Δανία Πληροφορίες για Κοπενχάγη

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
καλημερα! εγω θα παω μονο για 2 ημερες Κοπεγχαγη και ξερω τι να πρωτοδω.Καμια προταση?
Μικρή γοργόνα και όλο το αστεράκι εκεί γύρω, Christiannia,Ny Carslberg Glyptotek, Tivoli, Amalienborg, Nyhavn...Όλα αυτά με τα πόδια απ' ό,τι θυμάμαι τα είχαμε κάνει..
για φαγητό στο Noma!!!:) (Αυτό προφανώς δεν το είχαμε κάνει..)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.020
Likes
40.998
Μικρή γοργόνα και όλο το αστεράκι εκεί γύρω, Christiannia,Ny Carslberg Glyptotek, Tivoli, Amalienborg, Nyhavn...Όλα αυτά με τα πόδια απ' ό,τι θυμάμαι τα είχαμε κάνει..
για φαγητό στο Noma!!!:) (Αυτό προφανώς δεν το είχαμε κάνει..)
Και Rundetaarn οπωσδήποτε και Εθνικό Μουσείο (δωρεάν) και Βασιλική Βιβλιοθήκη για την αρχιτεκτονική της. To Τivoli το βάζεις και για βράδάκι, αν πιέζεσαι χρονικά που κλείνουν όλα τα άλλα. Και Cristiania. Τελικά θέλει 3 μέρες, κακά τα ψέμματα.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Μικρή γοργόνα και όλο το αστεράκι εκεί γύρω, Christiannia,Ny Carslberg Glyptotek, Tivoli, Amalienborg, Nyhavn...Όλα αυτά με τα πόδια απ' ό,τι θυμάμαι τα είχαμε κάνει..
για φαγητό στο Noma!!!:) (Αυτό προφανώς δεν το είχαμε κάνει..)
Στο Noma το μενού κοστίζει περίπου 160 ευρώ, χωρίς κρασί ή χυμό. Για να το συνδυάσεις με χυμό θα δώσεις άλλα 80 ευρώ.
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Και Rundetaarn οπωσδήποτε και Εθνικό Μουσείο (δωρεάν) και Βασιλική Βιβλιοθήκη για την αρχιτεκτονική της. To Τivoli το βάζεις και για βράδάκι, αν πιέζεσαι χρονικά που κλείνουν όλα τα άλλα. Και Cristiania. Τελικά θέλει 3 μέρες, κακά τα ψέμματα.
Α, ναι και σε αυτά να πάει! Τον Στρογγυλό Πύργο δεν τον ήξερα...Ωραίος πρέπει να είναι..Next time!
Στο Noma το μενού κοστίζει περίπου 160 ευρώ, χωρίς κρασί ή χυμό. Για να το συνδυάσεις με χυμό θα δώσεις άλλα 80 ευρώ.
Ναι αλλά έχει 2 Michelin!:rolleyes:
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Πω, πω!Το είχα ξεχάσει!Αυτό θα πει ατυχία, να χρυσοπληρώνεις το φαγητό και να αρρωσταίνεις μετά!
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
παιδια αξιζει να παμε πρωτοχρονια στην Κοπεγχάγη ?? τι λετε ?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.020
Likes
40.998
'Εχεις δει τι ώρα νυχτώνει και τις θερμοκρασίες; Ο ήλιος βγαίνει για ελάχιστες ώρες τη μέρα. Είναι ιδανικός προορισμός για άνοιξη και καλοκαίρι και θα κάνεις και ωραίες εκδρομές γύρω με το τρένο ή και ως το Helsingborg ή το Malmo στη Σουηδία. Μην το καις το ταξίδι έτσι λόγω καιρού.
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
η αλήθεια ειναι οτι δεν εχουμε προβλημα με τις θερμοκρασίες, νυχτωνει περιπου στης 3 το μεσημέρι το ειδα, απλα θελω να ξερω κατα ποσο ειναι προορισμος για χριστουγεννα, ειδα και για Μαλμο για Χριστούγεννα, εννοω οτι το προωθούν πρακτορεία, εγω θα παω μονος γιαυτο και ρωταω γνωμες ! αν εχει παει καποιος ας μου πει εντυπώσεις
ευχαριστω!
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Έχω αρχίσει να ψάχνω που να αλλάξω φέτος χρονια! Αφού γύρισα και από τις καλοκαιρινές μου διακοπές νομίζω είναι κατάλληλη η εποχή να ψάξω !
Έχω κατά νου πολλές περιοχές - πόλεις, όπως Παρίσι, Amsterdam, Ediburgh κτλ, μετά από ψάξιμο αεροπορικών εκτος από τo παρίσι (που δεν με αφήνει μέσα στο παρίσι αλλα εκτος), μου καρφώθηκε η ιδέα για Κοπενχάγη, μιας που έχει πτήση απευθείας από θεσσαλονίκη, τι λέτε ? Ξέρω ότι θα έχει κρύο ίσως χιονια αλλα το αντέχουμε. η αλήθεια είναι ότι ίσως ήταν ιδανικά αν είχε χιονια τελικα. Βλέπω και το Μάλμο που μπορείς να περάσεις σουηδία εύκολα και δελεάζομαι μιας και σκανδιαναβια δεν έχω πάει ποτε!
πιο site να κοιτάω για διαδρομές με τρένα ?
έχετε να μου προτείνεται οτιδήποτε ? από μέσα μεταφοράς από κοντινές ημερήσιες... αν τελικά αξίζει για γιορτές, μένουν τα χριστουγεννιάτικα markets ανοιχτά μετά τα χριστούγεννα ?

σας ευχαριστώ πολύ
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.020
Likes
40.998
Αφού τρώγεσαι τόσο, να πας :haha:
Πήγα στο Helsingor (θα το 'χεις ακούσει ως Ελσινόρη) στο Kronborg Slot ή αλλιώς κάστρο του σεξπηρικού Αμλετ. Με το τρένο είναι κανένα μισάωρο και χρησιμοποίησα το 10 tickets clip card το οποίο χρησιμοποιείς και για το αεροδρόμιο και για μετακινήσεις με λεωφορεία μέσα στην πόλη, πάρα πολύ οικονομική μετακίνηση. Από κει καράβι με Scand Lines για Helsingborg Σουηδία, κάπου 7 ευρώ το εισιτήριο με επιστροφή. Όμορφες μικρές πόλεις κι οι δύο. Γίνεται άνετα σε ημερήσια από το πρωί ως το βραδάκι.
Υπάρχει και το εισιτήριο Around the sound που σου επιτρέπει να κάνεις τη διαδρομή Κοπεγχαγη- Helsingor- Helsingborg-Lund-Malmo- Κοπεγχάγη παίρνοντας όσα τρένα θες σε 2 μέρες. Γίνεται και ανάποδα, αλλα δεν επιτρέπεται πισωγύρισμα στη διαδρομή. Μπορείς δηλαδή να κλείσεις και διανυκτέρευση στη Σουηδία και να επιστρέψεις. Πολύ οικονομικό επίσης, αλλά δεν το έκανα γιατί δεν καιγόμουν να δω το Malmo.
Γενικά οι μετακινήσεις μου φάνηκαν πάμφθηνες για τα δεδομένα μιας τόσο ακριβής χώρας, να κάνετε όσες εκδρομούλες αντέχετε.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.358
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom