Ιταλία Πληροφορίες για Κατανια

Athina!!!

Member
Μηνύματα
26
Likes
18
Καλησπέρα σε όλους! Θα κάνω 4 διανυκτερεύσεις Κατάνια. Σε ποιο σημείο να μείνω ώστε να μπορώ να μετακινούμε εύκολα στην πόλη; Σκέφτομαι το ιστορικό κέντρο. Αξίζει από άποψη συγκοινωνίας φαγητου και νυχτερινής ζωής; Στο πρόγραμμα θα έχω μονοήμερες στην Ταορμινα, Συρακουσες και Αίτνα. Θέλω τη γνώμη σας και τις συμβουλές σας πριν κάνω κράτηση σε ξενοδοχείο
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
Καλησπέρα στο φόρουμ .
Θα είμαι την επόμενη εβδομάδα στη Κατάνια και θα ήθελα πληροφορίες για τη πόλη ..φαγητό , γλυκά, αξιοθέατα , κάστρα, παλιά πόλη, εκκλησίες κλπ
Εκδρομές δεν πρόκειται να κάνουμε θα έχουμε 3 μέρες μόνο .
Η στέρηση του Ιταλικού αέρα είναι δύσκολη υπόθεση,
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.933
Likes
40.776
Καλησπέρα στο φόρουμ .
Θα είμαι την επόμενη εβδομάδα στη Κατάνια και θα ήθελα πληροφορίες για τη πόλη ..φαγητό , γλυκά, αξιοθέατα , κάστρα, παλιά πόλη, εκκλησίες κλπ
Εκδρομές δεν πρόκειται να κάνουμε θα έχουμε 3 μέρες μόνο .
Η Κατανια θελει μαξιμουμ 2 μερες. Βγαινει και εκδρομη στην Ταορμινα (προτιμηστε το λεωφορειο που σας παει στην εισοδο της πολης αντι του τρενου που φτανει πολυ πιο μακρια)

Πολυ ωραιο εστιατοριο το Tratoria del Cavaliere, αλλα θελει κρατηση αν προκειται για Σαββατο. Απο γλυκα δεν δοκιμασαμε γιατι ρημαξαμε το παγωτο αμυγδαλο.

Μη χασετε: την περιοχη της ψαραγορας, το ρωμαικο αμφιθεατρο, την οπερα, το μοναστηρι των Βενεδικτινων και την βιβλιοθηκη Riunite Civica e A. Ursino Recupero που ειναι διπλα. Αναμεσα στα δυο τελευταια ειναι ο ναος St. Nicolas Arena με πανοραμικη θεα απο το καμπαναριο. Και φυσικα τον καταπληκτικο καθεδρικο της.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
Η Κατανια θελει μαξιμουμ 2 μερες. Βγαινει και εκδρομη στην Ταορμινα (προτιμηστε το λεωφορειο που σας παει στην εισοδο της πολης αντι του τρενου που φτανει πολυ πιο μακρια)

Πολυ ωραιο εστιατοριο το Tratoria del Cavaliere, αλλα θελει κρατηση αν προκειται για Σαββατο. Απο γλυκα δεν δοκιμασαμε γιατι ρημαξαμε το παγωτο αμυγδαλο.

Μη χασετε: την περιοχη της ψαραγορας, το ρωμαικο αμφιθεατρο, την οπερα, το μοναστηρι των Βενεδικτινων και την βιβλιοθηκη Riunite Civica e A. Ursino Recupero που ειναι διπλα. Αναμεσα στα δυο τελευταια ειναι ο ναος St. Nicolas Arena με πανοραμικη θεα απο το καμπαναριο. Και φυσικα τον καταπληκτικο καθεδρικο της.
Σε ευχαριστώ πολύ πολύ για τις πληροφορίες μια ερώτηση ακόμα στο καμπαναριό μπορούμε να ανέβουμε και είναι προσβάσιμο σε συγκεκριμένες ώρες ??
Υπάρχει γραφείο αντίστοιχου του ΕΟΤ για έξτρα πληροφορίες ??
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Υπάρχει γραφείο αντίστοιχου του ΕΟΤ για έξτρα πληροφορίες ??
https://www.comune.catania.it/la-citta/turismo/contatti-e-mailing-list/
3 μερες οπως ειπωθηκε ειναι υπεραρκετες. Αν δεν σε ελκύει επισκεψη σε Συρακουσες η Ταορμινα τοτε μια βολτουλα στο Sicilia outlet θα ικανοποιησει απολυτα τα shopping ενστικτα σου, ιδιως αυτα που αφορουν τις ιταλικες φιρμες. Μαστ.
http://www.siciliaoutletvillage.com/it/come-arrivare/navetta
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
https://www.comune.catania.it/la-citta/turismo/contatti-e-mailing-list/
3 μερες οπως ειπωθηκε ειναι υπεραρκετες. Αν δεν σε ελκύει επισκεψη σε Συρακουσες η Ταορμινα τοτε μια βολτουλα στο Sicilia outlet θα ικανοποιησει απολυτα τα shopping ενστικτα σου, ιδιως αυτα που αφορουν τις ιταλικες φιρμες. Μαστ.
http://www.siciliaoutletvillage.com/it/come-arrivare/navetta
Πως με καταλαβαίνεις έτσι....αυτό για το sicilia outlet ... μια μέρα ίσως να είμαι στο Bronte, αλλά θα ήθελα να τα δω όλα, Σικελία πάω πρώτη φορά
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ θα μελετήσω λεπτομερώς τα λίνκ
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.933
Likes
40.776
Σε ευχαριστώ πολύ πολύ για τις πληροφορίες μια ερώτηση ακόμα στο καμπαναριό μπορούμε να ανέβουμε και είναι προσβάσιμο σε συγκεκριμένες ώρες ??
Υπάρχει γραφείο αντίστοιχου του ΕΟΤ για έξτρα πληροφορίες ??
Εμεις ανεβηκαμε αργα το μεσημερι, νομιζω οτι ηταν ανοιχτο ως νωρις το απογευμα, 4-5 η ωρα. Αρκετες σκαλες αν και ευκολη αναβαση γιατι δεν ειχε ανεμοσκαλα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πως με καταλαβαίνεις έτσι....αυτό για το sicilia outlet
Ολα αξιζουν αλλα σε αυτα του Armani, Gucci κ Hogan που παω καθε φορα που σταματαω εκει βρισκεις διαμαντια με διψηφιο νουμερο €. Αξιζει το 40-50λεπτο ταξιδακι απο Κατανια. Ειναι κ η βολτα ωραια. Τσεκ ιτ.
.. μια μέρα ίσως να είμαι στο Bronte
Ελεος... Ελπιζω να ειναι σταση για κανα γνωστο. Δεν αξιζει, τα φυστικια του τα βρισκεις παντου.
, αλλά θα ήθελα να τα δω όλα, Σικελία πάω πρώτη φορά
Τοτε Cefalu' οπωσδηποτε να παρεις γευση απο το σικελικο εσανς...
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
Ολα αξιζουν αλλα σε αυτα του Armani, Gucci κ Hogan που παω καθε φορα που σταματαω εκει βρισκεις διαμαντια με διψηφιο νουμερο €. Αξιζει το 40-50λεπτο ταξιδακι απο Κατανια. Ειναι κ η βολτα ωραια. Τσεκ ιτ.

Ελεος... Ελπιζω να ειναι σταση για κανα γνωστο. Δεν αξιζει, τα φυστικια του τα βρισκεις παντου.

Τοτε Cefalu' οπωσδηποτε να παρεις γευση απο το σικελικο εσανς...
Ευχαριστώ πολύ Samion και Paeftra ελπίζω να προλάβω να δω όσα περισσότερο γίνεται δυστυχώς έχω 2,5 μέρες μόνο διαθέσιμες αλλά είπαμε....η στέρηση του Ιταλικού αέρα .:xalara::xalara:
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
Γιατί όχι βόλτα και με διανυκτέρευση σε Noto ή Ragusa?
Έχω στη διάθεση μου 2,5 μέρες ερχόμενοι από Μάλτα .
Θα φτάσουμε Τετάρτη απόγευμα και φεύγουμε Σάββατο πρωί. Οπότε τη Τετάρτη μισή μέρα ότι προλάβουμε να δούμε, την Πέμπτη Ταορμίνα , τη Παρασκευή να δούμε τη Κατάνια και επιστροφή στη Μάλτα Σάββατο πρωί στη ουσία ρεπό 2,5 ημερών εκμεταλλευόμαστε χωρίς αυτοκίνητο.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Μπορεί κάποιος να προτείνει πώς μπορούν να μοιραστούν 4 ημέρες στην Κατάνια; Όλες εκεί, ή επαρκούν 3 μέρες, με την πρώτη διανυκτέρευση σε άλλη τοποθεσία; Μιλάμε για καταχείμωνο.
Καλησπέρα σε όλους! Θα κάνω 4 διανυκτερεύσεις Κατάνια. Σε ποιο σημείο να μείνω ώστε να μπορώ να μετακινούμε εύκολα στην πόλη; Σκέφτομαι το ιστορικό κέντρο. Αξίζει από άποψη συγκοινωνίας φαγητου και νυχτερινής ζωής; Στο πρόγραμμα θα έχω μονοήμερες στην Ταορμινα, Συρακουσες και Αίτνα. Θέλω τη γνώμη σας και τις συμβουλές σας πριν κάνω κράτηση σε ξενοδοχείο
Αυτές που αναφέρονται είναι οι στάνταρ εκδρομές, ή υπάρχουν κι άλλες;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.661
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom