Ιταλία Πληροφορίες για Κατανια

zaxosdogkanos

Member
Μηνύματα
20
Likes
24
Εν τω μεταξύ είναι τόσες πολλές οι κακές κριτικές στα καταστήματα ενοικίασης αυτοκινήτων, που πραγματικά έχω ''πανικοβληθεί''.
Γνωρίζει κάποιος, τι τιμές παίζουν πάνω κάτω σχετικά με την ενοικίαση αυτοκινήτου; ή κατά πόσο έμπιστα είναι τα μαγαζιά που χρεώνουν 15-20 ευρώ τη μέρα το αμάξι;
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Εγώ για ενοικίαση τον Σεπτέμβριο από το αεροδρόμιο του Παλέρμο και παράδοση στο αεροδρόμιο την Κατάνης πλήρωσα για 8 ημέρες 77,35 ευρώ και 61,10 λόγω αλλαγής τοποθεσίας παράδοσης. Η ενοικίαση έγινε μέσω της autoeurope και η εταιρεία ήταν η Maggiore. Έκανα και πλήρη ασφάλιση για την οποία δεν θυμάμαι ακριβώς το ποσό που πλήρωσα.

Τον Νοέμβριο που νοίκιασα από το αεροδρόμιο του Μπέργκαμο για 5 μέρες πλήρωσα 13 ευρώ.:p
η ενοικίαση έγινε πάλι από την autoeurope και η εταιρεία ήταν η Interrent. Για την πλήρη ασφάλεια πλήρωσα 100 ευρώ επιπλέον.

Όπως καταλαβαίνεις όλα είναι θέμα εποχής και προσφορών που τρέχουν ανάλογα την εταιρεία.
 
Last edited:

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.604
Εν τω μεταξύ είναι τόσες πολλές οι κακές κριτικές στα καταστήματα ενοικίασης αυτοκινήτων, που πραγματικά έχω ''πανικοβληθεί''.
Γνωρίζει κάποιος, τι τιμές παίζουν πάνω κάτω σχετικά με την ενοικίαση αυτοκινήτου; ή κατά πόσο έμπιστα είναι τα μαγαζιά που χρεώνουν 15-20 ευρώ τη μέρα το αμάξι;
Τρέχει προσφορά από τη Hertz 15-20% έκπτωση από το site της aegean μέχρι τη Δευτέρα,δοκίμασε κι εκεί, στην ουσία απευθείας από τη Hertz, χωρίς μεσάζοντες και πρακτορεία.
 

zaxosdogkanos

Member
Μηνύματα
20
Likes
24
Έχει κανείς υπ'όψιν ποιες περιοχές της Κατάνια, θεωρούνται ''επικίνδυνες'';
Γιατί έχω κλείσει κοντά από το κάστρο Ursino και την πλατεία San Cristoforo και δεν έχω διαβάσει καθόλου...ενθαρρυντικά σχόλια.
Γενικά, μου δίνουν την αίσθηση ότι η Κατάνια είναι ψιλοεπικίνδυνη πόλη για τουρίστες.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Έχει κανείς υπ'όψιν ποιες περιοχές της Κατάνια, θεωρούνται ''επικίνδυνες'';
Γιατί έχω κλείσει κοντά από το κάστρο Ursino και την πλατεία San Cristoforo και δεν έχω διαβάσει καθόλου...ενθαρρυντικά σχόλια.
Γενικά, μου δίνουν την αίσθηση ότι η Κατάνια είναι ψιλοεπικίνδυνη πόλη για τουρίστες.
Η Κατάνια δεν είναι επικίνδυνη για τουρίστες σε καμία περίπτωση, αρκεί οι τουρίστες να τηρούν κάποιους στοιχειώδεις κανόνες αυτοπροστασίας.
Στο Ursino πήγαμε βόλτα 3 φορές πρωί και 3 βράδυ, μάλιστα κάτσαμε για φαΐ και καφέ (έχει αρκετά μαγαζιά). Δεν μου φάνηκε τραγικά επικίνδυνη περιοχή, αλλά όχι ότι δεν χρειάζεται να προσέχεις (σίγουρα γίνεται νταλαβέρι στο χώρο μπροστά στο κάστρο). Προς San Cristoforo δεν πήγαμε βράδυ.
Επίσης η περιοχή San Berillo και προς τον σταθμό δεν είναι καλή, αν και γίνονται προσπάθειες με νέα μαγαζιά.
 

zaxosdogkanos

Member
Μηνύματα
20
Likes
24
To San Berillo τι ειναι ακριβως;
κατι πηρε το ματι μου για τουριστικη ξενηγηση, φαση urban με street art και τετοια.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
To San Berillo τι ειναι ακριβως;
κατι πηρε το ματι μου για τουριστικη ξενηγηση, φαση urban με street art και τετοια.
Η συνοικία με το κόκκινα φανάρια...
Ακριβώς. Και με άλλες ύποπτες συναλλαγές. Όμως στις παρυφές της βρίσκονται μερικά από τα πιο γνωστά εστιατόρια της Κατάνια. Επίσης το First Lounge μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Eπίσεις μη ξεχάσεις να φας στο sirroco δίπλα στην υπαίθρια ψαραγορά να πάρεις τα χωνάκια σου με τα θαλασσινά , με λαχανικά ή με τα διάφορα ψαρικά πραγματικά αξίζει
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Μιας και ριχνω ματιες για Μαιο μηνα και κοιταω και για δωματια μπορειτε να μου πειτε ποια περιοχη θεωρειτε κεντρο?κοντα σε ποια πλατεια/μνημειο ή στο λιμανι??γιατι ολα τα δωματια near centre λενε και μπερδευομαι:haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom