Ταϊλάνδη Πληροφορίες για Κο Σαμούι

kerasaki

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Ετοιμάζομαι τον χειμώνα να πάμε Σαμούι. πιά είναι η πιο παραδεισένια παραλία εκεί? άσπρη άμμο , φοιινικόδεντρα ρομαντικά και ήσυχα? διάβασα και για το koh phangan και είμαι σε σκέψη. Θα πάω για 20 μέρες περίπου. τι μου προτείνεις??
Ευχαριστώ
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Ετοιμάζομαι τον χειμώνα να πάμε Σαμούι. πιά είναι η πιο παραδεισένια παραλία εκεί? άσπρη άμμο , φοιινικόδεντρα ρομαντικά και ήσυχα? διάβασα και για το koh phangan και είμαι σε σκέψη. Θα πάω για 20 μέρες περίπου. τι μου προτείνεις??
Ευχαριστώ
Αγαπητο kerasaki :welcome2:
Πας την καλυτερη εποχη Ταιλανδη,ελπιζω ναμαι και γω εκει η....στην ευρυτερη περιοχη :D
Λοιπον οι μερες που πας ειναι αρκετες και αν κατσεις μονο Σαμουι θα βαρεθεις γι`αυτο οποσδηποτε πρεπει να πας και Κο Παγκαν και Κο Ταο.
Ολα ειναι κοντα απο το Σαμουι και πας με ταχυπλοο.
Οταν φτασεις στο τροπικο αεροδρομιο του Σαμουι θα βρεις προσπεκτους με τα δρομολογια των πλοιων και μπορεις να κλεισεις επιτοπου.
Στη θεση σου θα πηγαινα πρωτα Παγκαν και Κο Ταο και τελος θα αφηνα το Σαμουι.
Οι καλυτερες παραλιες στο Σαμουι ειναι οι ανατολικες,δηλαδη
τσαβενγκ,λαμαι,κλπ
Εγω επειδη δεν γουσταρω πολυκοσμια εμεινα σε ενα μικρο κολπο αναμεσα τους που λεγετε thongtakian και μπανακια εκανε στην tsaweng noi που ειναι διπλα αλλα εχει ακριβα ξενοδοχεια.

Σχετικα με το Παγκαν οι καλυτερες παραλιες για μενα ειναι στη βορειοδυτικη πλευρα του νησιου δηλαδη had yao,haad salad,chao pao κλπ
Απεφυγε να μεινεις στην παραλια hadrin,εκει που γινοντε τα παρτυ.To παγκαν δεν ειναι τοσο τουριστικο οσο το Σαμουι αλλα για μενα ειναι πιο ομορφο,πιο γραφικο και πολυ πολυ τροπικο.


Ξεκινα το ψαξιμο μονη σου,εχεις πολυ καιρο να οργανωσεις το ταξιδι σου.
Σχετικα με Παγκαν http://www.phangan.info/για να δεις πως ειναι το παγκαν και να παρεις ιδεα απο ξενοδοχεια κλπ

Στο Σαμουι υπαρχει και το http://www.tropicaleasy.com/που το εχει ελληνας και μπορει να σε βοηθηση αν χρειαστει.(εκδρομες-διαμονη κλπ)

Αν μπορεσεις μεινε και 2-3 μερες στην Μπανγκοκ.Εχει πολλα να δεις,και οι μερες σε φτανουν.


Καλα να περασεις,και να γυρισεις με πολλα χαμογελα:D:D:lol:πισω.
 

kerasaki

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Τι εξυπηρέτηση !!

Σκεφτόμουν να πάω Μαλαισία αλλά ζαλίστηκα...Λανγκάουι-κοτα κινάμπαλου-Τιομάν-Ρεντάγκ .... έχασα την μπάλα. έίπα να πάω Μπαλί αλλά θα είναι όπως το Πουκέτ. Είπα και για Κράμπι αλλά δεν νομίζω ...Δεν ξέρω πως να διαλέξω. Πουκέτ έχω πάει 2 φορές . Έτσι λέω για Σαμούι. Καλά λές να χωρίσω το ταξίδι. Δεν είναι κακή ιδέα !! Πάντως σκέφτομαι για Ταυλάνδη Μαλαισία.
Σκέφτεσαι κάποιο άλλο μέρος εκτός από Σαμούι με¨: άσπρη ασπουδιά , διάφανα νερά, φοίνικες και ησυχία ?? κάθε πρόταση, ευπρόσδεκτη. Διότι και που έψαχνα για καραϊβική, Χαβάη , Νότια Αμερική μου πάνε τουλάχιστον 1000 παραπάνω που σημαίνει πως οι μέρες θα είναι λίγες και δεν θα το ευχαριστηθώ ..... Τι λές ??:D:D:D
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Σκεφτόμουν να πάω Μαλαισία αλλά ζαλίστηκα...Λανγκάουι-κοτα κινάμπαλου-Τιομάν-Ρεντάγκ .... έχασα την μπάλα. έίπα να πάω Μπαλί αλλά θα είναι όπως το Πουκέτ. Είπα και για Κράμπι αλλά δεν νομίζω ...Δεν ξέρω πως να διαλέξω. Πουκέτ έχω πάει 2 φορές . Έτσι λέω για Σαμούι. Καλά λές να χωρίσω το ταξίδι. Δεν είναι κακή ιδέα !! Πάντως σκέφτομαι για Ταυλάνδη Μαλαισία.
Σκέφτεσαι κάποιο άλλο μέρος εκτός από Σαμούι με¨: άσπρη ασπουδιά , διάφανα νερά, φοίνικες και ησυχία ?? κάθε πρόταση, ευπρόσδεκτη. Διότι και που έψαχνα για καραϊβική, Χαβάη , Νότια Αμερική μου πάνε τουλάχιστον 1000 παραπάνω που σημαίνει πως οι μέρες θα είναι λίγες και δεν θα το ευχαριστηθώ ..... Τι λές ??:D:D:D
Η ΝΑ Ασια εχει πολλους πειρασμους και σιγουρα δεν ξερεις τι να πρωτοδιαλεξεις.Μαλαισια δεν εχω παει ακομα αλλα μια Κουαλα-Λουμπουρ με ολιγον Τιομαν και Περχεντιαν θα ηταν οτι πρεπει!!!
Η Κουτα του Μπαλι οντως θυμιζει Πουκετ αλλα μπορεις να την αποφυγεις:D
Κραμπι και νοτιοτερα δεν εχω παει ακομα αλλα Ταιλανδη θα πηγαινω μεχρι να γερασω:haha:οποτε καποια στιγμη θα περασω και απο κει.
Μην σε προβληματιζει που εχεις παει 2 φορες Ταιλανδη και σκεφτεσε και παλι να πας.(υπαρχουν και χειροτερα ξερω καποιους που πανε μονο στην πατριδα Ταιλανδη)
Το Σαμουι και η γυρω περιοχη θα σου αρεσει περισσοτερο απο το Πουκετ.

Και η Καραιβικη ωραια θαναι δε λεω αλλα....διανυουμε δυσκολους καιρους.
 

kerasaki

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Ταχεία εξηπηρέτηση ....

Ναι , Αμερική δεν το βλέπω φέτος. Μαλαισία το σκέφτομαι.(Άμα βγάλω άκρη) Πιο πιθανό βλέπω το Σαμούι. Ηδη βλέπω τα ξενοδοχεία στο Κο Φανγκάν. Βρίσκω καλές τιμές και δίπλα στη παραλία.( εκει που εσύ μου πρότεινες). Το ψάχνω. Κο φανκαν και Κο Τάο πάω με ταχύπλοο από Σαμούι έτσι? δεν εχει αεροδρόμιο κανένα από τα 2? αν έχει μπορεί να πάω απο Μπανγκόκ ή Σιγκαπούρη? Ποιά παραλία στο Κο Φαγκάν και ποιά στο Κο Σαμούι είναι σαν και αυτή που βλέπουμε στα καρτ ποστάλ με φοινικα και άσπρη άμμο και ησυχία? Νομίζω πως τα έχεις δει όλα. και τα γνωρίζεις.
Εσυ που προτιμάς στην Ταυλάνδη για διακοπές?

Σε τρέλανα νυχτιάτικα,ε? και να φανταστείς πως κάθε μέρα το ψάχνω ....
Χίλια ευχαριστώ για την βοήθεια !!
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Ναι , Αμερική δεν το βλέπω φέτος. Μαλαισία το σκέφτομαι.(Άμα βγάλω άκρη) Πιο πιθανό βλέπω το Σαμούι. Ηδη βλέπω τα ξενοδοχεία στο Κο Φανγκάν. Βρίσκω καλές τιμές και δίπλα στη παραλία.( εκει που εσύ μου πρότεινες). Το ψάχνω. Κο φανκαν και Κο Τάο πάω με ταχύπλοο από Σαμούι έτσι? δεν εχει αεροδρόμιο κανένα από τα 2? αν έχει μπορεί να πάω απο Μπανγκόκ ή Σιγκαπούρη? Ποιά παραλία στο Κο Φαγκάν και ποιά στο Κο Σαμούι είναι σαν και αυτή που βλέπουμε στα καρτ ποστάλ με φοινικα και άσπρη άμμο και ησυχία? Νομίζω πως τα έχεις δει όλα. και τα γνωρίζεις.
Εσυ που προτιμάς στην Ταυλάνδη για διακοπές?

Σε τρέλανα νυχτιάτικα,ε? και να φανταστείς πως κάθε μέρα το ψάχνω ....
Χίλια ευχαριστώ για την βοήθεια !!
Το κο Παγκαν και το μικρουλι κο Ταο δεν εχουν αεροδρομιο και πας με ταχυπλοο ειναι κοντα.
Στο Κο Παγκαν ειχα μεινει στη παραλια chao pao και συγκεκριμενα στο Βlue ocean garden.To ειχα βρει μονος μου οταν ημουν εκει με ενα σακκιδιο στον ωμο και θυμαμαι ειχα λιωσει απο την ζεστη.
Η φωτο με το ηλιοβασιλεμα ειναι απο το συγκεκριμενο ριζορτ.

Στο Σαμουι δεν ξερω κατα ποσο εχουν αλλαξει τα πραγματα αλλα...αν βρεις κατι φθηνο σε τσαβενγκ νοι ειναι καλα.
Στην Ταιλανδη πλεον μου αρεσουν νησακια μικρα για διακοπες που δεν μαζευουν πολυ τουρισμο(σχετικα αγνωστα στους πολλους)
Τι εννοω...

http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%E1%F0%DC%EC%E5-%F4%E1%F5%EB%DC%ED%E4%E7.html

http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%F7%F4%E5%F1%FC-%E4%E9%E1%EC%DC%ED%F4%E9.html
 

kerasaki

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Ταχεία εξηπηρέτηση ....

Αααααα... δεν το βλέπω να κοιμάμαι απόψε ...
πήγα και έψαξα για το Κο Λιπε ... Θεϊκό..... πήγα και έιδα και για εισητήρια. Βρήκα Αθήνα-Ντόχα-Κουάλα Λουμπούρ-Λανγκάουνι με επισροφή 860 ευρώ. πάω να δω για το νησί και τα ξενοδοχεία και μετά πάω να δω και για το άλλο νησί . να δούμε που θα πάω διακοπές τελικά ...
θα σου πω αύριο πάλι ....:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Επειδη ειδα οτι αναφερεις συνεχεια για διαφανα νερα , ξεχνα το Λανγκαουι ή διαβασε την ιστορια:http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...E5%F2-%F4%E7%F2-%F3%F5%EC%F6%EF%F1%DC%F2.html.
Perhentian , Tioman , Redang ειναι καλυτερα αν μιλαμε για Μαλαισια.
Για Ταυλανδη , το Koh Lipe οντως ειναι παραδεισενιο αλλα ειναι πολυ μικρο για 20 μερες. Εκτος αν δεν εισαι ανησυχος τυπος οπως εγω , ή το συνδυασεις με αλλα νησια του παρκου Tarutao.

Για να βοηθησω λιγο στο μπερδεμα , κατι τετοιο θα σου εκανε?
 

kerasaki

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Ωωωωωω .....

Γειά σου καλέ,
έχω ξεροσταλιάξει στον υπολογιστή , έχω φάει με το κουτάλι την Μαλαισία και την Ταυλάνδη με την βοήθεια του φίλου xenos και τώρα με στέλνεις Φιλιππίνες ??? Ένα όνειρο η παραλία . Μέχρι τώρα κατάφερα να αποτυπώσω στο χαρτί για περισσότερη περιπέτεια δρομολόγια όπως:
Μπανγκοκ-Χούα λουνφορ(τρένο)-Χατ γιάϊ (λεωφορείο)-πακ Μπάρ(πλοίο)- Κο Λίπε.
θα δώ για Κο σαμούι, Κο φανγκάν.
Αλλά ναι πρότεινέ μου παράδεισους .... αρχίζοντας από Φιλιππίνες. και όποιο άλλο μέρος γνωρίζεις. όρεξη να έχεις.... έχω και μια κανάτα ice tea εδώ ... άρα είμαι έτοιμη να κρατήσω σημειώσεις !!!
Δεν πειράζει , μου αρέσει να ξεροσταλιάζω στον υπολογιστή ψάχνοντας!!!:clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.798
Likes
18.600
Στο Redang πάντως μη πας! Είναι μαύρο χάλι, το έχουν δυστυχώς καταστρέψει....για μένα Ταϋλάνδη μακράν κορυφή, με πολλά πανέμορφα νησάκια, τα λέει ο Ξένος και τα μαρτυράει :D Αλλιώς τραβάς στη λατρεμένη Καραϊβική με τα πολλά διαμάντια...
 

kerasaki

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Καραϊβική ...

να πάω ΔΝΤ πρώτα για ένα δάνειο και μετά πάω Καραϊβική. Να σού πω, το έψαξα, άλλα για τις ίδιες μέρες στην Ασία, θέλω πάνω από 1000 ευρώ κατά άτομο. και γιατί να μην πάω 2 φορές ταξίδι με τα λεφτά αυτά στην Ασία ? Ξέρω δεν είναι το ίδιο να πάς Καραιβική, αλλά στο μέλλον ίσως και πάω Ντομινικανή Δημοκρατία ή Τζαμάϊκα ή Αϊτή και ίσως Νότια Αμερική ...... είναι μέσα στο πλάνο μου .... :D
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.798
Likes
18.600
Μαζί σου είμαι, γι'αυτό διάλεξα κι εγώ φέτος Ασία. Αλλά μην υποτιμάς καθόλου τη Ταϋλάνδη σε σχέση με Καραϊβική, το χρώμα, ο πολιτισμός και το φαγητό του Σιάμ είναι πραγματικά απίθανα...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.063
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom