Κεφαλονιά Πληροφορίες για Κεφαλλονιά

vickytorino

Member
Μηνύματα
33
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
ΜΗΛΟΣ-ΚΙΜΩΛΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΙΓΥΠΤΟΣ
αναλογως τι ψαχνεις και πως θες να ναι το στυλ των διακοπων σου διαλεγεις και το μερος που θα μεινεις.πχ εμεις που δεν θελαμε και πολλη ησυχια μειναμε περσι στα σβορωνατα.ηταν ησυχα και οταν θελαμε πηγαιναμε και αργοστολι .ηταν μονο 10 λεπτα αποσταση.μπορεις να μεινεις και λασση για να σαι πιο κοντα αργοστολι.αμα ομως σ ενδιαφερει η ησυχια μεινε αγ ευφημια.

διαβασε και εδω ---->>>>http://www.travelstories.gr/%ED%E7%...-%EA%E5%F6%E1%EB%EB%EF%ED%E9%E1-2008-a-4.html
 

hypatia

Member
Μηνύματα
74
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Southern Italy
Ταξίδι-Όνειρο
Σεράγεβο, Λίβανος, Περού
Η νυχτερινή ζωη στο Αργοστόλι για τα δικά μου δεδομένα ήταν χάλια, γιατί δεν έχεις την αίσθηση του νησιού αλλά μιας παραλιακής πόλης. Ζωή έχει πάρα πολύ, αλλά εμένα μου θύμισε Πάτρα.
?????????????????????????????????????????????????????????????????:shock:
μεγάλη απορία μου: σε τι ακριβώς σου θύμησε Πάτρα το Αργοστόλι??? εννοείται πως ο καθένας έχει την προσωπική του αισθητική αλλα δεν μπορούμε να λέμε και ότι θέλουμε!!!!

Λοιπόν, αρχικά δε μας είπες πόσες μέρες θα κάτσεις. Παίζει και αυτό ρόλο για το που να μείνεις. Όπως είπε και ο συνάδελφος πιο πάνω είναι δίκοπο μαχαίρι γιατί μπορεί να μείνεις Αγ. Ευφημία αλλά λόγω μορφολογίας του νησιού και μεγάλων αποστάσεων δεν είναι και πανάκεια.
Προσωπική μου άποψη είναι να μείνεις στο Αργοστόλι, για να έχεις επιλογές διασκέδασης και από εκεί να κάνεις τις εξορμήσεις σου. Έχει το πλεονέκτημα των καλών παραλιών που είναι κοντά (Πλατής-Μακρής) που σου δίνουν τη δυνατότητα να μην αναγκάζεσαι κάθε μέρα να διανύεις μακρινές αποστάσεις. Μη χάσεις Μελισσάνη, Μύρτο, Φισκάρδο, Άσσο και Σάμη.
Για κατάλυμα δεν μπορώ να βοηθήσω γιατι έχω την τύχη όποτε πηγαίνω να φιλοξενούμαι. Το στέκι μου είναι το Daccapo (που τώρα λειτουργεί σαν καφέ και ιντερνετ καφέ) αλλά γενικά έχει πολλές επιλογές για όλα τα γούστα και στο Λιθόστρωτο και αλλού.
 

cham_dora

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις..το σχέδιο άλλαξε τελικά ( όπου σχέδιο και εισόδημα) και επειδή η Κεφαλλονιά μας πέφτει κομματάκι μακριά( είναι και οι αποστάσεις στο νησί) , αποφασίσαμε να πάμε Λύχνο Πάργας.
Και πάλι ευχαριστώ :)
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
?????????????????????????????????????????????????????????????????:shock:
μεγάλη απορία μου: σε τι ακριβώς σου θύμησε Πάτρα το Αργοστόλι??? εννοείται πως ο καθένας έχει την προσωπική του αισθητική αλλα δεν μπορούμε να λέμε και ότι θέλουμε!!!!
Καταρχάς το Πάτρα δεν το είπα υποτιμητικά μιας και εκεί πέρασα τα φοιτητικά μου χρόνια, άρα όπως και να είναι εγω την βλέπω ωραία. Εννοώ ότι όταν καθόμουνα στον πεζόδρομο για φαγητό ή εκεί στην πλατεία που έχει τα μπαράκια, δεν έβλεπα θάλασσα και ήταν σαν να είμαι στην Πάτρα και πίνω ποτό, ενώ στην Σάμη καταλάβαινες περισσότερο ότι είσαι σε νησί μιας και τα μαγαζιά είναι παραλιακά.
 

strada

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Καλησπέρα.Το επόμενο Σάββατο φεύγουμε 2 άτομα για 10 μέρες στην Κεφαλονιά.Έχω διαβάσει ήδη όλες τις πληροφορίες κι έχω σημειώσει τα πάντα και για παραλίες αλλά και για φαγητό-και ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων-απλά έχει προκύψει ένας προβληματισμός από χθες.Ενώ διαβάζοντας τις πληροφορίες είχα καταλήξει στη Σάμη για διαμονή καθώς είναι πολύ κοντά στην Αντίσαμο στην οποία προφανώς θα πάμε περισσότερες φορές αλλά και γενικά στην πλευρά του νησιού με τα πιο όμορφα μέρη,γνωστοί μας που επισκέπτονται το νησί κάθε χρόνο και εξαιτίας καταγωγής,μας είπαν ότι καλύτερα να μείνουμε κοντά στο Αργοστόλι,π.χ. Σβορωνάτα,γιατί μπορεί στο χάρτη να φαίνονται πιο κοντινές οι αποστάσεις από τη Σάμη αλλά εξαιτίας της μορφολογίας του εδάφους τελικά βγαίνει πιο κουραστική και μεγάλη η διαδρομή.Μπορεί κάποιος που γνωρίζει να με συμβουλέψει;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλησπέρα.Το επόμενο Σάββατο φεύγουμε 2 άτομα για 10 μέρες στην Κεφαλονιά.Έχω διαβάσει ήδη όλες τις πληροφορίες κι έχω σημειώσει τα πάντα και για παραλίες αλλά και για φαγητό-και ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων-απλά έχει προκύψει ένας προβληματισμός από χθες.Ενώ διαβάζοντας τις πληροφορίες είχα καταλήξει στη Σάμη για διαμονή καθώς είναι πολύ κοντά στην Αντίσαμο στην οποία προφανώς θα πάμε περισσότερες φορές αλλά και γενικά στην πλευρά του νησιού με τα πιο όμορφα μέρη,γνωστοί μας που επισκέπτονται το νησί κάθε χρόνο και εξαιτίας καταγωγής,μας είπαν ότι καλύτερα να μείνουμε κοντά στο Αργοστόλι,π.χ. Σβορωνάτα,γιατί μπορεί στο χάρτη να φαίνονται πιο κοντινές οι αποστάσεις από τη Σάμη αλλά εξαιτίας της μορφολογίας του εδάφους τελικά βγαίνει πιο κουραστική και μεγάλη η διαδρομή.Μπορεί κάποιος που γνωρίζει να με συμβουλέψει;
εξαρτάται προς τα πού θα κινείστε. αν κινείστε προς Αντίσαμο και βορρα(Ασσο-Φισκάρδο-Μύρτο) τα Σβορωνάτα είναι εντελώς λάθος επιλογή. γενικά αξίζει μόνο αν θες να είσαι κοντά στην πρωτεύουσα και τις παραλίες του νότου γιατι ως χωριό δε λεει κάτι.
στα υπόψη, ότι η κίνηση είναι αρκετά αυξημένη σε σχέση με πέρσυ. κλείστε διαμονή και ακτοπλοικά έγκαιρα.
 

strada

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Αυτό που είχα σχεδιάσει ήταν τις πρώτες 5-6 μέρες να γυρίσουμε τις παραλίες προς όλες τις κατευθύνσεις του νησιού,δηλαδή μία μέρα για τις νότιες,μία για ανατολικές,μία για Ληξούρι και τις γύρω παραλίες,μία προς μύρτο και άλλες βόρεια και φυσικά να τρώμε στα ταβερνάκια που έχω σημειώσει στις αντίστοιχες περιοχές(σ'ευχαριστώ προσωπικά για τις προτάσεις για φαγητό) και τις τελευταίες μέρες να πάμε σε εκείνες τις μία-δύο που θα μας αρέσουν περισσότερο.Απλά υπέθεσα ότι αυτές που θα ξετρελαθούμε θα είναι αυτές που περιγράφουν όλοι από εκείνη την πλευρά,Αντίσαμος,Μύρτος,Δαφνούδι κ.α. (και από φωτογραφίες που είδα)γι'αυτό είχα καταλήξει στη Σάμη. Πρόσφατα σε ταξίδι στη Λίμνη Πλαστήρα είχαμε βασιστεί σε χιλιομετρικές αποστάσεις και τελικά η διαδρομή μας είχε βγει 1,5 ώρα παραπάνω απ' ό,τι θα μας έβγαινε μέσω Καρδίτσας εξαιτίας συνεχών στροφών και ορεινής διαδρομής και σκέφτηκα μήπως τελικά είναι καλύτερα να είμαστε πιο μακριά χιλιομετρικά αλλά με πιο καλό δρόμο.Βέβαια,αν όντως θέλουμε να πάμε Αντίσαμο και δεύτερη και τρίτη φορά σαφέστατα η Σάμη είναι η καλύτερη επιλογή.Έχω βρει δωμάτιο και στη Σάμη και στα Σβορωνάτα και σήμερα θέλω να το οριστικοποιήσω για να κλείσω και ακτοπλοϊκά καθώς αλλάζει και το λιμάνι ανάλογα με την επιλογή μου.Σ'ευχαριστώ πάντως.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. σκέφτηκα μήπως τελικά είναι καλύτερα να είμαστε πιο μακριά χιλιομετρικά αλλά με πιο καλό δρόμο.
2. η Σάμη είναι η καλύτερη επιλογή.
3. Έχω βρει δωμάτιο και στη Σάμη και στα Σβορωνάτα
4. ακτοπλοϊκά καθώς αλλάζει και το λιμάνι ανάλογα με την επιλογή μου.
1. υπάρχει και ο παραγοντας της κίνησης. καθόλου αμελητέος κοντά στην πρωτεύουσα που καποιες ώρες πήζει.
2. συμφωνώ γι αυτά που θέλεις να κάνεις.
3. υπόψη τα Σβορωνάτα είναι σχετικά αδιάφορο χωριό με απούσα την αίσθηση νησιού. μείνε πιο κοντά στην πόλη ή σε άλλο.
4. γιατι? αν σκέφτεσαι το νότο ως λιμάνι προσέγγισης, λάβε υπόψη σου το παράγοντα 1. η κίνηση στο νότιο άξονα τις ώρες αφιξοαναχωρήσεων πλοίων είναι μεγαλη και δεν νομίζω να συμφέρει, ουτε οικονομικά, το δρομολόγιο από Πάτρα είναι σε προσφορά. εκτός αν βολευουν οι ωρες αναχωρησεων.
 

vickytorino

Member
Μηνύματα
33
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
ΜΗΛΟΣ-ΚΙΜΩΛΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΙΓΥΠΤΟΣ
εγω παντως περσυ ειχαμε μεινει σβορωνατα.μας βολεψε αρκετα γιατι γυρισαμε ολο το νησι και ετσι μετριασαμε λιγο τις αποστασεις.αν θες πιο ησυχια μεινε σαμη η αγ ευφημια.εμεις θελαμε να μαστε κοντα στο αργοστολι ωστε να βγαιναμε το βραδυ που εχει και πιο πολλα μαγαζια εκει και περατζαδα.τωρα ειναι δικη σου αποφαση!και δεν νομιζω να πηγαινεις μονο αντισαμο για μπανιο.να πας αλατιες που ειναι πριν το φισκαρδο 'η αγ ιερουσαλημ ,και αντισαμο οπωσδηποτε.ασσος δεν ειναι για μπανιο.μονο για φαι η καφε απογευμα.για να γυρισεις εκεινο το κομματι μπορεις να πας μυρτο για μπανιο και αλλατιες,φαι στην ασσο και απογευματινο καφε και βολτα φισκαρδο.μια μερα ληξουρι και παραλια ξι.μια μερα λιμνη μελισσανη και μια αλλη λιμνη που εχει διπλα και για μπανιο αντισαμο και φαγητο διπλα στη σαμη(οταν θα σαι σαμη κλεισε απο κει και για ιθακη εισιτηριο για μονοημερη με το αμαξι σου,αν πας βεβαια).ωραια ειναι και στα σβορωνατα για μπανιο.μια μερα μπορεις να πας μακρυ γυαλο,φαι λασση και μετα παλι μπανιο πλατυ γυαλο.ωραια ειναι και στις μηνιες διπλα στα σβορωνατα οπου τα αεροπλανα περνανε ξυστα πανω απο το κεφαλι σου καθως διπλα ειναι το αεροδρομιο.αν σκοπευεις να πας με αεροπλανο(να σε συμφερει)εχει ακριβως στο αεροδρομιο ενοικιασεις αυτοκινητων και νοικιαζαν πολλοι απο αυτο.κοιτα και εδω για παραλιες -->>>>Kefallonia /


εγω εμεινα σ αυτο Ξενοδοχείο Κεφαλονιά Studios Paradise, δωμάτια Κεφαλονιά, Σβορωνάτα, διαμερίσματα. 50 ε ειχε τον αυγουστο.

ο,τι αλλο θες ρωτα.

Ενδεικτικα 2 ατομα πηγαινε ελα με αεροπλανο τον αυγουστο βγαινει 460 ευρω.δηλαδη 230 το ατομα με επιστροφη.το λες και ακριβο

απο ποιο μερος θα φυγεις και θα πας κεφαλονια?
 

strada

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Επειδή είχα καταλήξει στη Σάμη,θεώρησα ότι το δρομολόγιο Κυλλήνη-Πόρος είναι το καλύτερο καθώς και δε θα μπλέξουμε με Πάτρα και είναι μόνο 1,5 ώρα-δεν τα πάμε τόσο καλά με τα θαλάσσια δρομολόγια- και ο Πόρος είναι πιο κοντά στη Σάμη από το Αργοστόλι.Δε θέλω να μείνω κοντά στην πρωτεύουσα,γενικά βρίσκω τις πρωτεύουσες των νησιών λίγο θορυβώδεις,άλλος ένας λόγος που είχα καταλήξει στη Σάμη.Τα Σβορωνάτα ήταν η εναλλακτική μου επειδή έχει γνωστός μου ξενοδοχείο σε πολύ καλή τιμή και κυρίως εξαιτίας αυτού που μου είπαν,ότι,δηλαδή,ο δρόμος από τη Σάμη είναι πιο κουραστικός για τις διαδρομές βόρεια,δυτικά και νότια του νησιού.Τώρα που μου λέτε ότι είναι καλύτερα να επιλέξω Αργοστόλι ως λιμάνι άφιξης,μάλλον θα κλείσω από Πάτρα κι όχι Κυλλήνη.Από Αθήνα θα ξεκινήσουμε.Είχαμε πάει Ζάκυνθο πριν 3 χρόνια και θυμάμαι ότι η Κυλλήνη δεν ήταν πολύ μακριά προσπερνώντας την Πάτρα,μπορεί να θυμάμαι και λάθος.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.491
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom