τους ματιάσω, είναι βολικότατοι - μέχρι στιγμής).
 

zaxosdogkanos

Member
Μηνύματα
20
Likes
24
Αυτό που έχω διαβάσει σχετικά με την σιέστα είναι ότι ισχύει σ'όλη τη Σικελία κι αφορά ακόμα και τις ταβέρνες, τα καφέ κλπ.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Βρε παιδιά δεν έχουν σιέστα στην Ιταλία, διακοπή για μεσημεριανό φαγητό έχουν. Επειδή η σιέστα αποτελεί ισπανική συνήθεια και παραπέμπει στον ύπνο και όχι στο φαγητό, δεν τους αρέσει καθόλου η χρήση αυτού του όρου.
Και επί του ερωτήματος, δεν αφορά μόνο μουσεία,εκκλησίες κλπ, αλλά κάποια τουριστικά μαγαζιά θα τα βρεις ανοιχτά.
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Σ' ευχαριστώ πολύ για τις αναλυτικές πληροφορίες. :)

Ώστε ταλαιπωρία η Ταορμίνα ακόμη κι αυτή την εποχή, ε; Θα μας βγάλει το λάδι, λες; Από εξιστορήσεις γνωστών μου είχα καταλάβει ότι υπάρχει πάρκινγκ (ακριβό για δεδομένα Σικελίας, αλλά τίποτα τρομερό). Επίσης όταν λες "όλα τα λεφτά" εννοείς ότι αξίζει ή ότι σας έφυγαν όλα τα λεφτά; :p Το θεώρησα λίγο ακριβό είναι η αλήθεια (10Ε για κάτι που σε κάνα μισάωρο εξαντλείται, αν έχω καταλάβει καλά), αλλά αν ήταν στις τοπ στιγμές της εκδρομής για εσάς να αναθεωρήσω.

Περί αυτού: Ποια ήταν για σένα τα highlights του οδοιπορικού; (Εκτός αν θες να γράψεις ιστορία και δεν θες να μας σποϊλάρεις).

Άλλη ερώτηση: με τη μεσημεριανή σιέστα τι παίζει (π.χ. για Νότο); Αφορά μόνο μουσεία, εισόδους σε εκκλησίες κλπ ή και μαγαζιά για φαγητό; Φαντάζομαι το πρώτο, αλλά δεν βλάπτει μια επιβεβαίωση.

Τέλος, μία από τις Ραγκούσα και Μόντικα θα πέσει στη μάχη, για να χαλαρώσει λίγο το πρόγραμμα, κι έτσι όπως το βλέπω μάλλον θα είναι η Ραγκούσα. Πρέπει να είναι κούκλα (ίσως κι η ομορφότερη), αλλά από τη μία νομίζω ότι θέλει περισσότερο χρόνο από τη Μόντικα για να την απολαύσεις όπως της αξίζει κι αφετέρου η Μόντικα πρέπει να είναι λιγότερο όμορφη, περισσότερο ζωντανή, που δεδομένου ότι θα τη δούμε μαζί με το Νότο, μπορεί να μας φανεί πιο ενδιαφέρουσα η εναλλαγή (κι έχει και το στοιχείο της σοκολάτας που εύκολα το πουλάς). Αν έχει κάποιος άποψη περί αυτού, θα χαρώ να τη διαβάσω. Διαφορετικά το δίλημμα θα τεθεί στην παρέα και ας ξεμπερδέψουν εκείνοι (που να μην τους ματιάσω, είναι βολικότατοι - μέχρι στιγμής).

Η Ταορμίνα αυτήν την εποχή που δεν έχει κόσμο ..."παλεύεται'. Είναι πολύ λιγότερη ταλαιπωρία απ' ότι το καλοκαίρι. Κάποιος όμως που φτάνει μέχρι εκεί οφείλει να "ταλαιπωρηθεί" λίγο και πάει να την δει.
Εννοείται ότι "όλα τα λεφτά" = αξίζει να πας. :p
Το θέατρο πιστεύω και εγώ ότι είναι ακριβό, αλλά ήθελα να δω ένα από τα δύο ελληνικά θέατρα της Ανατολικής πλευράς του νησιού και αυτό της Ταορμίνα είναι σίγουρα πιο όμορφο λόγω θέσης.

Ιστορία σίγουρα θα γράψω, αλλά αφού με ρωτάς δεν μπορώ να μη σου πω ποια ήταν τα highlights της εκδρομής μας.
Για μένα ήταν:
Το περπάτημα γύρω από τους χιονισμένους κρατήρες της Αίτνα...
IMG2_8801.JPG


Το πρωινό μας στην Ταορμίνα ... με θέα το ηφαίστειο, την Ταορμίνα και την giardini Naxos...
(Το B&B λέγεται Vila Sara και το έκλεισα από το booking)
IMG2_8640.JPG


Ο πρωινός καφές στην Ορτυγία με θέα το Duomo...
IMG2_8952.JPG


Η βραδινή βόλτα στο (film location) χωριό Savoca...
IMG2_8569.JPG


Η επίσης νυχτερινή βόλτα στο Νότο...
IMG2_8883.JPG

συνοδεία ενός καταπληκτικού γεύματος...
IMG2_8896.jpg


Σε κάλυψα;;;;;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.690
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom