Ιταλία Πληροφορίες για Κατανια

zaxosdogkanos

Member
Μηνύματα
20
Likes
24
Καλημέρα! Θα είμαι ένα 3ημερο τέλος Μαρτίου στην Κατάνια. Λόγω περιορισμένου χρόνου σκέφτομαι να μείνω Κατάνια και να κάνω μία μονοήμερη στην Ταορμίνα. Θα προτείνατε κάποια άλλη εναλλακτική για μονοήμερη; Ευχαριστώ πολύ.
Προτείνω Συρακούσσες.
Αλλά ξύπνα νωρίς για να πας. Είναι απίστευτη πόλη και η Ορτυγία είναι από τα πιο όμορφα πράγματα που μπορείς να δεις στη Σικελία. Απίστευτη ομορφιά..
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Επαναφερω το θεμα μιας και πλησιαζει ο καιρος..εχουμε 4 μερες στη διαθεση μας(ουσιαστικα 2 ολοκληρες και 2 μισες)..το πλανο μου ειναι τη πρωτη μερα που φτανουμε μεσημερι στη Κατανια να μεινουμε εκει και την δευτερη μερα να παμε Συρακουσες(οση ωρα μας παρει)και παλι πισω...τριτη μερα ολοκληρη Κατανια και τεταρτη μερα οπου αναχωρουμε τ απογευμα σκεφτομουν να βαλω ενα 2ωρο Ταορμινα..βγαινει σα πλανο ή να βγαλω Ταορμινα απ εξω και να κατσω Κατανια??δε θελω να ξεπεταξω την Κατανια απλα μου μπηκαν φυτιλιες βλεποντας φωτο της Ταορμινας:haha:
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Συμφωνώ με @paefstra. Η Ταορμίνα δεν θα σου φάει πολύ ώρα και είναι σχετικά πιο κοντά στην Κατάνια από ό,τι οι Συρακούσες (που θα σου φάνε ίσως και όλη την ημέρα, ιδίως αν θέλεις να δεις και τα αρχαία). Έτσι την τρίτη μέρα θα έχεις και αρκετό χρόνο για Κατάνια.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Επαναφερω το θεμα μιας και πλησιαζει ο καιρος..εχουμε 4 μερες στη διαθεση μας(ουσιαστικα 2 ολοκληρες και 2 μισες)..το πλανο μου ειναι τη πρωτη μερα που φτανουμε μεσημερι στη Κατανια να μεινουμε εκει και την δευτερη μερα να παμε Συρακουσες(οση ωρα μας παρει)και παλι πισω...τριτη μερα ολοκληρη Κατανια και τεταρτη μερα οπου αναχωρουμε τ απογευμα σκεφτομουν να βαλω ενα 2ωρο Ταορμινα..βγαινει σα πλανο ή να βγαλω Ταορμινα απ εξω και να κατσω Κατανια??δε θελω να ξεπεταξω την Κατανια απλα μου μπηκαν φυτιλιες βλεποντας φωτο της Ταορμινας:haha:
Κοιτα....μισή μέρα δεν παίζει η Ταορμίνα είναι πανέμορφη εμένα μια μέρα δεν μου έφτασε να τη περπατήσω,Δεν είχα χρόνο να πάω στο κάστρο και να θαυμάσω τη θέα δεν κατέβηκα στη παραλία περπάτησα τη παλιά πόλη ανέβηκα στο theatro greco που ήταν απίστευτης ομορφιάς βέβαια ήμουν Νοέμβριο και οι μέρες ήταν μικρότερες.Την επόμενη φορά στη Σικελία όχι δεν θα μείνω Κατάνια για ένα ολοήμερο τα προλαβαίνεις όλα άλλωστε τα best of είναι στο κέντρο στη Via Etnea
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
@katkats @paefstra ευχαριστω για τις απαντησεις αλλα δυστηχως την τριτη μερα πρεπει να μαστε ολη μερα Κατανια...και εγω το θεωρησα επιφοβο για την μερα που φευγουμε να πω την αληθεια...αν με το που φτασουμε παμε (προσγειωνομαστε γυρω στις 4.30) και να γυρισουμε το βραδυ Κατανια λετε να βγαινει ή τζαμπα κοπος;o_O
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.908
Τζαμπα ο κοπος τοτε αν θελετε να δειτε το θεατρο και την Ναξο κατω στην παραλια, αυτα τα χανετε.
Θα φτασετε 6-7 το βραδακι και θα δειτε το ηλιοβασιλεμα, τοτε αξιζει για αυτο μαλλον και βραδινη βολτα. Ειναι θεμα γουστου.
Η Κατανια εχει πολλα να δεις που εχω αναφερει, το μοναστηρι των Βενεδικτινων, τη βιβλιοθηκη του, το θεατρο Μπελλινι. Γεμιζει ανετα μια ολοκληρη μερα.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Τζαμπα ο κοπος τοτε αν θελετε να δειτε το θεατρο και την Ναξο κατω στην παραλια, αυτα τα χανετε.
Θα φτασετε 6-7 το βραδακι και θα δειτε το ηλιοβασιλεμα, τοτε αξιζει για αυτο μαλλον και βραδινη βολτα. Ειναι θεμα γουστου.
Η Κατανια εχει πολλα να δεις που εχω αναφερει, το μοναστηρι των Βενεδικτινων, τη βιβλιοθηκη του, το θεατρο Μπελλινι. Γεμιζει ανετα μια ολοκληρη μερα.
Οκ μαλλον τοτε θα κανουμε τη μια μονοημερη μονο..κανα καλο μαγαζι με πιτσα-μακαρονια εχετε να προτεινετε??ααα και κανολι:haha:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
.κανα καλο μαγαζι με πιτσα-μακαρονια εχετε να προτεινετε??
η ελληνικη κουζινα δεν ειναι σουβλακι+χωριατικη. ετσι κ η σικελικη κ δη της Κατανια δεν ειναι πιτσα+μακαρονια. πιτσες εχει κ στην Ελλαδα. ξεκολλα απο τα προτυπα, πηγαινε σε τρατοριες, pescheria και δοκιμασε τα παντα.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
η ελληνικη κουζινα δεν ειναι σουβλακι+χωριατικη. ετσι κ η σικελικη κ δη της Κατανια δεν ειναι πιτσα+μακαρονια. πιτσες εχει κ στην Ελλαδα. ξεκολλα απο τα προτυπα, πηγαινε σε τρατοριες, pescheria και δοκιμασε τα παντα.
Whatever οτι ειναι ντοπιο και αξιζει να φαγωθει..σορρυ κιολας αλλα οι τρατοριες μακαρονια δε σερβιρουν?προτασεις ζητησα οχι κραξιμο!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Whatever οτι ειναι ντοπιο και αξιζει να φαγωθει..σορρυ κιολας αλλα οι τρατοριες μακαρονια δε σερβιρουν?προτασεις ζητησα οχι κραξιμο!
Μην ερμηνευεις με δικα σου μετρα μια απλη φιλικη παραινεση. Μια προταση εγραψα ηδη, στην Pescheria εχει πολλα αξιολογα μαγαζια. Οι τρατοριες σερβιρουν παστα, οχι ως κυριως πιατο. Μην παιρνετε πιτσα στη Σικελια, δεν ειναι Ναπολη και ειναι κριμα να μη δοκιμαζετε τα τοπικα πιατα.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Μην ερμηνευεις με δικα σου μετρα μια απλη φιλικη παραινεση. Μια προταση εγραψα ηδη, στην Pescheria εχει πολλα αξιολογα μαγαζια. Οι τρατοριες σερβιρουν παστα, οχι ως κυριως πιατο. Μην παιρνετε πιτσα στη Σικελια, δεν ειναι Ναπολη και ειναι κριμα να μη δοκιμαζετε τα τοπικα πιατα.
Οκ αλλα οπως γκουγκλαρα αυτο που εγραψες μου βγαζει για ψαρικα..το θεμα ειναι οτι εμεις δεν ειμαστε φαν του ψαριου..οποτε τι κανουμε την βγαζουμε με κανολι ολη μερα;:haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom