Δανία Πληροφορίες για Κοπενχάγη

paefstra

Member
Μηνύματα
13.023
Likes
41.005
Κι εμένα με ενδιαφέρει το θέμα, όπως και αν κάποιος έχει πάρει το εισιτήριο "around the sound" που επιτρέπει να κάνεις το ταξίδι Κοπεγχάγη- Ελσινορ- Ελσινμποργκ- Λουντ- Μάλμε σε 2 μέρες και αν είναι εξαντλητικό (σκέφτομαι να το κάνω σε 1 μέρα)
http://www.skanetrafiken.se/templates/InformationPage.aspx?id=14883&epslanguage=EN
 

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος των ΗΠΑ
Καλησπέρα! Μπορείτε να μου προτέινετε όσοι έχετε πάει στην πανέμορφη Κοπενχαγη μέρη για φαγητό? Όσο γίνεται πιο οικονομικο για τα δεδομένα της πόλης! Δεν μπόρεσα να βρω κάτι πιο προσφατο εδώ στο φόρουμ.
Υπάρχει το Cafe Paludan (στο οποίο προτείνω να πας οπωσδήποτε) το οποίο εκτός από καφέ έχει και ωραία πιάτα και τα Σαββατοκύριακα μέχρι κάποια ώρα έχει και brunch. Σχεδόν απέναντι από το Paludan είναι το Dalle valle, στο οποίο αν πας μετά τις 17:00 είτε έχει τα πιάτα σε μισή τιμή είτε έχει έναν πολύ μεγάλο μπουφέ. Υπάρχει το Riz Raz το οποίο είναι με μπουφέ που περιλαμβάνει τα πάντα εκτός από κρεατικά τα οποία χρεώνονται επιπλέον. Σ' αυτά υπολόγισε μία τιμή γύρω στα 12 € το πιάτο. Μετά υπάρχει το Beyti που είναι πολύ νόστιμο ανατολίτικο σουβλατζίδικο (durum, shawarma, falafel κτλ) όπου θα σου κοστίσει από 4€ το durum έως 9€ το πιάτο. Προφανώς υπάρχουν και οι γνωστές σαβουροjunk επιλογές McDonald's, Burger King, MAX. Κάτι λίγο πιο ακριβό αλλά που νομίζω ότι αξίζει είναι το Det Lille Apotek. Σύμφωνα με την περιγραφή τους είναι το αρχαιότερο εστιατόριο της Κοπεγχάγης και αγαπημένο του X.K. Άντερσεν. Έφαγα πολύ ωραίο φαγητό και μαζί με ποτήρι κρασί πλήρωσα 20€ περίπου. Αν μου έρθει κάποια άλλη πρόταση θα επανέλθω.

Κι εμένα με ενδιαφέρει το θέμα, όπως και αν κάποιος έχει πάρει το εισιτήριο "around the sound" που επιτρέπει να κάνεις το ταξίδι Κοπεγχάγη- Ελσινορ- Ελσινμποργκ- Λουντ- Μάλμε σε 2 μέρες και αν είναι εξαντλητικό (σκέφτομαι να το κάνω σε 1 μέρα)
http://www.skanetrafiken.se/templates/InformationPage.aspx?id=14883&epslanguage=EN
Φίλος μου πήρε το τρένο και πήγε Χέλσινγκορ - Χελσινμπόρι - Μάλμε σε μία μέρα, οπότε φαντάζομαι ότι γίνεται. Θα τον ρωτήσω όμως να μάθω περισσότερες λεπτομέρειες πόσο έκατσε σε κάθε πόλη και αν άξιζε που τα είδε όλα σε μία μέρα και θα σε ενημερώσω.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.023
Likes
41.005
Φίλος μου πήρε το τρένο και πήγε Χέλσινγκορ - Χελσινμπόρι - Μάλμε σε μία μέρα, οπότε φαντάζομαι ότι γίνεται. Θα τον ρωτήσω όμως να μάθω περισσότερες λεπτομέρειες πόσο έκατσε σε κάθε πόλη και αν άξιζε που τα είδε όλα σε μία μέρα και θα σε ενημερώσω.
Έισαι θησαυρός! Είμαι σε δίλημμα αν αξίζει κάτι τέτοιο, γιατί θέλω να πάω στη διαδρομή και στο Louisiana Art Museum και στο κάστρο Kronborg και οι τιμές των εισόδων είναι πανάκριβες. Αρχίζω να πιστεύω ότι η Copenhagen card, που καλύπτει τις εισόδους και την είσοδο στο Tivoli είναι πιο κατάλληλημε μικρή διαφορά στην τιμή. Και ότι αν επιχειρήσω το around the sound θα πρέπει να περάσω κατά το βράδυ τη γέφυρα από το Μάλμε οπότε δεν θα δω τη θέα τελικά.
 

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος των ΗΠΑ
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια :)
Μέχρι τώρα δεν έτυχε να πάω ούτε στο Louisiana ούτε στο Kronborg. O φίλος μου πάντως μου είπε ότι προλαβαίνεις να τα δεις και τα 3 σε μία μέρα, και ότι του άρεσε το Kronborg. Εγώ έχω πάει στο κάστρο στο Hillerød όπου απλά κάναμε βόλτα στους κήπους. ήταν μία ενδιαφέρουσα εκδρομή, υπολόγισε μισή μέρα να φας εκεί, ΑΝ πας.
Από τη γέφυρα δεν έχεις καμία ιδιαίτερη θέα. Άσε που σε καλύπτει το από πάνω κατάστρωμα γιατί στο κάτω επίπεδο είναι τα τρένα και από πάνω κινούνται τα αυτοκίνητα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.023
Likes
41.005
Εντυπώσεις από Δανία
- Πανέμορφη, παντακάθαρη πόλη η Κοπεγχάγη. Συμμαζεμένη αρκετά, δεν είναι αμέτρητα τα αξιοθέατα, σε 2-άντε 3 μέρες αν δεν είσαι σβέλτος τα έχεις δει.
-Τα μέσα μαζικής μεταφοράς άψογα.Το λεωφορείο 11Α κάνει μια διαδρομή από τον Κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό σε όλα σχεδόν τα αξιοθέατα. Για όσους προτιμούν το ποδήλατο, ιδανική πόλη για μετακίνηση με άψογο δίκτυο ποδηλατοδρόμων. Βρήκα την χρήση της klippenkard για 10 διαδρομές πιο βολική από όλες και για και από το αεροδρόμιο, για μέσα στην πόλη και για εκδρομή με το τρένο ως το Helsingor.
-WiFi υπάρχει παντού- ΠΑΝΤΟΥ όμως. Το κάπνισμα απαγορεύεται παντού, αλλά από καπνιστές είδα πολλούς.
-Το φαγητό είναι πιο ακριβό από Ελλάδα. Το "βρώμικό" τους στα κιόσκια είναι μια φτηνή και νόστιμη λύση. Το Paludan Bog Cafe http://paludan-cafe.dk/ δοκιμάστηκε και ήταν καλή επιλογή, χάρη στον Λευτέρη :). Τα γλυκά τους δεν με ενθουσίασαν, ακόμη και στο Conditoriet http://laglace.dk/, αν και μου άρεσε πολύ ο χώρος.
-Αν έχει κάποιος πιστωτική με chip and pin δεν χρειάζεται συνάλλαγμα πουθενά- παντού υπάρχουν μηχανάκια για το πιο ευτελές ποσό. Μόνο μία φορά χρειάστηκε συνάλλαγμα στην κρουαζιέρα στα κανάλια με την Neto-Badene http://www.havnerundfart.dk/canaltours/, (η οποία ήταν απογοήτευση ως προς την ξενάγηση στα Αγγλικά, αλλά η διαδρομή ωραία).
-Η Cristiania δεν μου φάνηκε αντάξια της φήμης της-τα Εξάρχεια πιο εναλλακτικά μου φαίνονται. Και πανάκριβα καταστήματα με έπιπλα Δανικού design έπαιζαν και μαγαζιά με ρούχα vintage. Όμως γραφικότατα τα boat houses.
- Πολύ σπάνιο να συναντήσεις Έλληνες. Το εκτίμησα στα θετικά.
-Υποδειγματική χρήση των εναλλακτικών μορφών ενέργειας. Είδα τις ανεμογεννήτριες στην είσοδο του λιμανιού και χάρηκα. Εδώ ακόμη συζητούν για την αισθητική ρύπανση και αν προκαλούν στείρωση στην πανίδα...A, και ενδιαφέρων ο τρόπος δόμησης των οικοδομικών τετραγώνων, με κοινό τεράστιο ακάλυπτο στη μέση των τετραγώνων για μεγιστοποίηση του δημόσιου ελεύθερου χώρου. Προφανώς είναι πιο φωτεινές οι οικοδομές έτσι, αλλα τον είδα και επιπλωμένο μα ξύλινα σαλονάκια για τους κατοίκους και φυτεμένο σαν κήπο.
- Ο κόσμος μου φάνηκε σχετικά προσηνής και ευγενικός. Και όλοι, μα όλοι πρόθυμοι να εξυπηρετήσουν με καλά αγγλικά.
- Εκτός από το γραφικό κομμάτι της πόλης (Nyhavn, Stroget), που είναι γνώριμο από φωτογραφίες, θα σταθώ με ενδιαφέρον στο σύγχρονο design. Η Βασιλική Βιβλιοθήκη Black Diamond μου φάνηκε αντιπροσωπευτικότατη.
Πανάκριβη η διαμονή. Καλή λύση και οικονομική το CabInn City της αλυσίδας CabInn https://www.cabinn.com/en/cabinn-hotels-best-location-best-price και σε βολική περιοχή, κοντά στα αξιοθέατα, αλλά και στις στάσεις λεωφορείων και τον Κεντρικό Σιδηροδρομικό σταθμό.
- Εκ των ουκ άνευ η εκδρομή στο Helsingor για το Kronborg Slot και με το πλοίο της Scandlines απέναντι στο Helsingnorg σε 20 λεπτά και με κόστος μόνο 57 κορώνες για επιστροφή αυθημερόν.
- Το Tivoli http://www.tivoli.dk/en/ μαγευτικό. Αν είσαι ενήλικας πάνω από 2-3 ώρες με το φαγητό δεν μένεις, αλλά άν έχεις παιδιά μαζί, μπορεί να περάσεις μια μέρα εκεί μόνο. Οι τσιρίδες ενθουσιασού των παιδιών το βράδυ ακούγονταν και 2-3 τετράγωνα από εκεί.
-Πολλά μωρά. Σε καρότσια, μάρσιππους, αμέτρητα.
- Ρούχα σε στρώσεις. Ο καιρός αλλάζει ανά μια ώρα. Οι βροχές διαρκούν 10 λεπτά, μετά πάλι ήλιος, και πάει λέγοντας όλη μέρα.
Αυτά.
 

Menelaos83

Member
Μηνύματα
103
Likes
88
Σκεφτομαι να παω τις γιορτες και αν καποιος εχει παει αντιστοιχη εποχη θελω τα φωτα του.
Με τουριστικο δυσκολευομαι να βρω μιας και αλλα μερη οπως πχ πραγα ειναι πιο δημοφιλη ισως λογω περιοδου.Υπαρχει και η σκεψη για πραγα αλλα φανταζει πιο ακριβη...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.023
Likes
41.005
Σκεφτομαι να παω τις γιορτες και αν καποιος εχει παει αντιστοιχη εποχη θελω τα φωτα του.
Με τουριστικο δυσκολευομαι να βρω μιας και αλλα μερη οπως πχ πραγα ειναι πιο δημοφιλη ισως λογω περιοδου.Υπαρχει και η σκεψη για πραγα αλλα φανταζει πιο ακριβη...
Η Πράγα σε καμία περίπτωση δεν είναι πιο ακριβή. Λάβε υπόψιν σου για Χριστούγεννα ότι η διάρκεια της μέρας θα είναι πολύ μικρή, σκοτεινιάζει στις 3.30 το απόγευμα! Δεν θα δεις τίποτα με το φως της μέρας. Καλύτερα άνοιξη /καλοκαίρι.
 

Menelaos83

Member
Μηνύματα
103
Likes
88
Η Πράγα σε καμία περίπτωση δεν είναι πιο ακριβή. Λάβε υπόψιν σου για Χριστούγεννα ότι η διάρκεια της μέρας θα είναι πολύ μικρή, σκοτεινιάζει στις 3.30 το απόγευμα! Δεν θα δεις τίποτα με το φως της μέρας. Καλύτερα άνοιξη /καλοκαίρι.
Τον παραγοντα νυχτα δεν τον ειχα σκεφτει να σου πω την αληθεια.Οταν λεω ακριβη δεν εννοοω μονο σαν χωρα αλλα τις τιμες που θα μου προσφερει ενα πρακτορειο.Σκεψη για εκτος πρακτορειου δεν υπαρχει μιας και πιστευω θα ταλαιπωρηθουμε λογω κρυου κλπ.Εξαλλου εγω μπορει να αντεχω αλλα η υπολοιπη παρεα δεν το κοβω;)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.023
Likes
41.005
Τον παραγοντα νυχτα δεν τον ειχα σκεφτει να σου πω την αληθεια.Οταν λεω ακριβη δεν εννοοω μονο σαν χωρα αλλα τις τιμες που θα μου προσφερει ενα πρακτορειο.Σκεψη για εκτος πρακτορειου δεν υπαρχει μιας και πιστευω θα ταλαιπωρηθουμε λογω κρυου κλπ.Εξαλλου εγω μπορει να αντεχω αλλα η υπολοιπη παρεα δεν το κοβω;)
Για πρακτορείο δεν το βλέπω να βρίσκεις και πραγματικά δεν χρειάζεται καθόλου. Με έναν χάρτη κι έναν οδηγό της πόλης τα καταφέρνεις μια χαρά. Κι όπου ζοριστείς, όλοι μιλούν αγγλικά και βοηθούν. Δενείναι πολύ μεγάλη πόλη, σε 2 μέρες εξαντλείς τα αξιοθέατα και μετά μπορείς να κάνεις πανεύκολα και πολύ οικονομικά κατά τη γνώμη μου εκδρομές γύρω και μέχρι απέναντι στη Σουηδία. Παρόλα αυτά το κόστος των ξενοδοχείων είναι δυσθεώρητο, δες την πρότασή μου για την αλυσίδα Cabinn που έμεινα, είναι πολύ νορμάλ για τα δεδομένα της πόλης. Στο φαγητό μπορείς να βρεις και οικονομικές λύσεις, δες το post του Lefteris πιο πάνω, εμένα με βοήθησε πολύ.
Για το κρύο νομίζω ότι το 0-4 βαθμούς δεν είναι σοβαρό. Η ελάχιστη διάρκεια της μέρας είναι το θέμα.
 

Menelaos83

Member
Μηνύματα
103
Likes
88
Για πρακτορείο δεν το βλέπω να βρίσκεις και πραγματικά δεν χρειάζεται καθόλου. Με έναν χάρτη κι έναν οδηγό της πόλης τα καταφέρνεις μια χαρά. Κι όπου ζοριστείς, όλοι μιλούν αγγλικά και βοηθούν. Δενείναι πολύ μεγάλη πόλη, σε 2 μέρες εξαντλείς τα αξιοθέατα και μετά μπορείς να κάνεις πανεύκολα και πολύ οικονομικά κατά τη γνώμη μου εκδρομές γύρω και μέχρι απέναντι στη Σουηδία. Παρόλα αυτά το κόστος των ξενοδοχείων είναι δυσθεώρητο, δες την πρότασή μου για την αλυσίδα Cabinn που έμεινα, είναι πολύ νορμάλ για τα δεδομένα της πόλης. Στο φαγητό μπορείς να βρεις και οικονομικές λύσεις, δες το post του Lefteris πιο πάνω, εμένα με βοήθησε πολύ.
Για το κρύο νομίζω ότι το 0-4 βαθμούς δεν είναι σοβαρό. Η ελάχιστη διάρκεια της μέρας είναι το θέμα.
Σε ευχαριστω.Θα κατσω να ψαξω και οτι χρειαστω εδω ειμαστε;)
 

lovetrav

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
καλημερα! εγω θα παω μονο για 2 ημερες Κοπεγχαγη και ξερω τι να πρωτοδω.Καμια προταση?
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom