Δανία Πληροφορίες για Κοπενχάγη

V.Skitz

Member
Μηνύματα
8
Likes
8
Γεια σας, μέσα Οκτωβρίου θα πάω Δανία με συγγενή για 3 μέρες στη Κοπεγχάγη, βασικά θα είναι 2.5 μέρες περίπου γιατί τη τρίτη μέρα πετάμε νωρίς το μεσημέρι. Πιστεύετε ότι θα δούμε άνετα τη Κοπεγχάγη αυτές τις μέρες; Επίσης ξέρω ότι είναι γενικά ακριβή αλλά πόσο ακριβή; Πιο συγκεκριμένα πόσο ακριβό είναι το φαγητό εκεί; Η συγγενής μου δεν τρώει κρέας και γαλακτοκομικά οπότε περιορίζει λίγο τις επιλογές μας. Αλλά τρώει άνετα θαλασσινά αν μετράει αυτό.

Γενικά είμαστε low budget ταξιδιώτες και ίσως κάνουμε μερικούς συμβιβασμούς αλλά πιστεύετε ότι θα τη βγάλουμε με 40-50€ ο καθένας τη μέρα; Ή παραπάνω; Για διαμονή έχουμε βρει δίκλινο με ιδιωτικό μπάνιο σε χοστελ για 3 νύχτες με 230€.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.050
Ναι βγαινει με 40-50 ευρω. Ψαξτε Τουρκους για ψητα, φουρνους για πρωινο, σουπερμαρκετ με μαγειρεμενο φαγητο και χοτ ντογκ που ειναι ιδιαιτερα. Ξεχνατε τα εστιατορια ομως.
Οποιος απαιτει να τρωνε ολοι ο,τι τρωει ο ιδιος, δηλαδη θαλασσινα, πρεπει και να κερναει- γνωμη μου. Αλλιως ας τρωει τις πατατες και τις σαλατες για 2 μερες, θα επιβιωσει.
 
Last edited:

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Γεια σας, μέσα Οκτωβρίου θα πάω Δανία με συγγενή για 3 μέρες στη Κοπεγχάγη, βασικά θα είναι 2.5 μέρες περίπου γιατί τη τρίτη μέρα πετάμε νωρίς το μεσημέρι. Πιστεύετε ότι θα δούμε άνετα τη Κοπεγχάγη αυτές τις μέρες; Επίσης ξέρω ότι είναι γενικά ακριβή αλλά πόσο ακριβή; Πιο συγκεκριμένα πόσο ακριβό είναι το φαγητό εκεί; Η συγγενής μου δεν τρώει κρέας και γαλακτοκομικά οπότε περιορίζει λίγο τις επιλογές μας. Αλλά τρώει άνετα θαλασσινά αν μετράει αυτό.

Γενικά είμαστε low budget ταξιδιώτες και ίσως κάνουμε μερικούς συμβιβασμούς αλλά πιστεύετε ότι θα τη βγάλουμε με 40-50€ ο καθένας τη μέρα; Ή παραπάνω; Για διαμονή έχουμε βρει δίκλινο με ιδιωτικό μπάνιο σε χοστελ για 3 νύχτες με 230€.
΄Εχει ποικιλία με θαλασσινά(κάπνιστα ή όχι).Για φαγητό στο χέρι ή στο όρθιο οριακά καλά είναι τα 40-50.Αν θέλετε και καφέδες/μπύρες θα πρέπει να το αυξήσετε.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
880
Likes
805
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Καλησπέρα σας! Θα προτείνατε την Κοπεγχάγη για Δεκέμβριο??? Ή είναι προτιμότερο κατά τους ανοιξιάτικους και καλοκαιρινούς μήνες?
 

Nikoletta!

Member
Μηνύματα
46
Likes
109
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Καλησπέρα σας! Θα προτείνατε την Κοπεγχάγη για Δεκέμβριο??? Ή είναι προτιμότερο κατά τους ανοιξιάτικους και καλοκαιρινούς μήνες?
Από μένα είναι ναι! Κι εγώ διάλεξα να την επισκεφτώ αρχές Δεκεμβρίου.. το χριστουγεννιάτικο κλίμα είναι υπέροχο, οι δρόμοι στολισμένοι, christmas markets παντού και το Tivoli στα καλύτερά του! 😊
Να έχεις μόνο στο μυαλό σου ότι νυχτώνει νωρίς, γύρω στις 4, και το κρύο είναι λιγάκι τσουχτερό!
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Αν και υποψιάζομαι ότι η χριστουγεννιατικη περίοδος της πάει, προσωπικά την επισκέφθηκα και την απήλαυσα Ιούλιο. Συμπαθεστατες ανοιξιάτικες (για τα δικα μας δεδομένα) θερμοκρασίες και φως μέχρι τις 23.00 το βράδυ, και γενικώς ζωντάνια
 
Last edited:

Hayate

Member
Μηνύματα
842
Likes
5.129
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Καλησπέρα σας! Θα προτείνατε την Κοπεγχάγη για Δεκέμβριο??? Ή είναι προτιμότερο κατά τους ανοιξιάτικους και καλοκαιρινούς μήνες?
Με τα χιλια που λενε
 

athens8

Member
Μηνύματα
125
Likes
464
καλησπέρα σ όλη την ταξιδοπαρεα

θα πάμε δυο άτομα κοπενχαγη για δέκα μέρες αρχές σεπτεμβριου,
θελουμε για δέκα μέρες να νοικιάσουμε ποδήλατο, όπως κάναμε και πέρσι Στοκχόλμη ,
λόγω προβλήματος στο πόδι θα ήταν ιδανικό ηλεκτρικό , είδα από σάιτ κάποια ότι είναι λίγο υπερκτιμημενη η τιμή τουσ για ηλεκτρικό ποδήλατο ... μήπως έχει νοικιάσει καποισ πρόσφατα και ξέρει ποιο είναι οικονομικό


ευχαριστώ πολύ καλά ταξίδια
να έχουμε
 

taniakar

Member
Μηνύματα
245
Likes
126
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Δύσκολη η ανεύρεση καταλύματος. Όλα πανάκριβα. Έχετε κάτι να προτείνετε?
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Τοσο πλεον κλεινουμε Ιουλη μηνα σε ελληνικο νησι,το εκλεισες προχθες :haha: περα απο τη πλακα πιο φθηνο δε παιζει να βρεις εκτος αν κοιτας κ σε χοστελ με κοιτωνες,εγω δε κοιταω ποτε γιατι εχω θεμα με τα κοινοχρηστα μπανια!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.826
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom