Ιταλία Πληροφορίες για Κατανια

zaxosdogkanos

Member
Μηνύματα
20
Likes
24
Η Κατάνια είναι μια ιδιαίτερη περίπτωση μπορώ να πω.
Δεν έχει καμία σχέση με αυτό που φαντάζεται κανείς και πιστεύω είναι καθαρά θέμα νοοτροπίας του εκάστοτε επισκέπτη εάν θα του αρέσει ή όχι ως πόλη.
Η Κατάνια είναι μια πόλη, συνολικά, αρκετά βρώμικη και είναι ξεκάθαρο ότι οι άνθρωποι της δεν την σέβονται καθόλου.
Υπάρχει στην Κατάνια λοιπόν μια μεγάλη αντίθεση ανάμεσα σε κεντρικές πλατείες/αξιοθέατα τα οποία έχουν προσεχθεί πολύ (γύρω από την Via Etna, καθεδρικός, duomo κλπ.), παραμένουν καθαρά και προκαλούν δέος, σε αντίθεση με γειτονιές όπως το San Berillo, το λιμάνι, το centro storico, όπου οι περιοχές αυτές είναι πολύ σκοτεινές, βρώμικες και υπό προϋποθέσεις επικίνδυνες.
Προσωπικά, μου άρεσε η Κατάνια. Όμως είναι μια πόλη, που μέσα σε δύο μέρες την έχεις μάθει και ότι έχει να σου δώσει, στο δίνει. Κατά πολύ υποδεέστερη από το Παλέρμο και τις πανέμορφες Συρακούσσες.
Δεν θεωρώ την Κατάνια ως μία αντιπροσωπευτική πόλη για την Σικελία, σε καμία περίπτωση.

ΥΓ. Επίσης, πολύ φθηνή πόλη. Εκπληκτικοί φούρνοι και street food σε τιμές φθηνότερες από την Ελλάδα. Και αρκετά φιλικοί άνθρωποι.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Το κοιταξα και τις ημερομηνιες που θελουμε το χει 51ε το βραδυ..εχω και κωδικο εκπτωσης για διαμερισμα οποτε προς τα εκει καταληγουμε...εχω βρει και στην via castello ursino,να διαλεξω αυτο αραγε αντι γι αυτο στο θεατρο μπελινι?:rolleyes-80:
Από τοποθεσία θα προτιμούσα αυτό στο θέατρο.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Τελικα "κερδισαμε" ακομα μια μερα κατανια και σκεφτομαστε να κανουμε εκδρομη προς συρακουσσες ή ταορμινα...ποια προτεινετε;;βγαινουν σε 1 μερα και οι 2 ή θα μαστε στο τρεξιμο και δε θα προλαβουμε να δουμε τιποτα;;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Τελικα "κερδισαμε" ακομα μια μερα κατανια και σκεφτομαστε να κανουμε εκδρομη προς συρακουσσες ή ταορμινα...ποια προτεινετε;;βγαινουν σε 1 μερα και οι 2 ή θα μαστε στο τρεξιμο και δε θα προλαβουμε να δουμε τιποτα;;
Δε βαζεις κ Cefalu' μεσα? Κ μια ημερησια Στρομπολι? Πλακα κανεις? Φυσικα κ δεν θα δεις τπτ αν πας κ στα 2. Αρχαια, αξιοθεατα, πολη Συρακουσες. Ρηλαξ, χαλαρες βολτες κ θεα Ταορμινα.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Δε βαζεις κ Cefalu' μεσα? Κ μια ημερησια Στρομπολι? Πλακα κανεις? Φυσικα κ δεν θα δεις τπτ αν πας κ στα 2. Αρχαια, αξιοθεατα, πολη Συρακουσες. Ρηλαξ, χαλαρες βολτες κ θεα Ταορμινα.
Καλα το φανταστικα αλλα ειπα να ρωτησω κιολας..για να παρω μια καλη γευση απο Συρακουσες ποσες ωρες θα χρειαστω πανω κατω;;φαση 8 το πρωι με 5 τ απογευμα;;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλα το φανταστικα αλλα ειπα να ρωτησω κιολας..για να παρω μια καλη γευση απο Συρακουσες ποσες ωρες θα χρειαστω πανω κατω;;φαση 8 το πρωι με 5 τ απογευμα;;
Αυτες σιγουρα. Εξαρταται τα ενδιαφεροντα σας παντα. Αρχαια, μουσεια (αρχαιολογικο μαστ) κλπ.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Αυτες σιγουρα. Εξαρταται τα ενδιαφεροντα σας παντα. Αρχαια, μουσεια (αρχαιολογικο μαστ) κλπ.
Κοιταγα για το ουτλετ την ημερα που φτανουμε κατανια,εχει πουθενα τιμες εισιτηριων των shuttle που σε πηγαινοφερνουν;;γιατι δε βρηκα κατι στο σιτε τους
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Συγνωμη που δε ξερω ιταλικα και το σιτε δε εχει επιλογη αγγλικων αλλα λεει πουθενα ποσο εχει το εισιτηριο ή οχι???
Πήγαινε Orari e linee
Επίσης πάει αυτή η εταιρία http://interbus.it/
Δεν είναι shuttle bus είναι τα κανονικά υπεραστικά.
Το site του outlet θα σε βοηθήσει επίσης. (φαντάζομαι ότι μιλάμε για αυτό που είχε προταθεί
σε προηγούμενες σελιδες)
 
Μηνύματα
11
Likes
0
Καλημέρα! Θα είμαι ένα 3ημερο τέλος Μαρτίου στην Κατάνια. Λόγω περιορισμένου χρόνου σκέφτομαι να μείνω Κατάνια και να κάνω μία μονοήμερη στην Ταορμίνα. Θα προτείνατε κάποια άλλη εναλλακτική για μονοήμερη; Ευχαριστώ πολύ.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλημέρα! Θα είμαι ένα 3ημερο τέλος Μαρτίου στην Κατάνια. Λόγω περιορισμένου χρόνου σκέφτομαι να μείνω Κατάνια και να κάνω μία μονοήμερη στην Ταορμίνα. Θα προτείνατε κάποια άλλη εναλλακτική για μονοήμερη; Ευχαριστώ πολύ.
Η Ταορμίνα είναι η πιο εύκολη μονοήμερη από Κατάνια. Οι Συρακούσες είναι κατά τη γνώμη μου η πιο ενδιαφέρουσα περίπτωση, αλλά θα πρέπει να αφιερώσεις περισσότερο χρόνο.
υγ. Διάβασε το παρόν θέμα προς τα πίσω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.780
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom