Δανία Πληροφορίες για Κοπενχάγη

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
δεν θελουν φαντάζομαι διαβατήριο ! τους κανει και η ταυτότητα ετσι ?

πειτε μου καποιες εκδρομές που αξίζουν να γινουν σε 5ημερη παραμονή στην πολη εκτος απο το Μαλμο που ξερω ! Πχ το Γκέτεμποργκ ειναι μακρια για εκδρομή ετσι ?
 
Last edited by a moderator:

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Ξερω οι περισσότεροι είστε διακοπές, εγω θα ρωτήσω και όποτε μπορείτε απαντάτε !
Τελικα έκλεισα για Κοπεγχάγη
Τα περισσότερα hotels ειναι ακριβα! αλλα βρήκα και ειπα να κλείσω προς το παρών εδω
http://www.booking.com/hotel/dk/ome...cid=4;origin=disamb;srhash=3404963313;srpos=1

μεχρι να βρω κατι αλλο (αν βρω). Δεν εχει και τα καλύτερα σχολια και βέβαια βλεπω οτι η περιοχηπεριτριγυρίζετε απο μπαρακια και στριπτιτζάδικα. Υπαρχει λογος να ανησυχώ σε πια περιοχη θα πρεπει να μείνω? υπάρχουν ''επικίνδυνες'' περιοχές ?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.013
Likes
40.964
Δες αυτό που έμεινα. http://www.booking.com/hotel/dk/cab...aa9077104806be6c507X14;highlight_room=2209202 Είναι λίγο μικρότερα τα δωμάτια, αλλά πεντακάθαρα, λειτουργικά και με πολύ καλής ποιότητας λευκά είδη. Είναι ήσυχο και αν είσαι καπνιστής υπάρχει τεράστιος εσωτερικός κήπος με ξύλινα έπιπλα, για να μην τη βγάζεις στο πεζοδρόμιο. Για έξτρα ησυχία, ζήτα δωμάτιο που να βλέπει στον κήπο αυτό, αν και είναι ήσυχα γενικά. Από την ιστοσελίδα τους τότε ήταν φθηνότερα από booking και επέστρεφαν το ποσό σε περίπτωση ακύρωσης.
Ωραιότατο πρωινό στον Andersen μπροστά στο Tivoli. Mην κλείσεις αν μείνεις στην περιοχή.
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
το εχω δει αυτο αλλα δεν θελω να με βαλουν σε κουκετα χαχαχα :) εσυ ειχες διπλο κρεβατι ? και φυσικά ιδιωτική τουαλετα ?

σε ευχαριστω πολυ
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.013
Likes
40.964
Γιατί να διαλέξεις με κουκέτα; 87 ευρώ για δίκλινο με μπάνιο είναι τζάμπα στο Commodore, που είναι μεγαλύτερο. Όλα τα δωμάτια έχουν τουαλέτα, τι εννοείς;
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
XristinaK ποιο λες το Hotel Amager ? γιατι το link μου ανοίγει μια λιστα απο ξενοδοχεια!
paefstra το ιδιο το ξενοδοχείο μου το αφήνει 120 ευρω την βραδια!

thanks για τις προτάσεις :)
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
XristinaK ποιο λες το Hotel Amager ? γιατι το link μου ανοίγει μια λιστα απο ξενοδοχεια!
paefstra το ιδιο το ξενοδοχείο μου το αφήνει 120 ευρω την βραδια!

thanks για τις προτάσεις :)
Yes! Το Amager! Πολύ καλό ήταν!
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
πείτε μου λιγο εκτος απο την εκδρομή στο Malmo (με τρένο μάλλον) που αλλου προτεινετε να παω? θα ειμαι 5 μερες στην Κοπενχαγη, Ποσες μερες θελω να δω καλα την πολη και ποσες εκδρομές προλαβαίνω να κανω και που ?
εχω βρει δυο καστρα ενα ειναι το Frederiksborg Castle και το αλλο ειναι το
Κάστρο Κρόνμποργκ. και τα δυο ειναι βορεια της κοπεγχαγης και αν καταλαβα καλα περιπου 30-40 λεπτα! Το τρενο θα με βολέψει ως μέσο μεταφορας ? ή να ενοικιάσω ενα αυτοκίνητο για καμια μερα ?

λεω να κανω αυτο το δρομολόγιο με τρενο ή με car
https://www.google.com/maps/dir/Ome...a7cfc88b3fe96!2m2!1d12.622054!2d56.038772!3e0
 
Last edited by a moderator:

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
πείτε μου λιγο εκτος απο την εκδρομή στο Malmo (με τρένο μάλλον) που αλλου προτεινετε να παω? θα ειμαι 5 μερες στην Κοπενχαγη, Ποσες μερες θελω να δω καλα την πολη και ποσες εκδρομές προλαβαίνω να κανω και που ?
εχω βρει δυο καστρα ενα ειναι το Frederiksborg Castle και το αλλο ειναι το
Κάστρο Κρόνμποργκ. και τα δυο ειναι βορεια της κοπεγχαγης και αν καταλαβα καλα περιπου 30-40 λεπτα! Το τρενο θα με βολέψει ως μέσο μεταφορας ? ή να ενοικιάσω ενα αυτοκίνητο για καμια μερα ?
Να πας και στα δύο. Το Κρόνμποργκ είναι το κάστρο όπου υποτίθεται ότι έζησε ο Άμλετ και πάει το 90% αυτών που επισκέπτονται τη Δανία και το Frederiksborg είναι πάρα πολύ όμορφο -στο εσωτερικό του δεν μπήκα. Επίσης αν νοικιάσεις αυτοκίνητο μπορεί να σε ενδιαφέρει το μουσείο των Vikings στο Roskilde.
Α, και να ξέρεις ότι αν αποφασίσεις να περάσεις τη γέφυρα για Μάλμο με αυτοκίνητο, πληρώνεις γύρω στα 80 ευρώ διόδια
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
depy σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφορίες , στο μαλμο με τρενο κατάλαβα, αν και ειχα δει οτι υπαρχουν διόδια γενικα στις γέφυρες . Το θεμα ειναι να προλαβω να δω και την πολη ! σε μια μερα θα δω και το Frederiksborg και το Κρόνμποργκ ? να παω και μια μερα στο μαλμο. :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.211
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom